Board index Život van sporta Tehnika i tehnologija

Programiranje

Re: Programiranje

Postby Baxter Stockman » 08 Feb 2021, 19:53

U Nišu, NS, Beogradu imaš prekvalifikacije koje organizuje država i pomaže ljudima da se prešaltaju u IT sektor. Traje tipa 9 meseci i organizuju ga stručni fakulteti (pmf, etf, elfak u Nišu...). Mislim da se raspisuju konkursi 2 puta godišnje.

Koncipirano je tako da 2 (ili možda 3) puta nedeljno slušaš predavanja na fakultetu koje drže asistenti i profesori s tog faksa i to je neki mini kurs. Imate posle i samostalan rad, neke projekte i čini mi se obaveznu praksu. Predavanju su u popodnevnim terminima i čini mi se da su sesije od 3 časa spojeno.

https://www.ite.gov.rs/tekst/sr/117/prekvalifikacije-za-it-sektor.php
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 34099
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: Programiranje

Postby Eddie Brock » 08 Feb 2021, 19:55

Ja sam prosao te prekvalifikacije
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18249
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Programiranje

Postby grobar_Zvornik » 08 Feb 2021, 19:57

Без да паметујем, није ред да заузимам мјесто неком човјеку из Србије... а могуће да уопште и не бих упао... тако да... није то баш опција за мене, без да умањим колико може помоћи и колико је некима већ помогла. Курсеви су друга ствар. С тим што у мом случају је неопходно да идем и на часове енглеског...
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31180
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Programiranje

Postby Eddie Brock » 08 Feb 2021, 20:00

Ako mogu da dodam da ti engleski nije neophodan ekstremno visok nivo za pocetak, jer se generalno reci ponavljaju u vecini...
Za kasnije i uopste je ok unaprediti engleski

Oko ovog undp kursa, vredi ici i cimati se, jer moze da se nauci dosta, ne sve jer je prenatrpano iako je solidno osmisljeno, neki predavaci su tu zbog para a neki bas imaju veliku zelju da nekog nauce, pa nastaje nekad disbalans...
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18249
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Programiranje

Postby grobar_Zvornik » 08 Feb 2021, 20:05

Што се језика тиче, исто ми је и другар рекао. Без обзира на ту чињеницу, мораћу на часове, вјероватно и упоредо, с тим што ми је намјера кренути са језиком мјесец раније... Нисам никада био неки фанатик језика, али оно што зацртам научити, углавном научим. Тако да оно, бубаћу јбг-а...јер циљ је циљ, а након што дам отказ, повратка нема. :biggrin:

У принципу, ако сам добро другара разумио, мој највећи хендикеп при конкурсу за посао, ако се не ради о препоруци (он је дошао на препоруку и показао да зна) би могле бити године... (32) Е сад мајку му, уздам се да ће труд бити награђен, а и ако не буде, није пропаст свијета, није вишка и научити нешто...
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31180
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Programiranje

Postby Eddie Brock » 08 Feb 2021, 20:10

grobar_Zvornik wrote:Што се језика тиче, исто ми је и другар рекао. Без обзира на ту чињеницу, мораћу на часове, вјероватно и упоредо, с тим што ми је намјера кренути са језиком мјесец раније... Нисам никада био неки фанатик језика, али оно што зацртам научити, углавном научим. Тако да оно, бубаћу јбг-а...јер циљ је циљ, а након што дам отказ, повратка нема. :biggrin:

У принципу, ако сам добро другара разумио, мој највећи хендикеп при конкурсу за посао, ако се не ради о препоруци (он је дошао на препоруку и показао да зна) би могле бити године... (32) Е сад мајку му, уздам се да ће труд бити награђен, а и ако не буде, није пропаст свијета, није вишка и научити нешто...


36 imam i jeste problem (ne radim web dev ucim za sada php/laravel)#, ali jako je IT bransa siroka i velika, mozda neces odmah naci bas Java dev, mozda bude QA tester gde je Java dobra za pravljenjke test kejseva i automatizaciju :okk:
Naucices i bazu podataka 100% SQL, gde ces opet imati mogucnost da budes u nekom support-u ili sl..
Za ostatak ti treba engleski, i za intervjue je obavezan

Zato kazem nemoj da se obeshrabris, sve ide na to da ce biti velika potraznja za razne It kadrove :okk:
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18249
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Programiranje

Postby grobar_Zvornik » 08 Feb 2021, 20:17

Хвала Еди.

Видјећемо... Иако крене како не треба, сам пао, сам се убио.
Просто мјесецима сам себи постављао једно те исто питање и схватио да морам правити крупне и велике промјене и ово је дефинитивно једна од највећих. Додуше још нисам дао отказ и кренуо на часове, али дефинитивно је жеља и дефинитивно ћу покушати... довољно сам "матор" да знам шта губим, али и шта бих могао добити... у принципу лакше је и добити и дати отказ у овим годинама, него у четрдесет и некој...
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31180
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Programiranje

Postby killchrome » 09 Feb 2021, 14:18

podrska zvornik

ja imam 34 i pred slicnom sam "prekretnicom". mislio sam da krenem sa SQL-om, neki kurs/uporedo ucenje od kuce, pa posle da se usmerim na neki data science il nesto slicno...najosnovnije osnove imam :D jos iz gimnazije, siguran sam da to sto je od tada proslo 20 godina nije nikakav problem :D salu na stranu, imam "afiniteta" donekle, ali me nikad nije dovoljno zanimao ozbiljan rad na racunarima (sto je greota jer komp imam od '96).

a nije lako u "ovim godinama" krenuti iz pocetka, iako nismo previse matori al toliko ima klinaca koji su inteligentniji i shure da to poprilicno obeshrabruje...al nema mi druge. razmisljao sam i o IT akademiji, cuo sam solidne preporuke, jedino sto treba odabrati smer najblizi onom sto mene kao zanima.
User avatar
killchrome
 
Posts: 3310
Joined: 25 Mar 2014, 16:24

Re: Programiranje

Postby baketa96 » 09 Feb 2021, 14:56

killchrome svaka cast!

Bas volim kada vidim ovdje ljude koji prave tako velike korake. Ja sam sad slicno napravio ali opet meni je mnogo lakse nego vama.

Ako vec hoces na data science ili nesto slicno preporucujem ti ovaj sajt.

https://www.kaggle.com/learn/overview

Mislim da ih mozes naci i online u video formi na YouTube, ali ima najvaznije stvari koje ti trebaju za ucenje. Podatke, notebook u koji mozes da ih analiziras i naravno community.

Pocni sa SQL-om i Python-om, pitaj slobodno ako negdje zakocis
Sloboda je zena...uzmi je-Dzony Stulic
User avatar
baketa96
 
Posts: 5569
Joined: 06 Jun 2011, 13:36

Re: Programiranje

Postby killchrome » 09 Feb 2021, 15:12

hvala kralju :okk: overicu i ovo. brat se u USA vec dugo bavi nekom vrstom data scienca, slao mi je i neke bootcampove sa udemy-ja i coursere.

u sustini najveci problem je u mojoj glavi, ideja nije nova ali godinama vec ne uspevam da se nateram da nesto promenim. ususkan sam na poslu koji je "ok", radim ga uglavno na autopilotu, ali nemam neku perspektivu po vertikali (a i dosadan mi je iskreno).
User avatar
killchrome
 
Posts: 3310
Joined: 25 Mar 2014, 16:24

Re: Programiranje

Postby baketa96 » 09 Feb 2021, 15:19

killchrome wrote:hvala kralju :okk: overicu i ovo. brat se u USA vec dugo bavi nekom vrstom data scienca, slao mi je i neke bootcampove sa udemy-ja i coursere.

u sustini najveci problem je u mojoj glavi, ideja nije nova ali godinama vec ne uspevam da se nateram da nesto promenim. ususkan sam na poslu koji je "ok", radim ga uglavno na autopilotu, ali nemam neku perspektivu po vertikali (a i dosadan mi je iskreno).


Svi ti kursevi su super, ali dzaba ako nemas neki izazov. Svaki kurs je lagano proci, ali ako nemas konstantno neke nove primjere zadatke ne mozes da uvjezbas to kako treba. Mozda i mozes, ali sa rjesavanjem primjera sebi stavis do znanja da si to stvarno naucio.

Kaggle stalno ima neke nove zadatke, challenge koje zajednica radi, cak za neke imaju i nagrade cini mi se.

Zbog ovoga i ja polako izlazim iz developmenta i vracam se u skolu :biggrin: Super mi je u firmi, odlicni uslovi, stigoh da uzmem i stan ali fali mi neki veci izazov. Pa sad odlucih upravo na tu oblast koju ti ciljas da se prebacim.
Sloboda je zena...uzmi je-Dzony Stulic
User avatar
baketa96
 
Posts: 5569
Joined: 06 Jun 2011, 13:36

Re: Programiranje

Postby Eddie Brock » 09 Feb 2021, 15:27

SQL ces da naucis za mesec dana, skapiras relacije i to je to..
Posle vezbas pravljenje io koriscenje sto komplikovanjije baze

Kursevi su dobri moze da se dosta nauci ali nije ni blizu kad si uzivo sa nekim ko je senior ili ima veliko znaje. :okk:
Neke sitnice koje dosta znace ne mogu se objasniti na kursu ma koliko bio dobar, dok ti neko ne pokaze nekoliko resenja za istu stvar.. Paa onda debaging..

I za obojcu, da znate da necete samo nauciti Javu-Python-Sql vec jos 10 propratnih "stvari" (git, terminal, mreze itd) :biggrin:
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18249
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Programiranje

Postby baketa96 » 09 Feb 2021, 15:38

Dobro ti si sad nasao da ih prepadas, treba da ih motivisemo :D

Prva stvar koju treba da uradite jeste da sve prebacite na tamnu temu :laugh:

Image
Sloboda je zena...uzmi je-Dzony Stulic
User avatar
baketa96
 
Posts: 5569
Joined: 06 Jun 2011, 13:36

Re: Programiranje

Postby Eddie Brock » 09 Feb 2021, 15:42

Nemam zelju da ikoga obeshrabrim, vec da znaju sta ih sve ceka, da se ne iznenade kao ja kada sam pocinjao :biggrin:

Dark mode all over je must, zamisli light theme u VSCode npr :krsti: :lollol:
Oci ispadaju, slepilo u najavi.

ps. prastajte sto ja nesto tu non-stop dodajem, samo zelja da se vi koji odlucite da promenite nesto na bolje pomognem jer sam ja isto uradio, iako jos ne radim u IT-u , ali nikad se ne zna :laugh:
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18249
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Programiranje

Postby Ron Swanson » 09 Feb 2021, 15:45

Drugar se prekvalifikovao na IT pored svog posla i uz ženu i klinca od 2 godine, eno ga sad u jednoj banci, odlično radi.

Al' jebi ga, onda nema foruma, kladionice, sto kila utakmica nedeljno itd, nego samo učenje u skoro svakom slobodnom momentu. :D
User avatar
Ron Swanson
 
Posts: 4723
Joined: 11 Apr 2018, 22:31

PreviousNext

Return to Tehnika i tehnologija

Who is online

Users browsing this forum: DotBot 1.2 and 7 guests