Board index Život van sporta Sve i svašta

Pravni saveti

Pravni saveti

Postby ExEr » 10 Jul 2023, 01:35

Resio sam da otvorim ovo, jer sad imam jedno pitanje, a u proslosti su ljudi pitali iz ove oblasti, pa nek bude na jednoj temi, pa kom zatreba


Pitanje je sledece..
Imala je ona akcija, kad kupis odredjeni model telefona, na poklon od mi Srbija dobijas sat i slusalice.
Sta se desava, dobio sam sat, ali mu baterija traje umesto dve nedelje, 5 dana.
Kontakirao sam vip i mi srbija, i dobio prvo odgovor od vipa da im je mi rekao da pokloni ne podlezu garanciji, a sam mi, je na moj mail odgovorio da iz tehničke podrske kazu u zavisnosti od nacina koriscenja.

Nacin koriscenja je bio bukvalno kao sat samo, bez ijedne druge funkcije, pa im ta prica ne pije vodu. Sam sat nije bio zatvoren nalepnicama sa obe strane kada je dobijen takodje.

Pitanje je, posto ovo nije bio klasican poklon, tipa random me nahvatali na ulici pa poklonili, vec je poklon koji je bio uslovljen kupovinom. Ja sam kupivinu izvrsio kada su me zadovoljile karakteristike poklona, da nisu bile takve recimo, nw bih kupovao telefon npr
Dakle poklon, ali uslovljen kupovinom, tako da se ne bi moglo reci da ne podleze reklamaciji.

Ima li ovde elemenata iz zakona o zastiti potrosaca, nesto poput dovodjenja u zabludu i obmane potrosaca?
Uopste postoji li osnov po kome bi mogao da tražim zamenu proizvoda.
Mescini da ima, no da cujem ucene glave


Unapred zahvalan
Kiselinu sipam u oči kakve sve pičke navijaju za Partizan
User avatar
ExEr
 
Posts: 7235
Joined: 05 Jun 2016, 22:36

Re: Pravni saveti

Postby Ron Swanson » 10 Jul 2023, 07:41

To je nepoštena poslovna praksa iz člana 17. Zakona o zaštiti potrošača.

Poslovna praksa je nepoštena:

1) ako je protivna zahtevima profesionalne pažnje;

2) ako bitno narušava ili preti da bitno naruši ekonomsko ponašanje, u vezi s proizvodom, prosečnog potrošača na koga se ta poslovna praksa odnosi ili kojoj je izložen ili ponašanje prosečnog člana grupe, kada se poslovna praksa odnosi na grupu potrošača.

Trgovac bitno narušava ekonomsko ponašanje potrošača ako svojom poslovnom praksom bitno umanjuje mogućnost potrošača da ostvari potreban nivo obaveštenosti za odlučivanje, usled čega potrošač donosi ekonomsku odluku koju inače ne bi doneo.

Ekonomska odluka potrošača u smislu stava 2. ovog člana je odluka o tome da li, na koji način i pod kojim uslovima da kupi proizvod, da cenu plati u celosti ili delimično, da li da zadrži ili da vrati proizvod, ili da iskoristi neko drugo pravo u vezi s proizvodom koje ima po osnovu ugovora, da li da nešto učini ili da se uzdrži od kakvog postupka (u daljem tekstu: ekonomska odluka).



Treba im pripretiti inspekcijom, pa je stvarno i pozvati ako se i dalje budu pravili glupavi.
User avatar
Ron Swanson
 
Posts: 4729
Joined: 11 Apr 2018, 22:31

Re: Pravni saveti

Postby ExEr » 10 Jul 2023, 10:21

Ma vec sam menjao mailove, imam dokaze, nisam bas naivan sto se tih stvari tice, no volim da cujem sve strane.
Nije problem u bateriji ko bateriji, no ne volim da me prave volinom. Platio sam bajo, i isporuci sta trebas, a ne naso si jekog random exera da kecas, tako sto ces poslati neki rabljen sat iz izloga ili vracen zbog felera. Mene sitnice izludjuju
Hvala na savetu i pomoci
Svako misljenje dobrodoslo
Kiselinu sipam u oči kakve sve pičke navijaju za Partizan
User avatar
ExEr
 
Posts: 7235
Joined: 05 Jun 2016, 22:36

Re: Pravni saveti

Postby Monogamija » 12 Jul 2023, 05:22

Probaj da se obratiš udruženju potrošača Efektiva sa svim dokazima koje imaš, pa će oni da krenu u akciju.
Borjan - Stojković, Degenek, Savić, Rodić - Jovančić, Krstičić - Srnić, Ben, Marin - Pavkov
06.11.2018. Crvena Zvezda 2 - 0 Liverpul

SINIŠA MIHAJLOVIĆ 20.02.1969.-16.12.2022. Večna ti slava ljudino!
User avatar
Monogamija
 
Posts: 4550
Joined: 12 Aug 2017, 13:45

Re: Pravni saveti

Postby ExEr » 12 Jul 2023, 05:48

Hvala
Sve mere vec preduzete
Na svim frontovima ih bijem
Efektivu sam prvu startovao, ali volim da cujem svaki savet, pa zato i ovde pitam...nikad nije zgoreg
Ko sto ja, iako nisam pravnik mogu dosta oko obligacionog da pomognem :biggrin:
Kiselinu sipam u oči kakve sve pičke navijaju za Partizan
User avatar
ExEr
 
Posts: 7235
Joined: 05 Jun 2016, 22:36

Re: Pravni saveti

Postby Гроф Тинторето » 12 Jul 2023, 19:03

ExEr wrote:Na svim frontovima ih bijem


Najjaci u mahalu :D

Jbt, zgrcu milione i milione i onda kad im kazes da ti uvalili fuseraj, prave se ludi. U fazonu su Sojica, ma nemoguco, posto satro oni sve prave kako valja
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:



Josep Pep Guardiola - GOAT
User avatar
Гроф Тинторето
 
Posts: 31905
Joined: 23 May 2015, 16:32

Re: Pravni saveti

Postby ExEr » 12 Jul 2023, 19:51

Lagano nasli selju iz niš pa jos iz surdulicu, da mu uvale kalabastera...na koga ces ako neces na seljaka :roll:

To je grofonja ona prica, kad ti kazu to je samo 100-200-300 dinara...i tebi ko pojedincu je samo, a da im trazis popust SAMO 100 dinaLa w to vec nije samo jer oni su mala firma od milijardu :nisamja:
Kiselinu sipam u oči kakve sve pičke navijaju za Partizan
User avatar
ExEr
 
Posts: 7235
Joined: 05 Jun 2016, 22:36


Return to Sve i svašta

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 34 guests