Board index Život van sporta Sve i svašta

Stambeni kredit

Stambeni kredit

Postby Optimus » 05 Jan 2021, 13:54

Da li neko ima iskustva sa kupivinom stana na kredit? Isplati li se kupovati na 10-20 godina?
Razmisljam da li da uzmem u Novom Sadu.
User avatar
Optimus
 
Posts: 1579
Joined: 30 May 2011, 21:21

Re: Stambeni kredit

Postby ИлићКапитен22 » 05 Jan 2021, 14:35

И мене исто занима. Планирам ове године...
Бранко Нордеус и пријатељи клуба :srce:
User avatar
ИлићКапитен22
 
Posts: 23673
Joined: 17 Jun 2011, 15:51

Re: Stambeni kredit

Postby baketa96 » 05 Jan 2021, 15:06

Odlicna tema, sad se cudim sto je ja nisam otvorio ljetos kada sam kupovao stan i ulazio ko budala u kredit :D

Iz CG sam, ne znam mogu li vam kako biti od pomoci ali pitajte sta god vas interesuje.

Po mom misljenju, da li se isplati kredit ili ne zavisi od vise faktora.

Ako ga budete placali 20 godina, onda ne. Ja sam moj razvukao na 25, ali planiram da ga isplatim za 10. A cijena stana mi je dosta povoljna bila, i ocekujem da ce i porasti kada se zavrsi sve sto se bude planiralo u okolini, paa i sa kamatom ako prodam stan za 10 godina racunamd a cu biti mozda i u malom plusu.
Gledao sam na oglasima sada stan prodaju za 1400 kvadrat, ja sam ga platio 1200, a zgrada jos nije zavrsena. Dakle ako kupujete od provjerenog investitora i imate neku racunicu da ce cijena tog stana da poraste ili makar bude na istom nivou, onda da.

Osim cijene stana gledajte naravno kamatu, nisam ljubiteljl varijabilne kamate, ne volim kada neke stvari ne zavise od mene, i ja kasnije zbog toga da ispastam. Kamate su i dalje previsoke, bas nisu normalni sa njima... Moja je eto bila malo ispod prosjeka jer je banka saradjivala sa investitorom.

Ako mozete razvucite kredit sto duze mozete, da bi snizili ratu i mogli nesto sa strane da stedite i skidate samo sa glavnice kasnije.

Kako god ako imate neku ustedjevinu, nesto da prodate da bi uzeli stan to je uvijek bolja opcija. Kredit je nuzno zlo, ali ako se vise faktora poklopi, onda moze da bude dobro rjesenje.
Sloboda je zena...uzmi je-Dzony Stulic
User avatar
baketa96
 
Posts: 5569
Joined: 06 Jun 2011, 13:36

Re: Stambeni kredit

Postby Optimus » 24 May 2021, 15:30

@basketa96
1. Da li banke opste daju fiskne kamate na stambene kredite?
2. Koja je banka nudi najbolje uslove za stambeni kredit?
3. Da li mora uzivo da se ode do banke da se raspitam za kredit ili moze sve da se pita i putem telefona?
User avatar
Optimus
 
Posts: 1579
Joined: 30 May 2011, 21:21

Re: Stambeni kredit

Postby Cuburac » 24 May 2021, 16:40

Isplati se sada kao nikada pre.
Isplati se kada je to jedini nacin.
Ne isplati se kupovina stana , narocito u Beogradu, jer su cene sulude.
Mnogo je crnih para u opticaju i vecina kao ludi kupuju nekretnine.

Cerka je htela da digne kredit pre dve godine, taman skupi za ucesce ,cene odu u vis. Sada ima ucesca kod nekih banaka i od 10 %, ali je odustala zbog cena ili dok ne uveca prihode. Mogla bi i sada, ali ne bi bas da bude rob.

A ceo post pisem zbog ovoga. Lutali smo Vracarom i granicnim opstinama u potrazi , imam utisak da se u 80 % stanova niko nije uselio.Bizarno je proci pored zgrade u kojoj ima 1 ili 2 stana na prodaju, a uvece na zgradi od 5-6 spratova gori maksimalno svetlo u 2 stana. Nema zavesa na prozorima, nema cveca na terasama, nema ni svetla kao sto rekoh.
Ako nije dobro, znaci da nije kraj. Ako je dobro, nece jos dugo bito tako.
User avatar
Cuburac
 
Posts: 13980
Joined: 15 Mar 2011, 15:44
Location: Komšiluk kruga dvojke

Re: Stambeni kredit

Postby baketa96 » 25 May 2021, 09:36

Optimus wrote:@basketa96
1. Da li banke opste daju fiskne kamate na stambene kredite?
2. Koja je banka nudi najbolje uslove za stambeni kredit?
3. Da li mora uzivo da se ode do banke da se raspitam za kredit ili moze sve da se pita i putem telefona?


Ja sam iz CG pa ne znam kakva je situacija u SRB.

1, U CG daju fiksne kamate, ali je tesko izvuci kamatu ispod 5%. Jedini slucajevi gdje je fiksna kamata ispod 5% jeste ako investitor koji gradi zgradu ima neku saradnju sa bankom, ili ako firma u kojoj radis ima saradnju sa bankom.

2. Sto se CG tice sve su skoro slicne, sve zavisi kakvu kamatu dobijes. Znam daje moj bivsi kolega pregovarao, i to treba da radis. Ono blefirao je da moze da dobije X kamatu u jednoj banci, otisao u drugu i trazio im X-0,1 i dobio.

3. Pretpostavljam da moze preko telefona nisam siguran...
Sloboda je zena...uzmi je-Dzony Stulic
User avatar
baketa96
 
Posts: 5569
Joined: 06 Jun 2011, 13:36

Re: Stambeni kredit

Postby doubledjoka » 27 Jul 2021, 17:55

da li ima neko ko prati ovu temu?
treba mi neki info pa ako može neko da pomogne?
doubledjoka
 
Posts: 2191
Joined: 30 Jul 2015, 11:35

Re: Stambeni kredit

Postby bwa » 27 Jul 2021, 18:33

doubledjoka wrote:da li ima neko ko prati ovu temu?
treba mi neki info pa ako može neko da pomogne?

Ako je teorija u pitanju mogu ja.
NE DAJTE SE PASJIM SINOVIMA!
Kome zakon leži u topuzu tragovi mu smrde nečovještvom
Doci ce dan, kada ces saam, krenuti putem beznadja, zeleci da, kao nikad do sad pobedis SAAAAAAAAM
User avatar
bwa
 
Posts: 11343
Joined: 15 Mar 2011, 08:11
Location: Niksic

Re: Stambeni kredit

Postby doubledjoka » 27 Jul 2021, 18:39

pazi
prvobitna kvadratura stana je bila 64 kvadrata, sad je 86 kvadrata, jer je dograđena terasa od 22kv od kojih je 10kvadrata legalizovano.
e sad, cena stana je 82.000e, da li će banka praviti problem pri podizanju stambenog kredita? da li će procenitelj uzeti u obzir celu kvadraturu (po starom 64) ili će računati i ovo dodatno?
da li terasa spada u stanbenu kvadraturu?
doubledjoka
 
Posts: 2191
Joined: 30 Jul 2015, 11:35

Re: Stambeni kredit

Postby bwa » 27 Jul 2021, 18:41

doubledjoka wrote:pazi
prvobitna kvadratura stana je bila 64 kvadrata, sad je 86 kvadrata, jer je dograđena terasa od 22kv od kojih je 10kvadrata legalizovano.
e sad, cena stana je 82.000e, da li će banka praviti problem pri podizanju stambenog kredita? da li će procenitelj uzeti u obzir celu kvadraturu (po starom 64) ili će računati i ovo dodatno?

Uh, to vec prevazilazi moje znanje, ovo ti mora neko ko se konkretno tim bavi pogledati. Prastaj.
NE DAJTE SE PASJIM SINOVIMA!
Kome zakon leži u topuzu tragovi mu smrde nečovještvom
Doci ce dan, kada ces saam, krenuti putem beznadja, zeleci da, kao nikad do sad pobedis SAAAAAAAAM
User avatar
bwa
 
Posts: 11343
Joined: 15 Mar 2011, 08:11
Location: Niksic

Re: Stambeni kredit

Postby doubledjoka » 27 Jul 2021, 18:48

pošto je kvadratura 1000 1100e, a ako ne bude procenitelj uzeo obzir terasu koja je proširena nemoguće je proceniti na 82k eura kredit koliko je dogovorena kupovina.. ako uračuna terasu, ukupna kvadratura je 86 i onda će kredit lagano proći
doubledjoka
 
Posts: 2191
Joined: 30 Jul 2015, 11:35

Re: Stambeni kredit

Postby ExEr » 27 Jul 2021, 23:02

Kvadratura terasa se racuna kao 30% korisne površine. Ako procenitelj radi, verovatno ce usvojiti ovo racunanje, dok bi ti verovatno investitor racunao u fulu.

Ipak sve je na njemu, tako da ne mogu sa sugurnoscu da tvrdim. Lodje se racunaju na 70%, podrumi na 30%.
Kiselinu sipam u oči kakve sve pičke navijaju za Partizan
User avatar
ExEr
 
Posts: 7228
Joined: 05 Jun 2016, 22:36


Return to Sve i svašta

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests