Board index Život van sporta Putovanja

Gde bi voleli da otputujete?

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby gogo23 » 22 Oct 2015, 03:16

BoleBarca wrote:Gogo, hvala na izvestaju.

Dugujes i ti jedan po povratku, sazet.

Kako si se snasao za alkohol (to i nije toliko bitno, ali aj, nek ti bude kad si zapeo) vec da li su Ruskinje i komsinice im i dalje top. :biggrin:
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby BoleBarca » 23 Oct 2015, 01:01

gogo23 wrote:Dugujes i ti jedan po povratku, sazet.

Kako si se snasao za alkohol (to i nije toliko bitno, ali aj, nek ti bude kad si zapeo) vec da li su Ruskinje i komsinice im i dalje top. :biggrin:


Dogovoreno. :biggrin:
User avatar
BoleBarca
 
Posts: 5110
Joined: 20 Nov 2012, 12:36

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Tufi » 20 Dec 2015, 13:29

Zavrsi se i moje putovanje, tj boravak u Moskvi, na kraju je bilo nekih 13 dana. Pred sam put ocekivao sam mnoooogo, od Moske, ali sam dobio mnooogo vise nego sto sam ocekivao.

U narednim postovima cu pokusati da dam kratak osvrt sa nekim fotografija, na vecini se i ja nalazim, tako da ce biti u spojleru :D
Da napomenem da sam letio AirSerbiom iz BG direktno sa Seremetjevo.
Karta se inace retala oko 205 eura, ali sam iskoristio neki popust koji su davali u bioskopima, tako da me povratna karta kostala oko 175 eura, sto je sasvim pristojna cijena.

Prvo sto sam posjetio, logicno bio je crveni trg.Sav u sjaju i bljestavilu, sa montiranin klizalistem i propratnim sadrzajem. Da ne bi mnogo kvario utisak pricom, samo jedna slika, iz obliznjeg muzeja.

Spoiler: pokaži
Image
.

Sa desne strane slike nalazi se cuveni trzni centar Gum. U vrijeme kada je Jelcinj vladao Rusijom, u izlozima koji su gledali na crveni trg prodavao se samo toalet papir i nista vise.

Sledeceg dana krecem da psoejtim Lomonosov ( inace jedna od cuvenih "7 sestara" koje je Staljin izgradio nakon rata). I odma na parkingu zateknemo lika koji na zadnjoj sofersajbni ima

Spoiler: pokaži
Image


a evo i par fotografija Lomonosova

Spoiler: pokaži
Image
Image


Preko puta Lomonosova nalazi se i crkva u kojoj su se ruski generali molili kada su napustali Moskvu usled napada Francuza.

Spoiler: pokaži
Image
.
User avatar
Tufi
 
Posts: 8062
Joined: 01 May 2013, 08:02

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Tufi » 20 Dec 2015, 13:45

Prije polaska cuo sam za Moscow City, poslovni dio grada, ali nisam mogao da vjerujem da je ovako uradjen. Buvalno kao u filmovima.
Pogled na taj dio grada, preko rijeke.

Spoiler: pokaži
Image
.


USlijedilo je par dana voznje metroom, pokusao sam da slikam najljepse stanice, ali me obezbedjenje par puta upozorilo, tako da sam morao da prestanem :D. Inace mjere opreza su znatno vece nego obicno, sto je i logicno usled novonastale situacije. Tako da na ulaz u crveni trg imate prakticno 2 prstena obezbedjenja.

Slusajuci Skorpionse i ja sam pratio Moskvu do Gorki parka.
Prosjecna posjecenost ovog parka je oko 200 000 ljudi dnevno!!! Rekord je preko milion ljudi u toko 24 sata.

Spoiler: pokaži
Image


Stekao sam utisak da je u Moskvi, sve preveliko i presiroko, pa i sam ovaj park. Makar ja to tako vidim, kao neko ko je cijeli zivot (osim kratkih ekskurzija) proveo u gradu sa 150 000 ljudi i dje je 15. sprat misaona imenica.

Polged na ministarstvo odbrane preko rijeke
Spoiler: pokaži
Image


i na jos jednu od "7 sestara"

Spoiler: pokaži
Image
Last edited by Tufi on 20 Dec 2015, 13:56, edited 1 time in total.
User avatar
Tufi
 
Posts: 8062
Joined: 01 May 2013, 08:02

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Pit Bull » 20 Dec 2015, 13:49

:blue: :blue: :blue:

Verujem da je dozivljaj nezaboravan a i misljenja sam da ima jako malo lepsih stvari od putovanja :okk:
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58104
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Tufi » 20 Dec 2015, 14:08

Posto je tih dana malo hladnije bilo ( oko 0 stepeni) nisam se mnogo odavljavao od centra. Inace kad smo kod vremena tesko da sam mogao ocekivati bolje u ovo doba godine. Bez padavina, bez minusa, prosto nevjerovatno.

Spomenik Petru I utemeljivacu mornarice, u pozadini se nalazi Hram Hrista Spasitelja.

Spoiler: pokaži
Image


Inace, jedna zanimljivost, u neposrednoj blizini spomenika nalazila se fabrika Krasni Oktobar, i jednostavno je izmjestena, ali nije srusena. Taj prostor je iznajmljen i pretvoren u mnogo kafica, i restorana. Mi smo sjeli u kafic koji ne moze biti jednostavnije opremljen, cak se po njemu vide i cijevi za grijanje, koji su ostali iz fabrike :D.

Patrijarsiski most i Hram, ja ne umijem da vam opisem kako sam se tad osjecao, i sad dok pisem se najezim uhhhh

Spoiler: pokaži
Image


Zatim polged sa mosta na Kremlj, samo napomena,slike ne mogu ni jedan djelic da opisu koja je to ljepota.

Spoiler: pokaži
Image


Spustamo se pored Hrama i krecemo u obilazak Kremlja.

Veliki kameni most i Kremlj

Spoiler: pokaži
Image


I za kraj ovog posta.

Vjecan vatra, kao pomen na sve one stradale u drugom svjetskom ratu.

Spoiler: pokaži
Image
User avatar
Tufi
 
Posts: 8062
Joined: 01 May 2013, 08:02

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Tufi » 20 Dec 2015, 14:33

Jos jedan tmuran dan ali bez padavina, tad sam posjetio "samo" jedno mjesto. To je Zivopisni most. Radjen je na dijelu gdje se rijeka racva i trebalo je da predje preko jednog recnog ostrva, ali na ostvrvu se nalazi velika kolonija odredjene vrste drveta koje raste sao tu i na jos jednom mjestu, i odlucuju da ne predju preko ostvrva, vec da most jednim dijelom prati rijeku. Nisam mogao uhvatiti most iz tog ugla :(
Evo pogledajte zasto se zove tako

Spoiler: pokaži
Image


Slijedi posjeta "Astronautskom parku", kako samo ime kaze, park posvecen svermirskom programu.

110 metara visok, titaniumski spomenik, koji na vrhu logicno ima raketu :)

Spoiler: pokaži
Image


Jos jedna slicica iz tog parka

Spoiler: pokaži
Image
Last edited by Tufi on 20 Dec 2015, 15:02, edited 1 time in total.
User avatar
Tufi
 
Posts: 8062
Joined: 01 May 2013, 08:02

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Holden » 20 Dec 2015, 14:40

Nisi ubacio sliku Astronautskog parka.
mudrovsukilo wrote:
ima raznih al ovaj holden najludji
User avatar
Holden
 
Posts: 5759
Joined: 29 Nov 2014, 14:30

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Tufi » 20 Dec 2015, 15:00

Sledeci na listi je bio VDNH, veliki "sajam" ili ne znam ni sma kako da ga nazovem. U njemu se nalazi preko 100 razlicitih objekata i muzeja. Gotovo sve bivse sovjetske republike imaju svoja "predstavnistva" i muzeje. Kao i za vecinu stvari koje sam posjetio potrebn je nekoliko dana da bi se sve to fino vidjelo, ali ja nisam imao toliko vremena :(

Ulaz u VDNH

Spoiler: pokaži
Image
.

na vrhu se nalazi statua "Radnik i Seljanka" koja je predstavljala Sovjetski Savez na svjetskom sajmu u Parizu neposredno pred pocetak II Svetskog Rata. Mozda ce se starijim ljubiteljima ruskog filma uciniti poznata, jer je simbol i Mosfilma :D

Ponovo mi je taj svemirski program bio najinteresantniji.
Spoiler: pokaži
Image
Image



Pored ulaza vidi se i veliki "tocak" koji je izgradjen u cast 850 godina od osnivanja grada.

Spoiler: pokaži
Image


Bludni, hvala, net me uzasno zeza :(
User avatar
Tufi
 
Posts: 8062
Joined: 01 May 2013, 08:02

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Tufi » 20 Dec 2015, 15:31

Za kraj boravka ostavljen je Park Pobjede, mjesto koje je ostavilo najjaca utisak na mene. Park je prvobitno zamisljen kao park pobjede nad Napoleonom, ali se sirio kako su se pobjede nizale :biggrin:

U podnozju "glavnog" spomenika je Sveti Djordje koji ubija azdaju, inace zastitnik grada

Spoiler: pokaži
Image



Inace od dna ka vrhu ovog spomenika u ispisane najvazniej bitke u ratu, na samom vrhu logicno, stoji Berlin.

Spoiler: pokaži
Image
Image


ne znam da li vidite sa desne strane male "spomenike". Relativno skoro su postavljeni i predstavljaju 15 najvaznijih bitaka i licnosti iz rata.

malo dalje nalazi se i spomenik junacima iz prvog rata

Spoiler: pokaži
Image


tu je i trijumfalna kapija i spomenik Kutuzovu

Spoiler: pokaži
Image
Image

Tu je i muzej bosvecen bitki kod Borodina, nazalost niej radio taj dan (petkom ne radi).

Cjelokupan ovaj park je ooooooogroman i potrebno je odredjeno vrijeme da se sve obidje, ja sam samo najosnovnije.
Jedan mali savjet, ako budete posjecivali park pobjede, obavezno idite metroom, a ne kolima. JEr ako idete kolima parkirate se iza i ulazite sa zadnje strane parka, a kad dolazite metroom prvo sto ugledate je trijumfalna kapija, i onda se okrenete za 180 stepeni i vidite ovaj veliki spomenik
User avatar
Tufi
 
Posts: 8062
Joined: 01 May 2013, 08:02

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby grobar_Zvornik » 20 Dec 2015, 15:35

Туфи :blue: :okk: Једна од жеља је да посјетим Москву и Санкт Петербург, имао сам прилику прије пар година, али је у задњим моменат нешто искрсло. Хвала што си с нама подјелио ове фотке и детаље.
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31172
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Tufi » 20 Dec 2015, 15:47

E sad da i kazem koju :)

Moja davnasnja zelja je da posjetim Moskvu, jer kao i svaki pravi Crnogorac, volim Rusiju :D

Poklopilo mi se dosta stvari, od toga da su drug i drugarica dobili posao tamo i da imaju svoj stan tamo, tako da nisam placao smjestaj. Od nekoh dobitaka na kladionici kojim sa finansirao karte :D

Urvi su grad koji u cijelom metrou ima wifi, a od sledece godine ce imati wifi i na svim najvecim grobljima.
Prvo sam se i sam cudio,a onda su mi objasnili da su groblja toliko velika, da se ne moze lako naci grobnica, da uveliko postoje aplikacije i da sad zele da pomognu onim ljudima koji nemaju mobilni internet.

Bojao sam se najvise vremena, jer je prosjek ispod nule a zna da ide na -15, za mene iz Podgorice i previse. Ali mislim da se nijednom nije spustilo ispod 0, sto je sjajno. Posebnu car gradu daju i novogodisnji ukrasi, koji su uveliko poceli, ali jos uvijek nije skorz okicen grad. Konstantno se nesto radi i na osnovu onoga sto sam ja vidio u samoj Moskvi, tj u tom sirem centru grada koji sam ja psojetio, se mnooogo dobro zivi. Nije tako sigurno po obodima grada, ali mislim da je vecina Rusa sad mnogo zadovoljnija nego prije 15 godina. ogroman je i broj ljudi iz bivsih sovjetkih republika, pogotovu iz muslimanskih djelova (kazahstan, Uzbekistan itd) uglavnom rade fizicke poslove, ili kao taksisti ili u prodavnicama.

Putin pokusava da balansira i sa velikom muslimanskom zajednicom, pa je tako ljetos otvorena jedna od vecih dzamija u Evropi, ali odrzava odnose i sa pravoslavnom crkvom. Komunisti su dosta toga srusili prije svega hramova i crkava kao i spomenika koji su bili posveceni carskom periodu, sada se to malo po malo vraca.

Vjerovatno ste i sami citali da je Moskva jedan od najsupljih gradova za zivot, na osnovu ovog mog iskutva ne bih bas tako rekao, tj to je djelimicno tacno. Ono sto je ini tako skupom je smjestaj. Ako nemate svoj smjestaj to je strasno jebeno, ako imate onda je grad sasvim ok. naravno imate i super luksuzna mjesta, dje vam traze po 100 eura prije nego udjete, kao svojevrsnu garanciju da cete potrositi.

Kao sto znate gorivo je duplo jeftnijije nego kod nas, hrana u prodavnicama je rekao bih na nivou koji je lican nama, tj mozda malo skuplje. Uz to nisam psoejcivao njihove najeftinije prodavnice, vec market koji je u nasoj zgradi. Sisanje je dosta skuplje, oko nekih 15 eura:D


Jos jednom topla preporuka svima, koji mogu da posjete ovaj prelijepi grad, ja se moram vratiti nekam, mozda vec i za dan pobjede :D
User avatar
Tufi
 
Posts: 8062
Joined: 01 May 2013, 08:02

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Legolienka » 13 Oct 2023, 10:51

moja zelja je da odem u Slovacku da posetim ovaj bozanstveni dvorac https://www.daibau.sk/clanok/1158/smolenicky_zamok
Legolienka
 
Posts: 1
Joined: 05 Sep 2023, 09:04

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Eddie Brock » 13 Oct 2023, 11:17

Japan.
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18236
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Gde bi voleli da otputujete?

Postby Inzaghi » 13 Oct 2023, 16:02

Sekesfehervar
"да једна мала група људи није хтела да одустане..."
User avatar
Inzaghi
 
Posts: 17124
Joined: 16 May 2012, 10:42
Location: На терену у блоку

PreviousNext

Return to Putovanja

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests