Board index Život van sporta Putovanja

Bear Grylls from Stara planina

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby shakota » 02 Feb 2022, 14:55

Juce kada sam trazio sliku da uploadujem naletim na ovaj drugi, bas u toj radnji..Pomislih da ti predlozim ali si me preduhitrio..

Jako lepo izgledaju ovako na slici, ne verujem da je to ta debljina flisa ali ako ne planiras neke ekstremno zimske visednevne boravke u prirodi cenim da ce ti zavrsiti posao..ali ispitaj ko proizvodi i za koju namenu, moze lako da se desi da nisu komercijalne namene sto bi ti bilo ful..Ti flis duksevi su odlicni u kombinaciji sa Gore-tex navlakama jer onda resavas pitanje i toplote i kise i vetra, a nisi pretrontan zbog lakseg kretanja..Mada ispod flisa je dobro imati onaj aktivni ves tkzv. ukenjalo me da naletim kod ovih na Zrenjaninskom putu, mada dosta ranije dok su jos bili na Kosi, 10 novih neotpakovanih NATOvih under armour majici za 50 jura, to je bas bilo dzabe..
The wolf on the hill is never as hungry as the wolf climbing the hill
User avatar
shakota
 
Posts: 5764
Joined: 09 Dec 2014, 03:31
Location: Beograd (Z moon)

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby Ron Swanson » 02 Feb 2022, 18:13

Baš ću da odem do Military Shopa ovih dana da vidim kako izgledaju uživo. Hvala na savetima!
User avatar
Ron Swanson
 
Posts: 4729
Joined: 11 Apr 2018, 22:31

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby shakota » 02 Feb 2022, 19:07

Nema na cemu i drugi put.

Kad smo kod bushcrafta alat po meni zauzima veoma bitno mesto.

Meni je Dewalt najbolji sto se tice profesional serije, mozda se neki nece sloziti sa mnom..

Lm, sebi sam uzeo komplet njihovu seriju 18v, istina dosta stvari nije za boravak u prirodi, ali npr. lancana testera, mala lisicarka, srafilica, pistolj za eksere, imaju i jako dobru lampu, reflektorku..

Sa ovim zaebancijama mogu da napravim mini kamp za desetak dana bilo gde u sumi..skloniste ili kolibu, sa sve inventarom, sta god hoces..

Mobilna solarna elektranica, rasklopim, postavim na osvetljeno mesto i ceo dan upija da bi uvece mogao baterije da stavim na punjenje..

Naravno orudja i alatki nikada dosta, uvek mi nesto zafali sto nisam poneo..Knipex mi se najbolje pokazao generalno za alatke, a za sekire i macete, mada ih retko koristim, Kershaw maceta i Fiskarsove sekire odlicne su, koristio sam i onu cuvenu Gerberovu Bear Grylls seriju alatki i seciva, za pocetnike ful..Asov jos imam onaj jednodelni, nerasklapajuci, djedov iz WW1 prezivece i 3. :biggrin:

Image
The wolf on the hill is never as hungry as the wolf climbing the hill
User avatar
shakota
 
Posts: 5764
Joined: 09 Dec 2014, 03:31
Location: Beograd (Z moon)

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby grobar_Zvornik » 02 Feb 2022, 19:14

Шакота пошто си евидентно човјек са највише искуства у овој области на форуму...
Можеш ли написати неко своје искуство на минусу и у шуми, колико је стварно времена потребно да се направи неки скроман "дом" за преноћити и спасити се од хладноће и да ли си учествовао у таквом чему?
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31484
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby shakota » 02 Feb 2022, 19:31

Mozda i nisam ali najvise serendam, da.. :biggrin:

Ja sam vuk po prirodi, duhu i karakteru, meni lezi priroda, divljina i samoca..Sve ti je u glavi brale, kako ces da se osecas i na +45 i na -25 najvise zavisi od tebe..Kao u ratu, ako te ne ubije metak, ubice te hrana, higijena i zaraze..Treba se sto vise celiciti, prirodan imunitet na prvom mestu..Pazi desi se da se razbolim da mi nije dobro, kako sam stariji i kako redje idem, ali temperaturu nisam imao brat bratu 20 godina..

Iskustvo kao biti sam u sumi je samo po sebi neopisiv osecaj, ti zvukovi, sumovi, aaa sve. Meni se dize na adrenalin, jbg..

Kad je ledeno ususkam se i sapunjam ga par puta za vece, da vidis kako se podize temperatura.. :biggrin:

Nije prijatno nimalo, najvise sam koristio satore, cesto i po snegu, vojnicku podlogu ispod vrece i udri..

Pravio sam sa ortakom, kazem ako imas dobar alat mozes da radis sta god hoces, a koliko ti vremena treba zavisi od spretnosti, rutine, vremenskih prilika, pocetnog spota sto je jako bitno, neki su bolje pozicionirani i bolje zaklonjeni..

Ostalo zavisi od dostupnosti i blizine odgovarajuceg materijala, gradje..Treba cimanja naci, sto ti vise debla odgovaraju potrebi manje ces se cimati da ih obradjujes i uklapas..Dobro krilo, ful nepromocivo uvek treba za krov..a prvenstveno sve najvise zavisi od tvojih potreba i zamisli..Meni je cesto dovoljno samo adekvatno drvo da se naspavam gore u krosnji :biggrin:
The wolf on the hill is never as hungry as the wolf climbing the hill
User avatar
shakota
 
Posts: 5764
Joined: 09 Dec 2014, 03:31
Location: Beograd (Z moon)

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby grobar_Zvornik » 02 Feb 2022, 20:07

Очекивао сам да нећеш бити шкрт на савјетима. :biggrin:

У суштини разумио сам да је индивидуално и да све зависи од гомиле околности.

Нисам раније био, али двије три године будем зимогрожив на озбиљнијем минусу (оно фазон -7 до -10) Наравно и сам температурни минус зависи од милион ствари, а самим тиме и субјективни осјећај.
При томе део дјетињства сам провео на Романији и знам шта је озбиљан минус, дакле није да се нисам челичио. :biggrin:

Имаш ли какав савјет за вреће за спавање и друга ствар, лаички питам, оно што ме је увијек занимало јесте орјентација у четинарским шумама, у ситуацији без адекватне опреме?
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31484
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby shakota » 02 Feb 2022, 20:22

Ja koristim vec duze vreme vrecu Britanske vojske, moj ti je savet kao i za sve do sada, pravo u neki army shop i to trazi ove koji valjaju rashodovanu vojnu opremu...Cesto ima i novih, neotpakovanih stvari a znas i sam da se za vojsku sve pravi najkvalitetnije..Ranije sam koristio i onu nasu staru, cini mi se da je Dragiceva nisam siguran..

Sto se tice orijentacije i kada sam isao samo sa nozem i survival narukvicom nosio sam Rambo klasik noz sa kompasom i sibicama u drsci noza, kad sam nosio Moru koristio sam sat sa kompasom :biggrin: a ispleo sam sebi tu narukvicu, gde kad raspletes imas pored kanapa, namagnetisanu iglu, silk, olovo i udice..Ostalo smo ucili iz prirode i drustva.. :biggrin:
The wolf on the hill is never as hungry as the wolf climbing the hill
User avatar
shakota
 
Posts: 5764
Joined: 09 Dec 2014, 03:31
Location: Beograd (Z moon)

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby grobar_Zvornik » 02 Feb 2022, 20:27

Читајући ово што пишеш, схватам колико мало знам. :okk:

Ипак, сачекаћемо љепше вријеме за авантуру. Вјероватно од Гучева кренути.
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31484
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby shakota » 02 Feb 2022, 20:32

Samo lagano brale, uzivancija je to..

Ovo sam nosio kad sam bio mladji, naleteo u Amsterdamu na original, nije bio jeftin ali kakva lepotica.. :biggrin:

Image
The wolf on the hill is never as hungry as the wolf climbing the hill
User avatar
shakota
 
Posts: 5764
Joined: 09 Dec 2014, 03:31
Location: Beograd (Z moon)

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby Old school » 03 Feb 2022, 13:19

Kad smo već kod M.Dragića meni je jedna stvar potpuno nejasna.
MD je imao svoju proizvodnju i vojne i lovačke opreme (Vijetnamki, pantalona, košulja, rančeva...)
Imao je i svoj sajta sa kompletnom ponudom a i maloprodaju u centru Bgd-a.
Sada ima neki samo neki sajt sa ponudom usko profilisane vojne opreme (panciri i balistička zaštita).
Vidim da se na netu prodaje samo polovna MD oprema i to po paprenim cenema.

Zna li neko o čemu se tu radi, da li se MD povukao iz posla na malo i sada šljaka samo za "odabranu" klijentelu po porudžbini?
Diže narod, krsti zemlju, a varvarske lance sruši,
iz mrtvijeh Srba dozva, dunu život srpskoj duši.
User avatar
Old school
 
Posts: 7306
Joined: 20 Jun 2014, 09:24

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby ExEr » 03 Feb 2022, 15:23

Sto sam bio nabavio davnih dana neke maskirne pantalone, nepromocive, koje je nitex pokojni, doduse i pantalone su, sio za izvoz za neku vojsku :okk:

A zao mi sto 2002 ne uzeh smb pantalone, koje su bile kroja kao i nasa maskirna uniforma, a bile su i smekerica i kvalitet :colera:
Kiselinu sipam u oči kakve sve pičke navijaju za Partizan
User avatar
ExEr
 
Posts: 7235
Joined: 05 Jun 2016, 22:36

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby Woodoo » 03 Feb 2022, 16:04

Old school wrote:Kad smo već kod M.Dragića meni je jedna stvar potpuno nejasna.
MD je imao svoju proizvodnju i vojne i lovačke opreme (Vijetnamki, pantalona, košulja, rančeva...)
Imao je i svoj sajta sa kompletnom ponudom a i maloprodaju u centru Bgd-a.
Sada ima neki samo neki sajt sa ponudom usko profilisane vojne opreme (panciri i balistička zaštita).
Vidim da se na netu prodaje samo polovna MD oprema i to po paprenim cenema.

Zna li neko o čemu se tu radi, da li se MD povukao iz posla na malo i sada šljaka samo za "odabranu" klijentelu po porudžbini?

User avatar
Woodoo
 
Posts: 3869
Joined: 24 Nov 2016, 23:55
Location: Beograd

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby shakota » 03 Feb 2022, 17:17

Pa i ne samo to, zamerio se on dobro našim okupatorima još 99. Šta je namesnička vlast, svaka posle i kao takva, mogla da uradi nego da ispoštuje proceduru..
The wolf on the hill is never as hungry as the wolf climbing the hill
User avatar
shakota
 
Posts: 5764
Joined: 09 Dec 2014, 03:31
Location: Beograd (Z moon)

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby Dr Arslanagic » 27 Feb 2022, 14:09

Тек сад видим тему.
Браво.
Биће мој допринос теми чим браћа победе :biggrin:
Митрополит Михаило у свом говору поводом 500. годишњице Косовске битке, молио је кнеза Лазара: „Да помогнете својим молитвама пред престолом Праведнога Бога, да се обнови Српска Царевина, да се уједини раскомадани народ српски“.
User avatar
Dr Arslanagic
 
Posts: 13371
Joined: 20 Apr 2015, 19:27

Re: Bear Grylls from Stara planina

Postby bukowski » 27 Feb 2022, 14:41

otkako se zapucalo u ukrajini, svi počeli da razmišljaju o šumi i preživljavanju :biggrin:
samo mnogo jaku opremu tražite, te sečiva iz švedske, te magnumke, flisovi, rančevi, baterijske lampe... a može da se preživi i bez toga. u 63. sve što smo imali je šatorsko krilo, ašov i sekirče, standarde prostirke i vreće za spavanje. i noge da po celi dan lutamo po planini u potrazi za ručkom. ono što bih preporučio za one koji bi da probaju nešto novo i ukusno, preporučujem pržene skakavce (one manje veličine, zeleni, jer se skroz ispže, oni veliki imaju neku groznu braon tvar u sebi koja ostane živa i odvratna je) retko šta bolje sam u životu jeo. jednog dana sam ostao u logoru kao dežurni, pa smo sa klasićem otišli na neku livadu da iskuliramo dok nema nikog, i videli masu skakavaca i rešili da probamo. najbolja grickalica na svetu, bolje od čipsa. naša grupa je spremila za večeru pržene skakavce i pržene pljeskavice od koprive, i to je izabrano za najbolji obrok tokom čitavog preživljavanja. takođe, meso kornjače i pržena krv kornjače su isto fenomenalni. puževe ne bih preporučio nikome ko ne zna kako se spremaju, zmijsko meso je isto odlično, a to je nešto na šta možete često da naiđete u našim krajevima. mada iskreno, naša ishrana tih nedelju dana se uglavnom sastojala od pečuraka u svim mogućim varijantama, jer je samo toga bilo dovoljno da nas drži sitim i da nam snagu za lomatanje Ozrenom.
Kad zaćutim, okrenem se i odem, to ne znači da si ti pobedio. To znači da više nisi vredan moga vremena.
User avatar
bukowski
 
Posts: 1919
Joined: 10 Feb 2014, 17:24

PreviousNext

Return to Putovanja

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron