Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Epska fantastika, SF, Horor

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Raoul Duke » 31 Dec 2014, 18:05

Неозбиљно, острашћено, хејтерски. Више личи на критику филма, а не књиге. Заправо, личи на политички памфлет.
Наше ће сјене ходати по Бечу, лутати по двору, плашити господу.
User avatar
Raoul Duke
 
Posts: 24982
Joined: 09 May 2011, 15:59

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby alcesta » 31 Dec 2014, 18:41

Stala sam kod "fundamentalnog religioznog i katoličkog dela" :tap: ne mogu dalje, sile nema.
Mada, ne vidim zašto bih gubila vreme na čitanje nečijeg ličnog mišljenja koje (bar nekima od nas) može samo da digne pritisak :biggrin: odmah se vidi da ovo nije nikakva ozbiljna i argumentovana kritika.

Btw, srećna vam svima Nova godina! :hatman:
I will not walk your dusty path and flat,
denoting this and that by this and that,
your world immutable wherein no part
the little maker has with Maker's art.
I bow not yet before the Iron Crown,
nor cast my own small golden sceptre down.
User avatar
alcesta
 
Posts: 7357
Joined: 12 Jun 2011, 12:48

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Nowitzki.ct » 31 Dec 2014, 20:02

Kakav tekst, prosto da se covjek zapita gdje je kraj jevrejskom lobiju. Prozivanje za antisemitizam u Tolkinovim djelima je mozda i nesto najgluplje ikad zamisljeno, a kamoli izreceno, ali tastatura je danas svakom dostupna nazalost...
Black and white till the end of days, Gravediggers for all your prayers, Partizan reign to last for aeons.
User avatar
Nowitzki.ct
 
Posts: 7017
Joined: 20 Nov 2012, 15:19

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Starsica » 01 Jan 2015, 00:16

Meni je Kišjuhas dizao pritisak na fakultetu redovno i jedan je od razloga zašto sam batalila sociologiju (doduše, glup mi je razlog, ali kad se razlaže.. :D).
Elem, pored toga što je ostrašćeno, ja mogu da se složim sa tim da stvarno manjka psihološka dubina likovima, kao i sa tim da je pozajmio elemente iz nordijske i germanske mitologije (pa kad se već pominje i Vagner, hajde, ključan element). Doduše, ako bismo tako gledali, sve je to pozajmljeno "od negde". Sapkovski pozajmljuje elemente iz slovenske mitologije, i to ne vidim kao relevantan faktor za prigovaranje.
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby alcesta » 01 Jan 2015, 15:13

Ne znam zašto bi se upotreba mitoloških motiva računala kao minus. Prvo, različite mitologije imaju slične motive pa nije zato jedna manje vredna od druge. Drugo, bitno je šta je Tolkin s tim motivima uradio, da je napravio sasvim poseban svet koji se ne može pomešati ni s jednim drugim. Treće, prebacivati Tolkinu nedostatak originalnosti kao manu isto je kao da tvrdimo da Šekspirove drame ne valjaju jer, zaboga, nije on za većinu sam smislio zaplet nego je preuzimao već postojeće priče. Bez pretenzija na poređenje :D ali logika je ista.
I will not walk your dusty path and flat,
denoting this and that by this and that,
your world immutable wherein no part
the little maker has with Maker's art.
I bow not yet before the Iron Crown,
nor cast my own small golden sceptre down.
User avatar
alcesta
 
Posts: 7357
Joined: 12 Jun 2011, 12:48

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Starsica » 01 Jan 2015, 17:16

Ja navela kao neutralno, jer ne vidim da to igde može da se uzme kao minus, osim ako se elementi doslovno ne kopiraju u smislu preslikavanja određenih mitova (ili, why not, celih mitologija), ali čak mi ni onda nije toliko strašno. Sve je to pozajmljeno od negde :beyond:
Htela bih samo da se osvrnem na ovo:
A možda i ne moramo puno da maštamo: u Gospodaru i Hobitu su dobri momci upadljivo arijevski beli, visoki i plavokosi (vilenjaci), a loši momci crni, spljoštenog nosa i kosooki (orci). A patuljci, ti gramzivi i bradati preduzetnici opsednuti zlatom i plemenitim metalima? Poslušajmo samog Tolkina koji je očigledno bio izgubio osećaj za blam: "Patuljci su naravno sasvim očigledni – zar ne biste rekli da vas u mnogo čemu podsećaju na Jevreje?"

Vilenjaci nisu a priori plavi, orci moju da imaju i ne moraju da imaju nos ( :D ), i nekako mi ne ide u glavu da patuljke poistovećujem sa Jevrejima (pa sve i da je izjavio to što je u citatu). Mogu da razumem da je Tolkin bio rob predrasuda svog vremena, ali koliko sam ja čitala o Tolkinu i njegovom radu i životu, bio je protiv nacizma i rasizma.
Na "eskapizam" ne znam da li ad se osvrćem uopšte. Knjiga i jeste vrsta bega od realnosti. Takođe, ne ulazim u to da li je Man bolji od Tolkina (em što nisu isti žanr, em što ih ni ne treba literarno upoređivati zbog toga).
A ovo mu neću oprostiti:
Ovaj romančić može biti "knjiga stoleća" samo u okvirima jednog inače priprostog, uskog i umetnički oskudnog žanra.

Tačno da sve što nije oplemenjivanje stvarnosti, udubljivanje u stvarnost, promišljanje o stvarnosti ili stvaranje stvarnosti bude okarakterisano kao budalaština bez ikakve literarne težine.
Za nekoga ko jeste načitan i ko jeste pametan (govorim o sebi), ovaj tekst mi diže pritisak već nekoliko dana i jako mi je krivo što ga nisam komentarisala na vreme kad čim sam ga ugledala.
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Andreja » 01 Jan 2015, 21:24

Starsica wrote:Epski eskapizam ili zašto ne podnosim Tolkina
Mnogo me zanima vaše mišljenje, pročitajte.


Tekst je pisan s namerom da provocira fanove Tolkina i u tome je uspeo s obzirom na broj komentara na fejsbuku a i ovde.
Ne deluje mi kao tekst nekoga ko predaje ili drži vežbe na fakultetu; nikako mi u isti tekst ne idu žargonski i izrazi pozajmljeni iz Marksove ili marksističke kritike književnosti. Nekako je kafanski.

Jedino s čim se slažem je Kevin Smitov komentar filma. :biggrin:
She's sixty-eight, but she says she's twenty-four
User avatar
Andreja
 
Posts: 1064
Joined: 26 Aug 2013, 15:08
Location: Lion

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Starsica » 01 Jan 2015, 23:08

Aleksej Kišjuhas je asistent profesora Marka Škorića na Filozofskom fakultetu na odseku za sociologiju u Novom Sadu. Nadobudnošću nadomešćuje visinu :D
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Raoul Duke » 02 Jan 2015, 04:02

Мора да није прошао кастинг за патуљка код Џексона :beyond:
Наше ће сјене ходати по Бечу, лутати по двору, плашити господу.
User avatar
Raoul Duke
 
Posts: 24982
Joined: 09 May 2011, 15:59

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Starsica » 06 Jan 2015, 01:03

Odgovor na Kišjuhasov tekst o Tolkinu. Nemojte da vas mrzi, dosta je dugačko, ali vredi.
https://www.facebook.com/sonja.amazonka/posts/879883632043020?fref=nf

Ono što meni fali je Alcestino mišljenje o celom tekstu i gde je i da li je Kišjuhas pogrešio :D
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby alcesta » 06 Jan 2015, 02:00

Treba Amazonku čuti na ovu temu uživo, to je tek upiš živi :blue:
Pa eto, nisam htela da gubim vreme na čitanje dotičnoga, ali ste zato vas dve sve tako detaljno iscitirale da mi na isto izađe :D
Sonja je sve taksativno uglavnom pobrojala najveće greške, a ima još poneka ali sad posle čitanja ovolikog njenog odgovora, dok dođoh do kraja zaboravim šta mi je zapalo za oko pri sredini :D
I will not walk your dusty path and flat,
denoting this and that by this and that,
your world immutable wherein no part
the little maker has with Maker's art.
I bow not yet before the Iron Crown,
nor cast my own small golden sceptre down.
User avatar
alcesta
 
Posts: 7357
Joined: 12 Jun 2011, 12:48

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Starsica » 06 Jan 2015, 02:11

Zato i rekoh da bih volela da čujem i tvoje mišljenje, pretpostavila sam da se (od nekud) znate :biggrin:

Ako budeš imala vremena, znaš da ima ko će te čitati :)
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Pit Bull » 06 Jan 2015, 02:12

Moze meni da bacite neki SF film, moze i fransiza, samo da valja :D
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58252
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Andreja » 06 Jan 2015, 02:22

Starsica wrote:Odgovor na Kišjuhasov tekst o Tolkinu. Nemojte da vas mrzi, dosta je dugačko, ali vredi.
https://www.facebook.com/sonja.amazonka/posts/879883632043020?fref=nf


Baš se potrudila da ga ''dekonstruiše''. :biggrin:
Uspela je da ga diskredituje otkrivanjem njegovog neznanja o Tolkinu, mada je to po diletanstkom stilu Kišjuhasa bilo očigledno i nekom ko nije čitao Tolkina. Tekst je malo predugačak i štreberski, a i ne sviđa mi se to spuštanje na isti vulgarni nivo na kom je ''kritičar'' koga kritikuje.
She's sixty-eight, but she says she's twenty-four
User avatar
Andreja
 
Posts: 1064
Joined: 26 Aug 2013, 15:08
Location: Lion

Re: Epska fantastika, SF, Horor

Postby Starsica » 06 Jan 2015, 02:26

Jej, neko je pročitao (osim mene i Alceste :laugh: ). Meni je simpa baš zato, možda zato što sam i ja takva kad mi dogori fitilj. I ne mogu vam opisati koliko sam smirenija od čitanja tog teksta. Kišjuhasovo sranje me je danima tangiralo.
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 73 guests