Board index Olimpijske Igre Tokyo 2020

Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Milutinov Tata » 10 Aug 2021, 11:04

Da i danas postoji zajednicka drzava pitanje je sta bi bili prioriteti kada je sport u pitanju. Nekada je takmicenja timova i njihov plasman u zajednickoj ligi bilo pitanje prestiza republika clanica, pa su ekipni sportovi maksimalno profitirali, kao i oni koji su imali neku vrstu lige na nacionalnom nivou u popularnim sportovima (boks je po tome u SFRJ bio poznat). Danas to vise nije toliko bitno, neki veliki klubovi su cak u privatnim rukama (mislim sto se finansija tice, ne rukovodjenja :D), pa drzava ne mora da odvoja sredstva za njih. S druge strane, oni koji su strucni i sposobni da naprave rezultate privlace veca sredstva, pa nije ni cudo sto zemlje naslednice u odredjenim sportovima beleze konstatano odlicne nastupe. Takodje lakse je sada raspodeljivati sredstva, kada sve zavrsava na "republickom" nivou, a i sam kapitalizam zahteva nesto drugaciju raspodelu sredstava od socijalistickog sistema, pa promocija zemlje kroz sport nije zanemariva.

Jos jednu stvar ne treba zaboraviti, a to je da su sastavi cesto bili podlozeni "kljucu", pa je obicno selekcija morala da predstavlja raznolikost zemlje, sto znaci da mozda neki koji su zablistali iz drugog plana, ne bi ni bili na igrama (mozda bi Gorsa imao prednost u odnosu na Sebica npr., a i u dzudou bi bila paklena konkurencija da se ode na igre).
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29561
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Foteljas » 10 Aug 2021, 11:30

Ma salio sam se malo. :biggrin:
Verovatno ima i do manjeg broja sportova i disciplina na igrama. Sada ih ima 339, u Seulu ih je bilo znatno manje, 237. Tada nije bilo tekvonda, karatea, sportskog penjanja, tenis je tek bio vracen u program... A pride generalno jaca konkurencija u vidu drzava istocnog bloka i ujedinjenog SSSR u svim ostalim sportovima gde smo i mi imali adute.

Uostalom, sve su to nasa dokona razmatranja teoreticara alternativnih tokova proslosti i sadasnjosti... :biggrin:
Kada se gledaju odnosi ex-YU drzava, meni je bitno da napokon osetnije ostavljamo Slovence iza sebe sa 36-28 (mada i dalje imamo isto zlata kao i oni, po osam), ali mi se ne svidja sto je razlika izmedju Hrvata i nas tek neznatno smanjena sa sest na pet medalja u njihovu korist (41-36)
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5014
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby octopus » 10 Aug 2021, 14:51

octopus wrote:Svega ima po malo što utiče na uspeh tima na OI. Na prvom mestu je broj potencijalnih kandidata za medalju, a onda idu random prosečna starost sportista po sportovima, u okviru toga i dužina prosečne karijere, motivisanost i povrede, psihološki momenat tima, a nezanemariv čak drugi bitan faktor je i broj višestrukih osvajača medalja. Jer onda kad nema novih izdanaka, stari asovi mogu da povuku i da izvuku igre od neuspeha, pa čak i da ih učine jako uspešnim. U poređenju sa Hrvatskom i Slovenijom, po ovom parametru smo daleko iza, nažalost.

U periodu od 2000. godine do danas, da kažem po američki u ovom veku, znači na poslednjih 5 OI, višestruki osvajači medalja za našu zemlju su samo dva predstavnika - Jasna Šekarić i vaterpolisti. Jasna 0-2-0, a vaterpolisti nestvarnih 5 od 5 (1-1-3), što u konačnom zbiru daje 7 medalja sa mršavim skorom 1-3-3.
U istom periodu, nastupajući za Hrvatsku na OI se pojavilo čak 7 različitih višestrukih osvajača medalja (zanimljivo je da među njima nema rukometaša). A jednoj deželici, čak petoro različitih sportista je donelo dve ili više olimpijskih medalja. Pri svemu tome, reč je samo o LOI. A ako bismo u obzir uzeli i ZOI, tu bismo Hrvatima pridodali i Kosteliće i njihovih neverovatnih 10 medalja, a Sloveniji: Maze, Košira i Prevca.

Ne samo veliki broj sportista, nego i šarolikost sportova dominiraju u tim brojkama kod nekadašnje braće.
Slovenija: Čop/Špik veslanje 1-1-1, Debevec streljaštvo 1-0-2, Žolnir džudo 1-0-1, Žbogar jedrenje 0-2-1, Kozmus atletika 1-1-0. Ukupno 13 medalja (4-4-5).
Hrvatska: Nikolaj Pešalov - dizanje tegova 1-0-1, braća Skelin veslanje 0-1-1, Sinkovići i Martin veslanje 1-2-0, Perković atletika 2-0-0, Vlašić atletika 0-1-1, vaterpolisti 1-1-0. Takođe 13 medalja kao Slovenci, ali još bolji skor (5-5-3).


Ovo je post davno pre OI u Tokiju, o višestrukim osvajačima OI medalja. I po ovom aspektu idemo napred (konačno). Tu su sad na spisku čak tri nova predstavnika: Milica Mandić, Tijana Bogdanović i odbojkašice. A vaterpolisti su podebljali svoj prebogat saldo (6/6 !). Moraju i stari trofejni olimpijci opet da zablistaju. To se nekako posebno nameće sad pred Pariz, jer nam je ogroman broj kvalitetnih kandidata otišao u penziju ili gubi svoj sport na OI (Jovana).

I dalje zaostajemo, ali krenuli smo napred munjevito. Jasna Šekarić, vaterpolisti, Milica Mandić, Tijana Bogdanović i odbojkašice su naš ponos u ovom veku. Jasna 0-2-0, vaterpolisti nestvarnih 2-1-3, Milica 2-0-0, Tijana 0-1-1, odbojkašice 0-1-1. Srbija (5 predstavnika) 14 ponovljenih medalja počevši od igara u Sidneju, skor 4-5-5.

Hrvatska: Nikolaj Pešalov - dizanje tegova 1-0-1, braća Skelin veslanje 0-1-1, Sinkovići i Martin veslanje 2-2-1, Perković atletika 2-0-0, Vlašić atletika 0-1-1, vaterpolisti 1-1-0, Stipanović jedrenje 0-2-0. Hrvatska (8 predstavnika) 17 ponovljenih medalja, skor 6-7-4.

Slovenija: Čop/Špik veslanje 1-1-1, Debevec streljaštvo 1-0-2, Žolnir džudo 1-0-1, Žbogar jedrenje 0-2-1, Kozmus atletika 1-1-0, Trstenjak džudo 1-1-0. Slovenija (6 predstavnika) 15 ponovljenih medalja, bilans 5-5-5.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Puta Tapar » 10 Aug 2021, 17:17

Caka malog broja medalja bivše Jugoslavije je što su većina sportova u kojima je bila konkurenta oni koji donose po jednu medalju na igrama. Jest da rvača i boksera bude po nekoliko ali ne može više od jedne.

Pa da se nadovezem na predhodni post, čak ni visestrukih osvajača nije bilo pregršt ako se izuzmu sjajni gimnastičari ali to je već krajem 60-bio drugi ešalon jugosovenskog olimpizma.

Specifično je što plivačkih i atletskih medlaja sfrj ima celih 5, ispravite, pišem iz glave, dok su se ostali iz istočnog a i zapadnog bloka kitili ko na svadbi.
User avatar
Puta Tapar
 
Posts: 3130
Joined: 05 Sep 2015, 14:44

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Dylam Dop » 10 Aug 2021, 20:14

Puta Tapar wrote:Specifično je što plivačkih i atletskih medlaja sfrj ima celih 5, ispravite, pišem iz glave,


Da uzmemo da je cifra tacna - ovo mi je i dalje najveca misterija (Ex)YU-olimpizma.. Drzava koja je vise nego solidno stajala, uzimajuci u obzir samo evropski milje, u svojih 45 god. postojanja nije mogla da razvije jedna dva takva fundamentalna sporta koja inace zahtijevaju minimum ulaganja u odnosu na ine sportove.

Nego, citajuci ovaj posljednji oktopusov post, jedino jos relevantno sto mogu da zakljucim i na sta bih odmah bacio opkladu je da cemo kotorsku vaterpolo-grdosiju najvjerovatnije da gledamo kao nosaca zastave na otvaranju OI u Parizu (u slucaju da ostane nepovrijedjen ljeto 2024). :wink3:
User avatar
Dylam Dop
 
Posts: 7160
Joined: 11 Apr 2015, 21:17

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Foteljas » 11 Aug 2021, 08:55

Puta Tapar je lepo primetio taj detalj za plivanje i atletiku, da je to takodje bitan razlog zasto je SFRJ imala relativno malo medalja ranije.
Ali mora se imati u vidu da je to bilo zlatno vreme DDR koji je "harao" u oba ta sporta, pride naravno SAD, SSSR i drugi. Mi i kada bi ponekad imali neke jake favorite za medalje poput pokojnih Nikolicke (1968) i Stekica (1976), oni su uvek podbacivali na tim igrama (zvuci poznato, zar ne :roll: ). Pride sto su tada sportske karijere trajale znatno krace, mislim da je manji broj sportista ucestvovao na dve ili vise olimpijada.

Meni je recimo interesantan sunovrat gimnastike nakog Drugog svetskog rata, u tom sportu smo imali izvesnu tradiciju u medjuratnom periodu i osvajali jedine medalje (i to ne samo Stukelj), bilo se drzavno populisalo to sokolstvo i vezbanje, sto je dobijalo i odredjene politicke konotacije. Da bi onda posle 1945. skoro potpuno nestali, samo je Cerar bljesnuo i uzeo par medalja.
Da li je razlog bio sto se svugda zeleo raskid sa starim, pa je tako i gimnastika mozda i ciljano zapostavljana zarad npr. plebejskog fudbala kao kolektivnog sporta koji je daleko lakse naprzavao siroke narodne mase da se njime bave i da ga prate? Ili rvanja i boksa, koji su takodje bili neki sportovi daleko blizi razmisljanjima i interesovanjima nekog "idealnog novog coveka" posle 1945?
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5014
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby octopus » 12 Aug 2021, 10:36

Tužno je što smo mi kao tada jedna od najrazvijenijih komunističkih zemalja Evrope, bili ponajlošiji od ostalih. Svi oni su imali neki individualni sport u kom su dominirali, a mi smo samo na momente imali lepe periode u boksu ili rvanju, ali ne i kontinuitet od recimo 30 godina osvajanja medalja u jednom sportu, da bi moglo da se kaže da smo bili država tog i tog individualnog sporta. Sve karte su bačene na kolektive i dan danas imamo koristi od toga.

Evo koliko ko nagrađuje svoje sportiste. Kolike su nagrade za olimpijske medalje
Slovenci štedljivi i pragmatični, mnogo više cene zlato od svega ostalog, možda bi i mi to mogli da prepišemo.
A neke najrazvijenije zemlje zapada imaju iznenađujuće male nagrade.
BiH nema čak ni utvrđene iznose. :laugh:
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Baxter Stockman » 12 Aug 2021, 11:03

Vidi Tajland, samo zlato priznaju :D
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 34099
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Lakerit » 12 Aug 2021, 15:07

SFRj nije spadala medju najrazvijenije komunisticke drzave. Bila je mozda najotvorenija ali to nije isto sto i razvijenost. SFRj je bila u prosseku samo iznad Albanije i Rumunije, cesto iza Bugarske ali smo se "klali" sto se tice razvijenosti.
SFRj nikada nije imala neki jasan plan u sportu kao druge komunisticke drzave koje su imale drzavne doping porgrame. Uglavnom je uspeh dolazio radom pojedinih ljudi koji su onda vezama dobijali novcanu podrsku poput prof Nikolica koji je izdigao kosarku u SFRj. To je problem i Srbije, uglavnom je sve stihijskih. Naravno fudbal je izuzetak zbog znacaja za velike mase ali to je onda otvaralo druge probleme.
Najvise je u SFRj stradao ragbi koji je pre 1941 imao dobro ukorenjenje, narocito u Srbiji.
Lakerit
 
Posts: 4933
Joined: 22 Aug 2016, 20:29

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby octopus » 12 Aug 2021, 17:14

Nemoj da nas vređaš, mi ni sad ni nikad nismo bili na nivou Bugarske. Uvek smo bili razvijeniji. Skoro sam bio u Mađarskoj, verovao ili ne, tamo je prosečna plata 600 evra! Poštuju Orbana, ali ga ne vole jer im je srezao plate. Do tranzicije su bili sirotinja. Kao i Poljaci. Verovatno si čuo gomilu priča o švercu iz Poljske, koja je za naše standarde bila prejeftina. Slovačka je i danas krš. Reklamiraju se po društvenim mrežama da naši ako odu u autoindustriju da rade, mogu čak i 750 evra da zarade, naravno sa prekovremenim radom. SSSR je dosta šarolik po razvijenosti bio, ali generalno loše se živelo. A i u DDR se teško živelo. Ne znam odakle ti to da smo mi bili među najsiromašnijima, pri čemu ne tvrdim da se raskošno živelo.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Lakerit » 12 Aug 2021, 18:11

Ne vredjam nikoga nego pisem kako je bilo,

https://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Bloc#/media/File:Eastern_bloc_economies_GDP_1990.jpg
Potpuno je drugo to sto je SFRj bila otvorenija pa je gomila ljudi otisla na rad napolje a ni to nije pomoglo da se ekonomija drzave ne urusi a onda i cela drzava zbog toga. Hiperinflacija nije bila samo 1993 zbog sankcija nego cele osamdesete u SFRj...

Ali ovo je tema o sportu a ne ekononomiji i politici mada se to cesto preklapa.
Lakerit
 
Posts: 4933
Joined: 22 Aug 2016, 20:29

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Foteljas » 12 Aug 2021, 18:14

Sve je to relativno i zavisi koji se parametar gleda. Pomenuta DDR je koliko znam imala duplo veci BDP po glavi stanovnika od SFRJ. Medjutim, tamo se ogroman deo prozivedenog "ulagao" u Stazi, Berlinski zid, silose za nuklearne projektile, sto je svakako za obican narod bilo manje rentabilno nego izgradnja vikendica, davanja para za uvozne delikatese i letovanja po Jadranu. Ali kacio sam pre par meseci onaj dokumentarac gde se videlo da su izdvajali i ogromna sredstva za sport i da svi ti njihovi uspesi ipak ne mogu da se pripisu iskljucivo sistematskom dopingovanju.

Deluje mi da su sve zemlje istocnog bloka u ono vreme preko sporta pokusavale da dokazu nekakvu superiornost nad zapadom (kad vec nisu mogle u ekonomiji i zivotnom standardu), drzava je sve to finansirala, pa su i rezultati dolazili. SFRJ nije imala te potrebe da se svojim gradjanima na takav nacin dokazuje da je u necemu bolja od inostranstva, pa mozda zato nije bilo izrazenijeg ulaganja.


Lakerit wrote:Najvise je u SFRj stradao ragbi koji je pre 1941 imao dobro ukorenjenje, narocito u Srbiji.


Ako se ne varam, Kraljevina je tridesetih imala i solidne tenisere koji su stigli i do polufinala Davis kupa. Biciklizam je takodje imao dugu tradiciju i u Srbiji, macevanje... A od svega toga posle 1945. nije ostalo skoro nista. Tacno se vidi da su ti elitni sportovi podelili sudbinu gradske elite nakon rata.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5014
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Milutinov Tata » 12 Aug 2021, 18:44

U zemlji u kojoj "pojedinac" ne postoji, a sve se svodi na "kolektiv" tesko je ocekivati da ce se stimulisati sportovi koji ce isticati pojedince.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29561
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby octopus » 12 Aug 2021, 18:50

Da je Jugoslavija bila iskrena ideja od svih naroda, verovatno bismo i mi delili sudbinu SSSR-a. Milijarde bi se skrcale u nuklearni program, narod bi grcao, ali ne bi mogli da nam prismrde sa zapada. Samo se bojim da bismo kasnije u eri tranzicije ostali izolovani i zbunjeni, poput Belorusije, Kube ili braće Severnokoreanaca i onda bi država bila pred novim iskušenjima. No, nebitno je to danas. Svakako da bi se sport drugačije razvijao i da smo ostali kraljevina, ali nema se za čim ni žaliti. Osim slovenačkih uspeha u gimnastici, većina ostalih perjanica predratnog sporta je bila na prilično niskom nivou, koliko god to izgledalo uspešno u odnosu na neke druge sportove koji su decenijama kasnije doživeli procvat.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Srbija, Jugoslavija i ExYU zemlje na LOI

Postby Foteljas » 12 Aug 2021, 20:12

Svakako da bi se sport drugačije razvijao i da smo ostali kraljevina, ali nema se za čim ni žaliti. Osim slovenačkih uspeha u gimnastici, većina ostalih perjanica predratnog sporta je bila na prilično niskom nivou, koliko god to izgledalo uspešno u odnosu na neke druge sportove koji su decenijama kasnije doživeli procvat.


Mozda sve to i nije bilo na Bog zna kakvom nivou za vreme kraljevine u poredjenju sa kasnijim periodima. Ali sada malo uporedjujem, ni nasi susedi sa kojima smo delili zacelje Evrope nisu bili puno bolji, naprotiv. Rumuni zakljucno sa berlinskom olimpijadom tek jedno srebro i jedna bronza. Bugari svoju prvu olimpijsku medalju uzeli tek 1952. u Helsinkiju. Na tih par igara stalno smo imali vise sportista ucesnika od njih. Ali Rumuni vec od pedesetih, a Bugari od sezdesetih konstantno na svakim igrama osetno bolji od SFRJ, uvek sa po 20 i kusur medalja, mi smo tek na LA 1984. bili dvocifreni po broju medalja.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5014
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

PreviousNext

Return to Tokyo 2020

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests