Board index Razni Sportovi Ostali Olimpijski Sportovi

Pariz 2024. - u susret OI

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Milutinov Tata » 07 Jul 2022, 16:12

Od Mao moze biti samo Jao :D.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29715
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby grobar_Zvornik » 19 Jul 2022, 20:55

Тренер српске стрелкиње Зоране Аруновић, Јелена Аруновић, изјавила је да је главни циљ освајање медаље на Олимпијским играма у Паризу 2024. године.

Зорана Аруновић је тријумфом на Свјетском купу у Јужној Кореји у појединачној конкуренцији и миксу у дисциплини ваздушни пиштољ стигла је до јубиларне 50. медаље на великим такмичењима у богатој каријери.

- Овај успјех је још већи, јер је остварен у Азији. Вјерујте ми, тамо не може свако да побиједи, јер на азијском континенту је дошло до велике експанзије квалитета када је стрељаштво у питању. Тренери у азијским земљама примијенили су другачију тренажну технологију која им је дала нагли скок резултата. Ситуација је таква да они не иду по свим такмичењима и из неког разлога не долазе у Европу, и зато када дођеш у неку азијску земљу на такмичење и побиједиш их на њиховом терену, то је заиста резултат вриједан пажње - рекла је Јелена Аруновић за Тањуг.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=480476
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31493
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby octopus » 21 Jul 2022, 12:13

Često mi padne na pamet trajanje karijera naših i stranih sportista. Španci i Argentinci u košarci igraju za reprezentaciju dok mogu da hodaju. Novicki ovih dana kuka na zdravlje jer je igrao previše sezona u NBA, uz napomenu da nije propuštao nacionalna okupljanja. Da li bi bilo krize u reprezentativnim rezultatima početkom ovog veka da je recimo Danilović igrao do 35. rođendana ili npr. nakon Rija Stefan Marković od mlađih igrača, poput vaterpolista koji uvek ispoštuju dok se ne pojavi nova kvalitetna generacija naslednika. Baš njih dvojica mi padaju na pamet, jer su ničim izazvani, eksplicitno, bez sakrivanja iza povreda, odlučili da završe karijeru tj. zauvek odbiju reprezentaciju. Nekako su mi Bodiroga i Tomašević jedina asocijacija za košarkaše koji su dugo igrali za nacionalni tim a da se nisu povređivali ili "povređivali", stvarno ne mogu nikoga više da se setim od igrača otkad ja pratim sport, uz dodatne uslove da mislim na top igrače i generacije koje su kandidati za medalje na SP i OI. Znači, ne Milenko Topić ili Vladimir Štimac ili Krle koji je igrao za vreme rasula. :biggrin:

Slušam juče i ne verujem, Sandra Perković izjavila da želi karijeru da završi na OI u Brizbejnu, kad bude imala 42 godine! To je za 10 godina, a sve je osvojila najmanje puta dva. A i braća Sinković ne planiraju da se zaustave iako su preko 3 ciklusa uzimali sve što su mogli. Naši rezultati na OI su fantastični kad se uzme u obzir fluktuacija osvajača medalja. Poslednju medalju na SP u atletici za Sloveniju pre jučerašnjeg zlata Čeha, osvojio je veliki Kozmus. A ovaj "mali" će, siguran sam, da pali i žari narednih 15 godina. Doduše i mi imamo Ivanu, kao redak svetao primer, koja vuče srpsku atletiku evo već celu deceniju, ali sa neuporedivo manje kvalitetnim odličjima. Previše ranih završavanja karijera i odricanja od velikih medalja kod nas u bukvalno svim sportovima u kojima imamo uspeha.

Hrvati su u Tokiju imali neuporedivo slabiji tim nego u Riju, a osvojili su samo dve medalje manje. "Izmislili" su dve medalje u tenisu (realno smešan olimpijski sport), pored sigurnih Sinkovića niotkud se pojavila odbrana medalje u muškom skifu, a sport sa velikom tradicijom i trenutno još većim naletom tekvondo konačno im je doneo ono što im pripada, takođe 2 odličja. Taj tekvondo im je bio glavna nada uz Sinkoviće i Sandru i praktično sem nje, nijedan kvalitetan podbačaj. Potencijali se koriste do maksimuma. Kad bi i mi tako radili, dvocifren broj medalja bi bila lagana konstanta uz sve trenutne kvalitete i potencijale srpskog sporta, bez ikakvog napretka u daljem radu.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Milutinov Tata » 21 Jul 2022, 19:07

U Parizu 2024. je sada jedini sigurni učesnik domaćin Francuska, a preostalih 11 timova će se dobiti kroz tri takmičenja.

Prvo je u julu 2023. godine – reč je o Svetskom prvenstvu u Fukuki sa kojeg će prve dve ekipe dobiti olimpijski pasoš.

Još pet učesnika daće kontinentalna prvenstva koja će biti održa na u različitim terminima. Evropsko će biti organizovano u Izraelu, a kao termini pominju se kraj 2023. ili početak 2024. godine.

Preostala četiri učesnika će biti dobijena na Svetskom prvenstvu u Dohi u februaru 2024.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29715
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Foteljas » 22 Jul 2022, 09:24

Octopus, pisao sam i ranije o tome na temi za kosarkasku reprezentaciju, situacija se menja sada u odnosu na pre 20-25 godina. Tada su sportske karijere generalno u proseku krace trajale, i nakon 30e godine su redji bili oni koji su odrzavali kvalitet. Mada, makar kada je kosarka u pitanju, mislim da je stos u tome sto smo mi u to vreme naprosto odrzavali dominaciju i sa mladjim igracima, pa nije ni bilo potrebe da se stariji toliko cimaju. Ako se ne varam, nama je 1995. na EP najstariji igrac sa 31 godinom bio sada nazalost pokojni Zoran Sretenovic, koji skoro da nije ni igrao, bio je i bukvalno 12. igrac na turniru. A na drugoj strani, Litvancima su Marculjonis i Sabonis sa istim godinama zivota bili kljucni igraci i nosioci igre i uspeha. Naredne godine u Atlanti Paspalj i Savic su kao najstariji imali po 30, a Divac je vec tada u 28 godini zivota najavljivao oprostaj od reprezentacije "jer je osvojio sve i vise nema motiva da igra"... Danilovic jeste otisao sa 30, ali je istovremeno prestao da igra i za klub. Bodiroga i Tomasevic jesu bili konstantni, ali su i njih dvojica umeli da preskoce EP 2003 i neslavno zavrsili reprezentativne karijere u Spensu 2005. Ali svakako si u pravu.

Sto se Hrvata tice, tesko da mozes da kazes da su izmislili medalju u tenisu, kada im je dubl ubedljivo prvi na listama po rangu, a drugi dubl isto bio jak. Ali niko nama nije kriv sto Novak na cetiri olimijade (od kojih je na tri slovio kao glavni favorit za zlato) na "smesnim turnirima" nije u stanju da dodje do finala. Sto posle Sekariceve nemamo nijednog strelca koji je kadar da uveze dve olimpijade sa medaljom. Sto su glavni kosarkaski reprezentativci proletos oboleli od bolikurcije, pa se ni ne plasiramo na nikad slabiji kosarkaski turnir gde je zlato bilo nikad blize. Sto masa dzudista i rvaca koji su svetski i evropski prvaci nisu u stanju da prodju ni prvo kolo kvalifikacija...

Milutinov tata, ovo sto si napisao se odnosi na vaterpolo?
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5130
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby octopus » 22 Jul 2022, 09:53

I ja razmišljam o kom sportu se radi. Čim je Fukuoka, mora da je vaterpolo. :biggrin:
Do sada, od svih kolektiva, jedino o plasmanu vaterpolista na OI nismo razmišljali. Valjda ni sad neće biti problema.

Koliko su samo farmacija, bioinženjering i druge pridružene nauke pomogle da se sportistima produže karijere. Sretenović, Divac i Savić su tad izgledali kao penzioneri iako su za današnje pojmove bili mladi.

Meni se čini da se naši sportisti previše vode ciljem da žele nešto da osvoje i posle nema idemo opet kad uspeju. Sramotno je za jednu košarkašku zemlju da Stefan Marković izjavi da ne želi da igra jer je sve osvojio, a nije osvojio ni jedno zlato. Koliko samo sportista imamo koji su one summer wonder. A Đoković je posebna priča. 4 od 4 u polufinalima OI. Nerealan podatak. Što se tiče dublova na OI, oni su sem braće Brajan uvek donosili maltene random osvajače medalja. Sad se pojavili Hrvati najbolji dubl i nema randoma. Čilić se godinama raspada i hop - olimpijska medalja u dublu. Eto ga random. :biggrin:
U prvom kolu olimpijskog turnira u Tokiju, lik je imao meč loptu protiv Čilića, a reč je o momku koji nikad nije zabeležio pobedu na ATP turu. E taj Čilić uze srebro u dublu.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Foteljas » 22 Jul 2022, 10:33

Oni tada sa 30ak izgledali kao danasnji sa 40 (ili se to meni cini, jer sam tada bio klinac, pa su mi oni i sa 30 bili "starkelje", a sada sa 40+ na to gledam drugim ocima. :biggrin:)

Nole valjda 3 od 4 polufinala, u Riju je ispao vec u prvom kolu. Svaka mu cast na svemu, ali sto se olimpijada tice, nase najvece razocarenje od raspada SFRJ, a rekao bih i u celokupnoj istoriji domaceg olimpizma. Niko od favorita nije toliko kiksao na igrama poput njega.

Mozda i mi malo preterujemo ovako kada pisemo iz fotelje. Da, lepo je znjeti medalje stalno i biti na vrhu po 20 godina, ali to ipak zahteva stalna odricanja, cimanja, veliko trosenje vremena i energije u najboljim godinama zivota. Da li je svako od nas na to spreman? Ja prvi za sebe nisam siguran...
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5130
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby octopus » 22 Jul 2022, 10:39

Sve napisano potpisujem, posebno to za vizuru gledanja sportista kao stariš. :biggrin:

Računao sam i poraz u polufinalu miks dubla, pored 3 poraza u polufinalu singla. Taj poraz za jednog goat-a je takođe traumatičan iako tu nismo očekivali medalju. Posebno je horor podatak da nakon ta 4 poraza iz 4 meča, slede i tri poraza i samo jedna pobeda u borbi za bronzu. 7 od 8 u najvažnijim mečevima na OI! Sve je to posledica Novakove jurnjave za brojem nedelja na 1. mestu i za brojem titula na mastersima. Na poslednjim OI je bio i problem pritiska osvajanja kalendarskog GS-a odmah nakon OI. Maler je što mu se uvek lomila sezona oko OI i nikad nije mogao 100% na njih da se fokusira. Uvek je dolazio ili psihički ili fizički iscrpljen. Zato i smatram da je tenis smešan sport iz ugla OI, jer ostali sportisti nikad u olimpijskoj godini ne bi pomislili ni na šta drugo. Naravno, oni i nemaju po prirodi svojih sportova nekih bitnijih takmičenja. Osim fudbalera i golfera. Tako da bi ta 3 sporta po meni odmah letela iz programa.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Milutinov Tata » 22 Jul 2022, 10:50

Foteljas wrote:Milutinov tata, ovo sto si napisao se odnosi na vaterpolo?


Jeste. Izvinjavam se zaboravih da napomenem na koji se sport odnosi. Posto je "ubaceno" SP kad mu vreme nije, ukinut je kvalifikacioni turnir. Po meni ovo nije bas pravedan sistem, jer se mesaju oni koji imaju vizu i oni koji je jure. Mada u vaterpolu ne bi trebao biti problem favoritima da se plasiraju, ovo moze biti i nezgodno onima koji ne obezbede vizu, jer ce mec 1/8 finala (razigravanje za 1/4 finale) biti kritican, teoretski moze se neko ne plasirati na OI zato sto je porazen od nekoga ko vec ima vizu, a da uopste ne igra sa direktnim rivalima kada je u oitanju dobijanje vize.

Problem moze biti ako recimo SAD ne izbore vizu preko americkih kvalifikacija i da li ce iz Azije proci Japan koji moze biti nezgodan na SP ili Kazahstan koji na SP nema sta da trazi. Australija i Juzna Afrika ce biti predstavnici Okeanije i Afrike. Varijanta "nocna mora" je da SAD igraju finale SP, time jedna od top evropskih reprezentacija ostaje sigurno bez vize.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29715
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Foteljas » 22 Jul 2022, 11:26

Octopus, u pravu si za Novaka, neverovatno je kako je posle svakog kiksa na OI dolazilo do pada u karijeri, ali to je slabo opravdanje kada se bude podvlacila crta. Imali smo sjajnu generaciju tenisera i teniserki koja je po svim zakonima verovatnoce morala da uzme bar 3-4 medalje, umesto toga samo jedna bronza uz masu razocarenja. Mozda ce u Parizu Novak konacno biti mentalno rastereceniji kada vise nece sloviti za tako izrazitog favorita za osvajanje (ali sa druge strane imace presiju uzimanja medalje po svaku cenu, jer ce mu to verovatno biti zadnje igre), ali do tada ko ziv ko mrtav.

Sto se vaterpola tice, bar tu ne moramo previse da brinemo, mada treba biti na oprezu.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5130
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Milutinov Tata » 22 Jul 2022, 12:27

Za tenis trenutno OI dolaze u vrlo nezgodnom trenutku, nakon Vimbldona, a pre 2 Mastersa u Severnoj Americi, iza kojih sledi USO. Ako se na to doda da se od pocetka maja igraju 2 vezana Mastersa na sljaci plus RG, imamo 4 meseca sa 3 GS, 4 Mastersa i OI. 8 izuzetno teskih turnira, na 3 razlicite podloge i 12 nedelja aktivnog igranja tenisa, sto je prosto nemoguce izdrzati u visokom ritmu sve vreme. Naravno mladji mozda to i mogu da izguraju, stariji biraju sta ce propustiti.

Sam program na OI je previse zgusnut, po meni morao bi trajati mnogo duze (bar jos 3 ekstra dana), ali ocito da se to ne uklapa u kalendar. Mecevi za bronzanu medalju su po meni potpuno bespotrebni u sportu gde poraz znaci eliminaciju, a vec su zabelezena 4 ili 3 trijumfa (tu se miks razlikuje, ali moze se povecati broj ucesnika i tu). Ne znam koliko je poznato ostalima, ali kada se tenis vratio na igre 1988., mecevi su kod muskaraca igrani na 3 dobijena seta, turnir je trajao tokom citavih igara (dve nedelje), i nije bilo meca za broznanu medalju. Tako je bilo i u Barseloni, ali od Atlante se to promenilo (igraci se zalili da im je previse jos jedan "GS" tokom leta), pa imamo sadasnji sistem.

Jos jedna interesatna stvar, kada je Graf osvojila Golden Grand Slam 1988, OI su igrane u drugoj polovini septembra, nakon USO,tako da je ona prvo osvojila kalendarski Grend Slem pa tek onda pokusala i da ga pozlati. Novak je prosle godine bio u mnogo tezoj situaciji.

Naravno sve ovo ne moze puno opravdati Novaka i njegovo prokletstvo na OI. Porazi od Nadala i Zvereva nisu samo odneli finala, nego i sigurne zlatne medalje, Gonzales i Hacanov bi bili lagan zalogaj nakon pobeda u polufinalu. U oba meca bio je blizu pobede, protiv Zvereva imao i brejk viska. U Riju je imao i "baksuzan" zreb, Delpo vec u prvom kolu, a da je i to prosao u 1/4 finalu bi ga cekao Agut, a znamo kakve muke je s njim imao tih godina. Ali opet neverovatne stvari su potpuni raspad protiv Zvereva od 3-2 u drugom setu, nemogucnost da dodje cak do BL protiv Del Potra u Riju, da od Marija u Londonu gubi oba seta brejkom kada je trebao izvuci TB, da nema pravi fokus ni protiv Del Potra u Londonu ni protiv Buste u Tokiju u mecevima za bronzu. Da Nadala ubedljivo dobije u Sinsiju neposredno pred OI, pa gubi u Pekingu, da nakon Londona u naredne dve nedelje uzme Toronto i igra finale Sinsinatija i dobije Del Potra, da prosle godine u polufinalu USO dobije Zvereva. I za kraj zanimljivost da od 2012 nakon OI uvek gubi finale USO.

Generalno se slazem da smo morali u tenisu ubosti jos neku medalju, narano Novak pre svih. Ana povredila prst u Pekingu, Jelena izgubila 1/4 finale, Ziki i Janko izgubli u 1/4 finalu u Londonu, Ziki i Ana odmah ispali u miksu, eto prosle godine u miksu opet zamalo izmakla medalja. Nece pa nece.

Edit: Hrvatska je u Barseloni uzela 2 medalje u tenisu, obe bronzane i nisu morali da se bore za njih, vec su im automatski pripale. Ivanisevic je u singlu vezao 4 pobede u 5 setova da bi dosao do polufinala, mislim da je u bar dva meca preokretao rezultat. Da je morao igrati meceve za bronzanu medalju, pitanje je koliko bi imao uopste snage da ih igra posle svega. Zamislite Novaka sa 4 bronzane medalje sa OI, jeste da nije sjaj koji bi voleli, ali izgleda mnogo bolje nego sada sa samo 1 medaljom.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29715
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Foteljas » 22 Jul 2022, 13:22

Kroasani u tenisu na OI skor 1-1-3, mi 0-0-1... I posle se pitamo kako nas siju po broju osvojenih medalja na igrama. :roll:

No, cudni su putevi Gospodnji... Mozda bi Nole u nekoj drugoj realnosti uzeo to olimpijsko zlato, ali bi onda ostao bez nekog drugog trofeja. U svakom slucaju, treba se nadati da ce u Parizu ako bude ucestvovao uspeti da dodje do te medalje.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5130
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby octopus » 09 Aug 2022, 10:50

Lepe vesti za Špance, olimpijski turnir u tenisu će se definitivno igrati na terenima Rolan Garosa, od 27. jula do 4. avgusta 2024. godine. Svi šljakaški turniri koji inače nastupaju posle Vimbldona a pre američke turneje, za 2 godine će biti podešeni da budu neposredno pred OI kako bi poslužili kao pripremni pred olimpijski izlazak na RG.

Foteljas wrote:Kroasani u tenisu na OI skor 1-1-3, mi 0-0-1... I posle se pitamo kako nas siju po broju osvojenih medalja na igrama. :roll:

Nažalost, nema kontra primera u nekom drugom sportu.
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby Milutinov Tata » 09 Aug 2022, 11:04

To je i za Novaka odlicna vest, mogucnosti iznenadjenja svedene na minimum, krug favorita vrlo uzak. I Norvezani su zadovoljni :D
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29715
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Pariz 2024. - u susret OI

Postby octopus » 09 Aug 2022, 11:20

Već vidim, 37-godišnji Novak posle osvojenog Vimbldona dolazi na RG bez ijednog pripremnog meča jer je iscrpljen. A igra se na dva dobijena seta, Rune ga rutinski izbacuje u 2. kolu i nastaje opšta pljuvačina. :biggrin:
User avatar
octopus
 
Posts: 5240
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

PreviousNext

Return to Ostali Olimpijski Sportovi

Who is online

Users browsing this forum: Milutinov Tata and 14 guests