Board index Olimpijske Igre Soči 2014

Ski-Skokovi

Ski-Skokovi

Postby Pit Bull » 28 Dec 2013, 16:35

Uopšteno...


Skijaški skokovi se u programu Zimskih olimpijskih igara nalaze još od 1924-e godine a sve do 1960-e se skakalo samo na jednoj skakaonici i skakali su samo muškarci. Prvi timski skokovi počinju od 1988-e a žene će od igara u Sočiju prvi put skakati pojedinačno. Najveće nacije u ovom sportu su Norveška,Austrija i Finska. Norvežani imaju čak 29 medalja, Austrijanci ih prate sa 23 dok Finci imaju 22. Sledeći najbolji je Japan sa tek 9 medalja. Najviše zlatnih medalja imaju Finci - 10.

Na našim prostorima(Balkan) skijaški skokovi su uz alpsko skijanje daleko najpraćeniji sport. Jugoslavija je kao nacija u Kalgariju 1988-e osvojila dve medalje u ovom sportu. Na velikoj skakaonici je bronzu osvojio Matjaž Debelak dok je ekipno osvojeno srebro a tim su sačinjavali pored Debelaka još Primož Ulaga,Matjaž Župan i Miran Tepeš. Pored ski-skokova jedino je Jugoslavija kao država osvojila još medalje u alpskom skijanju. Sada od svih država iz bivše Jugoslavije samo Slovenija ima ozbiljne skakače i svakako će Slovenci imati svoje adute i u Sočiju.

Pravilo je takvo da svaka država može izabrati maksimalno 4 skakača za jednu disciplinu pa tako recimo u Austriji uvek neki dobar skakač propusti Zimske olimpijske igre jer po običaju Austrijanci imaju po 6,7 skakača među 30 najboljih.

Image



Osvrt na takmičenje u Vankuveru(2010)


U Vankuveru se skakalo u 3 discipline(pojedinačno na maloj skakaonici,pojedinačno na velikoj skakaonici i timski na velikoj skakaonici). Prvi dan je bio rezervisan za kvalifikacije za malu skakaonicu, najduži skok je imao Gregor Šlirencauer(107m) dok je iza njega bio Mihael Urman sa 106m.
Drugi dan je bio rezervisan za finalno takmičenje a glavni favoriti za medalje su bili Šlirencauer,Aman,Morgenštern,Kofler,Lojcl i Mališ. U prvoj seriji najbolji je bio Simon Aman sa 105m i sa nešto lošijim ocenama sudija a odmah iza njega su bili Urman i Mališ koji su skočili po 103,5m.
U drugoj seriji sa dalekih 106,5m Gregor Šlirencauer je uspio da dohvati srebrenu medalju, Urman je podbacio skočivši samo 102m, Mališ je potvrdio dobar skok iz prve serije i osvojio srebro na svojim poslednjim Olimpijskim igrama a Aman je opet imao najduži skok, ovaj put dalekih 108m i tako osvojio treću zlatnu medalju u karijeri. Osam godina ranije je Aman kao potpuni autsajder osvojio zlatnu medalju i na maloj i na velikoj skakaonici.


U kvalifikacijama za veliku skakaonicu najdalje je skočio veteran Noriaki Kasai, čak 142,5m.
U finalu je sve bilo jasno nakon prve serije. Simon Aman je skočio na dionicu od 144m, sedam metara više od drugoplasiranog Amana i deset metara više od trećeplasiranog Matija Hautamekija. Aman se nije štedeo ni u drugoj seriji pa je i u njoj opet imao najdužio i najbolji skok i tako osvojio drugo zlato u Vankuveru. Neki bi rekli deja-vu.
Mališ je u drugoj seriji skočio nešto slabije ali je na osnovu dobrog skoka iz prve serije osvojio još jedno srebro a da postolje bude isto kao i na maloj skakaonici pobrinuo se Gregor Šlirencauer koji je opet zahvaljujući dobrom skoku iz prve serije osigurao bronzu.

Image



Za kraj je ostalo timsko takmičenje gde su glavni favoriti bili Austrijanci. Norvežani su se nadali da mogu da iznenade...
U prvoj seriji su razočarali Rusi koji nisu prošli ni prvi dio takmičenje kao i Slovenci koji su u drugu seriju ušli kao tek osmi. Već nakon prve serije Austrija je imala 40 poena prednosti ispred glavnih konkurenata i tako je bilo jasno da će u njihovu zemlju opet zlato. Nemačka,Norveška i Finska su se borili za preostale dve medalje. Zahvaljajući odličnim skokovima Andreasa Vanka i Mihaela Urmana Nemci su došli do srebra i tako načinili malo iznenađenje. Norvešku je spasio odličnom poslednjim skokom Andres Jakobsen pa su Finci ostali kratki.
Šampionski tim Austrije su činili Gregor Šlirencauer,Tomas Morgenštern,Andreas Kofler i Volfgang Lojcl.

Image



Šta očekujemo od takmičenja u Sočiju? Ko su favoriti?


Ski-skokovi su jedan od najnepredvidljivijih sportova, barem kada je reč o Zimskim olimpijskim igrama. Nikad ne možete sa sigurnošću reći ko će da pobedi, tako će biti i ovog puta, očekuju nas možda najneizvesniji igre ikada.
Austrija očekuje od Gregora Šlirencauera zlato. Popularni "Šliri" ima samo 23 godine i već drži rekord po broju pobeda u Svetskom kupu, ima ih čak 52 ali i pored toga ima samo 2 titule u Svetskom kupu. Na Olimpijskim igrama je osvojio zlato samo u timskoj konkurenciji. Šliri ako uzme zlato u Sočiju moći će da se pohvali da je najbolji skakač svih vremena, samo je pitanje da li će biti u stanju to da uradi? Obično kiksne kada je neizvesno i kada je veliki pritisak na njemu. Morgenštern jedini skače na nivou od preostalih Austrijanaca ove sezone i videćemo ko će se pored njih dvojice naći u timu, da li će se selektor okrenuti iskusnim momcima(Kofler i Lojcl) ili će ipak mlađe snage dobiti priliku.
Poljska je zavijena u tugu bila kada je Adam Mališ, njihov najbolji skakač svih vremena odlučio da kaže zbogom skakanju. Međutim van svih očekivanja Poljaci imaju čak 4 skakača u prvih 15 na svetu i biće među glavnim konkurentima što za timsku što za pojedinačnu zlatnu medalju. Glavna uzdanica je 26-ogodišnji Kamil Štoh, trenutni lider u Svetskom kupu.
Norveška će teško sastaviti tim za zlato, ali Anders Bardal će biti svakako biti jedan od tri glavna favorita za zlato u pojedinačnoj konkurenciji. Bardal koji je pre par godina odlučio da kaže ne skokoviam i posveti se braku i životu sa porodicom se vratio pre dve sezone i u povratničkoj sezoni je osvojio Svetski kup dok je prošle sezone bio drugi.
Nemačka će takođe imati svoje adute, Freund,Wellinger,Kraus i Freitag su svakako sposobni da donesu timsko zlato, videćemo mogu li šta da učine pojedinačno.
Finske timski trenutno nema ni na mapi, Ahonen se vratio sa željom da uzme medalju na igrama, teško će uspeti. Ostali više ne postoje, Larinta nema, Oli se nikada nije vratio posle suspenzije saveza, Hautameki je već dve godine u penziji... Finskoj preti debakl.
Slovenija je u sastavu Kranjec,Tepeš,Hvala,Prevc osvojila jedinu timsku skakaonicu ove sezone i tako najavila da ih se ozbiljno shvati u Sočiju.
Za kraj, jedan jedini Simon Aman. Ova sezona kao i par prethodnih su čisti prosek, drži se u deset najboljih, opet svi sumnjaju da je u stanju da dođe uopšte do medalje, ali Aman ili "Hari Poter" kakav mu je nadimak je sposoban da iznenadi, da li će uspeti isčarobirati dobre skokove, videćemo...

Kod žena je glavni favorit Sara Takanaši koja je pobedila na svim takmičenjima ove sezone.

Image



Kada se skače?


8.2.2013 - Muške kvalifikacije za malu skakaonicu(17:30)
9.2.2013 - Finalno takmičenje muške male skakaonice (18:30)
11.2.2013 - Žensko finalno takmičenje male skakaonice (18:30)
14.2.2013 - Muške kvalifikacije za veliku skakaonicu (18:30)
15.2.2013 - Finalno takmičenje muškaraca male skakaonice (18:30)
17.2.2013 - Timsko takmičenje za muškarce (18:15)




Očekuje nas izuzetno zanimljiva takmičenja u Sočiju, pre toga nas očekuje i tradicionalna Novogodišnja turneja, puno ski-skokova u narednom periodu... Neka pobede najbolji!
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58102
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Ski-Skokovi

Postby Hezonja » 28 Dec 2013, 16:39

Svaka cast na uvodu, majstore. :okk:
Hezonja
 
Posts: 15233
Joined: 01 Dec 2012, 23:21

Re: Ski-Skokovi

Postby Proctor » 01 Jan 2014, 21:20

@PB

Majstore, maestralan uvod, ali mislim da će te u narednih par dana mali Diethart natjerati da ga ažuriraš. :biggrin:
Proctor
 
Posts: 1148
Joined: 20 Sep 2011, 08:57

Re: Ski-Skokovi

Postby Pit Bull » 01 Jan 2014, 23:55

Proctor wrote:@PB

Majstore, maestralan uvod, ali mislim da će te u narednih par dana mali Diethart natjerati da ga ažuriraš. :biggrin:


Stvarno je maestralno ovo sto radi i morao bi da bude u sastavu Austrije, bas me zanima ko ce biti cetvrti, mislim da ce se Pojtner odluciti za Koflera...
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58102
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Ski-Skokovi

Postby jabukamen » 18 Jan 2014, 20:25

Svaki put se presecem kad nekog rodjenog `82 proglase veteranom pa tako volim kad neko dosta stariji od mene pokaze da ovi rodjeni mnogo pre nisu za staro gvozdje te podrzavam Zanetija, Kimiko Date i ostale, ali ipak je najspektakularniji starac svetskog sporta Kasai koji valjda oduvek skace, ali se ne samo takmici nego je i kandidat za visok plasman. Pobedi Kasai u ime svih nas iz 70i neke.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: Ski-Skokovi

Postby Pit Bull » 08 Feb 2014, 14:54

Nigde ne vidim najavu prenosa od pola 6... :truce:
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58102
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Ski-Skokovi

Postby Pit Bull » 08 Feb 2014, 16:48

Inace ekipa Austrije za prvu skakaonicu je Slirencauer,Dithart,Morgenstern i Hejbok, nista od Lojcla, mozda malo neocekivano.

Nemacka je neocekivano po meni izostavila Krausa a uvrstila Wanka... Takodje je i Neumayer ispred Wanka na listi ove sezone

Zila iz nekog razloga takodje nije u timu Poljske...



Ostalo je manje-vise ocekivano
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58102
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Ski-Skokovi

Postby werbatim » 08 Feb 2014, 17:33

Počelo!
Koliko me nerviraju ove "Normal Hill".. Kako može 90-ak metara da bude normal? :)
Inače, 11 ih otpada danas.
User avatar
werbatim
 
Posts: 1522
Joined: 20 Mar 2011, 11:27

Re: Ski-Skokovi

Postby sloklo » 09 Feb 2014, 01:35

Odpade mi Zografov. Za njega sam navijao i za rumuna i grka.

Navijam za Kasaia!
sloklo
 
Posts: 73
Joined: 22 Nov 2012, 00:16

Re: Ski-Skokovi

Postby DIFovac » 09 Feb 2014, 12:10

Jel Kranjec ozbiljnije povrijedjen?
"Ako Kosovo nije nase, zasto od nas traze da im ga damo? Ako je njihovo, zasto ga otimaju? A ako vec mogu da ga otmu, ne znam zasto se toliko ustrucavaju?" "
User avatar
DIFovac
 
Posts: 5347
Joined: 22 Jun 2013, 20:26

Re: Ski-Skokovi

Postby Tegi » 09 Feb 2014, 17:15

Nema direktnog prenosa danasnjeg takmicenja. Zbog teniskog meca evro-africke zone pretpostavljam.
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20670
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: Ski-Skokovi

Postby werbatim » 09 Feb 2014, 20:11

Jes da nije evro-afrička zona (pa igra se u Kanadi :D ), ali potpuno razumem post. Hvala italijanima i SKY Sportu i sat antenama...
User avatar
werbatim
 
Posts: 1522
Joined: 20 Mar 2011, 11:27

Re: Ski-Skokovi

Postby Pit Bull » 09 Feb 2014, 21:13

Ja sam pogledao prvu seriju i zaspao izmedju serija :laugh: Isao je prenos na RTRS/BHT/HRT 2, svaka cast Stohu, Slirencauer se opet osramotio, ocekivao sam vise od Amana... Dithart za pohvalu
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58102
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Ski-Skokovi

Postby werbatim » 09 Feb 2014, 21:42

Bravo za Prevca! (i Kasaija)
Štoh izdominirao.
User avatar
werbatim
 
Posts: 1522
Joined: 20 Mar 2011, 11:27

Re: Ski-Skokovi

Postby DIFovac » 11 Feb 2014, 20:31

Carina Vogt uzela zlato za Njemacku, Daniele Iraschko-Stolz iz Austrije osvojila srebro sa skokom od 104,5 metra, dok je bronzu osvojila Coline Mattel iz Francuske.
"Ako Kosovo nije nase, zasto od nas traze da im ga damo? Ako je njihovo, zasto ga otimaju? A ako vec mogu da ga otmu, ne znam zasto se toliko ustrucavaju?" "
User avatar
DIFovac
 
Posts: 5347
Joined: 22 Jun 2013, 20:26

Next

Return to Soči 2014

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests