Board index Avangardina Galerija Na liniji dešavanja

Forumaši na licu mesta

Forumaši na licu mesta

Postby Pit Bull » 28 Dec 2019, 19:23

Ova tema ce sluziti svim forumasima koji imaju zelju kada posete neki sportski dogadjaj, nebitno koje vrste, takmicenja i sporta, da napisu post u vidu izvestaja tj. njihovog dozivljaja sa te utakmice i slicno.

Generalno su to mozda i najlepsi postovi koji se mogu procitati na sportskim forumima, a kod nas se ranije kacilo na obicne teme, pa se vremenom zagubi.

Svi koji imaju zelju da to urade, mogu da okace na temu vezanu za taj sportski dogadjaj, pa da se jave moderaciji ako moderacija sama ne vidi, pa da se post prebaci ovde, jer cu temu staviti zakljucanu kako ne bi bilo komentara i spam postova, da bude sve fino slozeno.


Zamolio sam Kecmana da napise kako mu je bilo na NFL utakmici, pa smo u moderaciji odlucili da otvorimo posebnu temu za sve ostale kada misle da mogu doprineti radu temu.
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58101
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Američki fudbal - NFL

Postby kecman » 28 Dec 2019, 21:39

Hej drugari, obećao sam Pitu mali izveštaj sa utakmice NEP - BUF, pa evo par nekih utisaka.

Image

Patriotsi su prvi tim koji sam ikada gledao (2001, imao sam 8 godina) i do danas su tim koji ima moje simpatije u NFL (jedini tim za koji iskreno navijam je Partizan, sve ostalo su simpatije). Prilika da uživo vidim NFL meč je nešto što je na mojoj bucket list-i već duže vreme, i kada sam se pre 6 meseci preselio u Kanadu definitivno sam želeo da dobijem priliku da uživo vidim Brejdija i Beličika i Pats-e dok magija još uvek traje. Mogu reći da je sam doživljaj i više nego ispunio očekivanja.

Karte za utakmicu

Jedan frapantan podatak - Gillete stadion je bio rasprodat za svaku utakmicu od kada je otvoren u 2002-oj godini (zapravo poslednja domaća utakmica NEP koja nije bila rasprodata je bila u 1994.). Sezonske karte za Patse je nemoguće kupiti, već je jedino moguće upisati se na listu čekanja (slično za većinu NFL franšiza). Ove godine sezonske karte su dobili priliku kupiti ljudi koji su na listi čekanja od 2004-e godine.

Samim tim, karte je jedino bilo moguće naći na sekundarnim tržištima (preprodaja - koja je potpuno legalna i uređena). Ja sam relativno kasno odlučio da idem na ovu utakmicu, no ipak karte za srednji nivo, prilično pristojno sedište sam našao za oko 250 dolara.

Spoiler: pokaži
Image

Dolazak na utakmicu

Izazov sa NEP utakmicama jeste što je sam stadion oko 65 kilometara od Bostona. Najveći broj navijača na stadion dolazi autom, no obzirom da ne posedujem auto opcije koje su preostale su bile Patriots voz i shuttle bus opcije. Voz ima jako loše review-ove na internetu i često kasni za prvu četvrtinu, tako da sam se odlučio da putujem busom. Još jedna prednost putovanja busom jeste bila to što se na stadion stiže oko 2 i po sata pre utakmice, sasvim dovoljno da se poseti tailgate, ritual koji većina NFL fan baza ima pre svake utakmice, gde se na parkingu pije alkohol i sprema hrana i generalno se fanovi druže u iščekivanju utakmice.

I pored toga što je bilo veoma hladno, atmosfera ispred stadiona je bila sjajna i super je pripremala raspoloženje za samu utakmicu.

Spoiler: pokaži
Image

Sjajna stvar je bila da sam već u autobusu upoznao gomilu drugih navijača koji su mi objašnjavali kako stvari funkcionišu na stadionu, prepričavali svoje doživljaje sa utkamica na kojima su bili i tako dalje. Najbolji deo svega ovoga bila je prilika da sam lokalnim fanovima koji posećuju svaku utakmicu diskutujemo o tome kakve su nam šanse u plej ofu, kako izgleda trenutni sastav i ko su najopasniji rivali. Prijatno me je iznenadio prijem, jer sam imao pretpostavku da su svi amerikanci prilično individualni i ne toliko otvoreni ka strancima, ali kako bih kome rekao da dolazim iz Srbije, da sam fan Patriotsa od 2001-e i da mi je ovo prvi NFL meč, svi su bili i više nego srdačni.

Stadion i atmosfera

Na sam stadion sam ušao oko 70 minuta pre početka utakmice i bio sam jedan od ranijih ljudi na tribinama.
Spoiler: pokaži
Image

Spoiler: pokaži
Image

Dok sam živeo u Evropi posećivao sam razne utakmice, mahom prateći Partizan, ali i za vreme dok sam živeo u Italiji, ali definivno Gillette stadion je najbolje sportsko zdanje koje sam imao prilike da posetim. Unutar samog kompleksa nalazi se nekoliko šoping centara i zabavnih sadržaja, a sam stadion je prepun različitih sadržaja.

Na samom stadionu svaki navijač je gotovo kompletno obučen robom iz zvaničnog Patriots store-a, i svi imaju dresove tima na sebi. Sama atmosfera na stadionu je bila sjajna i potpuno je prevevazišla sva moja očekivanja. Ni u jednom momentu meča nismo sedeli i svi su vrlo glasno učestvovali u meču. Iako nema organizovanog navijanja, sama atmosfera je bila definitvno najbolji deo ovog iskustva.

Ono što je svakako drugačije u odnosu na naše stadione jeste da su fanovi oba kluba izmešani širom stadiona. Tokom celog meča nekoliko fanova Buffalo Billsa su sedeli par redova od mene i vrlo glasno slavili uspeh svog tima i provocirali ostatak navijača, koji im nisu ostajali dužni na provokacije, ali su ipak sve interakcije bile i više nego civilizovane i daleko od incidenta (meni je ovo bilo totalno nezamislivo i generalno sam bio jako iritiran njihovim prisustvom, ali to je verovatno zbog toga što nisam navikao na slične interakcije na stadionu).

Rezime samog meča


Neću puno pisati o samom meču, jer je već prošlo 7 dana i ne vidim da će to doneti veliku vrednost topic-u, ali je definitivno gledati utakmicu sa stadiona jedno potpuno drugačije iskustvo od gledanja na TV-u. Trebalo mi je dobrih 10ak minuta da se priviknem na praćenje meča bez svih propratnih grafika koje tv prenos pruža, no sam adrenalin snap-ova i praćenje dinamike akcija uživo je nešto što je zaista sjajno.

Patriotsi su odigrali sjajno prvo poluvreme (možda i najbolje ove sezone) - Brady je konvertovao uspešno prvih 10 dodavanja, Patsi su lepo pomerali lance i bili prilično solidni u odbrani, što je rezultovalo time da je NEP imao duplo više osvojenih jardi u prvom poluvremenu. Dve kardinalne greške (fumble Rexa i promašeni blok Sanu-a) su dovele do toga da se ipak na poluvereme odlazi sa 10-10 i iskreno sam bio zabrinut da će utakmica biti izgubljena u drugom poluvremenu.

Nakon TD-a Billsa za 17-13 delovalo je da bi moj prvi odlazak na stadion mogao imati tužan kraj. No ipak, TB12 još jednom pronalazi veću brzinu i vodi NEP u dva dobra drive-a koji donose 24-17 i postavljaju scenu za poslednji drive Billsa. Atmosfera je u tom trenutku bila kao u dobrom starom Pioniru za vreme EL, i stadion je bukvalno eksplodirao nakon neuspešnog 4th downa Billsa koji je Patsima doneo 11. uzastopnu divizijsku titulu.

Sve u svemu, magičan dan. Jedan od 5 najboljih sportskih događaja na kojima sam bio, i jedini u TOP 5 koji ne uključuje Partizan.
Svako ko voli NFL i dobije priliku bi trebao posetiti meč uživo.

Spoiler: pokaži
Image
SVAKOJ VLASTI VERNI, SVAKOJ VLASTI ODANI...
User avatar
kecman
 
Posts: 2555
Joined: 14 Jun 2011, 22:06

Re: Football Caffe

Postby Angus Young » 29 Dec 2019, 15:41

Da mi je neko u zivotu pricao da cu ici u Kalinjingrad radi fudbalske utakmice i turisticki nikad mu ne bih poverovao :D

To je bas mali grad i generalno jeftin za zivot. Pivo je 150 rubalja, to je malo manje od 2e. Rucak u restoranu za dvojicu je izaslo oko 350 rubalja. Grad je daleko od nekog modernog sto se tice zgrada, gradjevina i slicnih stvari, ali svi koji voze, voze dobra kola. Tako da imate paradoks da na parkingu ispred zgrade koja maltene nema fasadu i ciji su ulazi jezivi, budu parkirani dzipovi, mercedesi i ostali beemveovi..

Ruskinje su ili bas lepe ili bas ruzne, nigde nisam nasao neku sredinu, ali im je generalno tako za mnogo stvari, iz krajnosti u krajnost. Niko ne govori engleski, ili ne zeli, parlaju na ruskom 300 na sat pa se ti snalazi :biggrin: Mnogo im je drago kada cuju da smo iz Srbije, vole nas i na svakom koraku smo imali podrsku.

Stigao sam dan pre utakmice i taj dan nisam primetio neku preteranu euforiju sve do uvece kada su nasi zauzeli jedan pab u centru, okacili zastave i zapoceli veselje. Ceo grad je odjednom pocela da trese ta fudbalska groznica. Pevalo se i pilo to vece, a Rusi su samo prilazili i pozdravljali.

Sutradan je bar mene nenormalno drmala euforija, odjednom su ceo grad preplavile nase zastave i nasi ljudi, na sve strane smo bili rastrkani. Bilo je i Svajcaraca dosta ali manje od nas, i nigde nisam naisao na bilo kakav incident.


Spoiler: pokaži
Image


Taj dan smo se oko pola 4 nasli na fan festu, to je mesto rezervisano samo za SP, imaju ogroman video bim gde se prenose sve utakmice, pivo je isto 150 rubalja, prodaju i hranu ali nisam jeo tu. Oko 5 smo svi zajedno krenuli ka stadionu i to su one slike koje ste vidjali po medijima iz kortea.

Spoiler: pokaži
Image


Spoiler: pokaži
Image


Stadion je od centra grada i tog fan festa udaljen nekih pola sata setnje. Vrhunski novi stadion, moderan po svim pitanjima, na dva nivoa je ali ne prima mnogo ljudi. Cini mi se oko 35000 sto je taman za taj grad. Pivo se toci najnormalnije, 350 rubalja je cena piva na stadionu, hot dog i takve stvari nisam jeo, cips je 200 rubalja na stadionu i to je otprilike to od ugostiteljskih stvari.

Spoiler: pokaži
Image


Spoiler: pokaži
Image


Ceo dan sam ljudima pricao da dobijamo 2:0 i da Mitar daje glavom gol. Kada je pao gol glavom mislio sam da cu umreti :D Ogromna radost i euforija je bila, ne moze da se poredi sa utiskom gledanja preko TV-a. Drugo poluvreme sam proveo u nerviranju i psovanju i posle tekme naravno bio smoren, samo se vratio u smestaj i cutao celo vece.

Spoiler: pokaži
Image


Spoiler: pokaži
Image


Naredna dva dana smo proveli u malo detaljnijem obilasku grada, ali nema mnogo stvari da se vidi. Dva trga, jedna crkva i jedna stara katedrala su uz muzej cilibara otprilike sve od znamenitosti tog grada. U toj katedrali je i Kantov grob i mnogo se dice sto je poreklom iz njihovog grada.

Spoiler: pokaži
Image


Spoiler: pokaži
Image


Spoiler: pokaži
Image


I ta naredna dva dana su grad preplavili Marokanci koji su veceras igrali sa Spancima. Najveci broj Marokanaca je doslo iz Holandije, Francuske, Nemacke i ostalih evropskih drzava.

Pokusavali smo na kladionici da osvojimo neki kes pa da produzimo u Moskvu, iako smo generalno imali love za to, cimali razne ljude za karte ali nista od toga na kraju i kao sto sam napisao velika steta sto kad su nas odbili iz fife za tu kartu, nismo makar turisticki obilazak isplanirali.

Ceo put nas je izasao generalno jeftino, osim avionskih karata, a ko ima volje moze da se cima i kolima ili vozom.

Svako ko ima prilike treba da ode na Svetsko prvenstvo bez razmisljanja, jer je to jedan nezaboravan dogadjaj. Svi zive za fudbal, taj dan je opste ludilo i kad god bude prilike ici cu bez ikakvog razmisljanja.

Evo i linka za sve slike ukoliko vam je lakse tako:

https://imgur.com/a/prgu27e
nije uvek lako, ali je uvek lepo..
User avatar
Angus Young
 
Posts: 19489
Joined: 11 Mar 2014, 01:21


Return to Na liniji dešavanja

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests