Board index Razni Sportovi Ostali Olimpijski Sportovi

Streljaštvo

Re: Streljastvo

Postby Unexpected » 29 Aug 2012, 20:23

Danas smo se kolega Angler i ja malo bavili streljaštvom.
Pokupili se na poslu i otišli u Partizan.
Nas dvojica uglavnom pucali iz MK puške i nismo bili loši, misli da nismo izašli iz osmice na 25m (ne može dalje) od nekih šestesetak metaka, bilo je i dosta desetki.
Pištolj (ne MK, ako se Angler javi napisaće i koji ja se ne razumem, osim da su bila dva različita :biggrin: ), katastrofa, ništa iznad osmice, ali bar sam metu pogodio :biggrin: , a i nije mi prijalo, previše bučno i ubistveno, MK je zakon.

EDIT: Zaboravih da pohvalim ljude iz Partizana zadužene za strelište. Vrlo prijatni ljudi. Vrlo jeftini kafa i sokovi u restorančiću u sklopu streljane.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Streljastvo

Postby angler » 11 Sep 2012, 21:26

Evo i mene najzad :D
Pistolji CZ 75 B NEW EDITION 9mm i Zastava EZ 40S&W.
CZ malo, mozda, lepsa od EZ-a, stim sto EZ mnogo bolje lezi u ruci (a i pravi vecu rupu :D).
Sto se MK puske tice stara (ali ocuvana) Brno2.
Rezultati, polovicni. Pištolj katastofa, nije to za mene, a dok je kod MK ,5 metaka na 25m, bilo grupa u velicini kovanice od 5 dinara.
I od mene sve pohvale za osoblje SK Partizan.
We're all in the same game just different levels dealing with the same hell just different devils.
User avatar
angler
 
Posts: 364
Joined: 28 Mar 2011, 20:15

Re: Streljastvo

Postby Unexpected » 26 Nov 2012, 18:10

ponedeljak 26.11.2012 | 16:30
Maksimović: Da treniramo kod kuće
Izvor. B92

Olimpijska vicešampionka u streljaštvu Ivana Maksimović kaže da joj je jedna od najvećih želja da Beograd dobije malokalibarsku dvoranu.

Image
Beta (arhiva)

"Smatram da je moja i Andrijina medalja kruna na sve ostale koje su doneli strelci i da Beograd zaslužuje malokalibarsku dvoranu. Koliko smo samo novca, i ja lično i Savez i Olimpijski komitet dali za pripreme u inostranstvu. Žao mi je što to nismo moglo da uradimo u Beogradu, jer nema ništa lepše nego da trenirate u svom gradu", rekla je Maksimovićeva.

Sportski savez Srbije priredio je prijem za Maksimovićevu i Andriju Zlatića, osvajača bronzane medalje na Igrama u Londonu.

"London kao da još traje, mada je za mene to prilično završena priča. Potrebno je skoncentrisati se, ostati na zemlji i nastaviti sa radom. Ipak, medalje ne padaju sa neba i uvek se nadje neko da čestita, da me podseti kako ljudi ne zaboravljaju tako lako kao što sam mislila. Ovakva priznanju laskaju i vetar su u ledja za sve što predstoji. To je dokaz da je sve što radite ispravno", izjavila je srpska olimpijka.

Maksimovićeva naredne nedelje putuje u Rio de Žaneiro na početak priprema za narednu sezonu.

"Imamo prvo takmičenje u Zagrebu za vikend, a potom u organizaciji OKS idemo u Rio, da osetimo atmosferu u zemlji domaćinu narednih Olimpijskih igara. Sledeća godina je puna izazova, pored Svetskih kupova koji su uvek bitni imaćemo dva Evropska prvenstva, Mediteranske igre, Univerzijadu.... Biće svakako zanimljivo i to je pravi izazov za mene", zaključila je Maksimovićeva.

Andrija Zlatić je dodao da će 2012. pamtiti po najvažnijoj medalji u svojoj karijeri i da se nada i uspešnoj 2013. godini.

"Početak godine nije bio uspešan, ali posle toga osvojio sam medalju u Londonu, svakako najvažniju u mojoj karijeri. Što se tiče sledeće godine borićemo se da postignemo što bolje rezultate i nadam se novoim medaljama", poručio je Zlatić.

Prijemu u prostorijama SSS prisustvovali su vodeći ljudi ove organizacije na čelu sa predsednikom Aleksandrom Šoštarom, dok je delegaciju Streljačkog saveza predvodio selektor Goran Maksimović.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Streljastvo

Postby neza » 11 Dec 2012, 18:05

neza
 
Posts: 3776
Joined: 15 Sep 2011, 10:38
Location: NS

Re: Streljastvo

Postby Unexpected » 05 Feb 2013, 21:32

SK Partizan, negde oko 17:00...

Kolega Angler:

Image

Ja:

Image

Jedna od meta:

Image

Sa 25m, nešto malo i sa pola udaljenosti brzom paljbom.

Korišćeno:

Beretta M87 Cheetah 22LR, vlasništvo kolege Anglera.
Image

Ove tri 10-ke su moje, moram da se hvalim... :biggrin:
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Streljastvo

Postby angler » 05 Feb 2013, 21:45

Unexpected wrote:Ove tri 10-ke su moje, moram da se hvalim... :biggrin:

poneću ja idući put "veliku" beretu pa ce od jednog metka biti isto toliko rupa Image
We're all in the same game just different levels dealing with the same hell just different devils.
User avatar
angler
 
Posts: 364
Joined: 28 Mar 2011, 20:15

Re: Streljastvo

Postby Unexpected » 05 Feb 2013, 21:52

angler wrote:
Unexpected wrote:Ove tri 10-ke su moje, moram da se hvalim... :biggrin:

poneću ja idući put "veliku" beretu pa ce od jednog metka biti isto toliko rupa Image


:laugh:
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Streljastvo

Postby angler » 09 Feb 2013, 20:05

Unexpected wrote:
angler wrote:
Unexpected wrote:Ove tri 10-ke su moje, moram da se hvalim... :biggrin:

poneću ja idući put "veliku" beretu pa ce od jednog metka biti isto toliko rupa Image

:laugh:

vedžbalo se Image

SK Partizan, danas oko 17:00, 25m , 10 metaka

Image
We're all in the same game just different levels dealing with the same hell just different devils.
User avatar
angler
 
Posts: 364
Joined: 28 Mar 2011, 20:15

Re: Streljastvo

Postby Unexpected » 09 Feb 2013, 20:07

Bolje, bolje, je l' ekipa iz kraja ili Šumadije?
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Streljastvo

Postby angler » 09 Feb 2013, 20:09

Unexpected wrote:Bolje, bolje, je l' ekipa iz kraja ili Šumadije?

hvala,hvala...
svi iz kraja, sremci :D
ucinak srednji, onaj projektant nam kvari prosek, gori nego sto sam ja bio onaj dan
Last edited by angler on 09 Feb 2013, 20:11, edited 1 time in total.
We're all in the same game just different levels dealing with the same hell just different devils.
User avatar
angler
 
Posts: 364
Joined: 28 Mar 2011, 20:15

Re: Streljastvo

Postby Unexpected » 09 Feb 2013, 20:11

angler wrote:
Unexpected wrote:Bolje, bolje, je l' ekipa iz kraja ili Šumadije?

hvala,hvala...
svi iz kraja, sremci :D
ucinak srednji, onaj projektank nam kvari prosek, gori od mene onomad

E jebiga, ja reko neko fino društvo... :biggrin:
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Streljastvo

Postby angler » 09 Feb 2013, 20:15

Unexpected wrote:
angler wrote:
Unexpected wrote:Bolje, bolje, je l' ekipa iz kraja ili Šumadije?

hvala,hvala...
svi iz kraja, sremci :D
ucinak srednji, onaj projektank nam kvari prosek, gori od mene onomad

E jebiga, ja reko neko fino društvo... :biggrin:

pa kad to fino društo ne može da se odluci..
te oću te neću, te oćemo te nećemo...
We're all in the same game just different levels dealing with the same hell just different devils.
User avatar
angler
 
Posts: 364
Joined: 28 Mar 2011, 20:15

Re: Streljastvo

Postby angler » 20 Feb 2013, 08:23

Elementarna kultura oruzja
Image

Lovačko oružje

Lovačko oružje je pomoćno tehničko sredstvo za odstrel divljači. Oružje može nabaviti punoletni gradjanin, koji ispunjava uslove Zakona o držanju i nošenju oružja i Zakona o lovstvu. Kupuje se na osnovu nabavne dozvole. Po kupovini dobiva se dozvola za držanje i nošenje lovačkog oružja.
Podela lovačkog oružja
Divljač se prema vrstama razvrstava u dve osnovne grupe: sitna divljač (divljač niskog lova) i krupna divljač (divljač visokog lova). Po lovačmim etičkim pravilima na divljač sitnog lova puca se puškama sačmaricama samo u trku ili letu, a na divljač visokog lova samo kada stoji žljebljenim oružjem sa odgovarajućim zrnom. Odstrel divljih svinja se može vršiti s obe vrste oružja, kako u trku tako i na stajanju. Grabljivice, dlakave ili pernate možemo da lovimo bez ograničenja obema grupama oružja, bilo na stajanju bilo u pokretu.
Lovačko oružje se deli na tri osnovne grupe:
1. Lovačke puške sačmarice -oružje namenjeno za odstrel sitne divljači, koje koristi municiju punjenu sačmom.
Image

2. Lovačke puške kuglare - oružje namenjeno za odstrel krupne divljači, čija je cev ožljebljena, iz koje se ispaljuje samo jedan projektil- zrno, kugla.
Image

3. Kombinovano oružje - oružje koje može kombinovano koristiti municiju punjenu sačmom i zrnima.
Image


Osim ovih vrsta postoje i sledeća oružja:
Malokalibarsko oružje - oružje malog kalibra namenjeno za odstrel krznašica i sitnih štetočina
oružje za sportsko-streljačke discipline (gadjanje glinenih golubova),
vojno i policijsko oružje,
oružje za ličnu bezbednost,
vazdušno oružje,
oružje za omamljivanje
Prema broju cevi lovačke puške se dele na jednocevke, dvocevke, trocevke i četvorocevke.
Prema položaju cevi lovačke puške se dele na takve koje imaju levu i desnu cev ili gornju i donju.
Prema načinu punjenja municije lovačke puške se dele na prelamače i repetirke.

SAČMARICE

Image

Sačmarica je najbrojnije lovačko uružje velikog broja lovaca. Zbog velikog interesovanja lovaca, industrije oružja proizvode čitav niz sačmarica raznih vrsta i kvaliteta od najjednostavnijih modela do skupocenih liksuznih modela. Bez obzira na to sačmarice se mogu razvrstati u nekoliko osnovnih grupa.
Prema broju cevi sačmarice se dele na puške sa jednom cevi jednocevke i puške sa dve cevi- dvocevke, koje mogu biti spojene u horizontalno (jedna pored druge) standardne lovačke dvocevke položare , ili u vertikalno (jedna iznad druge) bok puške - bokerice.
Prema konstrukciji mehanizma za paljenje sašmarice mogu biti orozare (kokotare, čekićare) ako su im oroziizvan glave puške; ako su elementi ovog mehanizma smešteni u glavi puške one se po engleskom nazivu zovu hamerles puške.
Image

Prema mogućnosti prelamanja cevi, zbog rastavljanja ili punjenja mogu biti prelamače; ako su im cevi čvrsto fiksirane za puščanu glavu oinda se nazivaju neprelamače.
Prema vrsti municije koja se upotrebljava, sačmarice mogu biti normalnog- standardnog kalibra ili konstruisane za municiju veoma jakog punjenja (magnum) - magnum sačmarice .
Image

Prema vrsti baruta koji se upotrebljava dele se na oružje za crni barut i oružje za bezdimni barut.
Prema broju metaka mogu se podeliti na sačmarice sa jednim metkom jednometke i one sa dva i više metaka. Sačmarica sa više od dva metka je obično jednocevna, a meci su u specijalnoj komori- šaržeru, magacinu koji je ispod glavne cevi.
Prema načinu izmene metka ako se izmena ispaljenog metka izvodi ručno zovu se repetirke, a ako se zamena izvodi samoradećim mehanizmom posle pritiska obarače, onda se naziva poluautomatsko. Potpuno automatsko oružje, koje je u stanju da jednim pritiskom na obaraču ispali rafalno sve metke, nije našlo primenu u lovstvu.
Sačmarice prelamače
Delovi puške
Glavni delovi lovačkih sačmarica izuzev repitirki i poluautomata su: puščana cev, puščana glava (baskula) i kundak s prednjim kundakom.
Image

Konstruktivno repetirke sačmarice i poluautomati razlikuju se od klasičnih sačmarica ne samo po broju cevi, već i po tome što repetirke i poluautomati imaju sasvin drugačiju puščanu glavu.
Image

Puščana cev
Puščane cevi se proizvode od žilavih i elastičnih čelika velike čvrstoće. Ako se cevi medjusobno spajaju, kao što je to slučaj kod dvocevki, u tom slučaju spajaju se šinama, od kojih je gornja matirana (izreckana), da bi se umanjilo presijavanje za vreme nišanjenja. U produžetku gornje šine, prema glavi puške, postavlja se gornji ključ, a na donjim površinama tako spojenih cevi postavljaju se donji ključevi. Gornji ključ i donji ključevi ulaze u odgovarajuće useke (gnezda) u baskuli, gde ih blokiraju delovi zatvarača oružja. Pored ključeva sa donje strane cevi postavljen je držač prednjeg kundaka.
Unutrašnjost cevi
Unutrašnjost cevi puške sačmarice sastoji se iz ležišta metka, prelaznog konusa ležišta, duše cevi, prelaznog konusa čoka i čoka.
Image

Ležište metka
Ležište metka prima metak, te je prema tome podešeno za njegov oblik i dužinu. Kod sačmarica danas postoje tri vrste ležišta istog kalibra: kratko ležište dužine 65 mm, normalno ležište dužine 70 mm i ležište 76 mm dužine za Magnum municiju. Svakom ležištu mora odgovarati odredjena dužina municije. Iz kraćeg ležišta se nikada ne sme ispaljivati matak čaure za duža ležišta. početak ležišta metka je nešto proširen, da bi u njega mogao da udje obod čaure.
Prelazni konus ležista
Prelazni konus ležišta predstavlja konusno suženje koje iz ležišta vodi u dušu cevi. Zadatak ovog konusa je da sprovede zrna sačme iz čaure u dušu cevi.
Duša cevi
Duša cevi kod sačmarica je cilindričnog bušenja, koje se proteže od konusa ležišta metka sve do 4-5 cm pred njen kraj. Zidovi duše cevi pušaka sačmarica su savršeno glatki i visoko polirani i sjajni, jer u njoj dolazi do sagorevanja baruta i potiskivanja sačme. Dimenzija (prečnik) duše cevi moraju da odgovaraju veličini kalibra oružja. Sve dimenzije duše cevi mere se na 23-em cm dužine cevi.
Kalibar oružja sačmarica označava broj kugli istog prečnika izlivenih od jedne engleske libre olova (453,6 g) Kalibar 12 odgovar prečniku jedne od 12 izlivenih kugli a kalibar 20 odgovara prečniku jedne od 20 izlivenih kugli. Zbog toga veći broj predstavlja sitnije kugle a manji kalibar. Normalni lovni kalibri su 12, 16 i 20. Manji kalibri: 24, 28 32 i 36 retko se upotrebljavaju u lovne svrhe. Uglavnom ih koriste mladji početnici i lovci žene.
Konusni prelaz čoka
Konusno suženje, koje iz duše cevi vodi u čok, ugradjuje se samo u onim cevima koje su čokirane. Zadatak ovog konusnog prelaza je da uvede sačmena zrna iz duše cevi u čok-suženje.

Čok
Image

Čok je suženi deo na kraju cevi.Funkcija čoka je da prikupi periferna zrna sačme i da suzi sačmeni snop prilikom napuštanja cevi. Zbog toga se jako čokiranim puškama, veoma gustog posipa, postižu efikasni hici i na većim daljinama gadjanja. Postoje razne gradacije čok-suženja. Najuži je puni čok, a najširi 1/4 čoka. Veličina suženja se kreće od 1,1-0,1mm. Puni čok je za veoma daleka gadjanja i suženje je 0,9-1,1mm; Čok je za daleka gadjanja i suženje je 0,8-1,0 mm; 1/2 čoka je za srednje daleka gadjanja i suženje je 0,3-0,7 mm; 1/4 čoka je za blkiža gadjanja a suženje je 0,1-0,2 mm; cilindar nema suženje i on je za veoma bliska gadjanja.
Image

Da bi lovačka puška bila što univerzalnije oružje, kojim bi se moglo loviti kako na većim, tako i na srednjim daljinama, obično se ugradjuju čokovi različite jačine. U desnoj(donjoj) cevi ugradjuje se 1/2 čoka, a u levoj(gornjoj) cevi ugradjuje se puni čok.Cilindrične cevi upotrebljavaju se za šumski lov gde se divljač gadja na bliskim rastojanjima. Cilindrično bušenim cevima najlakše se gadja jer je posip sačme najširi. Punim čokom je teško pogoditi divljač na manjim rastojanjima zbog suviše uzanog sačmenog snopa. Na većim daljinama, kada se sačmeni snop iz punog čoka dovoljno raširi, pogoci su lakši i tačniji. Puni čok na kraćim daljinama iskida i izmrvi divljač, ako se ona nadje u centru sačmenog snopa. Zbog toga se na kraćim daljinam gadjanja savetuje uvek upotreba šire bušenih cevi.
Puščana glava (baskula)
Image

Puščana glava (baskula) je deo oruižja u koji je smešten mehaniuzam za zatvaranje ( bravljenje), mehanizam za paljenje (okidanje) i mehanizam za kočenje oružja. Baskula se gradi od kovanog gvoždja, čelika ili lakih metala (dural), da bi se smanjila težina oružja. Zadnji deo baskule se učvršćuje u kundak. U prednji deo baskule ugradjena je prelomna osovina oružja, oko koje se, pri prelamanju oružja, okreću puščane cevi. Na zadnji deo prelomne osovine naleže površina prednjeg ključa.
Mehanizam za zatvaranje (bravljenje)
Mehanizam za zatvaranje dejstvuje pomeranjem gornje poluge i sastoji se od prelomne osovine, dvozube donje pločenploče i gornje ploče (kod dvocevki tipa perdi "Purdey"), ili čeličnog klina (kod dvocevki sa gornjim zatvaračem tipa griner "Greener") i povratne opruge koja povezuje sve elemente mehanizma, izuzev prelomne osovine.
Otvaranje puške, u cilju punjenja i pražnjenja, vrši se pomeranjem gornje poluge udesno čime se povlači donja dvozuba ploča unazad, pri čemu se oslobadja useci na dva donja ključa od blokiranja. Istovremeno se povlači i gornja ploča, ili klin, kako bi se oslobodio i gornji ključ od blokiranja. U krajnjem desnom položaju gornje poluge oružje se potpuno deblokira i cev se prelama oko prelomne osovine.
Zatvaranjem puške povratna opruga potiskuje sve elemente mehanizma za zatvaranje (donju dbozubu ploču, gornji blok ili čelični klin), a u samom momentu ključeva na cevima i šini, gornja poluga se vraća u svoj prvobitni položaj.
Menanizam za paljenje
Mehanizam za paljenje je smešten u baskulu. Njegova se satoji u tome da povlačenjem obarače pritiskom kažiprsta, putem radnih delova mehanizma oslobadja čekić, a ovaj pod naponom opruge udara svojim vrhom (udarnom iglom) u kapislu i prouzrokuje paljenje baruta.
Mehanizam za paljenje sastoji se iz sledećih delova: podizača čekića, čekića, opruge čekića, zapinjače, opruge zapinjače i obarače.
Kod pušaka dvocevki obično se mehanizam za paljenje izradjuje u paru za desnu i levu cev.Ali ima i dvocevki gde se pesebne bezbednosti ugradjuje samo jedan mehanizam, a posebnim prebacivačem se prebacuje funkcija mehanizma na jednu od dve cevi.
Kod novijeg oružja, naročito kod bokerica u sastavu puščane glave su dva mehanizma za paljenje (za donju i gornju cev), ali puška pri tome ima samo jednu obaraču. Posebnim mehanizmom ova obarača se uključuje automatski na donji, pa zatim na mehanizam gornje cevi. Ovo je prednost kod brzog pucanja. Mana je što se pre pucanja ne može izvršiti izbor cevi iz koje će se pocati. Medjutim najnovije puške imaju ugradjen poseban prebacivač kojim se može promenuti redoslad opaljivanja po želji lovca.
Kod dvocevki sa spoljnim čekićima (orozarama) i u skupocenom hamerles oružju, mehanizam za paljenje nije u sastavu baskule, već je montiran na posebnim pločicama (tabanima), čija se prednost ogleda u tome što se mogu lako rastaviti radi čišćenja i podmazivanja.
Najsavremeniji sistem paljenja, koji se montira samo na skupim lovačkim puškama vrhunske izrade je engleski sistem "Holanad-Holand". Ovaj sistem poseduje veoma sigurne dvostruke zapinjače, od kojih jedna preuzima ulogu normalne zapinjače, a druga služi za blokiranje čekića. Prednost ovog sistema se ogelada u tome, ako se prva zapinjača oslobodi, usled pada ili polomi zub zapinjače koji pridržava čekić u napetom stanju, ne dozvoli da on krene prema udarnoj igli blokirajući ga drugom zapšinjačom.
Image

Repitirke i poluautomatske puške imaju posebne sistema mehanizma za paljenja, koji se zapinje pri povratku zatvarača, bilo pri ručnom repetiranju, bilo pri izbacivanju ispaljene čaure pod dejstvom barutnih gasova. Kod njih su ugalvnom radni delovi smešteni u sanduku zatvarača.
Ranije su repetirke imale spoljni čekić ( Winchester slide - Action Mod. 97 ), danas se isključivo proizvode sa čekićima smeštenim u unutrašnjem delu.
Poluautomatske puške imaju čekić ugradjen u sanduk zatvarača.
Mehanizam kočnice
Image

Kod oružja gde su čekići smešteni u puščanoj glavi postoje ugradjeni sistem za kočenje, čija se uloga svodi na blokiranje jednog od elemenata mehanizma za paljenje. Kod orozara nema mehanizma za kočenje pošto se podizanje čekića vrši ručno. Kod orozara je kočenje moguće obaviti spuštanje kokota laganim povlačenjem odgovarajuće obarače uz pridržavanje oroza.
Delovi mehanizma za kočenje su krilca kočnice koji se ugradjuje u gornjoj prednjoj površini kundaka odmah posle poluga za otvaranje oružja, kolenasta poluga sa oprugom i zubom koji blokira odredjene delove mehanizma za paljenje i time ga koči.
Mehanizam kočenja ugradjen kod hamerles puški sastoji se iz krilca kočnice postavljene na vratu kundaka, potiskivača krilca, kolenaste poluge i njene opruge i zuba koji blokira obarače. Ovaj sistem se ugradjuje u dve varijante poznate kao "automatska kočnica" i ručna kočnica. Ovaj tip kočnice ugradjen je u 90% lovačkog oružja.
Automatska kočnica blokira obarače onog momenta kada se gornja poluga za otvaranje pomeri u desno.
Ručna končica ne koči oružje automatski već se pri kočenju oružja krilce kočnice mora pomeriti prstom unazad . Pred opaljenje, bez obzira na tip kočnice, da bi se oružje otkočilo, neophodno je prstom pomeriti krilce kočnice unapred.
Obe ove varijante koče samo obarače i nesmatraju se sigurnim sistemom kočenja jer pri jačim potresima može da opali,.
Pouzdaniji sistem kočenja je onaj gde delovi kočnice koče zapinjače. Na ovaj način se čvrsto blokira zapinjača i pri najjačim potresima zub zapinjače ne može da iskoči iz useka i deblokira čekić. Ne ugradjuje se na standardnim modelima oružja.
Najpouzdanija je kočnica koja direktno blokira čekić. Blokiranjem čekića ni pod kojim uslovima ne može doći do nenamernog opaljivanja.
Kundak i podkundak
Puščana člava se spaja sa drvenim delom oružja-kundakom, a cevi se povezuju u celinu sa glavom pomoću podkundaka. Ovi delovi se izradjuju od drveta različitog kvaliteta i tvrdoće (jasen, bukva, breza, orah). Najskuplji su straktivni kundaci i podkundaci sa estetskim šarama, sečeni i obradjeni od žilišta orahovine.
Podkundak
Image

Podkundak se sastoji od metalnih delova- kopči, koje služe da ga učvrste za cev oružja,i drvene obloge. Metalni delovi, u obliku poluprstena, naležu na prelomnu i drvene obloge. Metalni delovi, u obliku poluprstena, naležu na prelomnu osovinu oružja, a iznad mesta naleganja ugradjuje se metalni zub koji stoji u vezi sa izvlakačem ispaljenih čaura. Pri otvaranju oružja, zub aktivira otvarač, a ovaj potiskuje ispaljene čaure iz ležišta. kao skupljih pušaka, pored zuba izvlakača, u metalne delove podkundaka ubrajamo i ugradjene izbačivače čaura (ejektore). Ejektori kod dvocevki su dvostruki- za svaku cev po jedan, a pri prelamanju oružja aktivira se samo onaj ejektor iz čije je cevi ispaljen metak. Ima više sistema ejektora, a najskuplji je "Holand-Holand" sa listastim oprugama. Kod bokeica i najmodernijih položara mašinske izrade, ugradjuje se sve više ejektori sa spiralnim oprugama (Merkel, Zbrojovka idr.)
Image

Učvršivanje podkundaka za cev oružja izvodi se putem kopče sistema perdi (Purdey) ili polužicom. "Crvena zastava" za učvršćivanje podkundaka primenjuje sistem sa polužicom. radi sprečavanja klizanja šake, podkundak je izrezbaren šarama poznatim kao "riblja krljušt", ili "škotska šara"
Kundak
Image

Kundak je drveni deo oružja koji se kod prelamača povezuje s glavom i potpuno je odvojen od podkundaka.Kundak je veoma važan deo puške i njegovim dimenzijama i tačnosti izrade poklanja se velika pažnja, jer od njih umnogome zavisi brzina i tačnost gadjanja. Tehnika gadjanja je u vezi sa tačnošću obrade kundaka i njegovim dimenzijama, koje moraju odgovarati telu strelca, dužini ruku, dužini vrata, širini ramena itd. Koliko je ovo važno govori i poslovica "oko gadja-a kundak pogadja". Fabrike oružja, na standardnim modelima, obično, postavljaju kundake normalnih dimenzija. Najvažnije dimenzije kundaka su: dužina kundaka, nagib kundaka i krivina kundaka.
Dužina kundaka se meri od sredine prednje obarače do sredine zaštitne kape kundaka. Dužina kundaka mora da odgovara merama lovca koje se protežu od sredine jagodice kažiprsta do zgloba podlaktice i nadlaktice. Normalna dužina kundaka je oko 34-37 cm.
Nagib kundaka je razmak izmedju produžene šine oružja i prednjeg i zadnjeg grebena kundaka. Ako oružje ima veći nagib nego što je potrebno, tada će se cevi, pri ubacivanju u rameni zglob automatski oboriti ka zemlji a sačmeni snop podbacivati ciljeve. Ako je nagib manji, cevi će, pri ubacivanju oružja u rameni zglob, biti uzdignute, a sačmeni snop prebacivati. Dimenzije nagiba zavise od dužine vrata strelca, kod strelaca sa višim vratom mora nagib kundaka da bude veći i obrnuto. Normalne dimenzije izmedju produžetka šine i prednjeg grebena iznose oko 40-45 mm, a izmedju produžetka šine i zadnjeg grebena kundaka oko 60-65 mm.
Krivina kundaka. Povijanje kundaka u desnu stranu u odnosu na nišansku liniju naziva se iskrivljenje. Dimenzije krivine kundaka dobijaju se merenjem odstupanja gornjeg i donjeg vrha od nišanske linije. Normalno je da krivina u gornjem delu kape bude 6-7 mm, a u donjem 8-9 mm. Kod lovaca širokih grudi krivina kundaka treba da bude veća, a kod lovaca uzanih grudi manja.
Na kunadaku se razlikuju sledeći delovi: vrat, bočne strane i kapa. Ako je vrat zakrivljen nazivamo ga pištoljnim rukohvatom. Ako na kundaku na bočnoj strani postoji ispupčeni deo da bi se na njega naslonio obraz pri gadjanju, taj deo nazivamo naslon za obraz.
Prema obliku kundake grupišemo u sledeće tipove:
Engleski kundak je elegantnog oblikabez pištoljnog držača i naslona za obraz. Veoma je pogodan za sačmarice, jer se po ravnom vratu kundaka lakše prilazi drugoj obarači kod dupliranja. Čvrstina držanja je manja nego kod ostalih tipova, ali zbog ravnog vrata omogućuje veoma brza pucanja.
Image

Francusko-belgijski kundak je sličan engleskom, samo što ima pištoljni držač, koji je u donjem delu zaobljen.
Image

Američki kundak je istovetan francusko-belgijskom, samo se razlikuje po pištoljnom držaču koji je u donjem delu sasečen.
Image

Nemački kundak ima pištoljni držač i naslon za obraz. Izrada ovog kundaka je komplikovanaija, te mu je i cena veća. Naslon za obraz može da bude elipsast, nepravilno četvrtast i nosi nazive prema pokrajinama u kojima je uobičajen (tirolski, bajerski), ili četvrtast- švajcarski, olimpijski. Ako je greben kundaka blago zaobljen kundak se naziva "svinjska ledja". Ovaj tip kundaka se posebno dobrim pokazao kod oružja sa optičkim nišanom, jer se na povišenom delu kundaka može osloniti lice strelca za vreme gadjanja, a oružje držati čvršće u ramenu.
Image

"Monte Carlo" je tip kundaka sličan predhodnom, takodje sa visokim naslonom za lice. Najčešće se montira na oružje sa optičkim nišanom i sportske sačmarice (za glinene golubove).
Image

Da bi se ublažilo trzanje oružja i povratni udarac o rame strelca, na kundak se montira gumena kapa umesto kape od roga ili bakelita. Gumena kapa zbog svoje debljine prodržava kundak, a istovremeno dobro amortizuje od trzanja .Gumena kapa se pravi iz slojeva gume izmedju kojih su šupljine (ventilirana gumena kapa) koja još više ublažava trzanje.
Image


KUGLARE

Image

Po svojoj konstrukciji slične su sačmaricama, razlikuju se samo u izradi cevi. Glavna karakteristika kuglara je žljebljena cev iz koje se ispaljuje samo jedan projektil - zrno ili kugla. Karakteristika svih kuglara je da su im cevi i zatvarači čvršći od sačmarica, jer su konstruisani za municiju jakog pritiska. Ubistveni efekat velći nego kod sačmara jer se njima odstreljuju krupna divljač i opasne grabljivice.
Image

Kuglare se razlikuju od sačmarica i po nišanu. Kuglare su snabdevene s mehaničkim i optičkim nišanima i mušicom kao i streljačkim durbinima. Način nišanjenja je drugačiji, pri gadjanju kuglarama tehnika nišanjenja se svodi na sravnjavanje mušice i vizira sa siluetom divljači, dok se kod sačmarica nišani preko šine.
Image

Podela kuglara
Prema broju cevi kuglare mogu biti jednocevke i dvocevke . Dvocevke, kao i kod sačmarica mogu imati cevi spojene u horizontalnoj ravni dvocevke kuglare i spojene u vertikalnoj ravni bok dvocevke kuglare.
Image

Prema konstrukciji mehanizma za paljenje mogu biti orozare (petelare, kokotare) ili hamerles.
Image

Prema mogućnostima prelamanja dele se na prelamače, neprelamače, ako su im cevi fiksirane.
Prema broju metaka kojima se pune mogu biti jednometke, ili sa dva ili više metaka napunjenih u šaržeru-magacinu.
Image

Prema načinu funkcionisanja mogu biti repetirke s pokretnim podkundakom i polužnim mehanizmom ili sa obrtno-čepnim zatvaračem sličnim kao kod vojničkih kuglara, i poluautomatske, kod kojih je mehanizam podešen za gasnu komoru.
CEVI
Cevi kuglara izradjuju se po istim tehnološkim metodama kao i cevi sačmarica. Za njihovi izradu su potrebne mašine veće preciznosti jer su uže tolerancije bušenja. Po izradi polja i žljebova posebnim alatkama se buši ležište metka i prelazni konus ležišta, koji ima zadatak uvodjenje projektila u žljebove duše cevi. Odmah posle konusnog suženja, prostire se najduži unutrašnji deo bušenja - duša cevi, koja je žljebljena.
Image

Klasično bušena žljebljena cev ima jednake prečnike polja i žljebova duž cele cevi, a korak žljebova im je konstantan. broj žljebova i njihov oblik je različit . najčešće se izradjuju cevi sa 4 polja i 4 žljeba, a ima ih sa 6, 8 i do 16. pri bušenju klasičnih žljebova ivice žljeboiva i polja su oštre.
Poligono (višeuglo) bušenje cevi je najnovije bušenje, prema američkom patentu, to je bušenje cevi zaobljenih ivica polja i žljebova. Danas se ovo bušenje koristi i kod evropskih proizvodjača oružja.
Na poprečnom preseku svake žljebljene cevi mogu se ustanoviti dva prečnika: jedan veći koji se proteže od žljeba do naspramnog žljeba, i drugi od polja do naspramnog polja, i on je manji od prvog. Zbog ove osnovne razlike, koja je proistekla iz izradjenih žljebova, kalibar cevi lovačkih pušaka kuglara se drugačije odredjuje od kalibra sačmarica. Evropsko oružje veličinu kalibra ima normiranu i izraženu u milimetrima, a američko oružje u anglo-američkim mernim jedinicama, inčima. Tačna oznaka kalibra često se neodosi ni na jedan od izmerenih prečnika, već predstavlja srednju vrednost.
Pošto industrija municije proizvodi čitav niz metaka odredjenog kalibra koji odgovaraju istom bušđenju cevi, a se koji zbog dužine čaure i jačine punjenja medjusobno razlikuju, bilo je neophodno da se unese i drugi elemenat dužina čaure izmerena u milimetrina i oblik njenog danca. (Primer metak čije su cevi kal 7 mm, koje imaju prečnik izmedju polja 6,96 mm, a izmedju žljebova 7,24 mm Ako se iz takvih cevi ispaljuje metak čija je čaura dužine 57 mm, tada će se njen kalibar označavati kao proizvod izmedju bušenja cevi i dužine čaure, odnosno 7x57.) Da bi se razlikovala municija za lovačke karabine, koja zbog oblika zatvarača, ima čauru sa dancem bez oboda, odvojila od municije za prelamače žljebljenih cevi, čija čaura ima obod sličan obodu za municiju sačmarica, sve se čaure za puške prelamače sa obodima, pored proizvoda, bušenja i dužine čaure, označavaju i sa latinskim slovom R ( nem. rand-obod) Po ovom pravilu izvršena je indentifikacija svih evripskih kalibara.
Kalibar anglo-američke municije izražava se u stotim ili hiljaditim delovima inča (1 inč je 25,4 mm).
Image


Puščana glava (baskula)
Kod žljebljenih prelamača, bilo da su jednocevke ili dvocevke, glave i unutrašnji mehanizam najčešće su isti kao kod sačmara. razlike ukoliko postoje, odnose se samo na proračunavanje veličine ovih delova.
Image

Zbog specifičnosti u gadjanju preko optičkih nišana, obarača žljebljene cevi pretrpela je izvesne promene kod evropskih modela oružja. Na njoj se ugradjuje poseban mehanizam, veoma osetljivog otponca, kod nas nazvan ubrzica. Ima ih dve vrste. Ubrzica s dvostrukom obaračom od kojih prva služi za okidanje, a druga za zapinjanje. Izmedju obe obarače postavlja se vijak za regulisanje tvrdoće otponca. Ovaj tip ubrzice se montira na jednocevno oružje. Na dvocevke kuglare se montira ubrzica ali s povratnim hodom. Aktiviranje ove ubrzice vrši se povratnim pritiskom na prednju obaraču, guranjem ka cevima. Pošto je ubrzica uključena, okidanje je naglo i malog otpora, što sprečava nehotična pomeranja već nanišanjenog oružja i gadjanje divljači je osetno prciznije. Okidanje sa zapetom ubrzicom je svedeno na otpor od 0,5 kg, pa se sa ovakvim oružjem mora postupati veoma oprezno.jer može pri potresu da opali. Zato je potrebno ako se ubrzica iz bilo kojih razloga neće koristi da isključi, kako nebi došlo do nesreća u lovu.
Image

Radi veće sigurnosti pri nošenju oružja ugradjuju se sesparatni zapinjač mehanizma za opaljivanje. On se ugradjuje da bi se moglo nositi napunjeno oružje, s metkom u cevi, a da mehanizam za paljenje ne dude zapet. Kada se ukaže prilika za pucanje, polužica na vratu kundaka pomera se unapred i time izvrši napinjanje mehanizma za paljenje. Napinjanje se može izvršiti i putem pritiska na polugu montiranu pored branika obarače. Ako se iz bilo kojih razloga menja odluka i više se ne želi puceti, već zapeti mehanizam za paljenje može seopustiti i otpuštanjem separatnog zatvarača.

Kundak i podkundak

Kundak kod pušaka kuglkara je uglavnom isti kao i kod sačmarica, stim što se
kod svih modela evropskih kuglara najčešće se ugradjuje kundak koji pored pištoljnog drška ima i naslon za obraz. Nasloni su uglavnom nemačkog tipa, poznati pod nazivom "svinjska ledja" i "Monte Carlo".
Image


Mehanički nišan

Kod žljebljenog oružja nišani imaju vizir i mušicu.

Vizir
Vizir može biti stojeći i ležeći.
Stojeći vizir je u obliku pločoce sa urezanim otvorom u vidu latiničnog slova "V". Može biti jednostruk-ako ima samo jednu pločicu, dvostruk-ako ima dve i trostruk s tri pločice, razne visine za gadjanja na daljinama od 100, 200 i 300 m. Stojeći nišani ugradjuju se na jednocevno oružje. Na modernije lovačke karabine ugradjuje se ovaj vizir sa skalom za kikropomeranja po visini i po pravcu. Ovaj vizir montiran je na svim tipovima karabina "Crvena zastava", i kod anglo-američkog oružja.
Image

Ležeći vizir je uvek jednostruk i preko njega je izvršena koreektura u gadjanju uvek na "optimalnu daljinu", ugradjuje se kod bokerica i trocevki
Image

Mušica
Mušica, po obliku, može biti okrugla, trouglasta i četvrtasta. Lovački modeli uglavnom imaju okruglu mušicu. Mušica se, bez obzira na njen oblik, montira na odgovarajuće postolje, a ovo se, vezom lastinog repa, fiksira za nosač, bilo s prednje ili bočne strane. da se mušica ne bi oštetila, ona se kod nekih tipova zaštićuje tunelom. Tunel, osim mehaničke zaštite, pruža i prednosti pri gadjanju jer je mušica zaštićena od odsjaja, uvek u senci i ravnomerno osvetljena. Da bi bila uočljiva vrh je fosforisan.
Image


Kuglare sa blok zatvaračima

Zatvaranje oružja ovog sistema postiže se blokiranjem cevi odgovarajućim masivnim blokom, koji se nalazi u glavi puške. polugama se podiže blok i otvara zadnji deo cevi radi stavljanja metka u ležište. Podizanjem poluge za otvaranje blok se, u zavisnosti od konstrukcije, obrće ili izdiže i čvrsto blokira zadnji kraj cevi.
U šupljinama bloka smešteni su elementi mehanizma za paljenje a čekić, u zavisnosti od konstrukcije, može da bude sa spoljne strane ili u unutrašnjem delu.
Cev je putem navoja čvrsto pripojena uz glavu puške.
Prema funkcionisanju, kuglare sa blok zatvaračima mogu da budu:padajućeg blok sistema, vertikalnog bloka i obrtnog bloka. Najpoznatije su vertikalnog bloka Ruger model.
Image


Kuglare sa cilindričnim obrtno-čepnim zatvaračem
Image

Pored prelamača ovo je najbrojnija grupa oružja sa žljebljenim cevima, koje se koristi za odstrel krupne divljači. Zbog izuzetne čvrstoće, koriste se za sve vrste municije od malokalibarske do municije "Magnum" punjenja.
Svi culindrični zatvarači imaju niz zajedničkih konstrukcijskih odlika. Oni su smešteni u specijalno izradjenom sanduku zatvarača, za koga je s prednje strane pomoću navoja, čvrsto pripojena cev. Poduži cilindični blok, pri zatvorenom oružju, blokira zadnji kraj cevi, a opaljivanje se vrši podužom udarnom iglom, koja sa spiralnom oprugom prolaszi kroz šuplji središni deo cilindičnog zatvarača.
Na polovini cilindra, ili pri kraju, s desne strane, odlivena je kao njegov sastavni deo ručica zatvarača koja služi za otvaranje ili zatvaranje oružja. Sa prednje, čeone strane cilindra, nalazi se izvlakač ispaljenih čaura, a kod nekih modela pored ovoga, bočno su smeštena dva čepa koja brave zatvarač. Kod nekih jednostavnijih zatvarača bravljenje oružja postiže se samo korenom ručice, te stoga kod njih čepovi ne postoje. Cilindični zatvarači bez čepova upotebljavaju se za malokalibarske puške za municiju manjeg pritiska. Za magnum municiju, veoma visokog pritiska, zahteva se projektovanje zatvarača s najmanje tri čepa.
U zavisnosti od načina blokiranja cevi oružja, cilindrični zatvarači se dele na nekoliko grupa:
1) cilindični zatvarači koji blokiraju cev korenom ručice,
2) cilindrični zatvarači koji blokiraju cev obrtnim čepovima,
3) cilindični zatvarači koji blokiraju cev bradavicama,
4) cilindični zatvarači specijalne izrade.
Image

Cilindični zatvarači koji blokiraju cev korenom ručice
Zatvarači veoma jednostavne konstrukcije, koji se može ugradjivati samo u malokalibarsko oružje, čiji su pritisci municije niski. izrada zatvarača je mašinska, te ima nižu cenu. Poznati sistemi su "Mauserlein" i "Tesching". Mehanizam za opaljivanje je na bazi spiralne opruge, a sanduk zatvarača otvoren. Ovaj tip zatvarača se obično koristi za oružja sa jednim metkom.
Cilindrični zatvarači koji blokiraju cev obrtnim čepovima
Ovi zatvarači blokiraju cev znatno solidnije i čvršće putem dva čepa postavljena na čelu zatvarača i trećim postavljenim u zadnjem delu cilindra (Mauser Mod. 98). Osim ove postoji i slična varijanta cilindričnog zatvarača takodje s dva čepa postavljena na čelu zatvarača, a treći bravi korenom ručice ( Mannlicher Schonauer Mod 1903 ). Nove savremenije konstrukcije od kojih Mauser Mod. 66 ima dva veoma proširena čepa (povećanja površina bravljenja za 30% u odnosu na Mod. 98). Najnoviji Mauser Mod 77 s novim obrtno-čepnim zatvaračem koji blokira oružje u zadnjem delu sanduka sa tri masivna čepa. U ovu grupu spadaju modeli: Mauser, Zbrojovka , Crvena zastava Mod 70, od anglo-američkog Vinčester Mod 70. Remington Mod. 700,
Cilindrični zatvarči koji blokiraju cev bradavicama
Ovo su najnovije grupe oružja. Oni se koriste za oružja nemenjena municiji Magnum punjenja, jer su poznati po čvrstoći bravljenja. Ukupna površina bravljenja u odnosu na klasične cilindrične zatvarače sa čepovima povećana je za 50%. Prva konstrukcija ovog tipa je američki model Weatherby, čije čelo zatvarača ima 9 bradavica rasporedjenih u tri reda. Najnovija konstrukcija nemačke firme Sauer je bravljenje sa tri bradavice koje svojim zadnjim delom upadaju u telo zatvarača ili izlaze iz njega posredstvom ručice za otvaranje.

KOMBINOVANO ORUŽJE

Image

Oružje s kombinovanim cevima je pronadjeno i prvi put proizvedeno u Nemačkoj. prvo je to bila dvocevka, jedna cev glatka za sačmu ,a druga žljebljena za zrno.
Prema načinu spajanja cevi, mogu nastati sledeće kombinacije oružja:
polurisanice - dvocevke s horizontalno spojenim cevima; desna žljebljena a leva glatka.
Image

bok polurisanice - dvocevke sa vertikalno spojenim cevima: donja za sačmu, gornja za zrno, a može i obrnuta kombinacija.
Image

Puške trocevke (drilinzi) mogu imati dve žljebljene cevi za zrna istog ili različitog kalibra i jednu glatku za sačmu. Njihov položaj može biti s dve žljebljene cevi iznad a jedna cev, za sačmu ispod njih, na sredini, a mogu biti i drugačije kombinacije.
Image

Najkomplikovanije oružje, koje spada u kombinovano oružje, je puška sa četiri cevi - četvorocevka (firling), kodf koje su cevi spojene kao u trocevke, s tim što je pridodata još jedna žljebljena cev malog kalibra, za odstrel sitne divljači i krznašica.
Image

Kombinovano oužje, pod uslovom da je metak za žljebljenu cev dobro odabran predstavlja veoma praktično i korisno oružje. Lovac je u svakoj prilici naoružan sa odgovarajućim oružjem, te ne mora npr. u hajci, nositi dve puške-sačmaricu i kuglaru. Upotrebom ovog oružja se povećava domet u poredjenju sa sačmom, jer se u izvesnim slučajevima i sitna divljač može gadjati zrnom ( divlje guske, zec, lisica kad je van domašaja sačme). Nedostatak mu je veća težina i nešzo komplikovanije rukovanje, naročito kod prebacivanja paljenja sa sačmene na žljebljenu cev, ili obratno.U zadnje vreme korišćenjem durala ili drugih lakih metala za izradu glave puške, postignuto je veliko smanjenje mase kod trocevke i četvorocevke, tako da im je težina svedena na težinu dvocevke. Ovaj tip oružja zahteva znatno veću koncentraciju i pažnju lovca da se nebi desilo da na zeca ili fazana puca zrnom, a na divlju svinju sačmom i slično. Najpopularniji model kombinovanog oružja u sadšnjem momentu je bok-polurisanica, jer se za ovaj tip lovačkog kombinovanog oružja može proizvesti par rezervnih cevi u sastavu sačma-sačma.
Dodaci za sačmarice

Image

Kompenzator čoka
Image

Najpoznatiji nastavci su američkog porekla. Jedan od njih je dodatni kompenzator čoka koji se zavrće na matičnu cev posebnim ključem. Matična cev je cilindrično bušena do kraja. Nastavci ovog kompenzatora su različitog buišenja . Obično se isporučuju u tri nastavka: čok, 1/2 čoka i poboljšani cilindar. Najnoviji modeli ovog kompenzatora ima izmedju matične cevi i nastavka otvore ("škrge") za ispuštanje barutnih gasova pre nego što sačma napusti cev, odnosno nastavak.Ovim se postiže ravnomerniji posip sačme. Ovakve modele proizvodi američka fabrika Remington.
Image

Sličan kompenzator proizvodi i američka firma Savege a prodaje ga pod nazivom uskladjivač čoka. On se uvrće na matičnu cev, bez ključa.
Mada se promenjivi čokovi ugradjuju na mnoge savremene lovačke puške, ipak ni jedan nastavak na matičnoj cevi ne može dati posipe koji bi po svojoj gustini ravnomernom rasporedu sačme i pravilnosti posipa bio bar približno ravan posipu solidno uradjene čokirane matične cevi.
Cevni umetci
Cevi umetci su dodaci kojima se smanjuje kalibar matične cevi.
Image

Gumena kapa
Gumena kapa se montira na kundak radi smanjenja trzanja. Da bi bila što mekša proizvodi se sa otvorima. Ona se montira umesto bakelitne i rožnate kape.
Najčešće se montira na Magnum oružje, uglavnom je proizvodjač Winčester. Ovaj kundak smanjuje trzanje za 78% kod većih kalibara, odnosno do 50% kod Magnum oružja.
Image

Svetleći nišan
Svetleći nišani postavljaju se na sačmaricama za gadjanje divljih svinja, specijalnim zrnima i pri smanjenoj vidljivosti.
Image

Dodaci kuglarama
Cevni uložak
Cevni uložak se stavlja u ležište žljebljene cevi da bi se skratila dužina čaure normalnog metka, ali ne i njegov kalibar. Upotrebljava se samo kada matična cev ima tačan kalibar, kao što je kalibar manjeg metka, slabijeg punjenja i kraće čaure u cevnom ulošku.
Magacin u kundaku
Magacin u kundaku se ugradjuje najčešće kod kombinovanog oružja i služi kao rezerva za 4-5 metaka. U njemu se takodje odlaže i cevni uložak. Ovaj magacin nema druge funkcije osim za uskladištenje metka i pribora.
Image

Reduktor trzaja
Koristi se za smanjenje trzaja. Barutni gasovi prolaze kroz otvore usečene na reduktoru još pre nego što zrno napusti cev. reduktor umanjuje trzaj za 30%. Ovo je interesantno za oružja velikog kalibra namenjeno za odstrel tropske divljači.
Image

Streljački durbin
Image

Streljački durbin je optički instrument koji olakšava gadjanje divljači i na većim daljinama. Prednosti streljačkog durbina nad mehaničkim nišanima je velika. Osnovna teškoća pri gadjanju mehaničkim nišanima svodi se na teškoću akomodacije oka strelca. Strelac je primoran da akomodira oko u tri tačke u prostoru u raznim ravnima, medjusobno potpuno odvojenim. U prvoj ravni nalazi mu se vizir, u drugoj mušica, u trećoj i najudaljenijoj ravni je divljač. Da bi uputio metak u pravi cilj strelac mora sve tri tačke u prostoru da vidi podjednako dobro i dovoljno oštro.
Image

Kod upotrebe streljačkog durbina nišanjenje ne iziskuje akomodaciju oka u tri ravni. Končanica sa kojom se gadja vidi se u optičkom sistemu potpuno prilepljena za plećku divljači u svoj svojoj oštrini.
Sreljački durbin je veoma pogodan i za lovce koji nemaju normalan vid, kratkovide ili dalekovide. U cilju izoštravanja siluete pokreće se poseban prstren na okularu.
Danas se moderni optički instrumenti proizvode sa raznim povećanjima, nepromenjivim i promenjivim. Od nepromenjivih povećanja proizvode se sa povećanjem. 2,5x; 4x; 6x i 8x. Ako je durbin povećanja 4x, tada će svi predmeti posmatranja kroz njegov optički sistem biti u odnosu na čovečije oko četiri puta krupniji, ili će biti prividno četiri puta bliži lovcu.
Manja povećanja odgovaraju oružju čiji domet zrna nije velik. Povećanje od 2,5x odgovara malokalibarskom oružju, povećanja 4 i 6x smatraju se standardnim povećanjima, a povećanja od 8x pa naviše upotrebljavaju se samo za Magnum oružje, koje ima veliki domet.
Optičkim istrumentom čije je povećanje veće od 2,5x divljač u pokretu je veoma teško gadjati. Zbog malog vidnog polja teško se moigu gadjati svinje u trku na proseki.
Noviji instrumenti poznatiji pod nazivom "varijabl" imaju radi veće upotrebljivosti promenjivo povećanje. Kod njih se povećanje vrši pomoću posebnih sočiva u unutrašnjosti instrumenta. Ovakvi instrumenti proizvode se s povećanjima od 1,5x do 6x, ili od 3x do 9x.
Snaga u sumrak zavisi od povećanja i prečnika prednjih sočiva optike-objektiva. Sa optikom veće snage u sumraku moguće je videti svetlu siluetu divljači za vreme dok vladaju slabije svetlosne okolnosti, pa i noću, po mesečini.
Na streljački durbin se ugradjuju i koturić za pomeranje končanice po visini, obično postavljen iznad cevi durbina i koturić za regulisanje končanice po pravcu, postavljen s desne strane durbina. Posle korigovanja gadjanja ovi koturići se pokrivaju posebnim poklopčićoma kako bi bili zaštićeni od slučajnih pomeranja koji bi neminovno doveli do promašaja cilja.
Image

Montaže
Montaže su mehanički elementi pomoću kojih se streljački durbin pričvršćuje za oružje. po svom obliku one su veoma različite. Kod nas su najčešće sledeće montaže: zulska četvoronožna, prizmatična, priljubljujuća.
Image

Zulska četvoronožna montaža
Zulska četvoronožna montaža sastoji se iz dve grupe elemenata. Elementi koji se čvrsto fiksiraju na cev oružja ili na sanduk zatvarača kod karabina nazivaju se stopala. Prednje stopalo, s dva otvora za prednje nožice, predstavlja usečenu pločicu koja se fiksira u sedlu učvršćenom na gornjem delu cevi. Ova pločica se može pomerati levo desno. Zadnje stopalo učvršćuje se direktno na zadnji deo cevi (kod prelamača) ili na sanduk zatvarača (kod karabina). Zadnje stopalo ima dva otvora za zadnje nožice, ali se ono ne može pomerati levo desno.
Ovaj tip montaže najčešće se primenjuje na lovačkom oružju koje se proizvodi u SR Nemačkoj, za lovačke karabine i kombinovana oružja. Ova montaža, pod uslovom da je tačno izvedena spada u red najčvršćih i najdugotrajnijih ali i najskupljih montaža.
Prizmatična montaža
Prizmatična montaža je moderna fabrički proizvedena montaža, koja se danas najčešće koristi za montiranje streljačkih durbina na lovačke karabine (patent Zbrojovke). Montaža se satoji iz jednodelnog nosača s dva prstena na koji se uvlači optički instrument. jednodelni nosač instrumenta, sa zadnje strane oružja uvlači se u žljebljene šinice po oružju i čvrsto fiksira sa dva zavrtnja postavljena s desne strane nosača. Pri nameštanju instrumenta posle uvlačenja šinice uvek treba prvo stezati zadnji zavrtanj nosača, zatim prednji i to istom snagom i ravnomerno. Cena ove montaže je samo 174 od cene zulske.
Image

Priljubljujuća montaža
Priljubljujuća montaža je načešći tip montaže za japansko-američke durbine. Na izgled sličana je prizmatičnoj montaži ali ima dva nosača i dva prstena za fiksiranje instrumenta. Ovaj tip montaže nije pogodan za prelamače, ali je našao veliku primenu na lovačkim karabinima zbog niske cene. Smatra se da može zadovoljiti u pogledu preciznosti oružja pod uslovom da da se delovi montaže dobro čuvaju a preciznost češće kontroliše ispaljivanjem nekoliko metaka u metu, pred lov. Za magnum oružje, zbog velikog trzanja puške, manje je preporučljiva.
Diopter
Diopter je specijalni zadnji nišan koji je montiran na starije lovačko oružje i moderno streljačko oružje, umesto vizira. Zbog veoma smanjene svetlosti pri gadjanju preko dioptera, on se danas sve manje koristi na lovačkom oružju.
Image

Durbin sa svetlećom tačkom
Ovo je veoma koristan instrument, koji po spoljnjem izgledu liči na streljački durbin. Montaža, sa kojom je pričvršćen za cev oružja slična je montaži durbina, ali je objektiv kod ovog instrumenta potpuno zatvoren i kroz njega se ne može ništa videti. Na sredini objektiva postiji otvor u vidu svetleće tačkice. Preko njega se gadjanje izvodi sa oba otvorena oka. Desno oko prati svetleću tačku, a levo divljač na stajanju. Lovac "vidi" svetleću tačku "u telu divljači", povlači obarač i puca. Pošto nema uvećanje, ovakav durbin se može upotrebiti za gadjanje divljači samo na daljinama do 80 ili 100 metara.
Image

Durbin za brza gadjanja
Funkcioniše na istom principu kao i durbin sa svetlećom tačkom, ali kod njega objektiv daje desnom oku siluetu divljači na kojoj je istovremeno projektovana crvena svetleća tačka. služi za brza gadjanja divljači u pokretu, na manjim daljinama.
Oba opisana instrumenta mogu se koristiti i za sačmarice, za gadjanje sitne divljači u letu i trku. Ovo su vrlo korisni instrumenti za lovce sa očnim manama.
Image


ODRŽAVANJE ORUŽJA

Da bi oružje dugo trajalo i dobro funkcionisalo, treba ga brižljivo čuvati, održavati i čistiti.
Posle svakog lova, bez obzira da li se pucalo ili nije, potrebno je oružje temeljno očistiti i podmazati. oružje treba, prvo spolja pa zatim iznutra, obrisati, i podmazati uljima dobrog kvaliteta. Najbolja su ona ulja koja imaju hemijsko dejstvo u rastavranju gareži i ostatka projektila. Posle 2-3 dana, ponovo treba prebrisati unutrašnjost cevi pomoću štapa i naviijenom vatom, ili filcanom četkicom, i zatim ponovo podmazati, ali uljem za konzerviranje oružja.
Image

Povremeno treba očistiti i podmazati mehanizam zatvarača, mehanizam za paljenje i kočenje, pošto se predhodno pažljivo rasklope. Najbolje je to uraditi posle lovne sezone.
Uredno očišćenu i podmazanu pušku ne treba držati u futroli, niti da visi na zidu. Najbolje je da se čuva u ormanu, zajedno sa priborom za punjenje municije, na mestu izolovanom od vlage i ne suviše toplom.
Image

Ako na puški ima montiran streljački durbi, tada mere opreznosti moraju da budu još veće. stakla optike treba pažljivo očistiti vatom jer se drugim materijalom može oguliti polirano staklo. Optiku treba posebno dobro čuvati od potresa, pada i slično.


M U N I C I J A


MUNICIJA ZA SAČMARICE

Image

Metak za sačmaricu sastoji se iz :kapisle, čaure, barutnog punjenja, poklopca , čepa, poklopca, sačme i poklopca.. Ovako pripremljeni metak zatvara se (zavrće se) posebnom mašinicom za zatvaranje (pertlovanje). Noviji proizvodi se ne zavrću, već se zatvaraju pod pritiskom u "zvezdu". U tom slučaju se ne postavlja poklopac nad sačmom.
Image

U novije vreme municija sve više sadrži modifikaciju čepa izradjenog od plastičnog materijala. Takav čep ima produženu formu formirajući neku vrstu čašice za sačmu. Ova čašica prolazi sa sačmom zahedno kroz čok, što dovodi do toga da se sačma manje deformiše, a posip i gustina sačmenog snopa su znatno pravilniji u odnosu na klasičan čep sa filcanim čepom.
Image

Metak sačmarice koji, umesto sitnih sačmenih projektila, sadrži krupno olovno zrno posebne konstrukcije ("Breneke", "Ideal" i slične) po svom sadržaju elementa donekle odstupa od metka napunjenog sačmom.
Image

Kapisla
Kapisla obavlja početno paljenje baruta (inicijalno paljenje). U bakarno čamče, koje je sastavni deo kapisle, stavlja se smeša koja osetljiva na udarac i koja pod udarcem izaziva eksploziju.
Image

U pogledu sastava postoje obične korozivne kapisle sa smešom živinog fulminata i savršenije antikorozivne kapisle sa smešom olovnog trinitrorezorcinata poznata pod nazivima "Sinoxid", "Neoxid", "Neroxid" itd, koje ne izazivaju rdjanje na unutrašnjim zidovima cevi.
Po obliku kapisle mogu biti različite.
Za dimne barute još se proizvode kapisle starog sistema dimenzije 5,45 i 6,45 mm s nakovnjem i posebnim otvorima za plamen.
Za bezdimne barute upotrebljavaju se kapisle složenije konstrukcije sistema "Gevelot" (Žavelot) i "Winchester".
Kapisla se stavlja u otvor na dancetu čaure specijalnom napravom (mašinicom za rekapsliranje). Prema količini upaljive smeše, kapisla razvija odredjenu i ujednačenu veličinu plamena, što zavisi od karakteristika baruta. nemože se kapisla namenjena za crni barut upotrebljavati za metke punjene bezdimnim barutom jer nema dovoljno jak plamen, potreban da se bezdimni barut upali i ravnomerno sagori. Pri izboru kapisle treba se pridržavati uputstva proizvodjača baruta, štampanih na kutiji baruta.
Čaura
Čaura je izgradjena od kartonskog omotača (cilindra) lepljenjem više slojeva natronske hartije na specijaslnim mašinama. Na donjem delu ima navučenu mesinganu kapu sa otvorom za kapislu. U unutrašnjost čaure postavlja se uložak, takodje od natron hartije, odredjene visine koji je u stvari komorica za barut. Ovaj uložak može biti metalni ili plastični. visina uloška i njegov profil moraju odgovarati vrsti baruta koji će se koristiti za punjenje.
Image

Sada se uglavnom umesto natron hartije koriste plastične čaure, koje su otporne na dinamičke udarce i visoke temperature. Ove čaure se proizvode isključivo od plastičnog materijala ili u kombinaciji plastičnog omotača i mesingane kape, što se smatra najboljom kombinacijom.
Barut
Kod pušaka starije proizvodnje, tanjih zidova cevi i konstruktivno slabijih zatvarača, koje ne nose žigove državnih instituta za ispitivanje oružja ne smeju se puniti municijom u kojoj je bezdimni barut.
Image

Bezdimni barut nitroceluloznog ili notroglicerinskog sastava može se koristiti samo kod oružja koje je ispitano i žigosano za upotrebu tih baruta. Količina baruta pri punjenju metka se meri preciznim vagama, i specijalno za to napravljenim mericama. Količina baruta i sačme i njihovi uzajamni odnosi odštampani su na svakoj originalnoj kutiji baruta. Ako se upotrebljavaju neke druge vrste baruta inostranog porekla obavezno se treba držati uputstva za upotrebu.

Tabela 6. Količine baruta i sačme u zavisnosti od kalibra i vrste baruta
Kalibar Dužina čaure,mm Težina dimnog baruta, g Težina baruta bezdimnog,g Težina sačme, g
12 65 5,5-6,0 1,90-1,95 30-33
16 65 4,5-5,0 1,60-1,65 27-29
20 65 3,5-4,0 1,30-1,35 23-25
Kartonski poklopac
Poklopac treba da bude po mogućstvu terisan ili bitumeniran da bi se onemogućio prodor vlage u barut. Poklopac se stavlja iznad baruta, a iznad njega dolazi filcani čep.
Posle filcanog čepa se takodje stavlja kartonski pokloppac, koji sprečava utiskivanje sačmenih zrna u filc čepa.
Završni poklopac se stavlja na sačmu i na njemu se označava krupnoća sačme, kako bi se znalo čime je metak napunjen. Može se umesto kartonskog poklopca upotrebljavati plastični prozirni poklopac, ali kod nekih lovaca može da dovede do zabune usled ne raspoznavanja krupnoće sačme, kao i pri smanjenoj vidljivosti u ranim jutarnjim i kasnim večernjim satima.
Filcani čep
Filcani čep ili čep od plastičnog materijala stavlja se iznad kartona blagim pritiskom. Čep mora biti tačne visine i prečnika propisanog za kalibar. Ako je čep previsok, tada čaura nije u stanju da primi odgovarajuću količinu sačme, a kada je prenizak, ostaće suviše mnogo prostora za zavrtanje čaure posle njenog punjenja.
Ako se upotrebljava plastični čep s komoricom za sačmu, onda odmah posle utiskivanja čepa, prostor u komorici punimo sačmom i zavrćemo metak, ili ga presujemo posebnom mašinicom u zvezdu.
Ako se puni filcanim čepom, tada se posle utiskivanja čepa ponovo stavlja kartonski poklopčić nad čepom.
Sačma
Sačma se izradjuje od mekog olova ili od otvrdnutog olova sa antimonom. Bolja je sačma sa antimonom poznata kao "tvrda" sačma, jer se za vreme pucanja manje deformiše i sliva u grozdove. Njen oblik se veoma malo menja pri prolazu kroz cev, suženje ležišta i čok, tako da joj je probojnost veća a posip pravilniji. Izradjuje se u raznim veličinama, a označava se ili u brojevima (stare - austrijske oznake) ili u milimetrima.

Preporuke za pravilan izbor sačme u zavisnosti od vrste divljači
(Vrsta divljači) (oznaka sačme u brojevima) (prečnik sačme u mm)
prepelica, bekasina 14 -2,2
jarebica, golub, šljuka 12 -2,5
Fazan, divlja patka 10 -3,0
Zec, mačka skitnica 8 -3,5
Lisica, divlja guska 6 -4,0
Vuk, pas skitnica 4 -4,5

Napunjena municija do korišćenja čuva se na suvom i ne suviše toplom mestu, najbolje u ormanu gde je i oružje i pribor za punjenje municije.

MUNICIJA ZA KUGLARE

Metak za žljebljenu cev sastoji se od mesingane čaure, kapisle, barutnog punjenja i zrna.
Image

Čaura
Čaura za kuglare izradjuje se od mesinga. Dimenzije su medjunarodno utvrdjene i pošto kalibar oružja, pored prečnika cevi, podrazumeva i dužinu čaure, potrebno je dobro poznavati kalibar svoga oružja, kako bi be upotrebila odgovarajuća muniocija. Čaure mogu biti veoma različite. Za modernu municiju čaure su uglavnom flašastog oblika, a za oružje malog kalibra čaure su cilindrične.
Image

Barut
Municija za čljebljeno oružje nabavlja se fabrički napunjena specijalnim barutom koji odgovara tačno odredjenom kalibru i tipu zrna. Barut kojim se puni ova municija ne sme se koristiti ta oružje glatkih cevi-sačmarica i obratno, barut namenjen sačmaricama ne sme se koristiti za punjenje municije pušaka kuglara.
Zrno
Zrno za lovačke kuglare je posebno konstruisano. Njegova košuljica gradjena je od platinastog čelika, bakra ili drugih metala, i ona se pri prodoru u telo divljači snažno deformiše, cepa i mrvi u parčiće povećavajući rano, odnosno prečnik probojnog kanala za 1,5 do 2,5 puta većeg od prečnika prvobitnog kalibra zrna. Lovačka zrna prouzrokuju velike rane, jaka krvarenja, s velikim pštećenjima unutrašnjih organa i ako je pogodak dobar uginuće trenutno. Dejstvo lovačkog zrna ogleda se u izazivanju nervnog udara kod divljači i hidrodinamičkog dejstva usled kojih nastaje paraliza nervnog sistema i nagla smrt. Upotreba vojnih zrna, čija je košuljica gradjena tako da se ne deformiše i nerasprskava, za gadjanje divljači je zabranjena. Medjutim njome se mogu gadjati krupne tropske divlčjači debelokožci.
Image

Pri izboru metka najveću pažnju treba obratiti na težinu i konstrukciju zrna i početnu brzinu metka, jer su ova dva činioca od resudnog značaja na ubistvenu moć pri gadjanju divljači.

B A L I S T I K A

Balistika je nauka koja proučava kretanje projektila (zrna, sačme). Deli se na unutrašnju i spoljašnju.
Image

Unutrašnja balistika
Unutrašnja balistika proučava kretanje i sile koje ta kretanja proizvode u puščanoj cevi.
Zbog udarca u kapislu barut se zapali i njegovim sagorevanjem razvijaju se barutni gasovi koji pritiskom potiskuju projektil kroz cev oružja. Projektil se, pod dejstvom oslobodjenih pritisaka barutnih gasova, sve brže kreće. Najveću brzinu ima na grlu cevi, odnosno čim napusti cev. Optimalna brzina sačme iznosi oko 370-380 m/sec, a kod Magnum municije oko 390-400 m/sec. Optimalna brzina zrna kod standardnih lovnih karabina kreće se od 700-1000 m/sec., a kod Magnum municije i preko 1000 m/sec.
Usled velike brzine i trenja, projektil, na unutrašnjim površinama cevi ostavlja naslage skinutog metala, a kao proizvod sagorevanja ostaje i garež od barutnih gasova. Usled pritiska na dno čaure, a preko njega na čelo zatvarača i kundak, nastaje trzaj oružja, koji se izlaskom projektila iz cevi (dejstvo povratnih sila) povećava. pri izlasku barutnih gasova iz cevi nastaje pucanj, koji je jači ukoliko je cev kraća i ukoliko barut nije sav izgoreo.
Sve oružje se kontroliše u državnim zavodima za ispitivanje oružja i municije. Posle svestranog ispitivanja podvrgava se tormentaciji, odnosno iz svake cevi se ispaljuju meci povišenog pritiska, kako bi se utvrdilo da li to mogu izdržati bez oštećenja i naduvavanja. Ako je oružje posle termentovanja pokazalo potpunu ispravnost svih delova, ono se žigoše posebnim medjunarodno zaštićenim žigovima. I Jugoslavija kao članicaCIP-a (Stalne medjunarodne komisije) osnovala je Zavod za ispitivanje i žigosanje ručnog vatrenog oružja i municije u Kragujevcu.
Spoljna balistika
Puške sačmarice

Osnovna razlika izmedju sačmarice i kuglare je broj projektila u napunjenom metku. Sačmarica u normalno napunjenom metku, u zavisnosti od veličine pojedih zrna sačme, ima od 90 do 400 pojedinačnih zrna, koja se ponašaju kao samostalni projektili, ali koja istovremeno obrazuju jedinstveni snop sačme.
Image

Balistički faktori:
Opadanje brzine zavisi od mase zrna (krupnoće) i daljine na kojoj se ova brzina meri.
Energija koju ostvaruje projektil pri prodoru kroz telo divljači je jedan od faktora.
Sačmeni snop se odmah po napuštanju cevi širi i izdužuje. Pri izlasku iz cevi sačma je zbijena gotovo kao jedinstven projektil, ali već na 2 m od usta cevi počinje njeno razdvajanje, širenje i proredjivanje, a sačmeni snop se istovremeno ubog različitih brzina pojedinih zrna postepeno izdužuje. Sačma iz središta snopa je najbrža , dok su zrna razmeštena po ivici sporija i let im je nepravilan.
Cilindrične cevi na velikim daljinama daju snop velike širine. Kod hitaca daljim od 60 m sačmena zrna su i iz čokiranih cevi medjusobom toliko udaljena i ratredjena da pogodak divljači, posebno sitnije, dolazi u pitanje, iako je tačno gadjano.
Upotrebom sitnije sačme postiže se veća gustina sačmenog snopa stim istovremeno raste i verovatnoća da će sitnije mete na odredjenim daljinama biti zahvaćene zrnima olova.
I pored toga što svako pojedino zrno sitnije sačme u snopu ima manju energiju od krupnijeg zrna, zbog većeg broja sitnije sačme koja će pogoditi metu, telo divljači pogodjeno sitnijom sačmom može da pretrpi jači udarac nego što bi to bilo ostvareno krupnijom sačmom.
Ubistvena moć direktno je srazmerna ukupnoj kinetičkoj energiji svih zrna sačme koja su pogodila telo divlajči. Pošto se snop na većim daljinama razvije i sačmena zrna prorede, ubistvena moć metka će se smanjivati u zavisnosti od smanjenja brzine sačme i od veličine rasturanja.
Balističare je interesovalo koji je broj pogodaka odgovarajuće sačme i koja se brzina sačme može smatrati minimalnom da bi se divljač usmrtila.
Pod uslovima odredjene kinetičke energije sačme i gustine posipa s obzirom na
srazmernost krupnoće sačme i krupnoće tela divljači, biće dovoljno da se trenutno usmrti divljač. Prodiranje sačme u telo nije uvek bilo od presudnog značaja, jer smrt
pod gornjim uslovima nastupa kao posledicaudara sačme na nervne završetke i redovno prouzrokuje paralizu nervnog sistema usled čeka nastupa trenutna smrt. Ukoliko je veća daljina, sačma neće delovati smrtonosno.
Granica efikasnog dometa je ona daljina na kojoj se svi hitci, ispaljeni iz odgovarajućeg oružja, pod uslovom pravilnog punjenja municije i tačnog pogotka, biti smrtonosni.
Maksimalan domet sačmarica, pod uslovom da se upotrebljava normalno punjena municija čija je početna brzina oko 375 m/sec, a zavisi i od veličine zrna sačme, njene mase i od ugla elevacije u odnosu na horizontalu.
Unutar granice maksimalnog dometa moguća su ranjavanja domaćih životinja i ljudi.
Maksimalna širina sačmenog snopa na veći daljinam je interesantna zbog bezbednosti. Poznavajući maksimalne širine sačmenog snopa svog oruižja lovac je dužan da, radi opštre sigurnosti i bezbednosti izbegava gadjanje divljači ako se pored nje, u granicama posipa, nadju poljski radnici ili domaće životinje.
Kuglare
Kuglare se u spoljnoj balistici sasvim drugačije ponašaju od sačmarica jer imaju samo jedan projektil-zrno, mada i za njih važe isti balistički zakoni.
Image

Zbog veće brzine i veće mase veća je i energija projektila, a opadanje nije naglo kao kod sačmare.
Zrno može efikasno da deluje sdamo ukoliko je njegova energija dovoljna za usmrćenje divljači. To znači da, poznavajući vrednost potrebne energije može se odrediti granica efikasnog dometa za pojedine vrste divljači za svaki metak i svako punjenje.
Jedan od faktora od koga zavisi veličina efikasnog dometa puške kuglare je veličina mete, odnosno krupna tela divljači na većim odstojanjima. Zbog ovoga pri odredjivanju efikasnog dometa oružja kod streljačkih durbina se on povećava proporcionalnom povećanju cilja.
Posmatranjem uzdužnog profila putanje zrna prilikom njegovog kretanja od grla do cilja, primetićemo da taj put nije prava linija (to se nevidi) zrno se kreće po ispupčenoj putanji koju nazivamo balističkom krivom. Što je zrno veće početne brzine, ova putanja je sve vodoravnija, pa se za takav metak kaže da niskonosi (razantan). Mecima koji imaju veću razantnost moguće je gadjati na veće daljine, bez promene nišana.
Medjutim, ako zrno nema veliku početnu brzinu, njegova putanja je ispupčenija, s većim izdizanjem iznad nišanske linije (najveća je oko polovine putanje). Ovakom municije manje razantnosti ne može se pucati na veće daljine bez posebnih podešavanja nišana.
Na razantno oružje, zbog mogućnosti gadjanja na veće daljine, dobro je postaviti streljački durbin, njegovo ugradjivanje na puške koje nisu razantne i ne nose daleko, nije potrebno.
Kod oružja sa žljebljenim cevima jako je važno poznavanje maksimalnog dometa oružja. maksimalan domet oružja zavisi od razantnosti putanje projektila.
Odskok zrna - rikošet nastaje kada se zrno odbije od prepreke koja mu se nadje na putu i zatim, produži let u drugom pravcu. U kome će pravcu zrno leteti posle odbijanja zavisi od prirode prepreke, upadnog ugla, ugla odskoka, daljine na kojoj je projektil naišao na prepreku, početne brzine zrna i njegove tvrdoće. Zbog opasnosti odskoka zrna i posledica koje može da izazove treba znati sledeće pojedinosti. Divljač treba gadjati sa visokih čeka kako bi upadni ugao bio manji od 7 a maksimalno 15 stepeni. Pri udaru zrna u drvo odskok može da nastane i pod znatno većim uglovima.

tekst : http://www.ribolovci.com
We're all in the same game just different levels dealing with the same hell just different devils.
User avatar
angler
 
Posts: 364
Joined: 28 Mar 2011, 20:15

Re: Streljastvo

Postby Napredpartizan » 20 Feb 2013, 13:20

Svaka cast na postu :thumbup: Bukvalno sve ima ovde :biggrin:
User avatar
Napredpartizan
 
Posts: 23637
Joined: 15 Mar 2011, 13:26

Re: Streljastvo

Postby werbatim » 01 Mar 2013, 11:18

NA EP vazdusnim oruzjem nas zanska reprezentacija u pistolju (Velickovic, Arunovic, Sekaric) osvojila zlato!!!

Velickovic i Arunovic su se plasirale i u pojedinacno finale!
User avatar
werbatim
 
Posts: 1522
Joined: 20 Mar 2011, 11:27

PreviousNext

Return to Ostali Olimpijski Sportovi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests