Board index Život van sporta Putovanja

Evropski gradovi ...

Re: Evropski gradovi ...

Postby Gale » 14 Nov 2018, 17:20

Mala dopuna sa mojim iskustvima iz Portugala:

- Kupanje: Raoul rece da na jugu moze da se kupa, tacno iako je voda nesto hladnija nego u nama bliskim morima (orijentaciono ide oko 21 stepen, dok u Grckoj i na Jadranu je u sezoni retko ispod 24-25, pa navise). Vazno je napomenuti da to vazi samo za jug, ako planirate morsko (sa kupanjem) letovanje u okolini Lisabona, a niste naviknuti na hladnu vodu, rizik je veliki (npr. mene je u Setubalu zakacilo more od 17 stepeni u avgustu, a napolju je 35 i przi, pa ko voli da se zeza sa srcem... :) ). Severnije, npr. u okolini Porta ni ne pokusavajte. Dodatna stvar su talasi koji su mnogo veci na okeanu na zapadu, nema "mediteranskog" plivanja i brckanja.

- Turizam: (znam da zavisi od ukusa, ali moj savet je:) u Portugalu ne trcite! Egzoticno je, ako zelite da osetite smek, usporite se. Ako obilazite Sintru, odvojite dan za to. Ako idete u Alfamu u Lisabonu, izgubite se u malim ulicicama, sedite na vino na trgu sa lepim pogledom na zaliv, uz ulicne svirace, "blejite" sa lokalcima. Ako putujete od Lisabona da Porta, prenocite negde usput (za parove moj tip je Obidus), ima svasta usput, puno starina, zamkova Templara, stari univerzitetski centar Koimbra... U Portu posetite onu Hari Poter knjizaru.

- Klopa: Portugalci su majstori u grilovanju morske ribe! Obicne sardine su zakon. Meni omiljena neka koja se zove Karapao (mrzi me da guglam sta je). To naravno u letnjoj sezoni kad je riba sveza. Zimi su super jela od susenog bakalara na 100 nacina, bakalar je nacionalno jelo (pazite, mnogi neportugalci ga se gade, meni licno je odlican, ne kupujte ga usoljenog "za poneti" u prodavnicama, smrdi nesnosno pre spremanja). Na severu je popularna neka kobasica aljeira (oprez, ako kazete Portugalcu da je aljeira kobasica, sledi jako negodovanje :D ). Ko bas ne moze bez pecenja - leitao = pecena prasetina, ali sa nekim zacinjenim prelivom/mocom koji joj daje malo drugaciji ukus.

- Pice: cuveno porto vino - dezertno vino, slatko i sa blizu 20% alkohola. Ja volim crno, omiljeni tip fine rubis, sto se tice proizvodjaca cena prati kvalitet. U centralnom delu zemlje prave i visnjevacu, koju zovu zhinzhinja.

Izvinjavam se na duzini posta :)
User avatar
Gale
 
Posts: 285
Joined: 25 Apr 2012, 23:22

Re: Evropski gradovi ...

Postby Raoul Duke » 15 Nov 2018, 11:07

Извињење је претпостављам што упис није био дужи :biggrin:

Ми смо имали велику срећу са температуром океана, очигледно. У периоду 27.9-2.10. практично нисмо излазили из воде у Алгарвеу. Сваки дан по две различите плаже.


Остао сам дужан један осврт на цело путовање и урадићу то првом згодом, нисам заборавио.
Наше ће сјене ходати по Бечу, лутати по двору, плашити господу.
User avatar
Raoul Duke
 
Posts: 24982
Joined: 09 May 2011, 15:59

Re: Evropski gradovi ...

Postby Gale » 16 Nov 2018, 03:30

Ma ne nego sam malo odlutao od teme (gradovi) sa hranom i picem. O Portugalu mogu da se raspisem uvek
Spoiler: pokaži
zena mi odatle


Ali u Algarveu nisam bio, cekam utiske :)

edit: malo sam preterao sa temperaturom u prethodnom postu, kaze net Algarve u sezoni 21-23 (ja se nisam spustao dole u avgustu, jer je tad bila 21). Ali gore, zapadna obala gde je otvoreni okean - hladno!
User avatar
Gale
 
Posts: 285
Joined: 25 Apr 2012, 23:22

Re: Evropski gradovi ...

Postby daimy2017 » 10 Dec 2018, 00:08

Bec ,Austrija
:okk:
User avatar
daimy2017
 
Posts: 32
Joined: 16 Aug 2017, 23:09
Location: Novi Sad, Srbija

Re: Evropski gradovi ...

Postby Raoul Duke » 11 Dec 2018, 16:19

Da?
Наше ће сјене ходати по Бечу, лутати по двору, плашити господу.
User avatar
Raoul Duke
 
Posts: 24982
Joined: 09 May 2011, 15:59

Re: Evropski gradovi ...

Postby fontaneros » 23 Dec 2018, 14:14

Uplatio sam Ohrid za docek... Pa ako neko moze par saveta da da, ili neka sugestijica, utisak... :)
MI SMO ZABRANJENI, SVI TO DOBRO ZNATE...
User avatar
fontaneros
 
Posts: 43933
Joined: 24 Mar 2017, 15:15

Re: Evropski gradovi ...

Postby bhc_comp » 23 Dec 2018, 15:00

Jedino što mogu da ti kažem je da se veći deo Niša preseli na Ohrid za doček a ovaj drugi deo ide u Soko Banju. :biggrin:
teglica wrote:Ja imam privilegiju da kritikujem i Ostoju

jedno ime wrote:Veliki Dule objasnio malom kariju
User avatar
bhc_comp
 
Posts: 15638
Joined: 01 Nov 2013, 14:26

Re: Evropski gradovi ...

Postby fontaneros » 23 Dec 2018, 15:46

E, to sam provalio... Jedva smo nasli mesta.. Sve puno :biggrin:
MI SMO ZABRANJENI, SVI TO DOBRO ZNATE...
User avatar
fontaneros
 
Posts: 43933
Joined: 24 Mar 2017, 15:15

Re: Evropski gradovi ...

Postby Angus Young » 23 Dec 2018, 15:52

Jel bio neko u Krakovu?
nije uvek lako, ali je uvek lepo..
User avatar
Angus Young
 
Posts: 19493
Joined: 11 Mar 2014, 01:21

Re: Evropski gradovi ...

Postby Baxter Stockman » 23 Dec 2018, 16:00

fontaneros wrote:E, to sam provalio... Jedva smo nasli mesta.. Sve puno :biggrin:

Nisam bio, znam ljude koji su išli. U principu, fin provod, samo što su oni imali zamerke na to što vidiš pola Niša, kao što ti i bhc rekao :biggrin:, mada ti ne bi trebalo da imaš taj problem... Prodali im foru tamo za neko piće "kumče" se zove, ili tako nešto, sipa se viskić i amaretto liker. Za moji ukus slađe, ali kad popiješ komata više bude dobro :D
Zna da se zadesi neki problem sa šiptarima ukoliko čačkaš mečku po...

Ja uplatio Milano, očekujte neki kraći izveštaj kad se budem vratio :okk:
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 34099
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: Evropski gradovi ...

Postby 71:70 » 24 Dec 2018, 00:05

Angus Young wrote:Jel bio neko u Krakovu?

Jeste.
Sta te zanima?
User avatar
71:70
 
Posts: 15453
Joined: 15 Mar 2011, 16:24
Location: Gde god ti da igras...

Re: Evropski gradovi ...

Postby Tufi » 24 Dec 2018, 01:15

Fontano, bio ja prosle godine :) Fino mjestasce, ali imaju zabranu prodaje alkohola posle 7 popodne cini mi se, vecina prodavnica nece da ti proda alkohol, ali nadje se i onih koji oce. Doruckovali smo u nekom mini hotelu svedski sto oko 5 eura, mozes komotno da prodjes kao gost hotela i da ne platis, ali svaki put smo cekali konobara i platili ( jednom i 10-ak minuta).
User avatar
Tufi
 
Posts: 8062
Joined: 01 May 2013, 08:02

Re: Evropski gradovi ...

Postby Angus Young » 24 Dec 2018, 01:50

71:70 wrote:
Angus Young wrote:Jel bio neko u Krakovu?

Jeste.
Sta te zanima?


Uplatio sam sad za novu godinu, pa me interesuju otprilike cene tamo, za klopu, pice itd..kapiram da su slicne ovdasnjim, ali rek'o da proverim ako neko zna bolje.

I sto se tice grada samog, kako je?
nije uvek lako, ali je uvek lepo..
User avatar
Angus Young
 
Posts: 19493
Joined: 11 Mar 2014, 01:21

Re: Evropski gradovi ...

Postby fontaneros » 24 Dec 2018, 09:13

@ Tufi
Hvala :)

Reci mi samo, kako je uvece, zurke i to? Mislim mi idemo preko go2-a, pa imamo organizovano, ali cisto ono, ako imas nesto iz licnog iskustva, tipa cene i to :D
MI SMO ZABRANJENI, SVI TO DOBRO ZNATE...
User avatar
fontaneros
 
Posts: 43933
Joined: 24 Mar 2017, 15:15

Re: Evropski gradovi ...

Postby Tufi » 24 Dec 2018, 09:50

nasao si koga ces da pitas za zurke :D

Mi smo imali organizovano svako vece u nekomc"nacionalnom" restoranu sa zivom muzikom.

Sto se tice cijena u kaficima/prodavnicama/restoranima cijene su nize nego u Podgorici. Moj predlog je restoran Cun, bas prijatna atmosfera
User avatar
Tufi
 
Posts: 8062
Joined: 01 May 2013, 08:02

PreviousNext

Return to Putovanja

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests