Board index Olimpijske Igre PyeongChang 2018

PjongCang 2018. - opsta tema

Re: PjongCang 2018. - opsta tema

Postby octopus » 26 Feb 2018, 22:30

Da dodam i ja poneku brojku, ali necu da pominjem pojedince da ti ne kvarim gust. :biggrin:

Eto, upravo je taj cudesni preokret Rusa u finalu hokejaskog turnira (uz trijumf neverovatne Bjergen) kumovao da Norveska bude najuspesnija nacija na ovim ZOI. Nevezano za standard, zemlja od 5 miliona stanovnika da bude najuspesniji ucesnik: ovih OI, jednih OI ikad i sveukupno u celoj ZOI istoriji je nesto neverovatno, sto se dodiruje sa granicom zdravog razuma! :krsti: :blue:
Oni bi mogli da nam budu motivacija da i mi na svakim LOI budemo 2-cifreni, mozda vec od Tokija! :pop:

Norvesku je izvuklo skijasko trcanje gde su osvojili 7 zlata (14 medalja), gde Nemci nisu osvojili nijednu jedinu medalju! Ono sto sam pomislio nakon Rija i sada isto mislim. Nemci su kraljevi takmicenja u posadama!
Ameri 9 zlata na kraju. Ni 5 zlata u: mogulima, slopstajlovima i hafpajpovima im nije pomoglo da ozbiljnije ugroze 2 najbolje nacije. No ne sumnjam da ce oni (i Kanadjani) vec do Pekinga uspeti da proguraju jos svojih ''gvoseva i hrkljusa'', kako bi jednog dana mogli da budu prva nacija, kao i na LOI.

30 zemalja medaljasa od 92 nacije ucesnice, sto znaci da 2/3 zemalja ucesnica nije osvojilo medalju. Nek nam je za utehu.
Nek nam je za utehu zbog male posade i cinjenica da 114 zemalja/entiteta (55% clanica MOK) nije poslalo nijednog takmicara. Takodje, samo 14,5% clanica MOK, moze da se podici osvojenom medaljom. Mislim da iako nisu svi nasi zasluzili poziv, cetvoro nije mnogo i da Srbija nece propasti. Sto nije slucaj kada su letnji sportovi u pitanju, kada se pojave takmicari tog ranga.

Bezveze je da ZOI sa 3 puta manje disciplina traju isto kao LOI. Valjalo bi da se LOI nekako produze. A ja bih najvise voleo (iako je to nemoguce) da LOI traju po fazama. Tipa prvo borilacki sportovi, pa pauza. Pa jedan bazicni i par malih i pauza, i tako puta 3 i na kraju ekipni. :biggrin:

Slovenci 2 medalje (2-3 sam ocekivao), sto nije neuspeh. Ostali iz SFRJ, mogu da sanjaju jos decenijama. Mi ostvarili rekordno 14. mesto. Optimista bi rekao - Super, bice bolje jednog dana. A hejter - Cetrnaesta od osamnaest, nista specijalno.
User avatar
octopus
 
Posts: 5212
Joined: 24 Jun 2014, 07:36

Re: PjongCang 2018. - opsta tema

Postby Bosko » 26 Feb 2018, 23:46

A dobro, zimske ol ne mogi ni prismrditi onima pravima. Još ih stave u neku nedođiju da evropljani gledaju od 2 ujutro do 2 popodne.
User avatar
Bosko
 
Posts: 452
Joined: 27 Aug 2017, 14:07

Re: PjongCang 2018. - opsta tema

Postby Milutinov Tata » 28 Feb 2018, 22:46

(Ne)popularnost zimskih sportova kod nas je u direktnoj vezi sa neuprazanjvanjem istih i (ne)uspesima nasih takmicara. Na to se nadovezuje odsustvo ekipnh sporotva sa kojima se lakse identifikujemo. Dakle od neke vece najezde onih koji prate sport tokom OI nema nista, mada sam ja ocekivao da ce ovde na forumu vise da se iskomentarise hokej i ski skokovi, jer oni imaju neku tadiciju zbog Novogodisnje turneje. Ali prevario sam se :beyond: . Sigurno ni vremenska razlika nije pomogla, dosta dogadjaja se odrzavalo dok je u Evropi noc ili rano jutro, a oni koji rade nisu fakticki nista ni mogli da pogledaju, jer se program tokom dana zavrsavao oko 15h. Mozda je moglo zbog nashi ucesnika da bude veca pracenost skijaskih takmicenja, ali ona su sva odrzana u pogodno vreme za Istocnu obalu Atlantika, ako da od toga nije bilo nista. Sve ostalo je ocekivano.

Sto se nasih sportista tice, vidimo da je uvedeno dosta novih sportova koji ne zavise toliko od infrastrukture i meni je cudno da ne mozemo da izbacimo nekoga za snoubording, pa cak i skijanje slobodnim stilom. Australija redovno uzima medalje na ZOI od kada su uvedeni ovi sportovi. Sansa postoji mozda i u sort treku jer ni on ne zahteva specijalan prostor (obicno klizalizte je dovoljno). Za karling znamo da savez postoji, ali da budem iskren nisam pratio kakvi su im rezultati. Potrebno je malo vise entuzijazma, rada i inicijative, ulaganja u trenerski kadar (dovesti iz inostranstva ako treba) i verujem da bi se nasli talentovani pojedinici koji bi mozda mogli da urade nesto. Ne pricam o medaljama vec o kvalifikaciji na OI. Pa akda budemo imali tim od 10-15 takmicara mozda se i vise omasove zimski sportovi.

Ni u SFRJ nismo odjednom postali neki faktor, tek u Lejk Plesidu smo bili blizu medalje. Ali verovatno je dobijanje ZOi u Sarajevu dosta pokrenulo stvari, nakon 1980. je bio veliki bum, pocele su da se osvajaju medalje na SP, pa Jure Franko srebro u Sarajevu. Ja se dobro secam Kalgarija i mogu reci da je bilo euforije tada, dosta se ocekivalo od skijasa i skakaca, na kraju cak 3 medalje. Tada je u Ljubljani priredjen veliki docek za Mateju Svet i skakace, secam se snimaka da je glavni grdski trg bio prepun (nikad nisam bio tamo pa ne mogu da procenim koliki je to prostor). Ali tada su se zeljno iscekivali vikendi da se gledaju Mateja Svet, Bojan Krizaj, Rok Petrovic, Miran Tepes, Primoz Ulaga i to je bilo prenoseno na nacionalnoj televiziji.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29560
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: PjongCang 2018. - opsta tema

Postby Foteljas » 01 Mar 2018, 11:02

Mislim da je Soci generalno bio praceniji u javnosti jer je u Rusiji (a znamo koliko je ovaj narod opsednut Rusijom) i zbog vremenske razlike.


Ni u SFRJ nismo odjednom postali neki faktor, tek u Lejk Plesidu smo bili blizu medalje.


Moj cale je pre cetiri godine "sizio" gledajuci kako Slovenci zanju medalje, uz reci "da za svo vreme Jugoslavije nisu bili u stanju da uzmu ni pola od tog broja." :biggrin:


Ali tada su se zeljno iscekivali vikendi da se gledaju Mateja Svet, Bojan Krizaj, Rok Petrovic, Miran Tepes, Primoz Ulaga i to je bilo prenoseno na nacionalnoj televiziji.


Ovo jeste, ja sam bio tada klinac, ali secam se da smo u dubokoj srpskoj provinciji to gledali i radovali/nervirali se uz (tada nase) Janeze.


Inace, veliko hvala Milutinovom Tati sto nam je prenostio sva ta olimpijska uzbudjenja.
Bilo bi lepo kada bi za cetiri godine imali nekoga ko ce da se plasira u prvih deset u svojoj disciplini.
User avatar
Foteljas
 
Posts: 5014
Joined: 28 Aug 2015, 13:27

Re: PjongCang 2018. - opsta tema

Postby Milutinov Tata » 02 Mar 2018, 20:21

Evo mog izbora 5 najbojih sportista na ovim igrama. Nije izbor bio lak, pomenucu na kraju i one koje bar ja vidim da su bili blizu.

Marit Bjergen

Image

Za mene prvo ime igara. Osvojila je cak 5 medalja, kao i u Vankuveru, uzela je medalju u svakoj disciplini u kojoj je nastupala. Uz to postala je i najtrofejniji sportista sa ZOI sa ukupno 15 medalja. No mene je najvise impresionirala njena ubedljiva pobeda na 30 km klasicnim stilom, poslednjeg dana igara. Bio je to pecat na sve sto je do sada ucinila, samouverena i sigurna u sebe i svoje mogucnosti, kao da se konacno opustila i pokazala koliko moze i koliko je bolja od ostalih.

Ester Ledecka

Image

Kada se osvoje 2 zlatne medalje na igrama to je vec nesto sto tog pojedinca izdvaja od ostalih, ali kada su u dva razlicita sporta onda je to nesto sto ostaje zapisano za sva vremena. Kao potpuni autsajder u Super G-ju i kao valiki favorit u paralel veleslalomu u snoubordingu Cehinja je postala prva zimska olimpijka sa zlatnim medaljama na jednim igrama iz razlicitih sportova.

Martan Furkad

Image

Francuz je osvojio 3 zlatne medalje, 2 u pojedinacnim trkama u Poteri i Masovnom startu, kao i zlato u miks stefeti 2x6km +2x7.5km. Na ovim igrama kod njega nije bilo sredine, ili mirna ruka i zlato, ili neka drama sa promasajima i totalni kolaps. Za mene jedna od najboljih slika igara je njegova podignuta pesnica nakon pogodjenih svih 5 metaka iz stojeceg stava u Poteri kada je bilo jasno da je zlato njegovo. Takodje pamticu i sjajan finisu u Masovnom startu, kada je nadmudrio Nemca Sempa koji je naizgled bio brzi i za vrh skije uzeo zlato. Ipak u pamcenju ce ostati i njegovi promasaji, narocito oni iz individualne trke kada je promasio poslednja 2 hica iz stojeceg stava i izgubio ne samo zlatnu vec i bilo koju medalju.

Johanes Klejbo

Image

Mladi Norvezanin je osvojio 3 zlatne medalje, 2 u timskim trkama i pojedinacnu u sprintu. Mene je odusevio lakocom kojom skija i vrlo cudinim, nesvakidasnjim taktikama. Nekad bi protivnike lomio na spustu, kada se mnogi odmaraju, on bi "nagazio" i odvajao se, a nekad bi na usponu iskocio iz drugog plana i ostavio sve u cudu. Kipti od samopouzdanja i samouverenosti i imao sam utisak da se nijednom nije "plasio" svojih rivala. Vrlo je mlad i verujem da ce u Pekingu biti opasan i na duzim deonicama.

Laura Dalmajer

Image

Nemica je osovjila 3 individulane medalje, 2 zlatne u Sprintu i Poteri i bronzanu u Individulanoj trci. Na njenu zalost stafete u kojima je nastupala su dozivele potpuni kolaps, pa joj riznica nije jos bogatija. Bila je dosta stabilna tokom takmicenja, jedini kiks je imala u Masovnom startu i dobro je podnela breme favorita za osvajanje medalja.

Pored ovih petoro koje sam izdvojio pomenuo bih i prvo osvajace 4 medalje na ovim igrama. To su 2 Svedjanke, Sarlot Kala i Stina Nilson koje su donele Svedskoj medalju u svakoj disciplini skijaskog trcanja. Kala je osvojila 1 zlato i 3 srebra, a Nilson 1 zlato, 2 srebra i 1 bronzu. Rus Aleksandar Bolsunov je takodje osvojio 4 medalje, 3 srebrne i 1 bronzanu.

Medju onima koji su se mozda mogli naci medju 5 najboljih su i nordijac Erik Frencel koji je osvojio medalje u sve 3 discipline, 2 zlatne i bronzanu, zatim Holandjanin Kjeld Nuis, koji je jedini osvojo 2 zlata u brzom klizanju. Iako je kiksnuo u svojoj najjacoj disciplini slalomu, Marsel Hirserer ipak moze biti zadovoljan sa 2 zlatne medalje iz veleslaloma i kombinacije. Francesko Frederih i Torsten Margis su osvojili zlatne medalje i u bobu dvosedu i u cetvorosedu, a njihovi zemljaci Tobijas Arlt, Tobijas Vendl i Natali Gejnsberger su uzeli 2 zlatne medalje u sankanju na drugim uzastopnim igrama. Norvezanin Simen Kruger je osvojio 3 medalje, 2 individulane (zlato u skijatlonu i srebro na 15km slobodno)i jednu u stafeti (zlato na 4x10km), kao i njegov zemljak Martin Sundbi koji je osvojio 2 zlata u stafeti i srebro u skijatlonu.

Anastasija Kuzmina je osvojila 3 pojedinacne medalje u bijatlonu, 1 zlatnu i 2 srebrne. Andreas Velinger je osvojio medalje u sve 3 discipline u ski skokovima (1 zlato i 2 srebra), a Irin Vust je postala najtrofejnija brzoklizacica na ZOI sa nove 3 medalje, ujedno je uzela medalju na 1500m na 4. uzastopnim igrama. Njena rivalka Japanka Miho Takagi je uzela 2 pojedinacne medalje i zlato u timskoj trci. Arijana Fontana i Kim Butan su osvojile 3 medalje u brzom klizanju na kratkim stazama, Vendi Holdener je osvojila 3 medalje u skijanju. Dodao bih i Finkinju Kristu Parmakoski koja je osvojila 3 medalje u individulanim trkama u skijaskom trcanju.

Koga sam zaboravio neka mi oprosti.
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29560
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Previous

Return to PyeongChang 2018

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests