Board index Razni Sportovi Američki fudbal

Američki fudbal - NFL

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Steamroller91 » 27 Jan 2022, 17:01

Taman htedoh napisati da se ne slazem oko kolicine srece koju je TB imao sa BB al eto Golden me preduhitrio :D
Najpostenije bi bilo reci da su srece imali obojica sto imaju ovog drugog :D Niti bi TB bio ovako veliki da nije bilo BB, niti obrnuto.

Sve ostalo sto je Dr rekao je sustina, TB12 je veci od Arona i Pejtona.
Avangarda classic FPL Champion - 2022/2023
Avangarda Head to Head FPL Champion - 2022/2023
User avatar
Steamroller91
 
Posts: 5147
Joined: 02 Dec 2013, 20:23

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Golden Warrior » 27 Jan 2022, 17:26

Evo Brejdi je otisao, izabarao je dobru situaciju i prve godine uzeo SB.

Posto je vec izvesno da ce i Rodgers isto uraditi, zivo me zanima koji ce epilog biti i ko ce u slucaju da ne osvoji biti kriv onda.

Ne sumnjam da ce se vec naci neko opravdanje :biggrin:

Jos jednom ponavljam mrzim Patse i nesto ne gotivnim Brejdija ali mi je smesno osporavati mu bilo sta...
User avatar
Golden Warrior
 
Posts: 12536
Joined: 31 Mar 2011, 19:01

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Golden Warrior » 27 Jan 2022, 17:43

Pri tom ako pricamo o nekoj efikasnosti i brutalnoj dominaciji u napadu meni su one Meninogove sezone prajma neuporedive sa bilo cime sto sam svojim ocim gledao.

Najveci nikad nece biti jer znas da kad dodje PO i stvari se zagovnjavaju on ce zasrati za razliku od Brejdija koji ce se dici 3 levela iznad nastale situacije...

Da li je sneg do kolena, vetar, shoout out, zaostatak od 20+ poena nebitno...
User avatar
Golden Warrior
 
Posts: 12536
Joined: 31 Mar 2011, 19:01

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Dr Arslanagic » 27 Jan 2022, 17:50

Polako, sta ste skocili :biggrin:
Imao je srece u smislu da mu je odmah na startu karijere uleteo trenercina.
On je od njega napravio igraca.
Kao sto ce, naprimer, Zoc od Balse napraviti igraca. Ima srecu da uci od najboljeg, a kasnije je do njega.
Tako i Brejdi. Imao je srecu da uci od retko kvalitetnog i posvecenog trenerskog maga, i znao je to da iznese.

I to za Meninga stoji.
On je pentijum na terenu. Ne mozes ga prevariti sa odbranom.
Sve vidi.
Ali nema mooda. Kad god je trebalo usrao se.
Sa svojim telentom mogao je da bude bolji od Brejdija.
Митрополит Михаило у свом говору поводом 500. годишњице Косовске битке, молио је кнеза Лазара: „Да помогнете својим молитвама пред престолом Праведнога Бога, да се обнови Српска Царевина, да се уједини раскомадани народ српски“.
User avatar
Dr Arslanagic
 
Posts: 13372
Joined: 20 Apr 2015, 19:27

Re: Američki fudbal - NFL

Postby mmarko28 » 27 Jan 2022, 20:04

Što se tiče GOAT teme, to je teško pitanje jer nisu svi igrali u istoj eri, sa istim pravilima, sa istim uslovima u smislu ishrane, kondicije, oporavka, sudijske zaštite i sl.

Za mene, mentalno najbolji QB svih vremena je Payton Manning. Zato što je on sve što je postigao, manje više postigao sam. On je bio taj koji je instalirao akcije koje se igraju, on je diktirao kako će tim da igra, kako će OL da blokira i sl. Svi koji su gledali kako je izgledao trening kamp Coltsa pričaju da se za sve u napadu pitao Payton. Plus, kad se povredio 2011, Coltsi su bili najgora ekipa u NFL sa skorom 2-14. Prethodne sezone su imali 10 ili 11 pobeda. Poredjenja radi, kad je Brady propustio sezonu 2008 zbog povrede kolena, Patriotsi su imali 11 pobeda a QB je bio Matt Cassel. Mislim da to govori koliko su Coltsi bili tim koji je zavisio od Paytona.

Fizički, to je Rodgers (biće Mahomes ako nastavi ovako još par sezona). Nema QB koji je igrao toliko sezona na vrhunskom nivou, sa ogromnim brojem TD i tako malo INT kao Rodgers. On ima 5-6 od 10 najboljih sezona koje je neki QB ikada odigrao. Nema QB koji je imao tako malo INT na ovom broju utakmica. 0,44 INT po meču. Na primer, Manning ima oko 0,9 INT po meču, Brady je na 0,64. To je nestvarno dobro, a pri tome je uvek bio agresivan, nikad nije igrao konzervativno i izbegavao da baca teške pasove. Imao je top 5 najjaču ruku u istoriji NFL, ima sposobnost da baca van balansa bolje neko bilo ko osim Mahomesa. Ono što svi ignorišu kad je Rodgers u pitanju je da on, za razliku od Manning, Bradyja, Montane, Elwaya, Favrea i ostalih najboljih QB u istoriji, nikada nije imao vrhunskog trenera. Mogu da potpišem da McCarthy i LaFleur ne bi dobili posao ni ofanzivnog koordinatora u Patriotsima ili Manningovim Coltsima. Ono što su Coltsi u vreme Manninga i Patriotsi u vreme Bradyja igrali u napadu je nuklearna fizika u odnosu na napad Packers kod McCarthyja i LaFleura. Te akcije su najjednostavnije akcije u playbooku Bradyja ili Manninga. To se radi u prva 3 dana, da se igrači zagreju i naviknu na trening. To nije nešto što može da se ignoriše.

Brady je celu karijeru imao luksuz da može da odigra i loše ili prosečno u plejofu, i da ekipa ipak pobedi. Tri puta je bacio po 3 INT u finalima konferencije, a ekipa ga je ipak odvela do Super Bowla. Definitivno je "clutchest" QB u istoriji, ali je često imao luksuz da odigra loše u plejofu i da tim pobedi uprkos njemu, a ne zahvaljujući njemu. Ni Manning ni Rodgers skoro nikada nisu imali taj luksuz.

Statistika u finalima konferencija:

Brady - 324/524 - 61.8%, 262,4 jardi po meču, 21 TD, 17 INT. pass rating 82.7.

Payton - 125/208 - 60,1%, 307,8 jardi po meču, 9 TD, 5 INT, pass rating 87.4.

Rodgers - 127/196 - 64,8%, 276,2 jardi po meču, 9 TD, 8 INT, pass rating 83.7.

Očigledno je da Brady nije odigrao bolje u finalima konferencija nego druga dvojica, a ipak je mnogo puta završio na Super Bowlu. Nije sve do njega, imao je daleko bolje timove i bolje trenirane timove nego što su to imali Manning i posebno Rodgers. Odbrana Patriotsa je bila u top 10 u skoro svakoj sezoni u kojoj je Brady igrao tamo. Ista je priča i sa spec.timovima. To su stvari koje se zanemaruju kada se gleda Brady i njegov učinak.

Niko me ne može ubediti da je situacija bila takva da je Rodgersa, kao mladog, neformiranog QB, draftovao Belichcik, da ne bi on sad imao minimum 5-6 Super Bowl titula. Sve što je napad New Englanda radio, sve što Brady radi i kako je naučen da igra, je na osnovu principa igre koje je još 1991 Belichick, kad je postao trener Brownsa, želeo da implementira. Počevši od toga da se prvo napada sredina terena, da su slot WR i TE prioritet jer želi da kontroliše sredinu terena, od načina na koji je OL učena da blokira (inside-out da bi se otvorio prostor QB da se penje u džepu ako ima spoljni pritisak), to koliko je dubok drop u koji Brady ide kod 5 ili 7 step dropa. Svi igraju 7 step drop na 7-8 jardi od linije skrimidza. Brady je učen da se zaustavi na 6 jardi. Zvuči banalno, ali taj 1 jard olakšava OL da ga sačuva od spoljnog pritiska. To su razlozi zašto je najbolje čuvan QB u istoriji. Čak i akcije koje se igraju su na osnovu toga šta Belichicku kao defanzivnom treneru pravi problem kad se nalazi u odredjenom coverage-u ili frontu DL. 99% drugih timova ni ne obraća pažnju na te detalje, Patriotsi itekako obraćaju. Sve to je Brady naučio od nekoga, nije došao u Patse i sve to znao.

Brady nije došao u Patriotse kao neki super talenat sa vrhunskom radnom etikom, ali su ga svi prevideli. To je smešan narativ. Došao je kao QB koji nije ni imao radnu etiku. Da jeste, trenirao bi za combine, pa ne bi izgledao kao na čuvenoj slici i ne bi trčao 5.21 na 40 jardi i ne bi polovina igrača koji su teži od njega 50 kila bili brži. Kad sam poslednji put proverio, bilo mu je dozvoljeno da trenira i spremi se za combine. Ali on ima neverovatan takmičarski duh koji se savršeno uklopio sa fanatikom kakav je Belichick. Bill veruje da kompetitivnog igrača možeš da naučiš da ima ozbiljnu radnu etiku. I Brady je naučio. Brady je sam priznao da je imao problema prvih par sezona, da su mu read-ovi bili previše spori, da je previše gledao prvi read.... Imao je luksuz da je tim oko njega bio vrhunski, da može da baci 145 jardi na Super Bowlu, protiv najboljeg napada u NFL, i da osvoji Super Bowl (Samo je Big Ben bacio manje jardi i osvojio Super Bowl od 2000 do danas). Da igra prosečne 2 sezone i osvoji 2 Super Bowla 2003 i 2004 u jednom od najboljih timova u istoriji lige. Imao je vremena da izraste u vrhunskog QB i da osvaja titule i kad je bio dobar ali ne vrhunski. Imao je i luksuz da odigra loše kao u Super Bowlu protiv Ramsa 2018 pa da opet osvoji titulu. Da mu McDaniels, time što je pronašao genijalan način da napravi problem odbrani Ramsa, ostavi Edelmana 2 puta na LB i Gronka 1 na 1 sa LB za onaj čuveni pas. To nije uspeh Bradyja, već McDanielsa. Pozvao je akcije koje nisu koristili pola godine jer jer pročitao odbranu. Taj nivo pomoći od svojih trenera je imalo jako malo QB u istoriji. Nije Brady zaustavio dva puta Ramse koji su bili medju najboljim napadima u ligi 2001 i 2018, već Belichickova odbrana. Nije Brady nadmudrio Sijetl i zaustavio ih na 1 jard od end zone već odbrana koja je bila naučena da očekuje akciju koja je odigrana. Nije Brady zaustavio Eaglese 2004 i presekao 3 lopte McNabbu već odbrana.

Da me ne shvatite pogrešno, bilo je mnogo mečeva gde je Brady pomogao trenerima i učinio da izgledaju daleko bolje nego što su bili.Ali, to je simbioza koju je većina velikih QB/trener tandema u istoriji imala. Walsh/Montana, Noll/Bradshaw, Landry/Staubach, Holmgren/Favre, M.Shanahan/Elway...... Danas Reid/Mahomes. Jedan ne bi bio veliki bez velike pomoći ovog drugog. Jedan povuče kad ovom drugom nije dan. Bradyjeva sposobnost da se prilagodjava, menja način na koji igra, menja mehaniku bacanja tokom karijere, prihvata Belichickov imalo lagan način na koji trenira svoje igrače, da pristane na to da se jedne sezone baca lopta 40 puta po meču, a sledeće 20-25 je retka.

Patriotsi su u Brejdijevoj eri, barem 4-5 puta promenili napad, izmenili napadačke šeme, kad je liga ukapirala šta rade i kako kreiraju prednost.

Od 2001-2005 su igrali uglavnom napad baziran na trčanju, YAC, čvrsta odbrana i Brady je pokušavao da greši što manje.

Od 2006-2009 Kad je Brady napredovao i izrastao u vrhunskog QB koji može sam da nosi napad, počeli su da igraju u spread formacijama, da napadaju preko Mossa duboko, Welkera i RB na kratke pasove i da koriste činjenicu da je većina timova tad igrala sa 3 LB u osnovnoj postavci odbrane.

Od 2010 pa sve do 2013 su uglavnom forsirali 2 TE setove i napadali iz tih formacija pošto je Brady bio dobar u kraćim dodavanjima, a izuzetno loš u svim pasovima dužim od 15 jardi.

Od 2014, kad je Brady promenio način na koji baca, to im je otvorilo dodatne opcije i opet su proširili dijapazon akcija i postali znatno svestraniji.

Ovaj istorijat sam napisao da bih pokazao da je Brady imao i luksuz da ima trenere (Belichick i McDaniels) koji su bili voljni i sposobni da se menjaju, prilagodjavaju na trendove u odbranama u NFL, na to šta imaju na raspolaganju od skill igrača i sl. Ništa od toga se ne može reći za trenere Packersa u Rodgersovoj eri.

Bez imalo preterivanja, Packersi su 90% vremena kad je McCarthy bio trener igrali iste akcije koje su 49ersi koristili tokom 80-ih i 90-ih kad su ih igrali Montana i Steve Young. Problem je što je prošlo 20+ godina, i deca u srednjoj školi su ukapirala kako da brane te akcije, a McCarthy nije znao za bolje pa ih je i dalje igrao. Slična je priča i sa LaFleurom kao trenerom.

Moje mišljenje je da je Tom imao ogromnu pomoć tri trenera koji će ući u istoriju kao jedni od najboljih u istoriji na svojim poslovima (Trener - Belichick, OC - McDaniels, OL trener - Dante Scarnecchia). U NFL je razlika izmedju vrhunskog i prosečnog ili lošeg trenera ogromna, jer su razlike u kvalitetu timova jako male.

Jeff Van Gundy ima jedan od najboljih sportskih citata svih vremena: Your best player has to set the tone of intolerance for anything that gets in a way of winning. Ovo je citat koji po meni najbolje opisuje Tom Bradyja.

Mnogi porede Bradyja sa Jordanom. Ja ne. Za mene je on Tim Duncan NFL-a. Superstar koji se nikada nije ponašao kao takav, i koji je, time što je želeo da bude treniran strogo i žestoko, omogućio svom treneru da stvori kulturu odgovornosti i pobedjivanja kakva nije vidjena u istoriji NFL. On je dozvolio Billu da sve trenira žestoko, jer niko ne može da se buni ako se superstar kakav je Tom ne buni.

Izvinjavam se za ovaj previše dug post, ne verujem da će mnogo ljudi imati strpljenja da ga čitaju, ali mi strašno smeta užasno površan narativ o tome da je Brady "sve uradio sam". Kao što reče Felipao, Ameri se lože na underdog narative.
User avatar
mmarko28
 
Posts: 1719
Joined: 18 Sep 2014, 08:29

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Baxter Stockman » 27 Jan 2022, 20:13

Svaka čast na postu, uživao sam čitajući.

I ne, nema potrebe da se izvinjavaš, nek je što više ovakvih postova. :okk:
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 34255
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Malkovic » 27 Jan 2022, 21:55

Оде и Бен у пензију. А с обзиром да сам прве утакмице овог спорта погледао док су тамо стартери били Аутобус и Томи Медокс, биће да се мало и остарило.
Данас пламсаш само од крви најбољих
што су мачу дали своја тела справна;
блештећи у духу и у чистој вољи,
божанствена света земљо Православна
User avatar
Malkovic
 
Posts: 4287
Joined: 20 Feb 2020, 13:46
Location: Šabačka Pocerina

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Golden Warrior » 28 Jan 2022, 03:08

Super post ali bi imalo vise smisla da Rodgers ima 2 ili 3 titule.

Ovako kada je odnos 7-1 i sad izvodis neke zakljucke ko je sve cupao Brejdija lakse je da izbanalizujes taj 1 super bowl koji je ovaj osvojio :biggrin:

Kao da sutra Jokic osvoji titulu i poredis ga sa Jordanom i Leboronom, smesno... Iako individualno ima bolje sezone od obojice...
User avatar
Golden Warrior
 
Posts: 12536
Joined: 31 Mar 2011, 19:01

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Duh sa sekirom » 28 Jan 2022, 07:59

Mogao bi se Rodzers odreći kojeg miliona zarad boljeg timaa kao sto to radi Tom umesto sto stalno nastoji da bude najplaceniju u ligi
To jeste njegovo pravo i ne može mu se zameriti ali isto tako ne može se pričati kako Tom ima više titula jer je imao bolje timove
User avatar
Duh sa sekirom
 
Posts: 3050
Joined: 19 Jun 2013, 18:28

Re: Američki fudbal - NFL

Postby mmarko28 » 28 Jan 2022, 09:53

Duh sa sekirom wrote:Mogao bi se Rodzers odreći kojeg miliona zarad boljeg timaa kao sto to radi Tom umesto sto stalno nastoji da bude najplaceniju u ligi
To jeste njegovo pravo i ne može mu se zameriti ali isto tako ne može se pričati kako Tom ima više titula jer je imao bolje timove


Još jedan narativ koji nije tačan, ni sa strane Rodgersa, ni sa strane Brady-ja. Tom se nije odricao plate da bi imao bolji tim nego jer se godinama plašio da će, ako traži više para, dobiti otkaz. Čovek je od 2004, prve godine nakon rookie ugovora, do 2014 uvek bio u top 5 najplaćenijih QB u NFL osim u 2012 kad mu je struktura ugovora bila takva da je bio oko 10 mesta. Nakon toga, kad su draftovali Garoppola, on je počeo da pristaje na manje ugovore, ali je to više muljanje Patriotsa neko realno smanjenje plate. Bilo je tu gomila ugovora sa void godinama da bi se cap smanjio. On je taj novac dobio, samo u narednim godinama. 2018 je potpisao ugovor sa 2 void godine da bi smanjio cap. U tu platu ulazi i 2020 godina i cap hit od 13.5 miliona koji nikad nije prikazan kao njegova plata, ali je realno on te pare dobio odmah. Pored toga, u njegovu platu ne ulazi to što mu je dozvoljeno da u prostorijama Patriotsa napravi svoj TB12 centar. To su trikovi kojima su ga Patriotsi plaćali a da se to ne vidi u salary cap-u. Taj centar i dan danas postoji na adresi Patriot Place, Foxborough. I kad je otišao u Buccaneerse, nije on imao izbor od 10 timova koji su ga hteli, pa je izabrao Buccaneerse i tamo izabrao manju platu. Drugi timovi gde je on potencijalno želeo da ide nisu ga hteli i nijedan tim mu nije nudio nešto veću platu.

Što se tiče Rodgersa, on od 2005 do 2013 nijednom nije bio u top 10 najplaćenijih QB. Prvi put je u top 10 je bio 2014, samo je u 3 sezone uopšte bio u top 5 najplaćenijih QB u NFL. 2015, 2019 i 2021. Nijednom nije bio najplaćeniji QB u NFL po cap hit. NIJEDNOM. Brady je u dve sezone u karijeri bio najplaćeniji.
User avatar
mmarko28
 
Posts: 1719
Joined: 18 Sep 2014, 08:29

Re: Američki fudbal - NFL

Postby John Doe » 29 Jan 2022, 20:25






Za mene toliki goat da ima jedno 7 praznih mesta pa nek se ostali poredjaju.
Last edited by John Doe on 29 Jan 2022, 20:35, edited 1 time in total.
User avatar
John Doe
 
Posts: 12606
Joined: 09 Sep 2012, 12:06

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Zlaja » 29 Jan 2022, 20:34

NFL se deli na period pre Brejdija, za vreme Brejdija i posle Brejdija.

Kraj jedne od najuspesnijih karijera u istoriji timskog sporta.
User avatar
Zlaja
 
Posts: 46966
Joined: 22 Jul 2011, 16:45

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Stenli » 29 Jan 2022, 21:08

Velika privilegija je bila gledati ovog čoveka kako igra.
Njegova veličina ogleda se u tome da čak i ljudi koji ne prate NFL zaju ko je Brejdi.
Verovatno je u top pet najvećih sportista.
User avatar
Stenli
 
Posts: 13483
Joined: 21 Jul 2017, 14:05

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Dr Arslanagic » 29 Jan 2022, 21:11

Тек кад мајстори оду, онда човек види какви су то мајстори били, кад престане навијачка острашћеност.
Роси, Шумахер, Џордан .... то је та елита.

Уживај у пензији мајсторе :blue:

Мене највише брине како године лете. 22 године ....
Митрополит Михаило у свом говору поводом 500. годишњице Косовске битке, молио је кнеза Лазара: „Да помогнете својим молитвама пред престолом Праведнога Бога, да се обнови Српска Царевина, да се уједини раскомадани народ српски“.
User avatar
Dr Arslanagic
 
Posts: 13372
Joined: 20 Apr 2015, 19:27

Re: Američki fudbal - NFL

Postby Bogun » 29 Jan 2022, 21:12

GOAT :blue: :blue: :blue:
User avatar
Bogun
 
Posts: 32890
Joined: 15 Oct 2018, 19:19
Location: Niš

PreviousNext

Return to Američki fudbal

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 56 guests