Board index Olimpijske Igre London 2012

Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby Stoxan » 18 Jul 2012, 16:31

Rukomet je brza i dinamična igra nastala u Skandinaviji i Nemačkoj krajem 19. veka. Međunarodna amaterska rukometna federacija (IAHF) je osnovana 1928. godine. Nakon čega je rukomet na Igrama već u Berlinu 1936. godine, a prvo svetsko prvenstvo u rukometu na otvorenom je organizovano u Nemačkoj 1938. godine.

Između 1938 i 1966 su paralelno živele dve vrste rukometa – na otvorenom, sa 11 igrača u ekipi koji se igrao na fudbalskom terenu, i u zatvorenim dvoranama sa 7 igrača u timu (ovu vrstu rukometa su uglavnom igrali stanovnici skandinavskih zemalja).

Posle 1936. rukomet na otvorenom više nikada nije bio na programu Igara, osim kao demonstracioni sport 1952. u Helsinkiju.

Rukomet koji se igra u dvorani je premijeru imao na Igrama u Minhenu 1972. kada je trijumfovala Jugoslavija osvajanjem zlata u mečevima koji su se igrali između timova sastavljenih od 16 igrača.

Ženski rukomet se pojavio na Igrama 1976. u Montrealu, a Sovjeti (bivši SSSR) su osvojili zlato i u muškoj (timovi sačinjeni od 11 igrača) i u ženskoj (timovi od 6 igračica) konkurenciji.


Rukometni turnir na Olimpijskim igrama u Londonu počinje 28. jula i trajaće do 12. avgusta kada ćemo dobiti nove olimpijske šampione. Olimpijske titule brane Francuska u muškoj konkurenciji i Norveška u ženskoj. Na oba turnira učestvuje po 12 reprezentacije koji su podeljeni u dve grupe:

Muškarci
Image

Žene
Image

Po četiri najbolje ekipe iz svake grupe nastavljaju takmičenje u 1/4 finalu.

Utakmice grupne faze i četvrtfinala će se igrati u dvorani Copper Box kapaciteta 7000 mesta. Nekoliko interesantnih zanimljivosti su vezane za ovu dvoranu. Na krovu postoji 88 cevi kroz koje ulazi dnevna svetlost što dovodi do uštede električne energije i do 40 %. Takođe i kišnica se skuplja u posebnim rezervoarima i kasnije se koristi u toaletima

Image
Image
Spoiler: pokaži
Image


Polufinala i finala u obe konkurencije igraće se u još lepšoj dvorani Košarkaškoj olimpijskoj Areni kapaciteta 12 000 mesta
Image
Image

Što se tiče učešća naše reprezentacije ovo je debitantski nastup pod imenom Srbija. Zadnji nastup pod bilo kojim imenom bio je 2000. godine u Sidneju kada smo osvojili 4. mesto. Tada smo nastupali pod imenom SR Jugoslavija. U polufinalu smo izgubili od Rusije 29-26. A u borbi za treće mesto bolji od nas bili su Španci. Dragan Škrbić je izabran u najbolji tim turnira. Na naredne dve olimpijade nismo uspeli da se kvalifikujemo.

Što se tiče nastupa pod imenom SFRJ tada su zabeleženi najveći uspesi. Na prvom turniru 1972 u Minhenu SFR Jugoslavija je osvojila zlatnu medalju pobedom u finalu nad Čehoslovačkom 21-16. Tada su za našu zemlju između ostalih nastupali Pokrajac, Vidović, Horvat, Karapić, Arsanlagić...

1976. i 1980 Jugoslavija je zauzela 5. odnosno 6. mesto. Povratak na vrh usledio je 1984 u Los Anđelesu. U finalu smo pobedili DR Nemačku 18-17. tada smo imali verovatno i najbolji tim u istoriji predvođeni Veselinom Vujevićem, sadašnjim selektorom Vukovićem, Rnićem, Isakovićem, Arnautovićem.. Četiri godine kasnije u Seulu osvojili smo bronzanu medalju i to je poslednje odličije u ovom sportu. 1992 nam je onemogućeno da učestvujemo zbog sankcija. 1996 (Atalanta) 2004 (Atina) i 2008 (Peking) je ostao bez učešća Jugoslovenske, odnosno srpske reprezentacije.

Igrači koji će nas predstavljati u Londonu su: (spisak još nije konačan. Još dva igrača će ispasti sa njega)

Golmani: Darko Stanić, Dragan Marjanac i Strahinja Milić

Leva krila: Ivan Nikčević i Dobrivoje Marković

Desno krilo: Rajko Prodanović

Bekovi: Momir Ilić, Momir Rnić, Žarko Šešum, Nikola Manojlović, Nenad Vučković, Marko Vujin, Ivan Stanković, Dalibor Čutura

Pivotmeni: Bojan Beljanski, Rastko Stojković i Alem Toskić.


Selektor je Veselin Vuković.

Srećno Orlovi!! :triprsta:

Image
"Bolje sto godina živeti kao milioner, nego sedam dana kao beskućnik!!!"Alan Ford
User avatar
Stoxan
 
Posts: 4689
Joined: 18 Mar 2011, 19:47

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby Tumbas » 21 Jul 2012, 13:35

Sa spiska za London su otpali pivotmen Stojkovic i golman Milic! Verujem da je odluka selekotora bila teska. Zao mi je ovih momaka. Niko od njih ne zasluzuje da bude van ekipe. Ali, pravila su pravila!
Moj tata je vaš kolega!
User avatar
Tumbas
 
Posts: 1764
Joined: 17 Mar 2011, 11:34

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby Tegi » 21 Jul 2012, 13:53

Tumbas wrote:Sa spiska za London su otpali pivotmen Stojkovic i golman Milic! Verujem da je odluka selekotora bila teska. Zao mi je ovih momaka. Niko od njih ne zasluzuje da bude van ekipe. Ali, pravila su pravila!


Pa zasto Rastka? Toskic je pokidao na pripremama ali ne moze on da igra ceo mec. Beljanski je dobar u odbrani, a na celom EP je dao jedan gol i to u finalu. Drugo, sta ce nam toliko bekova? Imamo 3 srednja beka i 3 leva ( Sesum komotno moze da igra i srednjeg ). Vuk je lako zaboravio koliko je Rastko zasluzan sto smo se uopste nasli na Olimpijskim igrama. Ovo bi moglo mnogo da nas kosta.
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20670
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby DON » 21 Jul 2012, 13:58

Pa mozda zato sto nam trebaju bekovi jer imamo jedno krsteno desno krilo i zato sto je od trojice pivotmena jedan visak. Rastko je tu najlosiji (i najnespremniji) kada se gleda odbrana/napad. Ocekivan i logican izbor Vukovica. Iznenadio me je sa Sesumom kao rezervom. Pozitivno.
User avatar
DON
 
Posts: 19532
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby Tegi » 21 Jul 2012, 14:13

DON VUČKO wrote:Pa mozda zato sto nam trebaju bekovi jer imamo jedno krsteno desno krilo i zato sto je od trojice pivotmena jedan visak. Rastko je tu najlosiji (i najnespremniji) kada se gleda odbrana/napad. Ocekivan i logican izbor Vukovica. Iznenadio me je sa Sesumom kao rezervom. Pozitivno.


Videcemo za 15-20 dana ko je u pravu. Nadam se da si ti.
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20670
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby DON » 21 Jul 2012, 14:52

Ti stvarno mislis da ce Stojkovic da napravi razliku na ovom turniru? Kako cemo da vidimo? To nam je sto nam je, nista tu Stojkovic ne moze da promeni.
User avatar
DON
 
Posts: 19532
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby Tumbas » 21 Jul 2012, 15:01

Stojkovic je (po meni) igrac momenta, nema konstantu. Mislim da od ostale dvojice selektor zna sta moze da ocekuje. Rastko je umeo da zasija, ali cesto je i neupotrebljiv, spor, stvarno lose fizicki izgleda. A i jako me nervira njegov nedostatak visine. Za potrebe odbrane, to je nenadoknadivo!
Sesum kao rezerva je verovatno disciplinska odluka, tj pokusaj uticaja na momka. Jos nije pokazao svoj pun potencijal, a ima ga na pretek. Nadam se da ce se trgnuti, pokazati motiv i zasijati. Ili na OI ili kasnije. Nije sve do njega... Dva nesrecna slucaja sa okom, povrede... Ali, mora da shvati da ce ostati u sredini, samo ako ne pokaze voljni momenat. A retko ga pokazuje. A tada je fantastican! SP je pred vratima, Sesum nam je potreban.
Srecno Srbi!!!!
Moj tata je vaš kolega!
User avatar
Tumbas
 
Posts: 1764
Joined: 17 Mar 2011, 11:34

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby Tegi » 21 Jul 2012, 15:02

DON VUČKO wrote:Ti stvarno mislis da ce Stojkovic da napravi razliku na ovom turniru? Kako cemo da vidimo? To nam je sto nam je, nista tu Stojkovic ne moze da promeni.


Pa dobro..... ne treba potcenjivati igraca koji je pretprosle sezone bio jedan od najboljih strelaca LS.
Da sam ja selektor, otpali bi Milic i Sesum, a rezerva bi bio D. Markovic, mada Vuk je mnogo veci strucnjak od mene i zna sta radi.
Seti se kako je Stojkovic odigrao protiv Poljske u Alikanteu. Da nije bilo njega, ne bismo sada ti i ja polemisali.
Razumem Vuka sto je poveo Vucka i Beljanskog, jer je cetvorka u odbrani Ilic-Beljanski-Manojlovic-Vucko uz Stanica najzasluznija za srebro na EP.
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20670
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby DON » 21 Jul 2012, 15:09

Ne potcenjujem ja nikoga, on je losiji igrac od Beljanskog i Toskica, lepo ti je Tumbas pojasnio njegove najvece boljke... Sad vodis 14 igraca, ne treba ti igrac trenutka jer nemas luksuz... To sto je bio u vrhu liste ne znaci mnogo - sutirao je penale. Gde je ove sezone?

Cekaj, pa sam si sebi odgovorio u poslednjoj recenici. Hvala Stojkovicu za sve dobre i lose igre, ali nema kvalitet za 14. U sportu je svaki dan novo dokazivanje, to sto je bilo u Poljskoj je davna proslost. Zbog starih zasluga nam je rukomet i tavorio godinama, vreme je da kvalitet bude prioritet. Rnic je puno napredovao, pun je samopuzdanja i svaka cast Vuku sto ga je stavio u 14.

Zanima me kako cemo da vidimo za 15-20 dana, sta je parametar?
User avatar
DON
 
Posts: 19532
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby Tegi » 21 Jul 2012, 15:14

DON VUČKO wrote:
Zanima me kako cemo da vidimo za 15-20 dana, sta je parametar?


Rezultat i igra 2 pivota ( Toskica u napadu ).
Nije ni bitno. Izneo sam svoje misljenje koje je, nadam se, pogresno. Vuk je neprekidno sa momcima i mnogo bolje zna i od mene i od tebe i od Tumbasa sta treba da radi. Za Rnica se slazem. Reka sam ti Sesum out, Markovic tribine.....
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20670
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby DON » 21 Jul 2012, 15:18

A odbrana Toskica/Stojkovica? Mi smo tim koji moze da parira vecim repkama na odbranu, srcanost, borbu itd... Seti se EP i uticaja pivotmena u nasem napadu... Nije Stojkovic napadac kao Aginagalde pa da treba za njim da patimo. A da vodis tri pivotmena i dva krila... Pa to je preveliki rizik, posebno znajuci Nikcu i njegovo telo (veliki rizik povrede). Nas ce odbrana drzati u igri. Evo vidi kako smo dobili Svedjane. Cim pocnemo da tripujemo da smo napadaci - dobicemo po usima :D
User avatar
DON
 
Posts: 19532
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby Tegi » 21 Jul 2012, 15:27

Ma Toskic je bolji od Stojkovica. Ne vidim razlog da u 14 bude neko ko sigurno nece da igra ( Markovic ), osim ako se Nikcevic povredi. Zato sam i rekao da bi Dobrivoje trebalo da bude 15. igrac.

1000. post
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20670
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby DON » 21 Jul 2012, 15:30

Ma nemoj da me teras da pisem neke stvari oko Nikce, spijuniraju me Spacni i Danci :biggrin: Cestitam :lol: Uzimamo zlato zbog ovoga...

Toska je najbolje odradio pripreme, spreman je kao zver... Beljanski je bio X faktor u odbrani na EP.
User avatar
DON
 
Posts: 19532
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby Tegi » 21 Jul 2012, 15:36

DON VUČKO wrote:Ma nemoj da me teras da pisem neke stvari oko Nikce, spijuniraju me Spacni i Danci :biggrin: Cestitam :lol: Uzimamo zlato zbog ovoga...

Toska je najbolje odradio pripreme, spreman je kao zver... Beljanski je bio X faktor u odbrani na EP.


Secam se da je protiv Danske na SP u Hrvatskoj ( 2009. 2. utakmica ) posle 2 minuta pao i izneli su ga sa terena. U 2. poluvremenu je dosao na nasu klupu i to na stakama. :crybaby:
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20670
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: Rukomet - London 2012 - Povratak otpisanih

Postby DON » 21 Jul 2012, 15:42

Seca se i moj daljinski, kao i majka mi... Kako sam ga zakucao u zid tad, keva jos kuka :lol: Nikca uvek vuce neku povredu, ne secam se kad je bio 100% fit i sa zalecenim povredama. Ali, strasan momak, igrac, borac...
User avatar
DON
 
Posts: 19532
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Next

Return to London 2012

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests