Board index Olimpijske Igre London 2012

ATLETIKA - Kraljica sportova

ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby nightwalker988 » 17 Jul 2012, 22:15

ISTORIJA


Atletika, primarni sport na olimpijskim igrama. Jos od Antickog perioda pa do modernih olimpijskih igara.

Reč atletika je starogrčkog porekla i znači takmičiti se, boriti se u brzini, snazi i dr. Atletika je oblast sporta koja obuhvata prirodne oblike kretanja: hodanje, trčanje, skokove, bacanje i njihove kombinacije u obliku višeboja. Stalnim usavršavanjem ona je dostigla današnji stepan razvitka iz koga sledi i vizija budućeg pravca razvoja, Atletske discipline mogu se izvoditi svuda, na svakom slobodnom prostoru ili na posebno ureñenim borilištima i dvoranama. Atletika je glavni deo programa olimpijskih igara, zatim osnova programa telesnog vežbanja u školama i vrlo korisno rekreaciono sredstvo za održavanje čovekovih fizičkih i psihičkih funkcija.

Atletika proizilazi iz svakodnevne čovekove potrebe za kretanjem: od stihijskog vežbanja, kultnog nadmetanja, narodnih nadmetanja, pa sve do sportskih takmičenja. Od čoveka-lovca iz perioda paleolita do čoveka atomskog doba, atletika se razvijala i uvek bila prisutna manje ili više u svim periodima ljudskog razvoja i u svim društvenim ureñenjima. Atletika je vrlo stara, ljudi su koristili prirodne oblike kretanja jer su trčali za hranom, preskakali prirodne prepreke, bacali razne predmete na životinje. Još u plemenskoj zajednici u Kirgiziji i Turkmeniji znalo se za plemenska nadmetanja, mnoge dokaze o početnim oblicima atletike ostavili su nam Feničani.

Atletikom su se bavili stari egipćani o čemu svedoče reljefi na piramidama koji prikazuju trkače i skakače. U antičkoj Grčkoj 776. godine pre n. e. održane su prve olimpijske igre na kojima se takmičilo u trčanju na jedan stadion (192,27m). Uvodjenjem petoboja na XVIII olimpijskim igrama program je upotpunjen. Petoboj su sačinjavale atletske discipline:
Trčanje na jedan stadion
Bacanje diska
Bacanje koplja
Rvanje
Skok u dalj
Atletski program je bio dominantan na atletskim olimpijskim igrama. Sadržao je sedam disciplina: trčanje na jedan stadion, na dva, sedam i dvadeset četiti stadiona što odgovara današnjim trkama na 200, 400, 1500 i 5000m. Program je obuhvatao i tri discipline petoboja: Skok u dalj, Bacanje diska, Bacanje koplja. Poslednje antičke olimpijske igre 393.godine Početkom nove ere kao i u srednjem veku, atletska nadmetanja pominju se u više evropskih zemalja od kojih je najznačajnija Engleska u kojoj je krajem XVIII veka i početkom XIX veka nalazimo korene današnje savremene atletike. Inace, zenama nije bilo dozvoljeno da se takmice jedno vrijeme...

Ovo je ukratko iz Antickog peridoda, u nastavku cu ispisati moderne olimpijske igre...

Pojmovi, Olimpijada i Olimpijske igre


Da vam objasnim razliku izmedju Olimpijade i Olimpijskih igara. Cesto ljudi grijese pominjuci ovaj termin. Postoji sigurno covjek koji cita ovo, a da ne zna razliku. Olimpijada je period od cetiri godine, tacnije period izmedju dviju Olimpijskih igara. Npr. kada se zavrsio Peking 2008. usledila je Olimpijada koja i sada traje sve do 27 jula kada pocinju olimpijske igre...Olimpijadi se mnogo vise pridavalo znacaja u Antickim vremenima, jer su se sportisti pune cetiri godine pripremali za OI...

Atletika na Savremenim Olimpijskim igrama


Najveći engleski atletski stadion je prvih trideset godina XX veka je Stemford Bridž (otvoren 28. aprila 1877. godine)… Obnavljanje olimpijskih igara 1896. godine u Atini otvorilo je novu etapu u razvoju atletike, savremene atletike. Dva dana pre završetka Olimpijskih igara u Štokholmu 17.jula 1912. godine, u starom zdanju švedskog parlamenta održana je Osnivačka skupština Medjunarodne atletske organizacije-IAAF(Intarnacionalna Ameterska Atletska Federacija)...

Na njoj su utemeljeni prvi propisi, odredjeni termini, načini takmičenja i norme za učešće na olimpijskim igrama. Tako je rodjena najveća sportska federacija na svetu, koja je danas uspela da u svoje redove uključi 179 zemalja.

Slijedi nastavak - Peking 2008, London 2012, ucinak nasih u Pekingu, ocekivanja nasih u Londonu...

Atletski program pocinje 3. avgusta i traje do 12. avgusta.

Odrzace se na Olimpijskom stadionu, koji je izgradjen upravo za OI.

Image

Oko 2.000 takmicara ucestvovace u 47 disciplina u muskoj i zenskoj konkurenciji. Senior ce imati 24 discipline a seniorke 23 jer se one nece takmiciti u hodanju na 50 kilometara. Takodje, kod muskaraca su 110 prepone i desetoboj a kod devojaka 100 prepone i sedmoboj…

Tri olimpijska zlata branice najbolji sprinter svih vremena Jusein Bolt. Ocekuju se zestoke borbe na 100m, 200m, i stafeta 4x100...

Image

Njegov najveci rival bice mu zemljak, Johan Blejk.

Image

Rezultati na OI 2008 - http://en.wikipedia.org/wiki/Athletics_ ... r_Olympics


Olimpijski atletski tim Srbije na XXIX Olimpijskim igrama u Pekingu činili su:

Olivera Jevtić, maraton - odustala od maratonske trke na 15. kilometru
Dragana Tomašević, bacanje diska - 13. u kvalifikacijama (60,19, samo devet centimetara joj falilo da udje u finale)
Biljana Topić, troskok - 6. u kvalifikacionoj grupi (14,14)
Ivana Španović, skok udalj - 16. u kvalifikacijama (6,30)
Tatjana Jelača, bacanje koplja - bez plasmana, sve prestupi...
Dragutin Topić, skok uvis - 2,25 (bez finala)
Asmir Kolašinac, bacanje kugle - 16. mjesto u kvalifikacijama (19,01)
Predrag Filipović, 20 km hodanje - 41. poziciju od ukupno 51 učesnika (1:28:15)
Nenad Filipović, 50 km hodanje, - 30. u konkurenciji 62 atletičara (4:02:16) licni rekord...bravo...
Goran Nava, 1500 metara - 6. u kvalifikacijama (3:42,99)
I stručni tim: Jovan Jahić, savezni selektor, Nenad Čurović, lekar i treneri: Jani Hajdu, Aleksandar Raković, Slavko Kuzmanović i Danilo Krtinić.
Život je k'o BMW pazi kako parkiraš...
User avatar
nightwalker988
 
Posts: 1716
Joined: 22 Oct 2011, 19:48

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby nightwalker988 » 17 Jul 2012, 23:34

Olimpijski tim Srbije u Londonu

ANA SUBOTIĆ, maraton
ASMIR KOLAŠINAC, bacanje kugle
BILJANA TOPIĆ, troskok
DARKO ŽIVANOVIĆ, maraton
DRAGANA TOMAŠEVIĆ, bacanje diska
DRAGUTIN TOPIĆ, skok uvis
EMIR BEKRIĆ, 400m prepone
IVANA ŠPANOVIĆ, skok udalj
MARINA MUNĆAN, 1500m
MIHAIL DUDAŠ, desetoboj
NENAD FILIPOVIĆ, 50 km hodanje
OLIVERA JEVTIĆ, maraton
PREDRAG FILIPOVIĆ , 20km hodanje
TATJANA JELAČA, bacanje koplja

Usredsredio sam se na nase. Tesko mi je da napisem sve ucesnike u Atletici...ako nekog ne mrzi nek napise...
Život je k'o BMW pazi kako parkiraš...
User avatar
nightwalker988
 
Posts: 1716
Joined: 22 Oct 2011, 19:48

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby jabukamen » 18 Jul 2012, 08:40

Prognoza (u idealnim vremenskim uslovima)
ANA SUBOTIĆ, maraton - 2,35 - donja polovina
ASMIR KOLAŠINAC, bacanje kugle 20,10 - 10. mesto
BILJANA TOPIĆ, troskok - dva prestupa pa 13,40 - 20. mesto
DARKO ŽIVANOVIĆ, maraton - 2,15 (licni rekord)
DRAGANA TOMAŠEVIĆ, bacanje diska - 60m - 12. mesto
DRAGUTIN TOPIĆ, skok uvis 210 - pretposlednje mesto
EMIR BEKRIĆ, 400m prepone -49,2 rekord Srbije - 10. mesto
IVANA ŠPANOVIĆ, skok udalj - 6,40 - 14. mesto
MARINA MUNĆAN, 1500m - 4,14 - ispadanje u kvalifikacijama
MIHAIL DUDAŠ, desetoboj - 8220 - 9. mesto
NENAD FILIPOVIĆ, 50 km hodanje - odustajanje
OLIVERA JEVTIĆ, maraton - najteza za prognozu, verovatno odustajanje
PREDRAG FILIPOVIĆ , 20km hodanje - 38. mesto
TATJANA JELAČA, bacanje koplja - 58m - 16. mesto

Prognoza na 100m
1. Bolt 9,65
2. Johan 9,66
3. Gej 9,82
4. Getlin 9,85
5. Asafa 9,88

Navijam za vecito drugog Geja kao sto sam navijao i za vecito drugog Frederiksa. Pitanje je samo kako ce se Jusa izboriti sa pritiskom koji je ovog puta veci nego ikad.
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby Tegi » 18 Jul 2012, 16:23

Jabukamen, mislim da si malo potcenio Dudasa.
Inace, 3 finala bi bila lep rezultat.
Krivo mi je za Ivanu Spanovic, koja jos od Bidgosca 2008. manje-vise stagnira.
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20670
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby nolinjo » 19 Jul 2012, 15:03

ja ocekujem medalju od topiceve male :D
Jedaj moj brat
"Because in the end, everything we do, is just everything we've done. "
"Hmm, no, I don't have a gambling problem. I'm winning and winning is not a problem. That's like saying Michael Jordan has a basketball problem..."
User avatar
nolinjo
 
Posts: 17201
Joined: 18 Jun 2011, 23:45

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby Tegi » 19 Jul 2012, 15:15

nolinjo wrote:ja ocekujem medalju od topiceve male :D


Finale puna kapa.....
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20670
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby вређај » 19 Jul 2012, 16:50

Tegi wrote:
nolinjo wrote:ja ocekujem medalju od topiceve male :D


Finale puna kapa.....


Ja ne znam jel ona nastupala uopšte ove godine negde sem kod Ivana Ivanovića? Mislim na takmičenja van Srbije. Znam da je imala neke povrede.
вређај
 
Posts: 3616
Joined: 22 Jun 2011, 02:54

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby nolinjo » 19 Jul 2012, 17:59

ja sam cuo da se odrazivala po 40 cm od linije i bila konkurentna ...
Jedaj moj brat
"Because in the end, everything we do, is just everything we've done. "
"Hmm, no, I don't have a gambling problem. I'm winning and winning is not a problem. That's like saying Michael Jordan has a basketball problem..."
User avatar
nolinjo
 
Posts: 17201
Joined: 18 Jun 2011, 23:45

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby RobRoy » 19 Jul 2012, 18:19

nolinjo wrote:ja sam cuo da se odrazivala po 40 cm od linije i bila konkurentna ...

Što, jel´ ima problema sa vidom?
GoTorreyGoHome
User avatar
RobRoy
 
Posts: 896
Joined: 17 Oct 2011, 16:36
Location: Banja Luka

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby nightwalker988 » 19 Jul 2012, 23:18

вређај wrote:


Ja ne znam jel ona nastupala uopšte ove godine negde sem kod Ivana Ivanovića? [/quote]

haha :copa1:

jeste, nestopo balkanu i neki manji mitinzi...
Život je k'o BMW pazi kako parkiraš...
User avatar
nightwalker988
 
Posts: 1716
Joined: 22 Oct 2011, 19:48

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby nolinjo » 20 Jul 2012, 00:35

RobRoy wrote:
nolinjo wrote:ja sam cuo da se odrazivala po 40 cm od linije i bila konkurentna ...

Što, jel´ ima problema sa vidom?

isla na siguran skok :roll:
Jedaj moj brat
"Because in the end, everything we do, is just everything we've done. "
"Hmm, no, I don't have a gambling problem. I'm winning and winning is not a problem. That's like saying Michael Jordan has a basketball problem..."
User avatar
nolinjo
 
Posts: 17201
Joined: 18 Jun 2011, 23:45

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby nightwalker988 » 20 Jul 2012, 13:37

Ma tesko medalja ljudi, visok plasman da...ajde da sacekamo...
Život je k'o BMW pazi kako parkiraš...
User avatar
nightwalker988
 
Posts: 1716
Joined: 22 Oct 2011, 19:48

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby jabukamen » 22 Jul 2012, 06:03

Trenutni plasmani na svetskim tablicama za 2012. mogu pokazati kolike su sanse nasih za medalju.

257. ANA SUBOTIĆ, maraton
26. ASMIR KOLAŠINAC, bacanje kugle
- BILJANA TOPIĆ, troskok
602. DARKO ŽIVANOVIĆ, maraton
31. DRAGANA TOMAŠEVIĆ, bacanje diska
27. DRAGUTIN TOPIĆ, skok uvis
33. EMIR BEKRIĆ, 400m prepone
51. IVANA ŠPANOVIĆ, skok udalj
49. MARINA MUNĆAN, 1500m
18. MIHAIL DUDAŠ, desetoboj
82. NENAD FILIPOVIĆ, 50 km hodanje
- OLIVERA JEVTIĆ, maraton
138. PREDRAG FILIPOVIĆ , 20km hodanje
30. TATJANA JELAČA, bacanje koplja
"Da imamo život, sport bi nam bio zabava a ne patologija." Sloba Milošević twitter.
jabukamen
 
Posts: 2527
Joined: 24 Mar 2011, 13:50

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby neza » 22 Jul 2012, 09:32

dobro je, niko ne pravi nepotreban pritisak na Dudasa i eto nama iznenadjenja od njega...
jedino me jos zanima kako da mu ga skokne Top, neko napisa predposlednje mesto, a bre, pa ima tamo skakavaca koji ce da se utremiraju i skinu precaguX# jos na prvoj visini a drug stari nije ipak toliki tremaros ima da je skokne ko postar tarabu :jupi: ...
neza
 
Posts: 3776
Joined: 15 Sep 2011, 10:38
Location: NS

Re: ATLETIKA - Kraljica sportova

Postby Napredpartizan » 25 Jul 2012, 16:53

Image

Grcka atleticarka suspendovana sa Olimpijskih igara zbog rasistickog komentara na tviteru...
User avatar
Napredpartizan
 
Posts: 23637
Joined: 15 Mar 2011, 13:26

Next

Return to London 2012

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Trendiction2 [Bot] and 9 guests