Board index Život van sporta Lifestyle

Parfemi

Parfemi

Postby MOREIRA » 07 Aug 2012, 00:00

Парфем је смеса етеричних уља и испарљивих ароматских компонената, фиксатива и растварача, која се употребљава на људском телу или предметима у сврху давања пријатног мириса. Парфем у односу на Тоалетну воду и Колоњску воду има најинтензивнији мирис. Парфем је најскупљи, али се и наноси у најмањим количинама.

Основни састојци који улазе у састав парфема могу се поделити у групе:

Цитруси
Цвеће
Дрвеће и маховина
Хемијске компоненте
Напици
Неорганске природне компоненте
Слаткиши
Смоле и балзами
Травнате и зелене компоненте
Воће, поврће, плодови
Зачини
Животињске компоненте

12 тачака за наношење парфема

Парфем се наноси на 12 тачака на људском телу, на местима где се може под прстима осетити пулс. То су:

Слепочнице
Иза ушију
На врату
На прегибу руку - код лактова али са друге стране
На прегибу шака - на стандардном месту за мерење пулса
На ногама у висини колена али са друге стране

Ова места су изабрана, највероватније, због тога што су ту вене и артерије најближе површини коже (зато се и осећа пулс) тако да су та места и у хладној атмосфери најзагејанија, што омогућава сталну емисију-испаравање мириса.


“Miris je uverljiviji od reči. Od uverljive snage mirisa ne možemo se odbraniti - ona ulazi u nas kao što vazduh ulazi u pluća, ispunjava nas, prožima; protiv nje ne postoji sredstvo.“


„Parfem“, Patrik Žiskard

U antičkim civilizacijama, parfem kao takav nije postojao. Mirisne supstance, kao što su smole, cveće i aromatično bilje, korišćene su paljenjem, jer su davale mirisni dim. Mirisi su igrali važnu ulogu kada su u pitanju religijski obredi, a parfem je bio simbol lepote i moći bogova. Poreklo parfema moćemo potražiti u starom Egiptu, gde su mirisna sredstva korišćena pri balsamovanju, dok je kraljica Kleopatra uživala u balzamima i uljima. Ovi su se najpre pravili od cimeta i meda, a kasnije se prodrlo u tajnu ekstrakovanja esencije iz cveća.

Mirišljavi balzami i ulja nešto kasnije sele se u Persiju, gde se razvijaju u statusni simbol. Persijanci su puno pažnje poklanjali parfinisanim supstancama, a upravo su oni bili ti koji su razvili tehniku očuvanja mirisa, čuvajući latice cveća u posebnim zemljanim posudama.

Smatra se da je parfem u Grčku preneo Aleksandar Veliki, posle osvajanja Persije. Grci su tada već imali razvijen određen stepen kulture mirisa, mada se od vezivao isključivo za svadbene i pogrebne običaje.

Upotreba parfema razvila se i u Rimu, gde su za praznik boginje cveća, Flore, upražnjavani mnogi mirisni rituali. Međutim, širenje hrišćanstva uticalo je na opadanje upotrebe parfema, jer ih je zabranjivalo, a od pada Rimskog carstva, parfemi u Evropi su na neko vreme potisnuti.

Novu ekspanziju doživljavaju u periodu renesanse. Kolumbovo otkriće Amerike otvorilo je evropsko tržište za mnoge biljke - kakao, vanilu, duvan, biber, karanfilić i đumbir, pa je na španskom dvoru obnovljena veština spravljanja mirišljavih supstanci, koje su zbog svoje egzotičnosti bile predmet težnji kraljica i dvorkinja.

Iz Španije, parfem se seli u Italiju, a onda posredstvom porodice Mediči dospeva na francuski dvor i u laboratorijama parfimera, spravljača mirisa, pudera i rukavica, razvija svoj, do tada najširi spektar raznolikosti.

„Parfem služi da bi se prikrio smrad“, izreka je Luja XIV koja oslikava higijensko stanje francuskog dvora u njegovo vreme. Muškarci i žene retko su se kupali, a neprijatan miris tela trudili su se da prikriju raznim fino namirisanim sredstvima. Njegov dvor u to vreme nazivali su Mirisnim dvorom, dok su najpoznatiji parfimeri bili Monpelje i Gras. Parfemi u Francuskoj razvijali su se sve do Napoleonovih ratova, kada ponovo doživljavaju stagnaciju.

U XIX veku, nastaju prvi veštački mirisi. Parfem dobija svoje ime i posebno oblikovanu bočicu. Na ideju imena i bočica prvi su došli tada priznati parfimeri Fransoa Koti i Rene Lalik, a Elizabet Arden i Helena Rubinštajn kreiraju svoje parfeme.

XX vek donosi novu revoluciju. Posle Prvog svetskog rata pronađeni su aldehili, aromatične supstance. Napredna Koko Šanel je to iskoristila, pa je 1921. za nju kreiran čuveni Chanel No.5, koji se smatra prvim modernim parfemom. Francuska je do danas ostala središte parfemske industrije.

1945. godine se pojavljuju Vert vert i L'Air du Temps. Ovi mirisi najavljuju željno iščekivano oslobađanje žena posle Drugog svetskog rata i predstavljaju pomak u odnosu na dotadašnje teške mirise. To su blagi, delikatni mirisi i preteče su parfema kakvi se koriste danas.

Savremene tendencije naginju nežnim, laganim, cvetnim mirisima. Parfemi se prave tako da mirišu na čistoću i vodu – najjednostavnije prirodne mirise. Ovo nas može navesti na misao da u vremenu visoko razvijenih tehnologija, u ljudima još uvek tinja poriv da se vrate osnovnim prirodnim elementima – vodi, vazduhu, vatri i zemlji. Izgleda da, na kom god spratu oblakodera živeli, još uvek imamo potrebu da gajimo povezanost s prirodom – makar i kroz miris koji nosimo na sebi, da nas podseća na to odakle smo postali.
Last edited by MOREIRA on 07 Aug 2012, 00:32, edited 1 time in total.
JA SAM PUCISTA I TIME SE PONOSIM !!!
DOK ODLAZI SVE STO VREDI, LOPOV i DALJE U FOTELJI SEDI !!!
User avatar
MOREIRA
 
Posts: 3798
Joined: 10 May 2011, 01:48
Location: BG

Re: Parfemi

Postby MOREIRA » 07 Aug 2012, 00:14

Image

Image

Spoiler: pokaži
1 Million stiže u avgustu 2008. godine. Muški parfem kuće Paco Rabanne najavljen je kao sveži i senzualni blend nota, uz blještavi sjaj zlata za koji kreator Paco Rabanne kaže: " U svim civilizacijama i religijama, zlato je oduvek uspevalo da zavede čovečanstvo." Zlato je svuda oko nas...u arhitekturi, dizajnu, nakitu, garderobi, asesoarima, modi, primećen i uvažavan širom sveta te poseduje božanstvenu lepotu. Bočica ovog muškog izdanja odradjena je u zlatnom kolioritu. Predstavlja moć, bogatstvo, luksuz, trajnost...

Parfem je inspirisan metalik modom Paco Rabanne, a kreiran je u saradnji sa tri poznata parfimerska nosa Christophe Raynaud, Olivier Pescheux i Michel Girard, koji su umiksali ovogodišnje izdanje od nota iskričavog grejpa, crvene narandže, nane, ruže, cimeta, nota začina, svetle kože, belog drveta, pačulija i ambera.

Parfem je dostupan u količini od 50 i 100ml edt, uz prateće proizvode za negu tela.

1 Million 18 Carats je LUXE pakovanje parfema koji osvaja svojim provokativnim notama ovoga puta namenjen samo privilegovanim kupcima. Pakovanje je veoma luksuzno i kreirano od zlatnog tela krunisan dijamantom. Svaka od bočica je posebno numerisana, a izdanje je svakako limitirano. Spoljno pakovanje - koferčić u kome je smeštena dragocena zlatna poluga, kreirao je Noe Duchaufour-Lawrence.

Nova bočica 1 Million 18 carats dostupna je u količini od 100ml i može se ponovo dopunjavati parfemom. Izdanje: 2009. godine.


Image

Spoiler: pokaži
He Wood je prvi parfem kuće DSQUARED² predstavljen 2007. godine u aromatično-drvenom ritmu.

Inspiracija za parfem je Kanada, i Kanadska priroda, jer su braća blizanci Dean i Dan Caten, poreklom iz te prekrasne zemlje. U prvom parfemu slave drvo kao element i kao sastojak, te ga uključuju i u kompoziciju a i u dizajn bočice.

Adresiran je modernom muškarcu koji čezne za prirodom i prirodnim tonovima, i stremi ka slobodi duha.

Dizajnirao ga je Daphne Bugey iz Firmenich, i visoke note sačinio od cvetova i listova ljubičice, uz vodene akorde. Srednje note odišu drvenim taktovima vetivera i kedra, a baza donosi note svetle jele, ambera, i senzualnog mošusa.

Bočica je modernog, fenomenalnog dizajna, kvadratnog staklenog tela, uramljena sa prirodnim drvetom. Dostupna je u količinama od 30, 50 i 100ml edt, i 100ml after-shave balzama.
Bočica od 30ml se malo razlikuje od bočica 50 i 100m


Image

Spoiler: pokaži
Inspirisan ljepotom Pantellerie gdje je bio na odmoru, Armani je napravio žensku i mušku aromu Aqua di Gio. Muški miris je miris slobode, pun vjetra i vode, u kompoziciji se perfektno slažu slatke i slane note morske vode, i nijansa sunčane topline koja grije kožu. Aqua di Gio je puna mediteranskog jarkog sunca. Ljutkasti citrus sa aromatičnom nijansom ruzmarina prepliće se sa slanim morskim nijansama i prozračnim hedionom. Oštre note začina ublažuje drvena baza sa toplim mošusnim nijansama. Napravljen je 1996. Parfem je kreirao Alberto Morillas.


Image

Spoiler: pokaži
Magnetsko i uzbudljivo prisustvo muškarca. Armani Code je prvi orijentalni muški miris od Armanija, miris u kojem su se sjedinile sve pozitivne strane mužestvenosti: elegancija i strastvenost, darežljivost i suzdržanost, intenzivnost i nježnost.

Kompozicija mirisa je svježa, začinska, orijentalna. Citrusne svježe note vas dočekaju na početku: blistav i jasan limun u savezu sa delikatnim bergamotom. U srednjim notama je cvjet maslina i anis. Baza parfema je šarmantna i moderna, koja privlači svojom interesantnom kombinacijom duvana čiju toplinu i dubinu naglašavaju bob Tonka i heliotrop, note fino obrađene kože i sirovog drveta.

Napravljen je 2004. U pocetku se zvao Armani Black Code da bi mu godinu dana kasnije ime bilo promenjeno u Armani Code. Armani Code je kreirao Antoine Lie, Antoine Maisondieu i Clement Gavarry.


Image

Spoiler: pokaži
Black XS je napravio Olivier Cresp 2005., ovaj miris je definitivno muški, znajući za želju nekih žena da nose muške mirise, Black XS ne bi se usudila sebi kupiti ni jedna žena, bez obzira na blage tople note drveta i čak slatke note u bazi.

Citrusne visoke note je sjajni uvod u začinjeno slatko srce. Tamne i duboke voćne slatkaste note srca smjenuju drvene note i note ambera u bazi, amber u takvom interesantnom slatkom okruženju vuče na duvan, a mošus ublažuje izrazitu mužestvenost mirisa. Parfem uključuje note limuna, voće Kalamanzi, kadife, žalfiju, bombone praline, kardamon, cimet, balzam Tolu, ružino drvo, crni amber, pačuli i ebanovinu.


Image

Image



Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by MOREIRA on 07 Aug 2012, 01:22, edited 2 times in total.
JA SAM PUCISTA I TIME SE PONOSIM !!!
DOK ODLAZI SVE STO VREDI, LOPOV i DALJE U FOTELJI SEDI !!!
User avatar
MOREIRA
 
Posts: 3798
Joined: 10 May 2011, 01:48
Location: BG

Re: Parfemi

Postby MOREIRA » 07 Aug 2012, 00:30

A ovaj sam ja uzeo , Carolina Herrera 212 vip

Image
JA SAM PUCISTA I TIME SE PONOSIM !!!
DOK ODLAZI SVE STO VREDI, LOPOV i DALJE U FOTELJI SEDI !!!
User avatar
MOREIRA
 
Posts: 3798
Joined: 10 May 2011, 01:48
Location: BG

Re: Parfemi

Postby DON » 07 Aug 2012, 00:36

Kul tema... Kakve slepocnice, to nisam znao, umro sam od smeha sad, ni sam ne znam sto!?

Sta koristite? Koji po vama najbolji?
User avatar
DON
 
Posts: 19532
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Parfemi

Postby MOREIRA » 07 Aug 2012, 00:42

Pa nisam ni ja ali Wikipedija verovatno zna nesto vise od nas :laugh: , ja sam koristio razne , u zadnje vreme sam imao Armani Code ali me je smorio , po meni je najbolji Armani aqua di GIO vrhunski je parfem a jos je i parfemska voda sto je retkost , jbg on je jedan od najskupljih tako da sam morao da uzmem ovaj VIP ali i on je TOP.
JA SAM PUCISTA I TIME SE PONOSIM !!!
DOK ODLAZI SVE STO VREDI, LOPOV i DALJE U FOTELJI SEDI !!!
User avatar
MOREIRA
 
Posts: 3798
Joined: 10 May 2011, 01:48
Location: BG

Re: Parfemi

Postby gogo23 » 07 Aug 2012, 00:47

Trenutno najomiljeniji

Image
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Parfemi

Postby Crazy Soul » 07 Aug 2012, 00:51

Image
Image
Spoiler: pokaži
Napravljen je 1989. g. Klasični medeni bogati miris, simbol glamura i luksuza, nadahnut je čuvenim Red Door salonom. U početku je ylang-ylang i crvena ruža; u srcu je orhideja, jasmin, đurđevak, cvjetovi marokanske naranže, divlja ljubičica, bogata frezija... U bazi je med, sandalovina i vetiver.

Parfem je kreirao Carlos Benaim.

Image
Spoiler: pokaži
212 Sexy je esencija senzibilne ženstvenosti, šarmantna, uzbudljiva, neodoljiva. Bočica šljezove boje sa matiranim metalom simboliše harminiju odlučne strasti i nježnosti. Visoke note sjedinjuju u sebi svježinu bergamota i toplinu i uzbuđenje ružičastog bibera. U srcu kompozicije je nježna gardenija i oštar geranium. Baza kompozicije je duboka i blaga, daje dug i senzibilan trag od karamele, vanilije, sandalovine i misterioznog mošusa. Lansiran je 2005.

Parfem je kreirao Alberto Morillas.
ImageWherever you go, go with all your heart...
User avatar
Crazy Soul
 
Posts: 6459
Joined: 05 Apr 2011, 09:19
Location: Beograd

Re: Parfemi

Postby MOREIRA » 07 Aug 2012, 00:52

gogo23 wrote:Trenutno najomiljeniji

Image

Probao sam ga VRHUNSKI JE !!! , a i pakovanje je TOP !!
JA SAM PUCISTA I TIME SE PONOSIM !!!
DOK ODLAZI SVE STO VREDI, LOPOV i DALJE U FOTELJI SEDI !!!
User avatar
MOREIRA
 
Posts: 3798
Joined: 10 May 2011, 01:48
Location: BG

Re: Parfemi

Postby DON » 07 Aug 2012, 00:56

MOREIRA wrote:Pa nisam ni ja ali Wikipedija verovatno zna nesto vise od nas :laugh: , ja sam koristio razne , u zadnje vreme sam imao Armani Code ali me je smorio , po meni je najbolji Armani aqua di GIO vrhunski je parfem a jos je i parfemska voda sto je retkost , jbg on je jedan od najskupljih tako da sam morao da uzmem ovaj VIP ali i on je TOP.

Ja ima Code, treca bocica se trosi. Prvu sam dobio, potom sam dva kupio. Meni je fantastican. Ribama se svidja :biggrin:
Ortak mi juce rece za a d Gio, koliko kosta?

gogo, koliko kosta taj i gde ima da se kupi?

Dajte ljudi, pojasnite mi ovo za slepocnice :lol:
User avatar
DON
 
Posts: 19532
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Parfemi

Postby MOREIRA » 07 Aug 2012, 00:58

Pa GIO od 100ml ti kosta oko 11 , 12 soma , ali verovatno ima da se nabavi i jeftinije preko sanera. , ma Code je vrh ali reko da promenim malo :okk:
JA SAM PUCISTA I TIME SE PONOSIM !!!
DOK ODLAZI SVE STO VREDI, LOPOV i DALJE U FOTELJI SEDI !!!
User avatar
MOREIRA
 
Posts: 3798
Joined: 10 May 2011, 01:48
Location: BG

Re: Parfemi

Postby DON » 07 Aug 2012, 01:00

Haha, ko li je Djuri saner? Koji li on koristi :D ajde Mo, to je tvoj covek :lol:
User avatar
DON
 
Posts: 19532
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Parfemi

Postby MOREIRA » 07 Aug 2012, 01:03

Nemoj da kvaris ovu divnu temu tim retardiranim covekom :colera: :laugh:
JA SAM PUCISTA I TIME SE PONOSIM !!!
DOK ODLAZI SVE STO VREDI, LOPOV i DALJE U FOTELJI SEDI !!!
User avatar
MOREIRA
 
Posts: 3798
Joined: 10 May 2011, 01:48
Location: BG

Re: Parfemi

Postby Panta » 07 Aug 2012, 01:05

Ladno si pisao istorijat parfema :laugh:

Imao sam Boss Orange (do jaja je), a sad sam uzeo Boss energise...

Inace, mozda i omiljeni mi je prvi koji sam imao- Bulgari aqua
Fedor is back.
User avatar
Panta
 
Posts: 5241
Joined: 16 Mar 2011, 15:17

Re: Parfemi

Postby belpH #77 » 07 Aug 2012, 01:29

ja nikad nisam bez legendarnog i omiljenog mi ----------->

Image

a pre neka 3 meseca sam dobio na poklon ---------->

Image

i mogu reci da sam se zaljubio u njega :) odlican!

jos volim bulgari aqua i neprelazni ultra violet :blue:
- dum spiro spero -
User avatar
belpH #77
 
Posts: 3870
Joined: 08 Jun 2011, 22:55

Re: Parfemi

Postby Reaper » 07 Aug 2012, 14:46

Ja imam da izjavim samo jedno:

Image

Ubedljivo najbolji parfem, bez konkurencije.

P.S. By by D&G razvaljuje, ali smara sto vise nema gde da se kupi. Jebala ih limited edition...

Image
User avatar
Reaper
 
Posts: 751
Joined: 16 Mar 2011, 12:40

Next

Return to Lifestyle

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests