Board index Život van sporta Lifestyle

Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Lombrozo » 18 Dec 2022, 00:22

Mikisa@

Zavisi sta ti je cilj i koliko vremena imas, ali ako hoces normalno razvijeno i izbalansirano tijelo, te visezglobne vjezbe sa spostvenom tezinom su vrh. Picis razne varijacije zgibova, propadanja, sklekova, trbusnjaka itd. Tu se gradi i tijelo i snaga, izdrzljivost i pokreti su prirodiji za ljudsko tijelo pa je i mogucnost povreda manja.

Ja sam u konstatnom treningu tek godinu dana, ali se navukoh pravo. Inace radim od sedam do tri radnim danima samo, pa imam vremena za te izolacije i splitove, ne znam sta cu sa sebe :biggrin:
User avatar
Lombrozo
 
Posts: 1635
Joined: 26 Aug 2013, 17:15

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Mikisha » 18 Dec 2022, 00:23

grobar_Zvornik wrote:Zahvaljujem.
Jos jedno pocetnicko pitanje. Mozda i dva.

Zasto i zbog cega mi puno vise prija trenirat nakon rucka, dakle poslije 17h, nego fazon u 13h?

I drugo (imam djelimican problem s kapacitetom pluca,nepusac), nikada nisam umio pravilno disati, postoji li neki model da se to koliko toliko nauci (smjesno je) jer kad radim vjezbe ne pratim kvalitetno izdisajem i uzdisajem?

Edit: Lomb covjek koji se bavi bb mi rece da protein pijem nakon treninga.


Na prazan stomak ni vodu ne pijem, gladan na trening ne pomisljam.
Protein izbegavam pre treninga jer mi se od njega stomak naduva.

Disanje je problem mnogih.
Savetovao bih te da to krenes na silu, tj svesno da radis kako valja, znaci benc spustas sipku-uzdah, guras-izdah.
Drugar mesecima nije disao kako treba, drzao vazduh hteo da eksplodira.
Pa onda imao problem ne zna koje je ponavljanje, nije koncentrisan da broji i dise(a nije glupav :biggrin:).
Ja sam sa njim stajao mesec ako ne i jace i gledao kako dise, terao ga da dise kako treba, brojao mu ponavljanja.
Znaci nije nista cudno, samo treba vremena da to predje u refleks.

Smanji kilazu i usresredi se na disanje neko vreme, zbog nepravilnog disanja gubis snagu, gubitak snage-nepravilno izvodjenje, nepravilo izvodjenje-manji napredak i cesto povreda.

Ili prosta vezba, radi shadow polako i izdahni glasno prilikom svakog izbacenog udarca, udahni pri svakom povratku, postepeno ubrzavaj na svakih dva tri dana.
Pomiluj mi muda Ostoja
User avatar
Mikisha
 
Posts: 6398
Joined: 26 Jun 2021, 18:51
Location: Петровград

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby grobar_Zvornik » 18 Dec 2022, 00:28

Mikisha

Nisam mislio gladan, vec ti rani termini. Prosto ne prija.
A kako treniram i dorucak je jaci nego prije. Razumijem poentu.

Oko disanja da ne davim previse. Ne mogu da uskladim nikako. Krenem disat u sedmom, osmom ponavljanju da bih namakao deset. Ima i to veze sto ne mogu uporedo da disem i brojim ponavljanja.
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31643
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Mikisha » 18 Dec 2022, 00:39

Lombrozo wrote:Mikisa@

Zavisi sta ti je cilj i koliko vremena imas, ali ako hoces normalno razvijeno i izbalansirano tijelo, te visezglobne vjezbe sa spostvenom tezinom su vrh. Picis razne varijacije zgibova, propadanja, sklekova, trbusnjaka itd. Tu se gradi i tijelo i snaga, izdrzljivost i pokreti su prirodiji za ljudsko tijelo pa je i mogucnost povreda manja.

Ja sam u konstatnom treningu tek godinu dana, ali se navukoh pravo. Inace radim od sedam do tri radnim danima samo, pa imam vremena za te izolacije i splitove, ne znam sta cu sa sebe :biggrin:


Nema meni vise cilja, imam ja godina hahahah.
Ceo zivot sam u sportu, dok sam bio mlad nisam smeo da picim teretanu u smislu powerliftinga zbog boksa, ali nisam imao ni zivaca za krosfitove ili one treninge sa mizernim kilazama i milionima ponavljanja.
Morao sam da hvatam balans, tegovi 4 serije po 9-12 ponavljanja i udri, poslednju smanjim na 8 sa jacom kilazom.
Prijalo mi tako.
Cesto sam i izbacivao teretanu i prebacivao se na sipke.
Zgib je majka svih vezbi a mrzim ga vise od svega.
Jedino sto nikada nisam pazio na ishranu.
Nikada nisam bio debeo, nekada sam cak imao i trbusnjake ali tad se i radio ozbiljan kardio, sad je to onoliko koliko mora da ne zardjam skroz.
Volim testo da jedem i cesto pustim stomak,ali ne brigam za to, nisam narcis i nikada nisam trenirao zbog izgleda.

I svakom pocetniku bih preporucio, pre nego sto udjes u teretanu, posveti 2 meseca treningu sa svojim tezinama.

Krenes i radis 50-100 sklekova dnevno, za ceo dan, ne zuris, malo pripremis misice i zglobove.
Posle taj period smanjis da uradis 100 sklekova u tipa 4-5 sati pa dodas po malo propadanja i zgibova.
Kad dostignes npr u treningu 100 sklekova 60 propadanja i 30 40 zgibova, budi siguran da si svoju snagu i izdrzljivost duplirao, da si telo fino pripremio za tezine.
Pomiluj mi muda Ostoja
User avatar
Mikisha
 
Posts: 6398
Joined: 26 Jun 2021, 18:51
Location: Петровград

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Mikisha » 18 Dec 2022, 00:45

grobar_Zvornik wrote:Mikisha

Nisam mislio gladan, vec ti rani termini. Prosto ne prija.
A kako treniram i dorucak je jaci nego prije. Razumijem poentu.

Oko disanja da ne davim previse. Ne mogu da uskladim nikako. Krenem disat u sedmom, osmom ponavljanju da bih namakao deset. Ima i to veze sto ne mogu uporedo da disem i brojim ponavljanja.


To za termine je verovatno od coveka do coveka.
Posle dorucka imam osecaj da mogu da izvlacim zaglavljene traktore iz blata, dok sam oko 18h-19h nikakav a oko 20h se razbudim.
Ali to je verovatno do nacina zivota i obaveza koje su nam uglavnom svima podesene u neko priblizno vreme svakog dana.
Telo ima memoriju.

Disanje ti je onda preslikan problem kao kod mog druga.
Njemu sam pomogao tako kako sam ti napisao.
Shadow lagan kuci, u teretani smanjis kile i koncentrises se samo na disanje, ako treba neko neka stoji pored tebe i na glas ti broji, kasnije ces navici da brojis izdahe.

Probaj sutra ako imas neko stepeniste ili istrci negde, malo se zadisi i onda opici shadow skroz lagano uz pravilne udahe i izdahe.
Pomiluj mi muda Ostoja
User avatar
Mikisha
 
Posts: 6398
Joined: 26 Jun 2021, 18:51
Location: Петровград

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Lombrozo » 18 Dec 2022, 00:48

Brate, nemam bas toliko vremena da cijeli dan picim sklekove :biggrin: Ali se u potpunosti slazem.

Inace svako ce izabrati trening koji mu najvise prija. Ono sto bih napomenuo kao izuzetno bitno pocetnicima (a to sam i ja i dalje) jeste izbjegavati ego lifting i obavezno vjezbati tehniku. Dzaba ti ne znam kakve tezine ako ces sjebati rame na bendzu ili lumbalni dio kicme na mrtvom dizanju itd. A i da se ne povrijedis bez pravilne tehnike neces pogoditi misic kako treba i neces napraviti stimulaciju, a onda svaki pocetnik se isfrustrira, misli ne ide, nema od ovog nista i mnogi odustanu...
User avatar
Lombrozo
 
Posts: 1635
Joined: 26 Aug 2013, 17:15

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Mikisha » 18 Dec 2022, 01:19

Krvavu mu nedelju, obrisa mi se lektira.
Skraticu.

Napomenuh da je za pocetnike.
Pocetnik ce raditi ceo dan, mozda ni on.
Brzo ces doci do nivoa da radis 100 sklekova u 15 minuta, 4x25 ili 5x20.
A generalno sklek mozes raditi kuci, na poslu, u autobusu, gde oces, mozda te malo gledaju ko morona i to je to.


Malopre napisah da ne pijem vode pre nego sto doruckujem, slagao sam, iz kreveta ustajem tako sto se skotrljam dole i uradim 15-20-30 sklekova, tripujem se da me to prokrvi.
Ako sam slabo spavao a treba brzo da budem u funkciji, uradim stoj na rukama roknem noge na vrata i slijem malo krv u mozak.
Mozda to ne pomaze, ali ja tripujem i daje neki efekat hahaha.

Ego je neverovatan.
Momci dodju u teretanu prvi put, tipa 70-80kila, nikad nisu trenirali, prvo sto dohvate je naravno benc.
Ne daj Boze da uzmu praznu sipku da vezbaju pokret, odma se stavi bar 30 40 kila mase plus sipka, tri ponavljanja, cetvrto izglrda kao da veslaju, peto jos gore, noge u vazduhu, leva strana sipke 20cm niza od desne, sreca u osigurace.
Nece ti se niko smejati rodjo, polako, ako se povredis kunuces i dan i trening, neces doci nikad vise.

Imali smo drug i ja tipa jednom nedeljno foru da radimo maksimume, ali ne maksimum kilaze nego ponavljanja.
On inace ziva vatra, izdrzljivost 100/100, dzudista opasan.

Krenes sa praznom sipkom, dodas prvo one male po 2.5, pa posle jos 2 petice i tako postepeno, dok stignes do 50 kila ukupno sa sipkom prodje 45 min.
Jako dosadno ali delotvorno.
Pomiluj mi muda Ostoja
User avatar
Mikisha
 
Posts: 6398
Joined: 26 Jun 2021, 18:51
Location: Петровград

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Sezione » 18 Dec 2022, 01:33

@jupol, ma koje plivanje, trenirao sam ga 9 godina :D

Od prestanka treniranja pa do pre 2 godine sam prelazio na drugu stranu ulice kad vidim bazen u necijem dvoristu koliko mi se smucilo :biggrin:

Salim se malo, u perspektivi planiram da ukljucim i plivanje ali tu ce presudan biti faktor vremena, mada jednom do dvaput nedeljno uvek moze da se nadje tih par sati
U Kosovo se kunete, a po Zvecanu od Srba kradete

ODJEBI OD PARTIZANA BOLESNICE BOLESNI
User avatar
Sezione
 
Posts: 13872
Joined: 07 Oct 2015, 02:01

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Gerzovo » 18 Dec 2022, 13:41

Dosta početika padne i u polu-depresiju ako za 3 mjeseca ne ostvari željene rezultate, odnosno kad vide da ne ide tako kako su oni zamišljali.
A proces je i skidanje i dobijanjeg kilograma, naravno nekom ide brže nekom sporije. Zavisi da li nešto i od hemije unosiš u sebe, ili je samo prirodna ishrana.

Ja zbog neravne kičme "mrtvo dizanje" uopšte ne radim. Jednostavno, ne savijam se kako treba i odustao sam.

Takođe, na početku rada čučnjeva sa šipkom i tegovima, prvo sam počeo samo sa šipkom, iz nekog razloga nisam imao kontrole, letala mi šipkal lijevo-desno, a nije mi teško bilo. Jednostavno, nisam tehnički to znao izvoditi. Fokusirao sam 100% na čučanj, rad nogu, a šipka hoće da padne.

Što se tiče zgibova, propadanja, sklekova, nji mogu puno uraditi, ali to radim preko ljeta, tad ne idem u teretanu, nego u parku trčim i radim te vježbe. Sad u teretani stavim 5-10kg pa sa njim radim propadanja i zgibove. Ali neću tu da se silim sa tegovima oko struka.

Svaku vježbu radim 8 ponavljanja, 4 serije. I gledam da podignem težinu bar za 5kg, kad dođem do tog da određenu težinu mogu dići 8 puta u 4 serije.
User avatar
Gerzovo
 
Posts: 929
Joined: 19 Jul 2020, 12:42

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Eddie Brock » 18 Dec 2022, 13:59

Dok sam isao u teretanu nije bilo nekog sec programa, razdvajao sam kardio i pumpanje jedino.
Redovan trening, ishrana (licno bez suplemenate bilo koje vrste), odmor su najbitniji. Da nema preskakanja

Tek posle 5-6 meseci se moze videti "napredak", pogotovu onih ljudi koji vec imaju "nesto" misica.
Kao jedan moj drugar koji je u to vreme bio mrsav kao grana, isli zajedno u teretanu godinu i nesto, kaze on meni posle godinu dana skoro "Brate nikako masu da dobijem neku" a lik s 72 otisao na 81 kilu skoro cistih misica, mada dosta vise u noge i "Struk - core" pa se slabije videlo :laugh:
Jedan mladji sad krenuo skoro isto kao ja izgleda vizuelno, on 79 kg ja 94 :laugh:

Samo redovno sve, skoro pa nije previse bitno kojim danima sta radis jer nekome odgovara "push- pull", nekom obicna piramida a nekome obrnuta.
I zavisi s koliko "misica" se krece u teretanu.


edit. Cucanj treba neko da te "namesti" , moguce da ti sama muskulatura ne dozvoljava npr, pun cucanj ili ne mozes polu-cucanj....
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18607
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Mikisha » 18 Dec 2022, 14:14

Gerzovo, probaj da poatavis dva mala tega pod pete dok radis cucanj, mozda budes malo stabilniji.
Dve ploce mislim, ne bucice :biggrin:
Pomiluj mi muda Ostoja
User avatar
Mikisha
 
Posts: 6398
Joined: 26 Jun 2021, 18:51
Location: Петровград

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Gerzovo » 18 Dec 2022, 14:17

Ma sad sam ušao u fazon rada, ali na početku je bio belaj.
Ipak više nade polažem u leg press.
Lezi i guraj.
Mada noge najslabije idu, još su mi genetski premršave, ali šta da se radi.
User avatar
Gerzovo
 
Posts: 929
Joined: 19 Jul 2020, 12:42

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Dr. Thomas » 18 Dec 2022, 14:26

Има ли ко овде да се бави кућним тренинзима без коришћења справа? Време и посао ми не дозвољавају да се посветим теретани. Кући два, три пута седмично радим разне врсте склекова пропадања и трбушњака. Има ли какав савет да се може постићи неки резултат?
Живот је кратак, уметност лепа, а Партизан вечан...
User avatar
Dr. Thomas
 
Posts: 17472
Joined: 27 Apr 2017, 13:52

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Mikisha » 18 Dec 2022, 14:27

Pres je gospodski ali cucanj je u top 3 najvaznije vezbe.
Mada niko normalan ne voli da ga radi.

Noge ko noge generalno niko ne voli da radi ali navodno trening za noge utice najvise na povecanje testosterona.
Nisam uopste strucan, samo tako prica narod koji je napaljen na teretanu.

Kakav si sa iskoracima?
Pomiluj mi muda Ostoja
User avatar
Mikisha
 
Posts: 6398
Joined: 26 Jun 2021, 18:51
Location: Петровград

Re: Teretana, kardio, fitnes, proteini i ugljeni hidrati

Postby Mikisha » 18 Dec 2022, 14:31

Dr. Thomas wrote:Има ли ко овде да се бави кућним тренинзима без коришћења справа? Време и посао ми не дозвољавају да се посветим теретани. Кући два, три пута седмично радим разне врсте склекова пропадања и трбушњака. Има ли какав савет да се може постићи неки резултат?



Fali ti zgib da bi aktivirao ledja.

Nema nauke, pumpaj, uvidi koliko si napredovao, povecavaj serije, brzine, smanjuj pauze, dodavaj malo opterecenja a pritom radi pravilno.
Sklek ranac na ledja, enciklopedije, teg, flase sa vodom, sta god, samo ususkaj da bude sto fiksiranije.
Propadanje isto, mozda pametnije da ranac okrenes naopako, tj da stoji na grudima, stomaku.
Pomiluj mi muda Ostoja
User avatar
Mikisha
 
Posts: 6398
Joined: 26 Jun 2021, 18:51
Location: Петровград

PreviousNext

Return to Lifestyle

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests