Board index Život van sporta Sve i svašta

Investicije

Re: Investicije

Postby Buzz » 20 Sep 2023, 06:39

Deda, zar ne shvatas koliko je to paradoksalno?
Prodavac stana udje u agenciju i kaze prodajem stan(cenim ga na 100k evra), hocu da mi izvucete najbolju cenu pokusajte da ga prodate za 120k evra, shodno tome sleduje vam procenat od (lupam) 2%.
Potom, ulazi kupac stana u agenciju i kaze, dobar dan, kupujem stan, i hocu da mi nadjete stan sa najboljom cenom((oborite cenu prodavcu za 5k evra)lupam)), shodno tome sleduje vam procenat od 2%.
Kako ta agencija dalje postupa, obara cenu stana ili podize :biggrin: ?
Ne poznajem prilike agencija u NS, ali pouzdano tvrdim da u vecim gradovima sem BG-a, procenat kupoprodaje stana placa samo prodavac.

Prosto, u praksi ne postoji zastupanje kupca i prodavca, tuzioca i tuženog, to je sukob interesa, ako gledamo pravno, a to sto je kod nas divlji zapad pa sve moze je druga stvar.
User avatar
Buzz
 
Posts: 9497
Joined: 10 Jun 2014, 16:17

Re: Investicije

Postby balkanski spijun » 20 Sep 2023, 07:02

Гроф Тинторето wrote:Ma jok, mi svi zivimo ispod mosta, beskucnici :D

Agencija dolazi do izrazaja kad se kupac i prodavac natezu oko 2-3k evra.


nisam na to mislio vec na dogovore,spustis i zavrnes.To da ste pecinski ljudi znam :biggrin:

Preterujete.ozbiljne agencije itekako vode racuna.Konkurencija je velika ,veliki novac i nema tu zajebavanja.Sarlatana uvek ima.Uvek ima nerealnih prodavaca i kupaca.Kao i za kola.

Dobar agent mnogi znaci.Kupci nekad nemaju blage veze,oni znaju za kvadrate.Gleda se kakav je zgrada,odrzavanj(ako nije nova gradnja,spratnost,liftovi,na kojoj strani je stan,da li sucan,ili severna strana,koje prostorije imaju sunca,ima li parking,blizina skole,vrtica,marketa.
Isti stanovi u istoj zgradi,iste km,razlika je u ceni,zbog polozaja stana.Cena stana koji je na severnoj strani,nikako nije ista kao i stan koji je orjentisan zapadno.Jebes stan,kad ne vidis sunce,nema svetolsoti.Ako je spavaci deo orjentisan severno,to je ok,
To sto je neko renovirao,moze i ne mora da bude +.U najvise slucajeva kupac se odlucuje da renovira.

Dobri agenti to znaju i predoce kupcima,zasto je cena tolika.Ima ih koji uvedu kupce,gledaju i kao mule stoje.
User avatar
balkanski spijun
 
Posts: 13213
Joined: 02 Jul 2012, 18:09

Re: Investicije

Postby balkanski spijun » 20 Sep 2023, 07:21

Buzz wrote:Deda, zar ne shvatas koliko je to paradoksalno?
Prodavac stana udje u agenciju i kaze prodajem stan(cenim ga na 100k evra), hocu da mi izvucete najbolju cenu pokusajte da ga prodate za 120k evra, shodno tome sleduje vam procenat od (lupam) 2%.
Potom, ulazi kupac stana u agenciju i kaze, dobar dan, kupujem stan, i hocu da mi nadjete stan sa najboljom cenom((oborite cenu prodavcu za 5k evra)lupam)), shodno tome sleduje vam procenat od 2%.
Kako ta agencija dalje postupa, obara cenu stana ili podize :biggrin: ?
Ne poznajem prilike agencija u NS, ali pouzdano tvrdim da u vecim gradovima sem BG-a, procenat kupoprodaje stana placa samo prodavac.

Prosto, u praksi ne postoji zastupanje kupca i prodavca, tuzioca i tuženog, to je sukob interesa, ako gledamo pravno, a to sto je kod nas divlji zapad pa sve moze je druga stvar.


budi ozbiljan.

Tako rade amateri.Dogovori :biggrin:

kakva crna obaranja,dizanja.

Dobri stanovi,papiroloski cisti ,prodaju je jako brzo.

Ovo sto pises za proviziju,nije tacno.kao prodavac sam prodo stan,kupac je platio proviziju.Tako sam odredio,jer znam da nekretnina vredi ,da ih nema toliko u poudi i to je moj uslov bio.Agent ne odredjuje cenu,uslove,vec prodavac.

Isti stan moj prijatelj je prodao pre par godina i platio je proviziju 2%.On se tako dogovorio.

Jedan sam prodao za 1,5% provizije,iako su trazili vise.Koliko je kupac platio,neinteresuje me.

Znaju agenti kad je stan papiroloski cist,lokacija dobra,sve najbolje,nece da gube tih 1,5%,jer ta prodaja ide brzo.Ovako ostaje i bez tih 1,5%.a to nije malo.Bolje da zaradi 3000 ,nego da izgubi sve.

Prodavac ako ne zna agencije,nije prodavao,najbolje je da da stan u vise agencija.Da vidis kako se lome oko prodaje, ko ce i kako da uzme proviziju.

Meni je dosao bracni par,ona arhitekta on radi kao inzenjer u nekoj stranoj firmi.Stan treba da se renovira,ali polozaj i sve ostalo idealan.Gledala je koji je zid noseci i koji su pregradni zidovi.Stan joj se svideo ,posto je zelela da rusi jedan zid i sutradan je prodat.Nismo ni spominjali kolika je provizija.cena je bila veca nego sto je trzisna,ali vredi.cak je sekla noseci zid ,da prosiri jedno kupatilo,posto je dnevni boravak veliki.Oduzela je negde 70 x60 od dn,boravka.

Kad sam sao u stan ,stigli neki racuni,ono je perverzija sta je uradila.

Sve mozes da promenis,izlupas,ali ne mozes da menjas polozaj stana.To ostaje .
User avatar
balkanski spijun
 
Posts: 13213
Joined: 02 Jul 2012, 18:09

Re: Investicije

Postby Гроф Тинторето » 20 Sep 2023, 08:24

Kupio sam i prodao 5 stanova, svi papiroloski cisti i uvek je provizija isla od prodavca jer je logicno da se agencija bori da proda stan sto skuplje, tj da manje obori cenu i uzme vise para.
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:



Josep Pep Guardiola - GOAT
User avatar
Гроф Тинторето
 
Posts: 31905
Joined: 23 May 2015, 16:32

Re: Investicije

Postby Sezione » 20 Sep 2023, 08:46

Nikako da poentirate sa zakljuckom da je kupac koji plati proviziju jednostavno naivan
U Kosovo se kunete, a po Zvecanu od Srba kradete

ODJEBI OD PARTIZANA BOLESNICE BOLESNI
User avatar
Sezione
 
Posts: 13812
Joined: 07 Oct 2015, 02:01

Re: Investicije

Postby balkanski spijun » 20 Sep 2023, 11:39

Гроф Тинторето wrote:Kupio sam i prodao 5 stanova, svi papiroloski cisti i uvek je provizija isla od prodavca jer je logicno da se agencija bori da proda stan sto skuplje, tj da manje obori cenu i uzme vise para.


kao prodavac samo jednom sam platio proviziju,zato sto sam bio glup.

Ako je sve u redu,ides direktna prodaja bez agencije.

Uoste me neinteresuje kupac,da li i sta placa i kome.Gledam svoj interes,a da li to agenciji odgovara ili ne takodje me neinteresuje.Uslove postavis,ako hoce ,hoce,ne,ok.

Ima ko hoce.
User avatar
balkanski spijun
 
Posts: 13213
Joined: 02 Jul 2012, 18:09

Re: Investicije

Postby Sezione » 20 Sep 2023, 12:26

Stavi se u poziciju kupca, itekako bi te interesovalo da ne das par hiljada evra, ako si vec resio da kupis. Zasto bi kupac platio agenciji bilo sta?
U Kosovo se kunete, a po Zvecanu od Srba kradete

ODJEBI OD PARTIZANA BOLESNICE BOLESNI
User avatar
Sezione
 
Posts: 13812
Joined: 07 Oct 2015, 02:01

Re: Investicije

Postby Гроф Тинторето » 20 Sep 2023, 16:10

Ko ovde prica o direktnoj prodaji? Bukvalno se prica o agencijskim provizijama.
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:



Josep Pep Guardiola - GOAT
User avatar
Гроф Тинторето
 
Posts: 31905
Joined: 23 May 2015, 16:32

Re: Investicije

Postby balkanski spijun » 20 Sep 2023, 16:30

Sezione wrote:Stavi se u poziciju kupca, itekako bi te interesovalo da ne das par hiljada evra, ako si vec resio da kupis. Zasto bi kupac platio agenciji bilo sta?


Nema sta da se iko stavlja u bilo ciji polozaj.

svako zastupa svoj interes.

Kako i na koji nacin agencija zastupa neciji interes,ne ulazim.

Ima svega.
User avatar
balkanski spijun
 
Posts: 13213
Joined: 02 Jul 2012, 18:09

Re: Investicije

Postby balkanski spijun » 20 Sep 2023, 16:34

Гроф Тинторето wrote:Ko ovde prica o direktnoj prodaji? Bukvalno se prica o agencijskim provizijama.


To sam naveo kao primer.

Siroka tema.
User avatar
balkanski spijun
 
Posts: 13213
Joined: 02 Jul 2012, 18:09

Re: Investicije

Postby Гроф Тинторето » 20 Sep 2023, 19:01

To nije primer agencijske prodaje. Kad direktno prodajes, tebi je cilj da prodas za sto vise, a kupcu da kupi za sto manje. Prosta stvar. To ko koliko ceni svoje je sasvim treca stvar.

Kad agencija uzima od obe strane podjednako, onda radi ni u ciju korist, ako je agencija postena.
Ako nije, onda ipak radi u korist prodavca, posto je to i njena korist, a na stetu kupca.

Prosto je - sto veca cena po kojoj se nekretnina proda, to je veca cifra koju ce agencija uzeti.
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:



Josep Pep Guardiola - GOAT
User avatar
Гроф Тинторето
 
Posts: 31905
Joined: 23 May 2015, 16:32

Re: Investicije

Postby balkanski spijun » 20 Sep 2023, 19:14

Ima mnogo toga, sto se desava na relaciji prodavac-agent-kupac.

Moze vrlo lako da se uvidi kakva je agencija.

Odes u agenciju das stan,kazes cenu i kazes kao sto mnogi rade cenu ispod koje neides.Das u vise agencija.Ja tako ne radim,vec kazem cenu i nema ni dole ni gore.Kako i zasto siroko bi se pisalo.

Ako te agent zove i kaze da dovodi kupca ,ali da mu se ne pominje cena,na tebi je izbor da li ces da pristanes na to.To znaci da je kupcu predocio visu cenu i da ga interesuje visina provizije.To je donekle ok ,ako se postavimo u polozaj agenta i zarade,ali podmuklo prema kupcu.

Danas si prodavac,sutra si kupac.Mislim da sam time sve rekao i sa takvim agencijama ne saradjujem.

To je toliko siroka tema da bi mogli da diskutujemo danima.
User avatar
balkanski spijun
 
Posts: 13213
Joined: 02 Jul 2012, 18:09

Re: Investicije

Postby Гроф Тинторето » 20 Sep 2023, 20:27

Ne znam da li pokusavas da mi objasnis kako se prodaje ili kupuje stan, ali to stvarno nema veze sa tim da je ok da agencija podjednako uzima od obe strane.

Da zakljucim sa svoje strane, ako naidjete na ovakvu agenciju, zaobilazite ih u sirokom luku.
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:



Josep Pep Guardiola - GOAT
User avatar
Гроф Тинторето
 
Posts: 31905
Joined: 23 May 2015, 16:32

Re: Investicije

Postby balkanski spijun » 20 Sep 2023, 21:13

Гроф Тинторето wrote:Ne znam da li pokusavas da mi objasnis kako se prodaje ili kupuje stan, ali to stvarno nema veze sa tim da je ok da agencija podjednako uzima od obe strane.

Da zakljucim sa svoje strane, ako naidjete na ovakvu agenciju, zaobilazite ih u sirokom luku.


Ne pokusavam da ti objasnim ,sve je kako se postavis.

Svako postavlja svoje uslove,a na svakome je da odredi kako ce da postupi.

Nisam ja kiv sto neko pristaje da li je to 2,3,4 ili vise posto .On sklapa ugovor sa agancijom.Ne mogu kupacc ili prodavac da snose krivicu sto neko sklapa dogovor u svoje ime,na svoju stetu.Treba da se zalim sto sam pristao na proviziju od 4% i kriv mi je drugi.Ne kriv am ja jer am pristao na to.


Naravno agencije love u mutnom.Upravo to i kazem,da ih treba izbegavati.Ne sve,ali takve u sirokom luku zaobilaziti.
zato sam naveo primer kako "dobro"rade.

Treba se posavetovati ,a ne mnogi misle da sve znaju,da su zasticeni ako ih agencija zasupa.

Svako treba da stiti svoj ineteres,ali oni sto misle da ce neko u njihovo ima da stiti njihov inetres su u zabludi.

Ja tebe razumem i sve sto pisete.U pravu ste,ali onaj ko pristaje na neke uslove ,kriv je sam,a ne drugi.To zelim da kazem.svejedno da li kupac ili prodavac.

Znas kako ja radim.Ponesem sve paire od stana ,Odem u agenciju i kazem prodajem stan,oni pregledaju papire i kazu,mozemo da potpisemo ugovor.Kazem moze,on tamo navede kolik posto im je provizija.Uzmem da procitam,u stvari ne citam,ravim se blesav,posto je to obrazac isti kod svih i dodjem do dela gde je naveo kolika je provizija.Samo vratim papire i kazem,ne pristajem na tu proviziju.Pristaje na 1,5% maksimum.

Znam reakciju,jer cena je ok,stan ce brzo da ode,jednom recju znam sta prodajem.Izadjem i doem.Zovu posle sat vremena ,pristajemo na vase uslove.Ok,dodjem i potipeem papire.

lad kupujem,odem i kazem taj i taj stan kupujem za kes.Ako imate i jedan manje kvadrature.Oni isto daju papire kao citam i dodjem do dela gde je provizija.Tamo stoji 4% provizija.Vratim i kazem,imam povoljnije kod drugih agencija.Izadjem,odem,oni zovu,ok moze tolika provizija.Moze 1,5%,vise ne.Kad pocnu mi neradimo ispod 2%,to je neki minimum,ok,Ima ko hoce da radi.Ako je njima malo da izgube 4500 ok.Da im dajem 6000 necu.

Borim se za sebe,a ne ok sve moze.Ne moze svei ako pristajes treba da jebu i deru.
User avatar
balkanski spijun
 
Posts: 13213
Joined: 02 Jul 2012, 18:09

Re: Investicije

Postby balkanski spijun » 20 Sep 2023, 21:38

Nije stan,ali da pokusam neku paralelu,koliko smo lakoverni ljudi.

Moj prijatelj,na lebac da ga mazes.ljudina.resi da kupi zeni neki mali auto.Gleda yarisa,golfa,Citroena,Audi.ne moze da se odluci.Kazem mu kad se odlucis,povedi Igora,Zajednicki prijatelje mehanicar vrhunski.

Zove telefonom,kupio sam auto.Sta si uzeo.Hyndai gez.Nikad cuo(do tada).mali auto ima plin,na oko ok.Jesi li vodio Igora,Nije,iskrslo mu :biggrin:

Doveze auto u servis,ono krs,Duva,kompresija na izdisaju,Kupio ga negde iza Panceva u nekomm selu.Sto si ga kupio,svideo mu se :biggrin:

jedva ga prodao,nema sta mu nije promenio,puko jedno 2000 i kupi zeni yarisa prelep auto.

Ko je tu kriv,sto je naivan i glup.Nije ga taj covek terao po usima da uzima krs.Slozio mu pricu,kao sto uvek biva ,on poverovao i kraj.

tako i ovde.

Ako nisi dovoljno pametan da stitis sebe,drugi nece.sigurno.
User avatar
balkanski spijun
 
Posts: 13213
Joined: 02 Jul 2012, 18:09

PreviousNext

Return to Sve i svašta

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 38 guests