Board index Život van sporta Tehnika i tehnologija

Programiranje

Re: Programiranje

Postby Angus Young » 09 Feb 2021, 19:47

Svaka cast svakome ko moze sam da radi i ima vremena i volje u "poznim" godinama da se prekvalifikuje bez pohadjanja ikakvih kurseva. Prosto nisam taj tip i treba neko da me pokrene, gura i usmerava.

Cist primer: u oktobru 2019. sam upisao komtrejdov kurs (code academy) za javu. Osnovni kurs je za mene suvise intezivan, prosto jer za neke stvari treba vreme da se slegnu, pogotovo meni koji se nikad nisam susreo sa programiranjem i uplovio sam u javu koja je suvise kompleksna. Zavrsio sam u julu 2020. (Malo je produzeno sve zbog vanrednog stanja, trebao je kraj vec u februaru da bude) sa tim kursom uspesno, samostalno napravio projekat, aplikaciju za porucivanje u kaficu, ali mi je falio deo jave na webu i jos neki propratni delovi, to se uci na naprednom kursu kod njih. Problem je sto taj napredni kurs jos uvek nije organizovan jer nema dovoljno zainteresovanih jer je svega nas par zavrsilo osnovni uspesno. Navodno je trebao u oktobru, pa u novembru i sada kapiram da cekaju da se zavrsi oktobarska tura osnovnog kursa.

Za sve ove mesece nisam uspeo da se nateram i organizujem i pokrenem da samostalno naucim taj deo jave i konkurisem negde, u medjuvremenu sam gledao prakse, ali zbog korone malo broj firmi organizuje prakse uopste. U planu mi je u skorije vreme da se vratim ucenju toga, ali sada vec moram dosta toga da obnovim, zaboravi se ako se ne dira neko vreme.

Zato kazem, blago onom ko lako moze da se pokrene, a i da uci programske jezike koji nisu naivni bez pomoci ikakvog ucitelja, mentora ili nekog slicno. Samo napred i cepajte.
nije uvek lako, ali je uvek lepo..
User avatar
Angus Young
 
Posts: 19490
Joined: 11 Mar 2014, 01:21

Re: Programiranje

Postby Cuburac » 09 Feb 2021, 20:30

Skorman doprinos.
Ako postoji strast, nista nije tesko, a narocito je tesko kada si inace ok, a hoces da ti bude jos malo bolje.
Davnih dana sam napravio malo komplikovaniji program u masinskom jeziku za motorolu 68000,koja u to doba bila najnapredniji mikroprocesor., a od literature 4 strane iz sredine na slovenackom jeziju iz casopisa moj mikro sa minimaklni opisom jednostavnijih instrukcija.
Radi do 4-5 ujutro, odspavas malo, odvedes cesrku u obdaniste/vrtic i jedva cekas da se vratis kuci da nastavis.
Pre par (vise) godina sam imao sansu da napravim znacaj skok u zivotu, trebalo je da usavrsim neka znanja. Nije da se nisam porudio uopste, ali sam posle 5-6 nedelja odustao.
Da li sam vec bio prestar, motiv nije bio toliki da grizem kao nekada. Ne mogu da se odreknem duvana, a po svemu bih trebao, nema dovoljno snazne volje.
Necu nikog da deprimiram ali ko god izdrzi, a da mu ne gori pod nogama, svaka cast.

Inace za programiranje treba malo talenta, a pre svega da znas sta hoces i sta treba da uradis. SAma sintaksa se nauci.
Ako nije dobro, znaci da nije kraj. Ako je dobro, nece jos dugo bito tako.
User avatar
Cuburac
 
Posts: 13979
Joined: 15 Mar 2011, 15:44
Location: Komšiluk kruga dvojke

Re: Programiranje

Postby baketa96 » 09 Feb 2021, 22:19

Kad vidim koliko se vas trudi, pokusalo ranije ili planira da se prekvalifikujete, jos vise me motivisete da izguram ovo sto sam ja poceo :D

Stvarno je tesko uciti bilo sta novo, pogotovo ako imate full time posao, znam to po sebi. Npr poslije 8+ sati rada na racunaru nakon posla opet upaliti i raditi nije nimalo lako.

ali mi je falio deo jave na webu i jos neki propratni delovi, to se uci na naprednom kursu kod njih


Anguse ne znam sta je program toga, pretpostavljam Spring Boot.

Preporucio bih ti ovaj tutorijal kao pocetak. Eventualno pogledaj kako funkcionise API koncept na web-u

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... QyqN8XeA1x

Za sve ove mesece nisam uspeo da se nateram i organizujem i pokrenem da samostalno naucim taj deo jave i konkurisem negde, u medjuvremenu sam gledao prakse, ali zbog korone malo broj firmi organizuje prakse uopste. U planu mi je u skorije vreme da se vratim ucenju toga, ali sada vec moram dosta toga da obnovim, zaboravi se ako se ne dira neko vreme.


Stvarno znam kako ti je, ja se vec neko vrijeme tjeram da naucim neke nove tehnologije u drugoj oblasti. I na kraju sam shvatio isto kao ti, tesko me je natjerati sam da nesto uradim. Razmisljao sam i shvatio zato jer mi je komforno u ovoj trenutnoj situaciji, iako mi i ta komfornost smeta. Ono najbolje rezultate postizem kada mi gori pod nogama. Tako mi je uvijek u zivotu bilo sta god da sam ucio ili radio.

Ako postoji strast, nista nije tesko, a narocito je tesko kada si inace ok, a hoces da ti bude jos malo bolje.


Plus milion

Inace za programiranje treba malo talenta, a pre svega da znas sta hoces i sta treba da uradis. SAma sintaksa se nauci.


Ne bih rekao da treba talenta, jedan sam od onih koji vjeruje da se sve moze nauciti uz krvav rad. Nekome treba malo vise rada i truda, a nekome mannje. Ali to sve zavisi od background-a. Ovom nekom logikom idem




Sada kada vidim da vise vas ima tu zelju da se prekvalifikuje, a ima i nas nekoliko koji imamo iskustva iz oblasti programiranja.

Koliko je vas zainteresovano da napravimo neku study grupu? Gdje bi bili vi koji zelite da ucite, mi koji vec imamo neka znanja pa bi se pomagali medjusobno. Mozda ako bi ugrabili vremena i neke tutorijale, kurseve da napravimo.
Ne obecavam da cu tu biti 24/7 sve koliko mi vrijeme dozvoli. Vidim da se vas nekoliko zainteresuje za Java-u, mogli bi neki crash course da odradimo.
Sloboda je zena...uzmi je-Dzony Stulic
User avatar
baketa96
 
Posts: 5569
Joined: 06 Jun 2011, 13:36

Re: Programiranje

Postby Eddie Brock » 09 Feb 2021, 22:41

Najbolje bi bilo da vi iskusniji programeri koji ste duze u materiji uradite code review nama pilicima :biggrin:

Ili da napisete mozda i ovde "putanju" koju pocetnik treba da krene za jezik koji koristite ili ucite duze vreme.

Ja mogu nesto bas za pocetnike u Php/Codeigniter/Laravel da pripomognem (ako to iko vise uci :laugh: ), mada i ja jos uvek ucim (mada se uci ceo zivot)

Znacice svaki info svima iz iskustva :okk:
Last edited by Eddie Brock on 09 Feb 2021, 22:44, edited 2 times in total.
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18226
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Programiranje

Postby grobar_Zvornik » 09 Feb 2021, 22:42

Како сте кренули са тим стручним називима, четири пута читам исти пост. :biggrin:
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31165
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Programiranje

Postby baketa96 » 09 Feb 2021, 22:46

Eddie Brock wrote:Najbolje bi bilo da vi iskusniji programeri koji ste duze u materiji uradite code review nama pilicima :biggrin:

Ili da napisete mozda i ovde "putanju" koju pocetnik treba da krene za jezik koji koristite ili ucite duze vreme.

Ja mogu nesto bas za pocetnike u Php/Codeigniter/Laravel da pripomognem (ako to iko vise uci :laugh: ), mada i ja jos uvek ucim (mada se uci ceo zivot)

Znacice svaki info svima iz iskustva :okk:



Ja sebe ne bih nazvao iskusnim, vise sam neki medior. :truce:

Pa ja mislim da bi ovo dosta pomoglo i pocetnicima. Znam da mnogi dosta poznati profesori, ako ne znaju neku oblast prijave se da drze predavanja na predmetu iz te oblasti. Covjek najbolje nauci nesto tako sto te stvari objasnjava drugima :okk:

grobar_Zvornik wrote: Како сте кренули са тим стручним називима, четири пута читам исти пост. :biggrin:


Hahhah, nadam se da nije neki moj :D

E sad to ti je pravi pocetak kako da postanes programer recimo. Ne znas strucni naziv, guglaj ga :biggrin:
Sloboda je zena...uzmi je-Dzony Stulic
User avatar
baketa96
 
Posts: 5569
Joined: 06 Jun 2011, 13:36

Re: Programiranje

Postby Eddie Brock » 09 Feb 2021, 22:54

baketa96 wrote:
Pa ja mislim da bi ovo dosta pomoglo i pocetnicima. Znam da mnogi dosta poznati profesori, ako ne znaju neku oblast prijave se da drze predavanja na predmetu iz te oblasti. Covjek najbolje nauci nesto tako sto te stvari objasnjava drugima :okk:


Medior je vec programer na dobrom putu ka senioru, ja sam za po nesto junior a nesto bas i ne (JS nemam blage) :biggrin:

Da, to je i meni receno od strane predavaca na prekvalifikacijama, i "terali" su nas sve da se medjusobno pomazemo i objasnjavamo ko zna vise iz nek oblasti jer se tako ponavljamo i brze pamtimo ono sto treba, a i izadje drugacija greska pa opet naucis debaging-om.. :hatman:
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18226
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Programiranje

Postby baketa96 » 09 Feb 2021, 23:00

Da naravno, to je odlican nacin ucenja. Tako smo mi i na fakultetu radili, dosta mi je to pomoglo.

Uh nisam ni ja dobar sa JS-om, mislim sad da mi treba vjerovatno bih je za mjesec dana spucao na neki solidan nivo, i jos neko krace vrijeme za framework. Ali generalno frontend ne volim, naravno zbog CSS-a
Sloboda je zena...uzmi je-Dzony Stulic
User avatar
baketa96
 
Posts: 5569
Joined: 06 Jun 2011, 13:36

Re: Programiranje

Postby Eddie Brock » 09 Feb 2021, 23:03

Ljudi ne shvataju da je najgori deo front end-a taj Css, ni frejmvork, ni sam jezik JS/PHP ili nesto trece vec css.
Mada sad imas Bootstrap, Tailwind itd. pa sve cini podnosljivijim :laugh:
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18226
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Programiranje

Postby baketa96 » 09 Feb 2021, 23:06

Pa da prave ga podnosljivim, ali meni ce CSS uvijek biti nabadanje sa granicama :D
Sloboda je zena...uzmi je-Dzony Stulic
User avatar
baketa96
 
Posts: 5569
Joined: 06 Jun 2011, 13:36

Re: Programiranje

Postby Baxter Stockman » 09 Feb 2021, 23:10

Image
:biggrin:
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 34099
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: Programiranje

Postby Eddie Brock » 09 Feb 2021, 23:12

:lol2:

Tesko da moze bolji opis cistog css-a
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18226
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Programiranje

Postby baketa96 » 09 Feb 2021, 23:16

Image

Image

Obozavam programerske meme-ove :D

Nego da batalimo malo, umjesto da motivisemo ljude mi cemo ih isprepadati kako smo krenuli :stani: :biggrin:
Sloboda je zena...uzmi je-Dzony Stulic
User avatar
baketa96
 
Posts: 5569
Joined: 06 Jun 2011, 13:36

Re: Programiranje

Postby Eddie Brock » 09 Feb 2021, 23:21

Image
UPRAVA NAPOLJE!
User avatar
Eddie Brock
 
Posts: 18226
Joined: 23 Jan 2013, 23:17

Re: Programiranje

Postby dushan » 12 Feb 2021, 12:47

Jedno pitanje ako se neko razumije...

Koliko vrijedi posao integracija woocommerce (nekih 100 proizvoda) sa ERP u slučaju da se radi o ERP kao WP plugin-u i u slučaju da se radi o posebnom ERP sistemu gdje se mora pisati API?

Hvala unaprijed na odgovoru.
dushan
 
Posts: 444
Joined: 13 Jun 2016, 20:25

PreviousNext

Return to Tehnika i tehnologija

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests