Board index Život van sporta Tehnika i tehnologija

Vaš PC, mac, Amiga?

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby fabricio » 12 Jan 2018, 14:00

Ima razlika kad je ssd,ali ne tolika koliko je to izrazeno u cenama.

Black Mirror lepo opisuje kako ce nas tehnologija zakopati :biggrin:

Kompovi i laptopovi od 400 500 evra su krs krseva.
Ako ti treba samo za net,onda ok. Ako planiras photoshop ili poneku igricu,neki program zahtevan... Haos.

Sve same integrisane graficke i ocajna napajanja. Bas probiraj,Asus je nekako najbolji,ali i on je skup.
A sta ti radis kada ne poklanjas jogurte?
User avatar
fabricio
 
Posts: 13703
Joined: 24 Dec 2016, 21:43

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby Rancesco » 12 Jan 2018, 14:32

fabricio wrote:Ima razlika kad je ssd,ali ne tolika koliko je to izrazeno u cenama.

Black Mirror lepo opisuje kako ce nas tehnologija zakopati :biggrin:

Kompovi i laptopovi od 400 500 evra su krs krseva.
Ako ti treba samo za net,onda ok. Ako planiras photoshop ili poneku igricu,neki program zahtevan... Haos.

Sve same integrisane graficke i ocajna napajanja. Bas probiraj,Asus je nekako najbolji,ali i on je skup.


+1000

Cene za racunare su bas otisle nerealno gore, da ne upotrebim neki tezi izraz :D
Bas ovo sto su kolege rekle, za taj novac laptop moze za net, office, neku stariju igru, ... graficke su integrisane, procesori onako..
Za desktop jos gora prica mislim, cene komponenti blagi uzas..u gotove konfiguracije mozda,ali mozda stave solidne procesore, grafe...al zato utrpaju kinez napajanje i jos goru kinez plocu.. za gejmning da ne pricam.. ko hoce bas za to mora jedno 1000+ e sigurno.
User avatar
Rancesco
 
Posts: 1133
Joined: 26 Apr 2017, 09:17

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby Skafi » 12 Jan 2018, 14:37

Ako već kupujete nešto dobro, pokušajte da nabavite iz inostranstva, recimo iz Mađarske. Ono što se pravi za tržište evropske unije je bar duplo bolje od ovog našeg, gde vam uvale mnogo lošije komponente za slične pare.
User avatar
Skafi
 
Posts: 27819
Joined: 04 Feb 2014, 22:26

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby fabricio » 12 Jan 2018, 15:11

Samo kupujem prodajem,samo subotica :laugh:
Ja sam tamo uzeo tv koji je u gigatronu bio 40 50 hiljade skuplji.

Evo ima skoro godina,radi super.

I ps4 sam uzeo od njih,takodje sve super. 15k jeftiniji nego u prodavnice.
I za kraj lg g2 sam uzeo pre 4 godine,crko mi pre par dana :laugh:
Godinu dana garancija na sve.

Sve nase prodavnice vece isto nabavljaju tamo koliko ja znam. Pa muckaju i prodaju muda za bubrege da dobijaju od ne znam gde.

Ako ti to nije problem,na KP mozes da nadjes laptop za 500 evra,kao neki u gigatron etc...koji bi bio 650+
A sta ti radis kada ne poklanjas jogurte?
User avatar
fabricio
 
Posts: 13703
Joined: 24 Dec 2016, 21:43

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby Гроф Тинторето » 12 Jan 2018, 18:24

laptop je za posao, da ucitava tabele.
Prerastao sam igrice
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:



Josep Pep Guardiola - GOAT
User avatar
Гроф Тинторето
 
Posts: 31603
Joined: 23 May 2015, 16:32

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby fabricio » 12 Jan 2018, 18:27

Gazdine eksel tabele? Ti li mutis tu vodu? :laugh:

Za te svrhe bi trebalo da bude ok :okk:
A sta ti radis kada ne poklanjas jogurte?
User avatar
fabricio
 
Posts: 13703
Joined: 24 Dec 2016, 21:43

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby Vesely.24 » 13 Jan 2018, 11:56

@fabricio
Ne bih se složio za to što si napisao za SSD i običan hard disk, za cenu. Ogromna je razlika u brzini, nijedna druga komponenta ne može da napravi toliku razliku u brzini kao SSD. Ja sam i dalje za varijantu da se uzme SSD od 120 ili 250 gigabajta i jedan hard disk za skladištenje memorije, to sve zajedno nije skupa investicija, pogotovo što se hard disk dobija skoro uvek uz računar. To znači da treba izdvojiti još desetak hiljada za SSD. Naravno da je velika razlika u ceni ako se upoređuju po količini memorije.

A to što si napisao za kupovinu u Subotici preko KP, skroz se slažem. Ja sledeće nedelje kupujem laptop tamo, čekam samo da mi potvrde da imaju na stanju. Jedino me zeza to što je mađarska tastatura na tim laptopovima, ne znam da li Grof zna za to. Naručio sam i M.2 SSD.

Šta misliš, da li se može uočiti razlika u radu između Samsung SSD 960 EVO 250GB M.2 (njega čekam da mi stigne, čitanje i pisanje 3200/1900) i HyperX Savage SSD (njega koristim već dve godine, čitanje i pisanje 560/530)? Moje mišljenje je da neću uočiti razliku.
Grobari, Grobari, 'ajmo svi uglas, Rade Zagorac jedan je od nas!
User avatar
Vesely.24
 
Posts: 1609
Joined: 04 Feb 2016, 00:37

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby Cuburac » 13 Jan 2018, 13:45

Vesely.24 wrote:@fabricio
Ne bih se složio za to što si napisao za SSD i običan hard disk, za cenu. Ogromna je razlika u brzini, nijedna druga komponenta ne može da napravi toliku razliku u brzini kao SSD. Ja sam i dalje za varijantu da se uzme SSD od 120 ili 250 gigabajta i jedan hard disk za skladištenje memorije, to sve zajedno nije skupa investicija, pogotovo što se hard disk dobija skoro uvek uz računar. To znači da treba izdvojiti još desetak hiljada za SSD. Naravno da je velika razlika u ceni ako se upoređuju po količini memorije.

A to što si napisao za kupovinu u Subotici preko KP, skroz se slažem. Ja sledeće nedelje kupujem laptop tamo, čekam samo da mi potvrde da imaju na stanju. Jedino me zeza to što je mađarska tastatura na tim laptopovima, ne znam da li Grof zna za to. Naručio sam i M.2 SSD.

Šta misliš, da li se može uočiti razlika u radu između Samsung SSD 960 EVO 250GB M.2 (njega čekam da mi stigne, čitanje i pisanje 3200/1900) i HyperX Savage SSD (njega koristim već dve godine, čitanje i pisanje 560/530)? Moje mišljenje je da neću uočiti razliku.


Sve si u pravu.
Ja u jednom laptopu imam SSD od 250GB, a u ovom sa koga pisem hynix od 120. Na ovom laptopu dve aprticije, jedna sa win7/32 ,a druga winX/64., pride jedan USB 3.0 od 1TB. Nema vise rezanja DVD-ova za backupove, sve mi je pri ruci, sa oba laptopa napravljen backup na USB disku.Prostora dovoljno.Naravno moguce je da postoje i oni kojima je potreban bas ogroman prostor, ali bi to resavao sa spoljnim diskovima.

SAmo da napomenem, u onoj firmi koju sam preporucio, u skoro svim slucajevima je moguce zameniti HD sa SSD diskom, samo uz razliku cene kostanja. Bez zamene, problem moze da bude mesto za dodatni SSD disk, pa je moguce ubaciti SSD, a za klasican hard kupiti fioku, pa tako postaje prenosan.
jeste sve to mala razlika u inevesticiji na pocetku, ali se svakao ispalti
Ako nije dobro, znaci da nije kraj. Ako je dobro, nece jos dugo bito tako.
User avatar
Cuburac
 
Posts: 13980
Joined: 15 Mar 2011, 15:44
Location: Komšiluk kruga dvojke

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby fabricio » 13 Jan 2018, 13:50

Ja imam SSD i to samsungov EVO.
Digne sistem za 5 6 sekundi,super otvara programe,brzo... ali opeko sam se.

Nema smisla uzimati SSD u 2018.godini na racunar od 500 evra ili laptop od 500 evra. (SSD kvalitetan je 100+ evra.)
Tu SSD ima ulogu samo u brzom dizanju sistema. A za programe,pa..laptop i komp od 500 evra ionako ih ne podrzavaju i SSD bas ne moze da dodje do izrazaja jer istatak konfiguracije nema nikakvu ulogu i ne moze da prati ssd.

Zato mislim da na laptop od 400 500 evra nema svrhe stavljati ssd.

A oni fabricki ssd sto se mogu naci,nisu ni za go kurac.

SSD ima svrhe uzeti na konfiguracije od 700 evra pa na gore.
A sta ti radis kada ne poklanjas jogurte?
User avatar
fabricio
 
Posts: 13703
Joined: 24 Dec 2016, 21:43

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby Cuburac » 13 Jan 2018, 14:04

@Fabriicio , izvini, nisi u pravu.
Laptop sa koga pisem je star bar 5 godina sa I3 procesorom, onaj drugi je sa I7. Naravno da je brzi. Medjutim kada sam na ovom zamenio klasican hard sa SSD-om, progledao sam.
U trecem laptopu imam I5 procesor sa klasicni hardom od 1TB, medjuim ispostavilo se da mi je nepotreban, instaliran 2 puta WINX i stoji zapakovan , niko ga nije otvorio od Windows 10 Fall Creators Updatea. Ono malo sto je radjeno sa njim je bilo sasvim ok. Da je bilo potrebe, za pride 40-50 evra bi taj hard bio zamenjen sa SSD-om, sto bi cinilo ukupno 550 evra cene, sasvim prihvatljivo. Naravno on je sa Intelovom grafikom i nema igranja kompleksnijih igrica, izrada anaimacija i sl. Ali kome je do toga, pretpostavljam da mu je to profesija, pa je za ocekivati da mu je poznato da se mora uzeti znantno jaca grafika sto ce ogledati u ceni, ali SSD nikako ne mzoe biti teret nikome.

Sasvim korektni laptopovi sa I3 procesorm i SSD diskom su oko 400 evra, bolja kupovina od bilo cega jeftinijeg. Nekada sam bio fam AMD-ovih procesora, ali sam se manuo njih i ne pratim njihov pravac razvitka Ono malo sto sam procitao , nove generacije imaju i ugradjenu sasvim solidnu grafiku u sam CPU, ali se nisam inetereovao ni kakve su ceen, a ni kakve performanse, ali bi se i tu moglo kriti neko prijatno iznenadjenje.
Ako nije dobro, znaci da nije kraj. Ako je dobro, nece jos dugo bito tako.
User avatar
Cuburac
 
Posts: 13980
Joined: 15 Mar 2011, 15:44
Location: Komšiluk kruga dvojke

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby fabricio » 13 Jan 2018, 14:13

Ali onda dodjemo do toga zasto je neophodan ssd? Zavisi od korisnika,ali ako gubi smisao u igrama,programima...za sta ostaje?
Valjda zavisi od potreba.
Ajd ni ja ne igram igrice na komp,ali za programe i slicno...slaba vajda.

Ja isto sad imam neki komp od oko 500 evra. Sluzi mi samo za obradu fotografija. Imam 4 programa bas zahtevna. I apsolutno nikakvu razliku mi ne cini ssd. Pre par godina sam imao mnogo bolji komp,samim tim i tadasnji ssd je kidao. Tj.da..ima razlike da se razumemo,ali dao sam 120 evra za taj ssd i mislim da nemam ni priblizni kvalitet kakav trebam da imam jer je ostatak konfigiracije njesra.

Doduse za laptop ne znam cene,to sam zaboravio,sve sam gledao kroz prizmu PCa. Ako jee stvaarno 40 50 evra,onda valja pokusati valjda,nije mnogo. Ali kvalitetan ssd za komp je 100+ evra. Cenio sam da je isto i za toplap.

U svakom slucaju,ako grofu treba samo za izradu tabela. Mislim da ne vredi ni tih 50 evra da doplacuje.
A sta ti radis kada ne poklanjas jogurte?
User avatar
fabricio
 
Posts: 13703
Joined: 24 Dec 2016, 21:43

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby Cuburac » 13 Jan 2018, 14:23

Ako nije bilo jasno, 40-50 evra je razlika izmedju klasicnog harda i SSd-a kao doplata.
Ko god ozbljnije radi sa racunarima ce ostetiti benefit, narocito oni koji imaju poterbu za cestim promenama fajlova na kojima rade, kompajliranjem ( ja cak 3-4 puta dnevno moram da podizem razlicite OS-ove.)
Naravno da je stvar potrebe, ko otvori jedan wordov dokumet i gusla po njemu ceo dan, nema nikakve potrbe za SSD-om, ali on moze da radi i na kanti sa procesorom :biggrin:
Ako nije dobro, znaci da nije kraj. Ako je dobro, nece jos dugo bito tako.
User avatar
Cuburac
 
Posts: 13980
Joined: 15 Mar 2011, 15:44
Location: Komšiluk kruga dvojke

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby Гроф Тинторето » 13 Jan 2018, 16:45

fabricio, posedujem komp sa ssd, komp sa hdd i lap sa hdd. Radilo se na svim i najbolje je islo sa kompom sa ssd diskom.


Kompjuter sa ssd diskom ima i5 procesor, ali racunam i da bi i3 zavrsavao posao odlicno i da jedna komponenta ne prevazilazi drugu. Mislim da bi hdd umesto ssd usporavao stvari, ne moze da isprati brzinu procesora, a?

Sto se tice grafike, na svim kompjuterima imam integrisane graficke i nema problema. Jednostavno, ne koristim zahtevne programe, slike samo gledam, a od igrica moze samo menadzer i nfs 1 ili 2, a to sam igrao i pre 10 godina sa krs kompjuterima :)


Edit - sto se tice posla, otvaraju se fajlovi konstantno (desetak istovremeno gotovo uvek otvoreni). Obicni hard se nekad zakuca kad hocu novi fajl da otvorim
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:



Josep Pep Guardiola - GOAT
User avatar
Гроф Тинторето
 
Posts: 31603
Joined: 23 May 2015, 16:32

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby killchrome » 13 Jan 2018, 17:00

Ne seri da igras i dalje nfs 1 i 2 :D meni su kec i 2 SE omiljeni delovi NFS serijala :okk:
User avatar
killchrome
 
Posts: 3310
Joined: 25 Mar 2014, 16:24

Re: Vaš PC, mac, Amiga?

Postby Cuburac » 13 Jan 2018, 17:30

"Гроф Тинторето"
Edit - sto se tice posla, otvaraju se fajlovi konstantno (desetak istovremeno gotovo uvek otvoreni). Obicni hard se nekad zakuca kad hocu novi fajl da otvorim


HP sa SSD 128 GB sa dodatnih 4 GB memorije , znaci svega 8, CPU I3 6006 @ GH izadje 400 evra. I uzivaj. Za vise uzivanja , visa cena, ali i ovo je dovoljno da se osecas bonvivanski.
Ako nije dobro, znaci da nije kraj. Ako je dobro, nece jos dugo bito tako.
User avatar
Cuburac
 
Posts: 13980
Joined: 15 Mar 2011, 15:44
Location: Komšiluk kruga dvojke

PreviousNext

Return to Tehnika i tehnologija

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests