Board index Život van sporta Putovanja

Egzotika ...

Egzotika ...

Postby ALCZ45 » 08 Apr 2011, 21:16

Ne znam kako i odakle da pocnem da pisem na svojoj omiljenoj temi.
Prvo bih hteo da podelim sa vama radost otvaranja novog topica! :P :clap: :thankyou:
Zatim, da se ukljucim u istu :oops:

Ne bih hteo da odmah budem shvacen kao neko ko se hvali putovanjima, ali ako kazem da su mi ista pasija, mislim da cu dovoljno reci o sebi...
Obisao sam (skoro) ceo svet, vise puta...
Svako putovanje sa sobom nosi posebnu energiju, kao i ocekivanja. Naravno, svako je i razlicito na svoj nacin, bez obzira, sto se putuje cak i na ista mesta. Razlozi putovanja su ono sto ih razlikuje. Svakako, godisnje doba, drustvo, prevozno sredstvo...
To je i razlog sto ne bih mogao da dam odgovor na pitanje gde mi je najlepse bilo, gde sam se najbolje proveo.
U svakom slucaju, srednja Amerika, pomalo i juzna, kao i daleki istok, su ostavili najjaci utisak na mene... Evropu izopstavam iz ovoga.
Necu da davim vise, samo delim radost :D
ALCZ45
 
Posts: 266
Joined: 14 Mar 2011, 23:08
Location: Beograd

Re: Putovanja ...

Postby Tumbas » 08 Apr 2011, 21:35

Nemoj da davis nego pisi gde, sta i kako! I daj malo egzotike sa Dalekog Istoka i Juzne Amerike! A pri tome ne mislim na egzoticne biljke i zivotinje! :popcorn:
Moj tata je vaš kolega!
User avatar
Tumbas
 
Posts: 1764
Joined: 17 Mar 2011, 11:34

Re: Putovanja ...

Postby ALCZ45 » 08 Apr 2011, 22:49

Tumbas wrote:Nemoj da davis nego pisi gde, sta i kako! I daj malo egzotike sa Dalekog Istoka i Juzne Amerike! A pri tome ne mislim na egzoticne biljke i zivotinje! :popcorn:

Za pocetak izdvojicu samo one gde sam se doooobro odmorio.
Odmorio, znaci potpuno opustio, lezao-suncao, plivao, na miru citao, bavio se turistickim vodenim sportovima etc etc
Jeftino, sa laganim obilascima regionalne kulture i svega sto to nosi sa sobom- Bali, Java...
Skupo, bez obilazaka icega osim pustih ostrva, i uz najbolji snorkeling na svetu- Maldivi
Preskupo, nicim izazvano, osim nekretnina poznatih licnosti iz sveta sporta i muzike, uz glamur koji to prati, kao i najveci hotel na svetu- Bahami
Takodje bih stavio akcenat na skoro sva Karibska mala ostrva tipa St.Marten, St.Tomas, Antigua, Barbados... Tamo je takodje, raj! Pravi raj na zemlji!!!
ALCZ45
 
Posts: 266
Joined: 14 Mar 2011, 23:08
Location: Beograd

Re: Putovanja ...

Postby gogo23 » 10 Apr 2011, 01:30

ALCZ45 wrote:St.Marten,

Baie longue, duga plaža

Image

i zalazak na istoj
Image
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Putovanja ...

Postby ALCZ45 » 10 Apr 2011, 14:34

St, Marten je (koliko se secam) podeljen na Francuske i Holandske Antile, tacnije pola je bilo Francuska, a druga polovina Holandska kolonija. U samom gradu se ta razlika ne primecuje. Ono sto mi je tada ostalo urezano, je kurs. U radnjama si mogao da kupujes za evre ili dolare a odnos je bio 1:1 :wacko: Recimo, ako si imao samo euro kod sebe, nejebo si.
Pokusacu da pronadjem neke slike na kojima me nema, pa cu ih nakaciti :oops:
ALCZ45
 
Posts: 266
Joined: 14 Mar 2011, 23:08
Location: Beograd

Re: Putovanja ...

Postby irriducibili » 10 Apr 2011, 14:39

ALCZ45 wrote:Pokusacu da pronadjem neke slike na kojima me nema, pa cu ih nakaciti :oops:

Zasto ljudima pruziti samo polovicno zadovoljstvo? :angel2:
irriducibili
 
Posts: 24900
Joined: 14 Mar 2011, 23:13

Re: Putovanja ...

Postby ALCZ45 » 10 Apr 2011, 14:44

irriducibili wrote:
ALCZ45 wrote:Pokusacu da pronadjem neke slike na kojima me nema, pa cu ih nakaciti :oops:

Zasto ljudima pruziti samo polovicno zadovoljstvo? :angel2:

Zato sto sam nudista 8-)
A truba je da ubijam volju ljudima da obilaze ovu temu :angel2:
ALCZ45
 
Posts: 266
Joined: 14 Mar 2011, 23:08
Location: Beograd

Re: Putovanja ...

Postby irriducibili » 10 Apr 2011, 14:47

ALCZ45 wrote:
irriducibili wrote:
ALCZ45 wrote:Pokusacu da pronadjem neke slike na kojima me nema, pa cu ih nakaciti :oops:

Zasto ljudima pruziti samo polovicno zadovoljstvo? :angel2:

Zato sto sam nudista 8-)
A truba je da ubijam volju ljudima da obilaze ovu temu :angel2:

:blue:
irriducibili
 
Posts: 24900
Joined: 14 Mar 2011, 23:13

Re: Putovanja ...

Postby gogo23 » 10 Apr 2011, 17:02

ALCZ45 wrote:
irriducibili wrote:
ALCZ45 wrote:Pokusacu da pronadjem neke slike na kojima me nema, pa cu ih nakaciti :oops:

Zasto ljudima pruziti samo polovicno zadovoljstvo? :angel2:

Zato sto sam nudista 8-)
A truba je da ubijam volju ljudima da obilaze ovu temu :angel2:

U mom slucaju bi se to desilo cak i u kupacem. :sad2:
Ukoliko je nekome zanimljivo mogu da postavim jos slika a i da sto-sta ispricam o ostrvu. Nazalost, na drugom kompu koji je otisao u Q su mi bile slike sa St.Barta i Angvile ..bem ti ova digitalna govna nemam printanu fotografiju zadnjih 5-6 godina.
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Putovanja ...

Postby irriducibili » 10 Apr 2011, 17:07

Naravno da je zanimljivo, tome ova tema i sluzi. A svakako je pozeljno i opisati mesto sa fotografije, stice se kompletniji utisak
irriducibili
 
Posts: 24900
Joined: 14 Mar 2011, 23:13

Re: Putovanja ...

Postby gogo23 » 10 Apr 2011, 21:01

Irr, onda se spremi na dugo citanje :D , za pocetak a kasnije i pregled slika
Kao sto Alc rece, St Martin je podeljen na francuski deo i do nedavno holandski, a od oktobra prosle godine nezavisni deo ostrva.

Na ostrvu postoje granicne table ali ne postoji nikakva rampa niti kontrola.Postoje 2 glavna grada, Filisburg (nezavisni) i Marigo(francuski) Severni deo ostrva je francuski, a juzni nezavisni.

Zapadnu stranu ostrva zapljuskuje atlanski okean, a istocnu karipsko more. Ukupno na ostrvu koje nije veliko, negde oko 40 kvaratnjih milja, ima 33 plaze. Karipske su mnogo bolje za kupanje, a atlantske za dasku, surf, kajt i sl.Naravno sve su pescane, vulkanskog porekla i taj pesak je potpuno drugaciji od mediranskog ili azijskog ( a koje ja apsolutno ne podnosim ) Razlika je u tome sto se ne lepi na kozu i ne zavlaci u svaku poru kao neki drugi, i tek na Karibima sam shvatio zasto ljudi vole pesak.

Svi stanovnici francuskog dela imaju tretman kao i bilo koji drugi drzavljanin Francuske u Francuskoj.Svi stanovnici nezavisnog dela imaju malo bolji tretman nego sto su imali njihovi preci kod robovlasnika pre 300 godina. Klasicni domorodci ne postoje, preko 70% stanovnistva je africkog porekla, potomci su robova, a ostatak cine vecinom francuzi i holandjani, ali ima stanovnika iz celog sveta. Postoji i mala srpska sportska kolinija koju cine ragbisti koji su pre 10-ak godina trbuhom za ragbijem stigli na ostrvo. Ragbi je inace najpopularniji sport kako na ovom,tako i na okolnim ostrvima, a medjunarodno zajedno nastupaju kao West Indies.

Celo ostrvo zivi od turizma i trgovine, minimalna plata je 800 USD, ali je retka i uglavnom prelazi 1.000 USD za najnize kvalifikovane radnike. Cene su nesto vece nego kod nas. a ekstremno skuplje su neretnine i struja, koja se za celo ostrvo proizvodi iz elektrane koja radi na naftu. Iznajmljivanje studia u pristojnim delovima ostrva kosta min 900 usd/ mesec, dvosoban stan je vec 1.200, a Kwh struje 47 US centi sto je oko 10 puta skuplje nego kod nas.

Francuski deo ostrva je "penzionerski" i uglavnom se sve svodi na plazu/kupanje rucak, veceru i u ponoc fajront.
Iznad plaze Baie Lounge, cije sam slike postavio u prethodnom postu, se nalazi najskuplji hotel na ostrvu La Samanna ( http://www.lasammana.com ) koji je kombinacija hotelske zgrade i rasutih kucica sa apartmanima. U sezoni najjeftinija soba je 800 USD, a najskuplji apartman kosta 9.000 USD dnevno.
Karakteristicno za ovu plazu, koja se nalazi na jugozapadnoj strani ostrva i francuska teritorija na ovom delu ostrva pocinje od nje, je to sto u zavisnosti kojim pravcem duvaju uragani koji u prvom delu sezone uragana odnose pesak a potom ga vracaju na plazu, visina plaze u odnosu na nivo mora varira do 5 metara visinski. Na slikama koje su postavljene je visinska razlika oko 3m. i ovaj prirodni fenomen se desava svake godine iskljucivo na ovoj plazi.
Posto sam izgleda preterao sa duzinom posta i imam tehnickih problema da nastavim sa pisanjem za one koji se nisu smorili nastavak u sledecem postu.
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Putovanja ...

Postby Riquelme » 10 Apr 2011, 23:00

Svaka cast gogo na postu ... nastavi da nas "smarash" i dalje sa egzoticnim putopisima ... :bravo:
User avatar
Riquelme
 
Posts: 1974
Joined: 15 Mar 2011, 14:19
Location: Dorcol

Re: Putovanja ...

Postby gogo23 » 10 Apr 2011, 23:02

Sledece omiljeno mesto/ plaza je u uvali Ance Marcel, zapadna strana karipsko more.
Image
Plazu dele dva hotela iz lanca Radison i La Domeine. Fini francuzi nas uopste nisu pitali da li smo gosti hotela ili ne, posto postoji deo plaze koji je za ostale korisnike, tako da smo imali besplatne lezaljke, suncobrane, stolove i peskire. Valjda im nije palo na pamet da bi neko sa strane tek tako dosao na hotelsku plazu. Inace u slobodnom delu svaki rekvizit kosta 10 eura dnevno. Kako nas je bilo 4, ...

Dalje na sever, stize se do uvale iz koje se brodicem za 5 min stize na mikro ostrvo Pinel, na kome je zanimljivo videti velike iguane kako slobodno setaju ostrvcetom.
Pinel:
Image
Iguane na ostrvu nisam slikao, ali evo skoro pa dostojne zamene jedne "cuvarkuce" koja je nekoliko dana visila na drvetu ispod mog prozora.
Image
I tako dodjoh do jedine prave zanimljivosti na francuskom delu ostrva, najduze (2km) plaze na ostrvu, Baie Oriente, koja je podeljena na pet delova/zakupaca a kompletno je vlasnistvo jednog coveka. Sa puta se ukazuje prelep prizor - pogled na krovove kuca u zaledju plaze:

Image
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Putovanja ...

Postby gogo23 » 11 Apr 2011, 00:14

Silaskom sa puta, koji ide u krug oko ostrva ( ovde moram da pohvalim francuze, razlika izmedju njihovog dela i holandskog je otprilike kao izmedju nasih i hrvatskih puteva, ko se vozio zna o cemu pisem,) dolazi se do:
Image
Nemojte da je zbrkate sa onom pravom Waikiki koja je na Havajima( probacu da nadjem slike havajske) ali je dostojna imena.
Kao deo Orijent beja ( na cijem je suprotnom kraju od Waikikija ALC uzivao u nudistickom delu plaze) ona pripada atlantskom okeanu i nije uopste zanimljiva za plivanje vec za sportove na vodi/talasima kojima nisam nimalo vican. jedan obican dan i talasi od 2-3m, nisam bas uhvatio najbolji trenutak/talas:
Image
Ono sto je ovde dozivljaj je nedeljni rucak koji pocinje oko 14h. Lagani taktovi muzike koji su se do tada priguseno culi iz ogromnih zvucnika rasporedjenih po restoranu, u trenutku, uz zvuk brodske sirene, prerastaju u zaglusujucu, potpuno neocekivanu popodnevnu dance/haus tresku Istovremeno medju goste zalazi Agnjeska, dusa poljska slovenska na privremenom radu na ostrvu:
Image
U stopu je prati warm-up:
Image
a za njom nekoliko njih medju kojima je i ova koju moja supruga krsti " rodila je majka " a kod koje Shakira moze lagano na casove densa:
Image
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Putovanja ...

Postby ALCZ45 » 11 Apr 2011, 01:06

Nadjoh neke slike na kojima me nema
Image
Image
Image
evo puteva o kojim gogo prica
Image
ALCZ45
 
Posts: 266
Joined: 14 Mar 2011, 23:08
Location: Beograd

Next

Return to Putovanja

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests