Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Strip - Deveta umetnost

Strip - Deveta umetnost

Postby Crazy Soul » 22 Dec 2013, 00:06

Ne znam mnogo o istorijatu stripova, ali ih rado citam. Image
(Srecom tu je google pa se moze svasta nesto zanimljivo pronaci. Image)
A nadam se da ce i mnogi od vas imati sta da kazu na ovu temu.
Svaki strip je posebna riznica i na svoj jedan specifican nacin ostavlja neki poseban pecat u nasem odrastanju pa i kasnije.
Jedan od meni najomiljenijih je....
Image
Spoiler: pokaži
Modesti Blejz
Godine 1945. devojčica bez imena beži iz zarobljeničkog logora u Karilosu u Grčkoj. Ne seća se ničega iz svoje kratke prošlosti. Po završetku Drugog svetskog rata luta Mediteranom i Arabijom pri čemu uči umetnost preživljavanja u negostoljubivom svetu. Postaje dobar prijatelj sa još jednim lutalicom, mađarskim naučnikom po imenu Lob koji joj pružio obrazovanje i dao ime: Modesti Blejz. Kasnije će preuzeti kontrolu nad kriminalnom bandom u Tangeru i proširiti je na ceo svet pod imenom Mreža.

U to vreme sreće i Vilija Garvina. Uprkos očajničkom životu koji je tada živeo, uvidela je njegov potencijal i ponudila mu posao. Inspirisan njenim poverenjem u njega, Vili je napredovao i postao njena desna ruka u Mreži i najverniji prijatelj. Njihova veza je bazirana na uzajamnom poštovanju u zajedničkim interesima, ali nikad nisu postali ljubavnici, plašeći se da će to ugroziti posebnost njihove veze. Uvek je zove Princeza, način obraćanja dozvoljen samo Viliju.

Kada je procenila da je sakupila dovoljno novca, penzionisala se i u pratnji Vilija preselila se u Englesku. Pošto im je život bogataša bio dosadan, prihvataju poziv za pomoć koji im je uputio Ser Džerald Tarant, visoki funkcioner Britanske tajne službe — i odatle priča zaista počinje.

Mnoge pustolovine su bazirane na slučajevima u koji su Modesti i Vili umešani zahvaljujući njihovoj saradnji sa Tarantom. Međutim, neretko pomažu i potpunim strancima ili se bore protiv ekscentričnih zlikovaca na egzotičnim lokacijama svojom voljom, zbog želje za izvršenjem pravde; „duhovi“ iz njihove prošlosti u Mreži ih takođe proganjaju s vremena na vreme. Iako Modesti i Vili neće oklevati da ubiju, ako je neophodno — a jesu, u nekim prilikama, preuzeli uloge sudije, porote i dželata — izbegavaju preteranu silu kad god je moguće, često se oslanjajući na svoje posebne veštine.

U duhu drugih popularnih stripovnih i literarnih likova, Modesti i Vili generalno nisu starili tokom decenija; Modesti je uvek bila opisana kao devojka sa oko 26 godina, dok je Vili nekoliko godina stariji. Jedini izuzetak je bio u kratkoj priči iz 1996. "Cobra Trap" — poslednjoj priči o Modesti Blejz — u kojoj se radnja dešava u neodređenoj budućnosti u kojoj Modesti ima oko 40 godina, dok Vili ima oko 50.

Image
ImageWherever you go, go with all your heart...
User avatar
Crazy Soul
 
Posts: 6459
Joined: 05 Apr 2011, 09:19
Location: Beograd

Re: Deveta umetnost

Postby Unexpected » 22 Dec 2013, 00:17

Modesti... :inlove:

Očekujem uskoro Tegija na temi...

Od mene za početak:

Image

Spoiler: pokaži
Umpah-Pah
Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije

Umpah-Pah (fr. Oumpah-Pah) je Indijanac iz istoimenog stripa autora Albera Uderca i Renea Gošinija. Strip se prvi put pojavio 2. aprila 1958. u belgijskom strip-nedeljniku Le Journal de Tintin. Nakon samo pet objavljenih epizoda, Uderco i Gošini su odlučili da prekinu sa radom na ovom stripu kako bi se usredsredili na rad na tada mnogo popularnijem Asteriksu.
Umpah-Pah je Indijanac iz izmišljenog plemena Šavašavasi. Radnja stripa je smeštena u 18. vek, u vreme francuske kolonizacije Severne Amerike i ne oslanja se na stvarne istorijske činjenice. Omiljena uzrečica Umpah-Paha je Jak, jak, jak!, a omiljeno jelo mu je pemikan (jelo od sušenog ili mlevenog mesa pomešano sa mozgom i mašću jelena ili medveda).

Spisak epizoda:

Izdavač stripa za područje Srbije je Marketprint iz Novog Sada.
1. Dupli skalp (Oumpah-Pah le Peau Rouge)
2. Na ratničkoj stazi (Oumpah-Pah sur le sentier de la suerre)
3. I gusari (Oumpah-Pah et les pirates)
4. Tajna misija (Mission secrete)
5. Opsada (Oumpah-Pah contre foie-malade)
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Deveta umetnost

Postby civor » 22 Dec 2013, 00:22

Sad kad je otvorena ova tema da pitam zna li neko gde mogu da narucim " Sandman" Nila Gejmena i ako zna da mi kaze koliko to kosta?
Baron je najveci kralj
civor
 
Posts: 4300
Joined: 22 Mar 2013, 19:20

Re: Deveta umetnost

Postby Unexpected » 22 Dec 2013, 00:38

civor wrote:Sad kad je otvorena ova tema da pitam zna li neko gde mogu da narucim " Sandman" Nila Gejmena i ako zna da mi kaze koliko to kosta?

http://www.beliput.rs/izdanja/oblast.jsp?idOblast=23

Koliko se sećam cena je negde oko 1000-1200 dinara...
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Deveta umetnost

Postby Hezonja » 22 Dec 2013, 04:23

Uz Alana Forda ovo je prvi strip koji sam citao...Izazili su cesto delovi u Politikinom Zabavniku.

Image
Hezonja
 
Posts: 15233
Joined: 01 Dec 2012, 23:21

Re: Deveta umetnost

Postby civor » 22 Dec 2013, 09:22

Unexpected wrote:
civor wrote:Sad kad je otvorena ova tema da pitam zna li neko gde mogu da narucim " Sandman" Nila Gejmena i ako zna da mi kaze koliko to kosta?

http://www.beliput.rs/izdanja/oblast.jsp?idOblast=23

Koliko se sećam cena je negde oko 1000-1200 dinara...

Sad mi samo reci kojim redosledom da ih uzimam.
Baron je najveci kralj
civor
 
Posts: 4300
Joined: 22 Mar 2013, 19:20

Re: Deveta umetnost

Postby Unexpected » 22 Dec 2013, 11:04

civor wrote:
Unexpected wrote:
civor wrote:Sad kad je otvorena ova tema da pitam zna li neko gde mogu da narucim " Sandman" Nila Gejmena i ako zna da mi kaze koliko to kosta?

http://www.beliput.rs/izdanja/oblast.jsp?idOblast=23

Koliko se sećam cena je negde oko 1000-1200 dinara...

Sad mi samo reci kojim redosledom da ih uzimam.

Evo ovde imaš i redosled i cene:
http://www.alanford.co.rs/stripovi/stri ... i%20autori

Inače u pitanju je knjžarica Alan Ford u grčko-kiparskom tržnom centru na NBGD-u, a kao što možete videti na prvom mestu su joj stripovi...
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Deveta umetnost

Postby Oglala » 23 Dec 2013, 22:20

Odrasatao na Fordu, Zagoru i Dilanu :D

Sendmen je odlicna stvar, nesto najblize savrsenstvu sto ova umetnost moze da ponudi. Je l' cita/o neko Hellblazer-a?
veni, vidi, Kecman
Ay, Carmela
Paint i black

Dok ste živi, bićete mi krivi
User avatar
Oglala
 
Posts: 5258
Joined: 24 Aug 2011, 17:04

Re: Deveta umetnost

Postby Choda » 24 Dec 2013, 01:13

'nuff said :okk:

Last edited by Crazy Soul on 24 Dec 2013, 11:32, edited 1 time in total.
Reason: slika
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: Deveta umetnost

Postby lockdown » 24 Dec 2013, 11:19

Pogledajte ovu sliku policajca i recite da ta uniforma u predelu genitalija nije namerno tako nacrtana
Danju fin, noću Čarli Šin.
User avatar
lockdown
 
Posts: 21027
Joined: 22 Jun 2011, 13:15

Re: Deveta umetnost

Postby civor » 24 Dec 2013, 12:17

lockdown wrote:Pogledajte ovu sliku policajca i recite da ta uniforma u predelu genitalija nije namerno tako nacrtana

To je redovna pojava u stripovima cak i u onima za decu.
Baron je najveci kralj
civor
 
Posts: 4300
Joined: 22 Mar 2013, 19:20

Re: Deveta umetnost

Postby lockdown » 24 Dec 2013, 13:31

Narocito u Disneyevih, gde su satanisticke,seksisticke i rasisticke poruke...Pun youtube toga...No da ne ulazimo u to ko i sta je bio Disney i zasto je to tako..
Danju fin, noću Čarli Šin.
User avatar
lockdown
 
Posts: 21027
Joined: 22 Jun 2011, 13:15

Re: Deveta umetnost

Postby Choda » 24 Dec 2013, 19:14

Jel vi mene zajebavate? Okacim sliku mog omiljenog stripa iz detinjstva a vi komentarisete kako je nacrtana uniforma u predelu genitalija? :blue: :blue: :blue: Bas me zanima koju je subliminalnu poruku hteo crtac da posalje, da pandurima ne moze da se digne? :pop:
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: Deveta umetnost

Postby civor » 24 Dec 2013, 19:18

Choda wrote:Jel vi mene zajebavate? Okacim sliku mog omiljenog stripa iz detinjstva a vi komentarisete kako je nacrtana uniforma u predelu genitalija? :blue: :blue: :blue: Bas me zanima koju je subliminalnu poruku hteo crtac da posalje, da pandurima ne moze da se digne? :pop:

Mozda ovaj primer nije najbolji ali da ima primera ovoga o cemu pricamo ima ih i to dosta.
Baron je najveci kralj
civor
 
Posts: 4300
Joined: 22 Mar 2013, 19:20

Re: Deveta umetnost

Postby Crazy Soul » 24 Dec 2013, 19:50

Choda wrote:Jel vi mene zajebavate? Okacim sliku mog omiljenog stripa iz detinjstva a vi komentarisete kako je nacrtana uniforma u predelu genitalija? :blue: :blue: :blue: Bas me zanima koju je subliminalnu poruku hteo crtac da posalje, da pandurima ne moze da se digne? :pop:

Sreca sto ja nisam okacila celu sliku Modesty... ko zna sta bi sve komentarisali Image
ImageWherever you go, go with all your heart...
User avatar
Crazy Soul
 
Posts: 6459
Joined: 05 Apr 2011, 09:19
Location: Beograd

Next

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests