Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Epska fantastika, SF, Horor

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby SerbianRaven » 23 Aug 2011, 17:49

vicharhcp wrote:
SerbianRaven wrote:@vicharhcp otvraj tu taom dok ima entuzijazma :p I sta ti upste ovaj nick znaci? ;)

Otvorila i prebacila sve postove kojima smo zatrpali temu "knjiga koju trenutno citate" :biggrin:
Nick - prvi deo je jedan od nadimaka koji sam dobila u RL (vicha), a nastavak je skraceni naziv jednog od omiljenih mi bendova (rhcp) :roll:

@neocekivani - nisam iskapirala sinoc, koju seriju si samo odgledao?


Verovatno je covek mislio covek na PLIV dok smo mi pricali o tocku vremena :) Tako sam makar ja ukapirao,na zalost (ili pre srecu) tocak vremena nece na platno, ali za sada se najavljuje u stripu :)


A sto se nick-a tice nadam se da nisi tako paprena kao tvoj omiljeni bend iz Indjije :fies:

EDIT: Tak sam sada video da mozda i hoce na platno :)
User avatar
SerbianRaven
 
Posts: 277
Joined: 27 Mar 2011, 10:58

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby vicharhcp » 23 Aug 2011, 17:58

Meni je u Indjiji bilo extra! Isla bi opet sa sve saznanjem da ce biti isto tako :biggrin:
U decembru idem na njihov koncert u Bec :tambura:
"Nije uvek lako, ali je uvek lepo navijati za Partizan!" Duško Radović
SVE PROLAZI - PARTIZAN OSTAJE
Image :inlove:
They can take my last ticket at Hala Pionir.
User avatar
vicharhcp
 
Posts: 5260
Joined: 15 Mar 2011, 09:54
Location: Beograd

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby SerbianRaven » 23 Aug 2011, 18:32

Moja drugarica (koja isto cite epsku fantastiku, cisto da se drzimo teme) posle koncerta u Indjiji ih mrzi :) A pre toga ih je obozavala. Ja nisam bio u zemkji pa nisam isao :)
User avatar
SerbianRaven
 
Posts: 277
Joined: 27 Mar 2011, 10:58

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 23 Aug 2011, 19:45

Ma dajte ljudi nema sanse da se snimi film po WoT-u, serija je realnija,mada bi ja najvise voleo da se napravi Anime i PLiV i WoT. :)

Vidim da Ime Vetra svi hvale na netu, mada dok se ne zavrsi serijal ne uzimam u ruke :P
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Unexpected » 23 Aug 2011, 22:07

vicharhcp wrote:@neocekivani - nisam iskapirala sinoc, koju seriju si samo odgledao?

Pusti, proklizao sam načisto, ne znam ni sam zašto sam to napisao. :vidbudale:

Nego, da se vratimo na temu.
Iako se ne slažem sa nekim Simonsovim stavovima, moram priznati da mi kao pisac izuzetno prija. Dobri su mi i romani koje ljudi uglavnom pljuju. Jednostavno, prija mi njegov stil.

Za početak bih preporučio legendarnu epsku sagu o Hiperionu. Šuška se nešto i o snimanju filma.

Hiperion
Image
Na svetu zvanom Hiperion, izvan domašaja zakona Hegemonije Čoveka, čeka stvorenje zvano Šrajk. Ima onih koji ga obožavaju. Ima onih koji ga se plaše. A ima i onih koji su se zarekli da će ga uništiti. U dolini Vremenskih grobnica, gde se ogromne građevine kreću unazad kroz vreme, Šrajk čeka njihov dolazak.

U predvečerje Armagedona, dok čitava galaksija ratuje, sedam hodočasnika polazi na poslednje putovanje na Hiperion, u potrazi za odgovorima na nerazrešene zagonetke svojih života. Svaki hodočasnik u sebi nosi očajničku nadu – i strašnu tajnu. A jedan možda drži u rukama sudbinu celog čovečanstva.


Pad Hiperiona
Image
U fantastičnom nastavku epske avanture započete u Hiperionu, Simons nas vraća u daleku budućnost na dramatičan i inventivan način. Tajanstvene Vremenske Grobnice se otvaraju. A tajne koje sadrže podrazumevaju da više ništa - ništa u čitavoj vasioni - neće biti kao pre.

Zemlja je odavno uništena, a čovečanstvo sada nastanjuje više od 150 svetova povezanih Mrežom, sistemom trenutnog putovanja koji su stvorile i njime upravljaju veštačke inteligencije, samosvesni, savršeni računari. Ovi svetovi spremaju se da zarate sa ogrankom ljudske rase koja je prezrela zavisnost od veštačkih inteligencija. Rizik uništenja preti planeti Hiperion, njenim Vremenskim Grobnicama koje putuju unazad kroz vreme i bogu Šrajku - vesniku bola i odmazde. Pripovedanje je usredsređeno na Mrežu i njenog vođu, Meinu Gledston, iz perspektive Džozefa Severna, kibernetske rekonstrukcije pesnika Džona Kitsa, te na sedam hodočasnika koji pohode Šrajka i mogu uticati na ishod rata. Simons suprotstavlja dobro i zlo, a religije čoveka i mašina bore se za nadmoć. I pored tako epskih proporcija priče, autor osvaja srca čitalaca krajnje humanim likovima od čijih postupaka zavisi sudbina vascelog čovečanstva.


Endimion
Image
Treći deo sage, kojom se Den Simons dokazao kao jedan od najumešnijih stvaralaca ovog žanra, pripoveda zatvorenik koji čeka smaknuće, oko 250 godina posle zbivanja opisanih u Padu Hiperiona. On opisuje sled događaja koji ga je načinio telohraniteljem One Koja Podučava, mesije čiji je dolazak predskazan na kraju drugog dela ove epopeje.

Rol Endimion je običan vodič za lovce sa drugih svetova, ali sticajem okolnosti biva umešan u zbivanja koja će dovesti do njegovih pustolovnih putovanja po planetama stare Hegemonije.

Ranije državno ustrojstvo naseljenog dela vasione zamenila je nova crkvena država nazvana Paks i glavni junak mora se suočiti sa nemilosrdnim progonom i pretnjama, u zamršenoj priči čiji su aktivni učesnici i likovi poznati iz predhodne dve knjige - pesnik Martin Silenus i zagonetni Šrajk.

Endimion je priča o ljubavi i pamćenju, o trijumfu i stravi, dostojna predhodnica četvrtog, završnog dela jednog od najvećih serijala naučne fantastike.


Uspon Endimiona
Image
Uspon Endimiona dovršava pripovest započetu u Endimionu i vodi sudbinu vasione Hiperiona u sasvim drugom pravcu. Ovo nije priča o međuzvezdanim državama ili svemirskim bitkama, iako u njoj ima i jednog i drugog. Ovo je pre jevanđelje o mesiji empatijskog humanizma, smešteno u svet svemirske opere, sa porukom da je ljubav suštinska sila univerzuma. Uz tu poruku Simons daje odgovore na pitanja koja kopkaju čitaoce prethodna tri njegova romana iz istog sveta - Hiperion, Pad Hiperiona i Endimion: Šta je zapravo Štrajk? Kakva je njegova uloga? Ko ili šta je ukralo Zemlju? Šta smera Srž? Zbog čega se udružila sa crkvom Paksa? Kako se Rol Endimion obreo u Šredingerovoj kutiji? Šta će se dogoditi s Aneom? I tako dalje, i tako dalje...

U gotovo starozavetnom svetu politike, rata, osvete i propasti, Aneina filozofija usmerena je na pojedince i njihove odnose, na poverenje, zajedništvo, oproštaj, iskupljenje i nenasilan otpor. Ona se usredsređuje na ljubav i veze među ljudima neophodne za stvaranje i održavanje života, a sve to čini usred spektakularne revolucije protiv međuzvezdanog carstva, čije su poprište fascinantne planete, tvorevine jednog od najmaštovitijih savremenih pisaca.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Unexpected » 23 Aug 2011, 22:38

SerbianRaven wrote:Verovatno je covek mislio covek na PLIV dok smo mi pricali o tocku vremena :) Tako sam makar ja ukapirao,na zalost (ili pre srecu) tocak vremena nece na platno, ali za sada se najavljuje u stripu :)


Skoro pa si pogodio. U trenutku pisanja mog glupog posta sam "rezao" ortaku Igru prestola (za koju važi onaj post :biggrin: ), i jurio po polici knjigu koju sam pomenuo, da vidim da li se dobro sećam da su u njoj pomenute priče. I tako...mozak ode u tri lepe...valjda se još nije uključio posle odmora.

Evo iskupljenja za napisane gluposti:
Spoiler: pokaži
The Wheel of Time - New Spring 1-5 by Robert Jordan and Chuck Dixon:
The[1].Wheel.of.Time-New.Spring.05._2006_.cbr: http://www.megaupload.com/?d=D6JZCU5B
The[1].Wheel.of.Time-New.Spring.04._2005_.cbr: http://www.megaupload.com/?d=E43K5LB8
The[1].Wheel.of.Time-New.Spring.03._2005_.cbr: http://www.megaupload.com/?d=RCMYKMQJ
The[1].Wheel.Of.Time-New.Spring.02__2005_.cbr: http://www.megaupload.com/?d=CLNLS741
The[1].Wheel.of.Time-New.Spring.01._2005_.cbr: http://www.megaupload.com/?d=OXZRSJU7
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 23 Aug 2011, 23:05

Za početak bih preporučio legendarnu epsku sagu o Hiperionu


Procitao sam prve dve knjige, pre jedno 5 godina i mogu ti reci da mi se svidelo. Cini mi se da je prva bolja od druge, zapravo veci utisak su mi ostavile jedno 2-3 price iz prve knjige nego cela druga. Svakako topla preporuka i sa moje strane.

Endimion ondosno njegov Uspon nisam citao, jer sam sa par strana cuo da je kraj knjige izuzetno emocionalno tezak za citanje, pa sam u tom trenutku izabrao da preskocim i nisam se vise vracao.

E sad zanima me da li si procitao Ilion od njega, ja sam poceo da citam i smorio sam se, ustvari sto sam vise citao knjigu ona me je podsetila na Gospodara Svetlosti o Zelaznija(koja je btw fenomenalna knjiga), ustvari Simons je tu ideju o Bogovima-ljudima koji zive na planini ukrao od Zeleznog, i ja jednostavno nisam mogao da je izbacim iz glave te sam odusto od Iliona.

Ustvari svima Lord of The Light je definitivno must read!

Evo i par uvodnih recenica: His followers called him Mahasamatman and said he was a god. He preferred to drop the Maha- and the -atman, however, and called himself Sam. He never claimed to be a god, but then he never claimed not to be a god.. :blue:
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Unexpected » 23 Aug 2011, 23:15

Choda wrote:Endimion ondosno njegov Uspon nisam citao, jer sam sa par strana cuo da je kraj knjige izuzetno emocionalno tezak za citanje, pa sam u tom trenutku izabrao da preskocim i nisam se vise vracao.

Pretežak, ali vredi. Mislim da sam ćutao ceo dan po završetku knjige.

Choda wrote:E sad zanima me da li si procitao Ilion od njega, ja sam poceo da citam i smorio sam se, ustvari sto sam vise citao knjigu ona me je podsetila na Gospodara Svetlosti o Zelaznija(koja je btw fenomenalna knjiga), ustvari Simons je tu ideju o Bogovima-ljudima koji zive na planini ukrao od Zeleznog, i ja jednostavno nisam mogao da izbacim je izbacim iz glave te sam odusto od Iliona.

Pročitao sam i Ilion i Olimp.
Meni se svidelo, a i nisu baš Bogovi-ljudi, da ne otkrivam.
Moraveci Manmut i Orfi sa Ija su mi fenomenalni likovi.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 23 Aug 2011, 23:28

Unexpected wrote:Pretežak, ali vredi. Mislim da sam ćutao ceo dan po završetku knjige.

Sad si me zaintrigirao, mozda se i odlucim za taj poduhvat kad mi se zavrsi rok :biggrin:
Unexpected wrote:Moraveci Manmut i Orfi sa Ija su mi fenomenalni likovi.


Sad se setih njihove glave sam jedino i procito do kraja Iliona..
Unexpected wrote:a i nisu baš Bogovi-ljudi, da ne otkrivam.

Moze na PM pojasnjenje.
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Unexpected » 24 Aug 2011, 11:50

Ovo sam postovao na "Knjiga koju biste preporučili". Sada nekako više pripada ovde.
Inače, meni jedna od omiljenijih pripadnica ovih žanrova.

Unexpected wrote:Američki bogovi, Nil Gejmen u možda svom najboljem izdanju.

AMERIČKI BOGOVI
Nil Gejmen
Laguna

Image

O knjizi

Oluja se spremala...
Senka je proveo tri godine u zatvoru, gledajući svoja posla, robijajući svoju kaznu. Samo je želeo da se vrati u zagrljaj svoje voljene žene i da se kloni nevolje do kraja života. Ali svega nekoliko dana pre isteka kazne, saznaje da mu je žena poginula u saobraćajnoj nesreći i njegov svet gubi vatru koja ga je grejala.

U avionu, putujući kući na sahranu, Senka upoznaje sedog čoveka koji sebe zove Gospodin Sreda. Samozvani prevarant i bitanga, Sreda nudi Senki posao. A Senka, kao čovek koji više nema šta da izgubi, prihvata.

Ali rad za enigmatičnog Sredu ima svoju cenu, i Senka ubrzo shvata da će njegova uloga u Sredinim mahinacijama biti mnogo opasnija nego što je mogao i da zamisli. Zapetljan u svet tajni, on kreće na divlje putešestvije i susreće, između ostalih, ubilačkog Černoboga, đavolastog Gospodina Nansija i prelepu Ister – koji, izgleda, svi znaju više o njemu nego on sam.

Senka će naučiti da prošlost ne umire, da svi, uključujući i njegovu pokojnu ženu, imaju tajne, i da su ulozi viši nego što je iko mogao i da zamisli.

Oko svih njih preti da izbije oluja epskih razmera. Ukoro će Senka i Sreda biti uvučeni u sukob star koliko i samo čovečanstvo. Jer, ispod mirne površine svakodnevnog života, vodi se rat…

“I ovim romanom Gejmen dokazuje da je mnoge pripovedače ostavio u prašini daleko iza sebe”
Publishers Weekly

“Briljantni dijalozi i oštroumno tumačenje modernog društva pokazuju da je Gejmen koliko vizionar toliko i majstor pisane reči”
AudioFile

“Reći da je Gejmen običan pisac isto je što i reći da je Da Vinči brljao po platnima”
Minneapolis Star Tribune

The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Withnail » 24 Aug 2011, 12:30

Gejmena obozavam.
User avatar
Withnail
 
Posts: 6078
Joined: 28 Mar 2011, 01:43

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 24 Aug 2011, 12:45

Kad smo vec kod Gejmena, njegovo najpoznatije delo je strip Sandman.Vrlo tesko moze da se nadje nase izdanje,zato da biste imali uvid koliko je strip kvalitetan, predlazem svima da bar procitaju cetvrti deo prve knjige.

Prica je mnogo dobra, a i jedino predznanje koje vam treba je da je on Morfeus Sendmen Gospodar Snova dosao u pakao da nadje svoju izgunbljenu kacigu. :)

Evo linka:
Spoiler: pokaži
http://www.4shared.com/document/HrTOxK2-/Gaiman_Neil_-_Sandman_04_-_Pre.html
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Unexpected » 24 Aug 2011, 12:50

Choda wrote:Kad smo vec kod Gejmena, njegovo najpoznatije delo je strip Sandman.Vrlo tesko moze da se nadje nase izdanje,zato da biste imali uvid koliko je strip kvalitetan, predlazem svima da bar procitaju cetvrti deo prve knjige.

Bio je strip da se pazari ovde: http://www.alanford.co.rs/ , a i viđao sam ga na sajmovima.
Inače na pretprošlom sajmu sam pazario Nikadođiju za 100 dindži.

Što se tiče Sandmen-a, nikako da se nakanim da ga pročitam/kupim.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Withnail » 24 Aug 2011, 13:31

Ja sam Sendmena uzimao iz biblioteke.
aaa Nikadodjija...ja to trazim po celom gradu vec dve godine al nigde da nadjem...kad nisu stampali reizdanje, vec samo ono matoro iz 90ih...delovalo mi je kao sf da nadjem to, al eto ti nadje na sajmu...jedan :facepalm: za mene sto nisam isao tamo poslednjih godina...uglavnom mi je ostalo to od njega, a da je objavljeno kod nas
User avatar
Withnail
 
Posts: 6078
Joined: 28 Mar 2011, 01:43

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Unexpected » 24 Aug 2011, 13:35

Withnail wrote:Ja sam Sendmena uzimao iz biblioteke.
aaa Nikadodjija...ja to trazim po celom gradu vec dve godine al nigde da nadjem...kad nisu stampali reizdanje, vec samo ono matoro iz 90ih...delovalo mi je kao sf da nadjem to, al eto ti nadje na sajmu...jedan :facepalm: za mene sto nisam isao tamo poslednjih godina...uglavnom mi je ostalo to od njega, a da je objavljeno kod nas

Što se tiče Nikadođije, bio sam u istoj situaciji kao ti. Na sajmu naletim, u onom delu gde su polovne knjige, na bukvalno neotvorenu, staro izdanje naravno. Probaj na sajmu, treba biti uporan.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: elemujka and 56 guests