Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Epska fantastika, SF, Horor

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby harper lee » 28 Sep 2011, 19:06

Tata ti je filozof, znas. :biggrin:

Da dodam prvih tri dela Herbertove Pescane planete, komplet Asimova o robotima, Legvinkini Leva ruka tame, Svet se kaze suma i Covek praznih saka, Zelaznog uzduz i popreko ako se palis na price o moci. Filip K. Dik i Lem su vec pomenuti, tu ne mozes da promasis, Klark svi raniji i samostalni radovi, Covek u visokom dvorcu i Knjiga Lobanja od Silverberga... dosta ti je za sada. :biggrin:

karambol wrote:1.Komplet "Rama" od Klarka
2. Hiperion - Endimion (bez obzira šta ovi filozofi pričali o tome) izvrsno
3. Zadužbine od Asimova

Kad sve to pročitaš, a trebaće ti bar 2 meseca, naći ćemo još po nešto.

PS. Obavezno: Kontakt - Karl Sagan
Ignorisem te k'o Vucic poplavu.
User avatar
harper lee
 
Posts: 14014
Joined: 13 Aug 2011, 17:51

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 28 Sep 2011, 19:54

@ karambol i harper zabelezeno :okk: Zanima me dal je neko od vas procitao Knjigu novog Sunca od Dzin Vulfa. Video sam na raznim sajtovima da knjiga ima fenomanalne review-e, ja sam procitao prvu knjigu i smorio se, doduse tad kad sam citao bio sam u poprilicnom smoru pa je to mozda imalo uticaja na mene..

I druga knjiga ako je neko procitao Noc u samotnom oktobru od Zelaznia,neki kazu da je to njegovo najbolje delo, pa me zanima miljsenje pre nego sto pocnem da trazim da je kupim..
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby karambol » 28 Sep 2011, 20:08

Knjiga novog sunca jeste smor bez obzira na raspoloženje.

Ovog Želaznija nisam čitao.
Pravih se reči uvek kasno setim,
odgovor znam kad ostanem sam...
karambol
 
Posts: 471
Joined: 05 Jun 2011, 16:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby harper lee » 29 Sep 2011, 00:41

Choda wrote:@ karambol i harper zabelezeno :okk: Zanima me dal je neko od vas procitao Knjigu novog Sunca od Dzin Vulfa. Video sam na raznim sajtovima da knjiga ima fenomanalne review-e, ja sam procitao prvu knjigu i smorio se, doduse tad kad sam citao bio sam u poprilicnom smoru pa je to mozda imalo uticaja na mene..

I druga knjiga ako je neko procitao Noc u samotnom oktobru od Zelaznia,neki kazu da je to njegovo najbolje delo, pa me zanima miljsenje pre nego sto pocnem da trazim da je kupim..


Tja, meni se Vulf nije nesto narocito dopao mada nemoj to da uzimas ozbiljno. Vecini jeste. Ja vise volim te straightforward fazone u literaturi, malo me smara filozofiranje ako nije filozof u pitanju. Zelazni je do jaja, mada da sam juce umro ne bih znao da mu Noc smatraju najboljom knjigom.
Ignorisem te k'o Vucic poplavu.
User avatar
harper lee
 
Posts: 14014
Joined: 13 Aug 2011, 17:51

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 29 Sep 2011, 01:21

harper lee wrote:Zelazni je do jaja, mada da sam juce umro ne bih znao da mu Noc smatraju najboljom knjigom.


Znam da je do jaja, al da li si citao Noc?
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby harper lee » 29 Sep 2011, 01:35

Choda wrote:
harper lee wrote:Zelazni je do jaja, mada da sam juce umro ne bih znao da mu Noc smatraju najboljom knjigom.


Znam da je do jaja, al da li si citao Noc?


Citao cak i najvece smorove od njega, bio u takvoj fazi. Morao bih da presaltam po bilioteci da vidim sta je sve tamo po naslovima ali toliko sam se nagrdio veceras da me mrzi da ustanem sa stolice. Uglavnom Ruza za Propovednika je moj favorit.
Ignorisem te k'o Vucic poplavu.
User avatar
harper lee
 
Posts: 14014
Joined: 13 Aug 2011, 17:51

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 29 Sep 2011, 22:50

Kad vec pricamo o SF-u da preporucim da pogledate film The Man from Earth, meni se bas svideo, a namerno ga postavljam ovde jer se ceo film desava u dnevnoj sobi za jedan dan, i nekako dok sam ga gledao imao sam osecaj kao da citam neku kratku pricu..
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 01 Oct 2011, 21:54

Za sve koji ne mogu da cekaju Lagunin prevod koji se ocekuje sledece godine,Hrvati su izbacili prevod A Dance with Dragons, to sto su naslov preveli Ples Zmajeva meni dovoljno govori da onaj ko je prevodio nema pojma i da taj prevod treba zaobici u sirokom luku. Moj savet je da knjigu procitate na Engleskom, originalni text je uvek bolji od prevoda, doduse nekad je ta razlika zanemarljiva ali u ovom slucaju to sigurno nece biti jer se kroz najbolje napisanje glave u knjizi provlaci rima koja je prakticno ne prevodljiva a ima veliki znacaj..
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby alcesta » 02 Oct 2011, 23:01

Ovo nije fer, uvek se najzanimljivija priča povede kad ja nisam tu. :colera:

Choda wrote:@ karambol i harper zabelezeno :okk: Zanima me dal je neko od vas procitao Knjigu novog Sunca od Dzin Vulfa. Video sam na raznim sajtovima da knjiga ima fenomanalne review-e, ja sam procitao prvu knjigu i smorio se, doduse tad kad sam citao bio sam u poprilicnom smoru pa je to mozda imalo uticaja na mene..

Meni se KNS dopala, ali to je i sve što sam od Vulfa čitala. Više mi se sviđa njegov stil nego sam zaplet, ne valja što previše komplikuje i onda ti se u 4. knjizi pojavi neki detalj iz prve na koji uopšte nisi obratio pažnju a on odjednom ispada strašno bitan pa sam morala da se vraćam nekoliko puta na početak i da tražim koji to lik beše i šta se ono dogodilo pre par knjiga. :tap: S druge strane dopada mi se kako rešava neke detalje, posebno s jezičkog aspekta onaj narod koji govori samo u poslovicama i ustaljenim frazama (zaboravih kako se zovu, davno sam čitala). Ukratko, ne valja što za Vulfa treba mnogo koncentracije i NIKAKO da se prave pauze između knjiga nego da se čitaju zaredom. Inače meni su ga uglavnom preporučivali s tim što su me upozorili da je jako morbidan i da treba dobar stomak za neke scene, i onda kad sam počela da čitam očekivala sam nešto deset puta gore pa mi ništa nijezasmetalo :biggrin:

Lem i Dik, ne znam koga više volim :inlove: btw, ako neko ima ili zna gde može da se nađe elektronska verzija Lemovog predgovora Ubiku bila bih jako zahvalna, znam da ima u nekom izdanju Ubika ali ja ga nemam. :(
Jasno mi je šta vam smeta kod Lemovog filozofiranja generalno, dovoljno je pročitati Glas Gospodara :tap: ali zato su mu kratki romani fenomenalni, sećam se da mu se nije dopala ekranizacija Solarisa pa je prokomentarisao da je Tarkovski od romana napravio Dostojevskog, ali ja zaista nalazim neke sličnosti između njega i Dostojevskog u Solarisu, pa recite da sam luda. :jezik:
Fijasko ima fantastičnu postavku ali je preterao s detaljisanjem i digresijama, početak će previše ljudi odvratiti da čitaju do kraja što je stvarno šteta. :( Izgleda mi da mu kratke forme najbolje leže (tu uključujem i kratke romane). Dok sam gledala Matrix 2 (zašto, o zašto su snimali nastavke :colera: ) sve vreme mi se Nepobedivi motao po glavi. :biggrin:

Choda wrote:Kad vec pricamo o SF-u da preporucim da pogledate film The Man from Earth, meni se bas svideo, a namerno ga postavljam ovde jer se ceo film desava u dnevnoj sobi za jedan dan, i nekako dok sam ga gledao imao sam osecaj kao da citam neku kratku pricu..
Ja sam imala osećaj da gledam pozorišnu predstavu, i mislim da bi bolje delovalo u pisanoj formi. Svakako je osveženje gledati SF film bez eksplozija, efekata i gomile džidža koje pokrivaju nedostatak priče. (Btw, ako nisi gledao The Moon i Children of men, velika preporuka :okk: )

Ne smem da počinjem o Diku, treba i da spavam noćas :biggrin: ali zato mogu da kažem da je Ursula sjajna, iako sam više čitala njenog EF-a. Od Sf-a na mene je daleko najjači utisak ostavio Čovek praznih šaka (genijalan prevod naslova, btw), pa onda Leva ruka tame. Interesantno je da je prvi njen roman na koji sam naišla bio Svet se kaže šuma, i za razliku od harpera nikako mi se nije svideo pa su prošle godine pre nego što sam rešila da joj pružim novu šansu. Ko zna, iz ove perspektive možda bi trebalo opet da pročitam to, dosta je godina prošlo.

Uspešno sam zaboravila šta su ti harper i karambol preporučili a i ako si napisao šta si čitao i šta voliš, pa mogu samo da se nadam da ne ponavljam već rečeno, ako mrziš serijale kao ja evo ti samo par koje su zasebne:

B. Pekić - Atlantida :inlove: (nepravedno zapostavljen kao SF pisac IMO, a Besnilo si sigurno čitao, mada ionako je to više horor)
A&B. Strugacki - Teško je biti bog
I. Asimov - Čelične pećine (prva knjiga serijala ali potpuno dovršen roman, ako voliš krimiće ne bi trebalo propustiti a ne moraš da čitaš ostale)
A. Klark - Kraj detinjstva ili Grad i zvezde
Dika si čitao koliko vidim (edit: ili sam pobrkala s lokijem :tap: previše sam umorna i sve mi se izmešalo ko je šta pisao :tap: ) sve priče od njega koje mogu da se nađu su uvek preporuka :inlove: samo ne Glas trećeg u onom prevarantskom izdanju gde jednu priču prodaju kao celu knjigu sa velikim slovima po bezobraznoj ceni :funbat: a o romanima... nema vremena :biggrin: ionako sam mislila da će ovo biti kraće :laugh:
I will not walk your dusty path and flat,
denoting this and that by this and that,
your world immutable wherein no part
the little maker has with Maker's art.
I bow not yet before the Iron Crown,
nor cast my own small golden sceptre down.
User avatar
alcesta
 
Posts: 7357
Joined: 12 Jun 2011, 12:48

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Unexpected » 21 Oct 2011, 16:26

Choda wrote:Kad vec spomenu Tocak 11. deo bi kod nas trebao da izadje pred sajam knjiga..

Danas izašao
Bodež snova - prvi deo
Cena: 740.00din / Sa popustom i do: 555.00din

alcesta wrote:B. Pekić - Atlantida :inlove: (nepravedno zapostavljen kao SF pisac IMO, a Besnilo si sigurno čitao, mada ionako je to više horor)

Upravo reizdala Laguna, kao i Besnilo i 1999.

Besnilo
Cena: 950.00din / Sa popustom i do: 712.50din

Atlantida
Cena: 990.00din / Sa popustom i do: 742.50din

1999
Cena: 850.00din / Sa popustom i do: 637.50din
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby alcesta » 22 Oct 2011, 13:43

Ako je Atlantida u dva toma to i nije tako loša cena. Međutim, pošto piše 500+ strana i meki povez izgleda da nije. :(
S obzirom da Laguna u zadnje vreme štampa knjige na žutom toalet papiru, možda ipak bolje uzeti izdanje Novosti ili Solarisa ako nisu mnogo skuplja.
I will not walk your dusty path and flat,
denoting this and that by this and that,
your world immutable wherein no part
the little maker has with Maker's art.
I bow not yet before the Iron Crown,
nor cast my own small golden sceptre down.
User avatar
alcesta
 
Posts: 7357
Joined: 12 Jun 2011, 12:48

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Unexpected » 22 Oct 2011, 13:46

alcesta wrote:Ako je Atlantida u dva toma to i nije tako loša cena. Međutim, pošto piše 500+ strana i meki povez izgleda da nije. :(
S obzirom da Laguna u zadnje vreme štampa knjige na žutom toalet papiru, možda ipak bolje uzeti izdanje Novosti ili Solarisa ako nisu mnogo skuplja.


Jedan tom. Neznatno su poboljšali papir, nije žut.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby karambol » 22 Oct 2011, 21:19

Kad bejah mlad, pročitah "Reklamokratiju", bejaše to dobar SF.
Sad ponovo pročitah to isto, postade dobar realizam...
Pravih se reči uvek kasno setim,
odgovor znam kad ostanem sam...
karambol
 
Posts: 471
Joined: 05 Jun 2011, 16:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Felipao » 22 Oct 2011, 23:07

Gledam Game of thrones,zavrsih 9 epizodu i smorio sam se najgore! Znachi ne mogu hebeno da verujem

Spoiler: pokaži
Aj sto mi ubishe omiljenog junaka,al sto bar nije otishao casno :crybaby:


Serija je odlicna iako sam ocekivao posle prve epizode malo drugaciju koncepciju,vise macetanja a manje drame i spletki al sta je tu je :D

Razmisljam i da kupim knjige ali sad nisam siguran,opet cu da popizdim dok budem citao ovaj deo iz zavrsnice proklete devete epizode.Jbt koliko mi ubishe zelju da nastavim dalje,ko je to smislio jebote,kolko loshe ffs!

Inache koliko kosta jedna knjiga odnosno sve? Ocekujem Vicha da odgovori u rekordnom roku :D
User avatar
Felipao
 
Posts: 10972
Joined: 15 Mar 2011, 22:46
Location: OBR

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 23 Oct 2011, 11:19

Felipao wrote:Razmisljam i da kupim knjige ali sad nisam siguran,opet cu da popizdim dok budem citao ovaj deo iz zavrsnice proklete devete epizode.Jbt koliko mi ubishe zelju da nastavim dalje,ko je to smislio jebote,kolko loshe ffs!
Inache koliko kosta jedna knjiga odnosno sve?


Kupi knjige obavezno, u seriji je dosta radnje ispusteno da bi moglo sve da stane u 10 epizoda.

Sto se tice cena knjiga u Laguni valjda ako uzmes vise od 3 knjige imas popust, a buduci da sad ide sajam knjiga mozda bude i nekog dodatnog popusta, evo ti link pa pogledaj cene http://www.laguna.rs/n100_knjiga_igra_p ... aguna.html
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 62 guests