Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Epska fantastika, SF, Horor

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Withnail » 24 Aug 2011, 13:53

Imam to nase izdanje u kompu al je meni problem da citam tako knjigu...ja sam samo za klasicni nacin...al ako ne nadjem preostaje mi samo to il da odstampam
User avatar
Withnail
 
Posts: 6078
Joined: 28 Mar 2011, 01:43

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Unexpected » 30 Aug 2011, 11:17

Za ljubitelje Kinga,novi roman:

Image
Stiven King
POD KUPOLOM

Jednog sasvim običnog, lepog dana gradić Česters Mil u američkoj državi Mejn neobjašnjivo je odsečen od ostatka sveta nevidljivim poljem sile. Avioni padaju pri kontaktu sa njim, a jednoj baštovanki odsečena je ruka kada se Kupola spustila na nju. Ljudi koji obavljaju poslove u susednim gradovima odvojeni su od svojih porodica... Niko ne razume šta ova tajanstvena ograda predstavlja, odakle potiče i da li će ikada nestati.

Del Barbara, veteran iračkog rata, a sada kuvar, moraće da se udruži sa nekolicinom neustrašivih građana – vlasnicom novinskog lista Džulijom Šamvej, jednom medicinskom sestrom, jednom odbornicom i trima hrabrim klincima. Nasuprot njima, Džim Reni, političar koji ne preza ni od čega, pokušava da u rukama čvrsto zadrži uzde moći, zajedno sa svojim sinom, koji krije zastrašujuću tajnu. Međutim, navjeći protivnik jeste sama Kupola, jer stanovnici Česters Mila ne samo da imaju malo vremena nego ono neumitno ističe...

Pod Kupolom je još jedno remek-delo Stivena Kinga. Završetak svakog poglavlja mami vas da pročitate sledeće, uvlačeći vas u psihološku dramu koja je tako bogata da je zapravo ne čitate, već proživljavate.

The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby alcesta » 20 Sep 2011, 18:26

Auuu ala ste se raspisali a ja u debelom zaostatku :)

Hiperion :inlove: jedan od najboljih SF romana svih vremena :inlove: (mislim na obe knjige). Endimion je takođe dobar ali mnogo više zamerki imam tu, može da se izbaci bar stotinak strana bez ikakve štete, a i dijalozi/monolozi su ponekad skroz blesavo ubačeni. Ipak i to je odlično napisano, mada ja kad god opet čitam Hiperion volim da se pravim da nastavka nema i da je kraj posle Pada.
Ima i novela Siročići Heliksa koja je hronološki smeštena posle Uspona Endimiona, ali nije ništa naročito, sasvim može da se preskoči.

E sad, Simons kao Simons i njegovi stavovi, nije me briga kad ih ne trpa u knjige, ali u Ilionu i Olimpu je počeo da preteruje, a i nervira me kad lupa čitaoca po nosu svojom erudicijom. Ne smeta mi npr. Kits u Hiperionu jer je odlično uklopljen u radnju, ali moravečke diskusije su me ozbiljno dovodile u iskušenje da preskačem ta poglavlja, pogotovo što je moj književni ukus skoro obrnuto proporcionalan njihovom. (Nekad mi se doduše i čini da samo roboti mogu da vole Prusta, ali to je baš u trenucima beznađa :D ).
Ilion i Olimp su mi veliko razočaranje, Ilion nešto manje pošto sam očekivala da će da se ispetlja iz svega u Olimpu a on je uspeo dodatno da zakukulji i uvede još podzapleta... tim pre što je grčka mitologija moja omiljena tema i očekivala sam nešto bolje.
Neko je pitao za Vukodava, čitala sam i kako se bliži kraju tako je sve lošiji, ali pošto je početak odličan može da se progleda kroz prste na nepovezanost radnje pri kraju, pogotovo što Semjonova ima divan stil pisanja a i prevod je odličan. Ipak mi je žao što kvalitet prve knjige, pa eventualno i druge, nije održan u nastavcima.

Videla sam da će se snimati film Američki bogovi, jedva čekam da vidim kako će ispasti, mada ću ga verovatno posle pljuvati u horu s ostalim fanovima :D
I will not walk your dusty path and flat,
denoting this and that by this and that,
your world immutable wherein no part
the little maker has with Maker's art.
I bow not yet before the Iron Crown,
nor cast my own small golden sceptre down.
User avatar
alcesta
 
Posts: 7357
Joined: 12 Jun 2011, 12:48

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby vicharhcp » 21 Sep 2011, 17:29

alcesta wrote:Videla sam da će se snimati film Američki bogovi, jedva čekam da vidim kako će ispasti, mada ću ga verovatno posle pljuvati u horu s ostalim fanovima :D

Kako je ovo tacno :biggrin: . Secam se sebe kada sam prvi put odgledala Druzinu prstena, pa i Dve kule. Bila sam besna! Non stop sam gundjala, sta je ovo, odakle ovo, ovoga nema...... Povratkom kralja sam bila zadovoljna od pocetka do kraja. Nakon gledanja sam citala i gledala objasnjenja koja je P.Jackson dao vezano za te promene, pa sam skapirala zasto su to uradili.

Kad sam vec ovde, moram da se pohvalim da imam najboljeg decka na svetu :inlove:
Pre desetak dana mi je bio rodjendan i znate vec kako to ide, skoro svi zovu da pitaju sta hocu za rodjendan, sta mi treba....., a ja uvek odgovaram "nista". E, posto moj dragi zna da hocu da citam "Tocak vremena", organizovao je da mi deo drustva kupi sve sto je izaslo kod nas. Mozete li da zamislite moj sok (i srecu) kada su poceli da mi donose knjige? Jos kad sam slozila sve poklone u obliku knjige i kada sam shvatila da su mi kupili sve sto je izaslo kod nas :jupi:
Pocinjem da citam cim zavrsim sa nekim obavezama, posto ja kad pocnem da citam, citam po 5-6 sati dnevno. Jedva cekam :mj:
"Nije uvek lako, ali je uvek lepo navijati za Partizan!" Duško Radović
SVE PROLAZI - PARTIZAN OSTAJE
Image :inlove:
They can take my last ticket at Hala Pionir.
User avatar
vicharhcp
 
Posts: 5260
Joined: 15 Mar 2011, 09:54
Location: Beograd

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 21 Sep 2011, 21:18

Kad vec spomenu Tocak 11. deo bi kod nas trebao da izadje pred sajam knjiga..
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby harper lee » 28 Sep 2011, 01:01

alcesta wrote:Hiperion


Jah. Kad se Hiperion pojavio u Srbiji jedva da je iko i cuo za Dena Simonsa, jos je bio junosa. Zivkovicu ga je prodao Klark a Zivkovic nama pilicima pod devizom "uzmi ovo, neces se pokajati". Kad je knjiga dosla do mene prevrtao sam i obrtao njome kao majka Jugovica Damjanovom rukom jer nisam bas bio u najvecoj ljubavi sa neafirmisanim autorima ali sam uz debeli uzdah ipak odlucio da je gricnem. Kakav sok. Do tada me nijedna knjiga i nijedan autor kojeg nisam znao nisu kupili tako strahovitom brzinom, bar ne kad je ovaj zanr u pitanju. Morao sam da sacekam Vukodava da bih ponovo doziveo takvo spektakularno iskustvo. Mnogo je mocna stvar upoznati se s autorom preko njegovog najveceg kapitalca. Simons mislim nikada nije ponovio Hiperion i Pesme Boginje Kali ali da se takve stvari tako lako ponavljaju ne bi bile toliko dobre. Sad ga vec citam iz navike i inercije jer je smorio k'o zmaj.
Ignorisem te k'o Vucic poplavu.
User avatar
harper lee
 
Posts: 14014
Joined: 13 Aug 2011, 17:51

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby loki » 28 Sep 2011, 11:28

Meni se Hiperion nije preterano dojmio kada sam ga chitao [mada, bilo je tom e prilichno godina, bejah mlad prilichno tada :D], ka' ni ostalo shto sam dohvatio od SImmonsa, narochito zbog:

alcesta wrote: a i nervira me kad lupa čitaoca po nosu svojom erudicijom


Ceo njegov stil me uvek asocira na akademsko-snobovsko izdrkavanje (ne kazhem da jeste, samo da meni budi gadne asocijacije).
Ali, ja i generalno ne volim preterano masivne knjige/serije SF-a (nadjem po neke koje mogu lepo da prihvaitm), vishe naginjem ka kratkim romanima i kratkim prichama.


A ima l' ovde ljubitelja Filipa K Dika ili Stanislava Lema? :)
Another thing. This idea of "I'm offended". Well I've got news for you. I'm offended by a lot of things too. Where do I send my list? Life is offensive. You know what I mean? Just get in touch with your outer adult. And grow up. And move on.
User avatar
loki
 
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2011, 18:37
Location: homeless

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby harper lee » 28 Sep 2011, 13:40

loki wrote:A ima l' ovde ljubitelja Filipa K Dika ili Stanislava Lema? :)


Jok i nema. :biggrin:

Stanislav Lem je Novak Djokovic na mojim listama SF-a a Solaris i Nepobedivi su mi uvek sigurni za zavrsni ATP Masters.
Ignorisem te k'o Vucic poplavu.
User avatar
harper lee
 
Posts: 14014
Joined: 13 Aug 2011, 17:51

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby loki » 28 Sep 2011, 15:00

haprer lee wrote:Jok i nema.

Stanislav Lem je Novak Djokovic na mojim listama SF-a a Solaris i Nepobedivi su mi uvek sigurni za zavrsni ATP Masters.


:okk: Ja Solaris smatram za top 10 najkompleksnijih/najozbljnihjih knjizhevnih dela uopshte (gde bi mi od SF-a upalo zasigurno josh samo Dikovo Da li androidi sanjaju eletrichne ovce, a za sve ostalo bih morao dobrano da se porazmislim), a samog Lema obozhavam, tako da mi uvek drago kad naidjem na Lem-fanove. (izuzimam njegove filozofske spise, ipak ga ne gotivim toliko da varim kontinentalne spise :D ) Slichno vazhi i za F.K Dicka, a uvek mi neizmerno drago shto su "kapitalci" medj' delima oboijce njih dobili vishe nego kvalitetne ekranizacije (za Lema ne mislim na ovu novu, narav no, nego na Andrejevu rusku :D)
Another thing. This idea of "I'm offended". Well I've got news for you. I'm offended by a lot of things too. Where do I send my list? Life is offensive. You know what I mean? Just get in touch with your outer adult. And grow up. And move on.
User avatar
loki
 
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2011, 18:37
Location: homeless

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby harper lee » 28 Sep 2011, 15:41

loki wrote: :okk: Ja Solaris smatram za top 10 najkompleksnijih/najozbljnihjih knjizhevnih dela uopshte (gde bi mi od SF-a upalo zasigurno josh samo Dikovo Da li androidi sanjaju eletrichne ovce, a za sve ostalo bih morao dobrano da se porazmislim), a samog Lema obozhavam, tako da mi uvek drago kad naidjem na Lem-fanove. (izuzimam njegove filozofske spise, ipak ga ne gotivim toliko da varim kontinentalne spise :D ) Slichno vazhi i za F.K Dicka, a uvek mi neizmerno drago shto su "kapitalci" medj' delima oboijce njih dobili vishe nego kvalitetne ekranizacije (za Lema ne mislim na ovu novu, narav no, nego na Andrejevu rusku :D)


Isto. Solaris u uzem smislu ima strukturu SF romana ali je vise eksplikacija jedne od Lemovih centralnih filozofskih ideja - komunikacije sa radikalno drugacijim kulturama/civilizacijama. To je ponovio u Nepobedivom i u Fijasku ali ni blizu tako efektno i brutalno kao u Solarisu, valjda zato sto se u Solarisu poigrao i sa nekim od nasih najdubljih strahova. Inace, zar ti ono repetitivno samoubijanje gromom u Hiperionu ne lici na stalnu materijalizaciju izgubljene ljubavi u Solarisu? Meni je to nekako odmah upalo u oci ili sam zeleo da mi upadne u oci. :biggrin:

Inace, ja na prva mesta pored Lema stavljam i Ursulu Legvin sto proizvodi prilicno podignutih obrva kod SF fanova kad im to kazem. Valjda me privlaci upravo ta linija sukoba iz nerazumevanja kad se dodirnu razlicite kulture.
Ignorisem te k'o Vucic poplavu.
User avatar
harper lee
 
Posts: 14014
Joined: 13 Aug 2011, 17:51

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby loki » 28 Sep 2011, 16:16

Isto. Solaris u uzem smislu ima strukturu SF romana ali je vise eksplikacija jedne od Lemovih centralnih filozofskih ideja - komunikacije sa radikalno drugacijim kulturama/civilizacijama. To je ponovio u Nepobedivom i u Fijasku ali ni blizu tako efektno i brutalno kao u Solarisu, valjda zato sto se u Solarisu poigrao i sa nekim od nasih najdubljih strahova.


Exactly the point, mislim da je zato Solaris (a i vecina njegovih ostalih) romana toliko kompleksna na vishe nivoa - u metastrukturi su
nereshena pitanja/problemi, koji su zanimljivi shto sa filozofskih shto sa psiholoshkih aspekata. A on je od svih filozofa kontinentalnog tipa imao najbolji njuh za literarnu realizaciju pisanja o tome [shto se da videti i na mestima gde potezhe svoja pitanja o tehnologiji, koliko god se ja ne slagao sa odgovorima koje on daje]. A inache mislim da se za slichne probleme/ideje eksplikacija mozhe dati samo u literarnim delima, ili analitichko-filozofskim, otud moje "ne varim ga kao filozofa" u proshlom postu, jer ga zaista ne varim kada predje iz literarnog zhanra u strikt zofiju.



Inace, zar ti ono repetitivno samoubijanje gromom u Hiperionu ne lici na stalnu materijalizaciju izgubljene ljubavi u Solarisu? Meni je to nekako odmah upalo u oci ili sam zeleo da mi upadne u oci.


Mozhda asocira, uglavnom meni nije upalo u ochi. Ali, ogradih se pomalo za Simmonsa, chitao sam ga relativno davno, prilichno u mladom dobu, i ne posle toga. Lema sam chitao i tad i kasnije, a tek kasnije sam pridao vazhnost nekim stvarima koje isprva nisam ni uochavao, tako da je moguce da ja Simmonsa nisam ni upola valjano uspevao da razumem kad sam ga chitao. (mislim, it's been known to happen, odbacivao sam ja i veca imena samo zato shto u uzrastu kad sam ih chitao pojma nisam imao o chemu oni to :D)


Inace, ja na prva mesta pored Lema stavljam i Ursulu Legvin sto proizvodi prilicno podignutih obrva kod SF fanova kad im to kazem. Valjda me privlaci upravo ta linija sukoba iz nerazumevanja kad se dodirnu razlicite kulture.


Shto se Ursule tiche, meni je samo kroz shake proshla 4 way of forgiveness (mislim da se tako zove) knjiga sa chetiri kratke priche, i tu sam bio prilichno zadovoljan, ali ne i odushevljen kao kod recimo Lema. Posle toga nisam imao preterano vremena da uzmem dalje da chitam, i na kraju ostalo samo na toj "prilichno zadovoljan" oceni.
Another thing. This idea of "I'm offended". Well I've got news for you. I'm offended by a lot of things too. Where do I send my list? Life is offensive. You know what I mean? Just get in touch with your outer adult. And grow up. And move on.
User avatar
loki
 
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2011, 18:37
Location: homeless

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby harper lee » 28 Sep 2011, 17:08

Dobro, moguce. Moje je misljenje da se moze kombinovati ako se dobro oceni gde treba povuci granicu izmedju kritickog promisljanja i metaforicke apstrakcije. Bilo je filozofa koji su znali tu meru, Nice recimo. Nisam ni ja citao puno Lemove filozofske eseje ne zato sto vise volim da citam literaturu vec zato sto mislim da su ti eseji bili prilicno skromnog dometa. Bar ovo sto sam uspeo da procitam.

Ursuli treba dati sansu. Hard core fanove SF-a od nje odbija prilicno nonsalantna i povrsna S komponenta koja njoj obicno sluzi kao mizanscen. Kad se iza toga jednom zadje i zanemari ta povrsnost stize nagrada u vidu gvozdene pesnice kojom ona sabija i guzva opsteljudske i civilizacijske teme na vrlo inteligentan i provokativan nacin. Ja sam imao srece da od nje prvo procitam The Word for the World is Forest, visestruko nagradjivanu novelu koja je pravi klasik u SF literaturi pa sam joj dao beskonacno mnogo kredita i nisam zazalio. Postajem sam sebi malo dosadan s tim ali mislim da nikada u zivotu nisam procitao jeziviju i brutalniju skicu savremenog sveta od njene kratke price Oni Koji Napustaju Omelas, mozda osim bas par puta kod Filipa K. Dika. Danima nisam mogao da se otresem te price kad sam je citao prvi put. Inace, njena leva Ruka Tame je za mene, pored Solarisa i Klarkovog Kraja Detinjstva knjiga koju najvise volim.

loki wrote:Exactly the point, mislim da je zato Solaris (a i vecina njegovih ostalih) romana toliko kompleksna na vishe nivoa - u metastrukturi su
nereshena pitanja/problemi, koji su zanimljivi shto sa filozofskih shto sa psiholoshkih aspekata. A on je od svih filozofa kontinentalnog tipa imao najbolji njuh za literarnu realizaciju pisanja o tome [shto se da videti i na mestima gde potezhe svoja pitanja o tehnologiji, koliko god se ja ne slagao sa odgovorima koje on daje]. A inache mislim da se za slichne probleme/ideje eksplikacija mozhe dati samo u literarnim delima, ili analitichko-filozofskim, otud moje "ne varim ga kao filozofa" u proshlom postu, jer ga zaista ne varim kada predje iz literarnog zhanra u strikt zofiju.

Shto se Ursule tiche, meni je samo kroz shake proshla 4 way of forgiveness (mislim da se tako zove) knjiga sa chetiri kratke priche, i tu sam bio prilichno zadovoljan, ali ne i odushevljen kao kod recimo Lema. Posle toga nisam imao preterano vremena da uzmem dalje da chitam, i na kraju ostalo samo na toj "prilichno zadovoljan" oceni.
Ignorisem te k'o Vucic poplavu.
User avatar
harper lee
 
Posts: 14014
Joined: 13 Aug 2011, 17:51

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby Choda » 28 Sep 2011, 17:49

Posto vidim da ste dosta citali taj stariji SF, moze jedna lista preporuka od jedno desetak knjiga, planiram da pocnem da citam malo vise SF cim nadjem vremena :biggrin:
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby harper lee » 28 Sep 2011, 17:53

Choda wrote:Posto vidim da ste dosta citali taj stariji SF, moze jedna lista preporuka od jedno desetak knjiga, planiram da pocnem da citam malo vise SF cim nadjem vremena :biggrin:


Uh, kakvih desetak. Desetak samo Asimova da uzmes pa ti ne bi bilo dovoljno ni bizu da njega prikrpis. Daj neko uze odredjenje sta najvise volis da citas.
Ignorisem te k'o Vucic poplavu.
User avatar
harper lee
 
Posts: 14014
Joined: 13 Aug 2011, 17:51

Re: EPSKA FANTASTIKA, SF, HORROR

Postby karambol » 28 Sep 2011, 18:45

Choda wrote:Posto vidim da ste dosta citali taj stariji SF, moze jedna lista preporuka od jedno desetak knjiga, planiram da pocnem da citam malo vise SF cim nadjem vremena :biggrin:


1.Komplet "Rama" od Klarka
2. Hiperion - Endimion (bez obzira šta ovi filozofi pričali o tome) izvrsno
3. Zadužbine od Asimova

Kad sve to pročitaš, a trebaće ti bar 2 meseca, naći ćemo još po nešto.

PS. Obavezno: Kontakt - Karl Sagan
Pravih se reči uvek kasno setim,
odgovor znam kad ostanem sam...
karambol
 
Posts: 471
Joined: 05 Jun 2011, 16:57

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 65 guests