Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Književno ćaskanje

Književno ćaskanje

Postby Clarissa » 08 Jun 2011, 13:49

Juče sam napisala, da ću otvarati teme koje su uobičajene za literarne forume. Ovo je jedna od njih, nije nešto visokoumno, ali mislim da tako treba početi, dati teme koje će zainteresovati veći broj forumaša, uostalom postoji li neko ko je baš svaku knjigu pročitao do kraja ?
Navešću 3, koje nisam mogla da dovršim u poslednjih 10 – 15 dana. Učlanjena sam u 2 biblioteke, tako da mogu da posudim 20 knjiga, što i radim, ali ako od tih 20 nađem 2 za koje mogu reći da su zaista dobre, to je već uspeh, ostale su prosečne, možda korektno napisane i ništa više od toga. A veliki broj uopšte ne može da se čita.
Jaroslav Rudiš, Grand hotel, Geopoetika
Reklamirali su njegov prethodni roman "Nebo nad Berlinom", tako da sam uzela ovaj. Dosadno, brate, predvidivo, ravno, ne znam kako da to nazovem, ali nikakvo čitalačko uzbuđenje nisam doživela.
I stala sam na pola. :ehej:
Vladimir Nabokov, Pnin, Odiseja
O Nabokovu znamo sve, čitala sam njegova ranija dela poslednja knjiga koju sam pročitala, “Smeh u tami” je sasvim OK, zanimljiv zaplet, likovi, neizvestan kraj, u osnovi romana večita tema preljube.
A "Pnin", priča o ruskom profesoru u Americi, dosadno, opet ništa od čitalačkog uzbuđenja, radoznalosti.
Pročitala do pola. :facepalm:
Silven Tridel, More tišine, Geopoetika
9 priča, pa se obradovah, ako ništa lakše ih je čitati. Kad ono, pisac kao da je izbacio iz glave sve što mu se u njoj nalazi, po sistemu "smuti, pa prospi" čudno, nepovezano, telesnost i religija su 2 stvari koje ga okupiraju. Na momente nečitljivo, mada ima i odlomaka koji zavređuju pažnju.
Kada sam došla do poslednje priče ostavila sam knjigu. :dunno:
Tri pokušaja, a rezultat nikakav, nekada sam knjige čitala do kraja, a sada ako ocenim da u prvih 50 strana ne mogu da nađem ništa za sebe, ne mučim se.
Još nešto, ne verujete onome što piše na poleđini knjige, izvučenim citatima iz štampe, naravno da će izdavač naći i tri pohvalne rečenice i uzdići svoj "proizvod", proglasiti ga remek- delom i novim "Čarobnim bregom". :tap:
Dosta za početak, idem nešto i da preporučim.
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Felipao » 08 Jun 2011, 14:21

Dzejms Paterson-Poljubi devojke

Volim da procitam krimic dobar,i nailazio sam na netu na mnogo pohvala za ovog Patersona ali sam se razocharao.Prvu knjigu prikrade se pauk sam jedva procitao a poljubi devojke sam odustao posle 30 strana.Ne sumnjam da ce se mnogima svideti ali kad citam knjigu zelim da citam knjigu a ovo je kao da citam neki neukusni scenario za holivudski film.Inache lik ima dobre zaplete,odlicne u stvari,ali njegov stil pisanja mi se ne svidja.
User avatar
Felipao
 
Posts: 10971
Joined: 15 Mar 2011, 22:46
Location: OBR

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Unexpected » 08 Jun 2011, 14:27

Od kada je Clarissa postavila temu, pokušavam da se seti knjige koju nisam pročitao do kraja i izgleda da je nema, tj. to je jedino knjiga koja je u toku čitanja.
Ma koliko knjiga bila loša, nekako je uvek, kako tako, iscedim do kraja, nadajući se da će bar jedna rečenica biti vredna potrošenog vremena.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Liv » 08 Jun 2011, 20:53

Bog malih stvari. Pochela i onda na netu chitala neki review koji je lepo pocheo spojlerom, samo shto ga nije u naslov stavio. I vratila je u biblioteku.
Liv
 
Posts: 4767
Joined: 04 Jun 2011, 19:06

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby karambol » 08 Jun 2011, 21:21

Felipao wrote:Dzejms Paterson-Poljubi devojke

Volim da procitam krimic dobar,i nailazio sam na netu na mnogo pohvala za ovog Patersona ali sam se razocharao.Prvu knjigu prikrade se pauk sam jedva procitao a poljubi devojke sam odustao posle 30 strana.Ne sumnjam da ce se mnogima svideti ali kad citam knjigu zelim da citam knjigu a ovo je kao da citam neki neukusni scenario za holivudski film.Inache lik ima dobre zaplete,odlicne u stvari,ali njegov stil pisanja mi se ne svidja.



"Kisss the girls" urađen film pre 7-8 godina, glavna uloga Morgan Friman, film - solidan, knjigu nisam čitao.
Pravih se reči uvek kasno setim,
odgovor znam kad ostanem sam...
karambol
 
Posts: 471
Joined: 05 Jun 2011, 16:57

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby gogo23 » 09 Jun 2011, 00:29

Braca Karamazovi. Posto imam knjigu probao jedno 6-7 puta. Odustajao izmedju 40-te i 60-te stranice. Sledeci pokusaj kad odem u penziju.

Zgranuo sam se kad je jedibojan napisao da mu je ovo jedna od najomiljenijih knjiga.

Inace, Tolstojevskog (:jumpall: ) gotivim, babu iz MaxBeta sam 3x procitao, a Zlocin i kaznu 2x.
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Beonegro » 09 Jun 2011, 13:27

gogo23 wrote:Braca Karamazovi. Posto imam knjigu probao jedno 6-7 puta. Odustajao izmedju 40-te i 60-te stranice. Sledeci pokusaj kad odem u penziju.

Zgranuo sam se kad je jedibojan napisao da mu je ovo jedna od najomiljenijih knjiga.

Inace, Tolstojevskog (:jumpall: ) gotivim, babu iz MaxBeta sam 3x procitao, a Zlocin i kaznu 2x.


Isto za Karamazove. I "Bašta, pepeo" od Kiša, smorio je kao zmaj. "Demijan" od Hesea, nadobudno do zla Boga.

EDIT: i "Proljeća Ivana Galeba" od Desnice. Inteligentno, ali grozno nemušto, kao da je pisao čovjek koji ima šta da kaže, ali ne zna kako.
BORBA, BRE!!!
_____________________

Plakao sam kad je pala Sekuritatea!
User avatar
Beonegro
 
Posts: 604
Joined: 21 Mar 2011, 09:40

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby M.S. » 10 Jun 2011, 13:15

Felipao wrote:Dzejms Paterson-Poljubi devojke

Volim da procitam krimic dobar,i nailazio sam na netu na mnogo pohvala za ovog Patersona ali sam se razocharao.Prvu knjigu prikrade se pauk sam jedva procitao a poljubi devojke sam odustao posle 30 strana.Ne sumnjam da ce se mnogima svideti ali kad citam knjigu zelim da citam knjigu a ovo je kao da citam neki neukusni scenario za holivudski film.Inache lik ima dobre zaplete,odlicne u stvari,ali njegov stil pisanja mi se ne svidja.

Ja sam bukvalno luda za krimi romanom. Problem je samo što je hiperprodukcija, a malo kvaliteta. Paterson mi je mnogo puta preporučivan kao ultimativni žanrovski pisac, ali sam ostala zapanjena plitkoumnošću i lošim stilom. Nije mi jasno kako je uspeo da se uhlebi u Holivudu naspram onoliko boljih pisaca koji nisu ekranizovani :colera: . Ja sam od knjige Prikrade se pauk odustala posle 30 strana :ehej: .

Liv wrote:Bog malih stvari. Pochela i onda na netu chitala neki review koji je lepo pocheo spojlerom, samo shto ga nije u naslov stavio. I vratila je u biblioteku.

Uff. Tuga :( . To mi je u top 20 knjiga koje sam pročitala. Sad da me ubiješ, ne znam šta je spojler, a iako mogu da pretpostavim, nije toliko ključan za samo delo.
Najbolji je režim za sve ljude. Najgori su ljudi za sve režime.
User avatar
M.S.
 
Posts: 3210
Joined: 04 Jun 2011, 19:32

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Kantona » 10 Jun 2011, 13:33

"Dzevdet-beg i sinovi" Orhana Pamuka. Kako covek dosadno pise, to je masakr. Mada, trebalo je odmah da mi bude sumnjivo cim ga toliko reklamiraju razno-razni, kao svojevremeno Paola Koelja, brazilske verzije Mir-Jam. :facepalm:
User avatar
Kantona
 
Posts: 2245
Joined: 31 Mar 2011, 17:58

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby loki » 10 Jun 2011, 14:24

BalzakChicha Gorio i Poslanik iz Arsija (ovo drugo sam uopshte pocheo da chitam zato shto sam bio zaglavljen u nekom bogteznagde selu, a to je pored nekih sartrovih i marxovih knjiga bilo jedino na raspolaganju). Nisam preterani ljubitelj realizma, josh manji ljubitelj realizma tog doba, a potpuni sam hejter francuskog realizma tog doba - dok balzaka mislim da mrzim na barem pet nivoa (shto je ujedno chetiri vishe nivoa od njegovih knjiga :D )

+ bilo koje sartrovo filozofsko delo. Verovatno nikada ne bih ni chitao neshto shto ima predznak egzistencijalistichke filozofije da Sartra kao pisca nisam prilichno cenio - posle chitanja filozfkih knjiga, to prilichno se izgubilo, a te knjige sam ritualno spalio (doslovno spalio, mislio sam da ih prodam poshto su mogle sigurno 1000 kinti per one da se prodaju, ali sam onda shvatio da je etichki loshe da se to distrbuira po svetu).
Another thing. This idea of "I'm offended". Well I've got news for you. I'm offended by a lot of things too. Where do I send my list? Life is offensive. You know what I mean? Just get in touch with your outer adult. And grow up. And move on.
User avatar
loki
 
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2011, 18:37
Location: homeless

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Liv » 10 Jun 2011, 23:52

M.S. wrote:Uff. Tuga :( . To mi je u top 20 knjiga koje sam pročitala. Sad da me ubiješ, ne znam šta je spojler, a iako mogu da pretpostavim, nije toliko ključan za samo delo.

Meni se to shto sam prochitala nije dopalo (prvih stotinak strana). Zato sam i htela da prochitam neki review da vidim u chemu je tolika pomama oko te knjige, ali sam naletela na praktichno preprichan sadrzhaj umesto review-a. Nije mi bilo mnogo krivo, mada mislim da takve kritichare treba odstraniti.
Liv
 
Posts: 4767
Joined: 04 Jun 2011, 19:06

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby M.S. » 11 Jun 2011, 15:20

šta znam, nečiji stil ti leži, nečiji ne. meni je njen prekrasan. ali kad si pročitala 100 strana, to je sasvim dovoljno za procenu. mislim da i Uma deli tvoje mišljenje.

inače je to omiljena knjiga i moje sestre, mislim da familijarno imamo nekoliko primeraka, a recimo nas dve nemamo ni približno isti ukus, ali ni približno :) .

i ja sam veliki hejter francuskog realizma tog doba :D .
Najbolji je režim za sve ljude. Najgori su ljudi za sve režime.
User avatar
M.S.
 
Posts: 3210
Joined: 04 Jun 2011, 19:32

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Clarissa » 11 Jun 2011, 20:58

M.S. wrote: mislim da i Uma deli tvoje mišljenje.

Ko vam je ta Uma, stalno je pominjete :what: :biggrin: .
Sad kad sam se već javila moram da napišem i knjigu :tap: , pa neka to bude Sjon (Sigurjon B. Sigurdsson), a knjiga je Ptičje mleko.
Dovoljno je reći da je pisao tekstove za Bjork i da mu je bilo bolje i da ostane na tome. Mislim da se neke knjige izdaju na silu jer pisac iz te i te zemlje dolazi u Srbiju, pa nije red da nema ni jednu objavljenu knjigu.
Ali zato je tu Olaf Olafson, ali o njemu, mogu pisati samo na "Preporukama".
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby jedibojan » 11 Jun 2011, 23:44

odustao od "plodova zemlje" knuta hamsuna. nedavno sam kupio "krug se zatvara", voljan da mu dam jos jednu sansu i sad se naoruzavam strpljenjem pre nego sto zaronim...
dogodine u Istambulu
User avatar
jedibojan
 
Posts: 657
Joined: 17 Mar 2011, 11:09

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Panta » 12 Jun 2011, 01:40

Salman Rusdi- Grimus

Selenic- Memoari Pere Bogalja, gadno mi je bilo sto kroz celu knjigu opisuje majku glavnog junaka koja smrdi, maybe that`s just me, al nisam izdrzao

Kis-Cas anatomije, buduci da nisam procitao Grobnicu za Borisa Davidovica, cinilo mi se izlisnim, i ako sam nasao par zanimljivih razmisljanja
Fedor is back.
User avatar
Panta
 
Posts: 5241
Joined: 16 Mar 2011, 15:17

Next

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests