Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Književno ćaskanje

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Clarissa » 16 Jun 2011, 14:50

Starsica wrote:Ova tema fali iz literature :biggrin:

:biggrin:
Dobro je što si otvorila temu, :bravo: imamo temu "Knjiga koju bi ste preporučili", nažalost veći deo knjiga koje pročitam ne bih preporučila :facepalm: , ali valja ih spomenuti i reći nešto o njima.
Trenutno čitam "Dnevnik loše godine" Dž. M. Kucija, ustvari pročitala sam je, sad se vraćam i iščitavam pojedine delove. Za dan, dva napisaću nešto o njoj na "Preporukama" :thumbup: .
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Beonegro » 16 Jun 2011, 15:17

Starsica wrote:Ok, ok, ja only asking :D U svakom slucaju, kad je procitam, dacu sud, pa cemo uporediti misljenja :)

LM, ja cu da se predomislim, posto mi je upravo stigla posta, a sa njom i knjiga. "Vampirski dnevnici - Povratak - Suton" od L. Dz. Smit, pa "Secretum" ostavljam sa strane, do sutra, kad ovo procitam :)

Kakvi su ti vampirski dnevnici? Ja mislio da je to baš za mlade :smile:

Što se vampirčeka tiče, od novijih stvari odlična je trilogija Soj (prvi nastavaj je "Soj", drugi "Pad", threći treba da izađe u SAD u septembru, do kraja godine vjerovatno i kod nas. Napisali Guillermo Del Toro i Chuck Hogan. Nedavno sam čitao prva dva nastavka - odlično napisano, samo te vozi. Čak na momente podsjeća na Pekićevo "Besnilo" (ok, pretjerujem)
BORBA, BRE!!!
_____________________

Plakao sam kad je pala Sekuritatea!
User avatar
Beonegro
 
Posts: 604
Joined: 21 Mar 2011, 09:40

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Filipusis » 16 Jun 2011, 15:21

Trenutno "It", Kingov kapitalac, a sad me zaintrigiraste sa tim Secretumom, mogao bih i njega da procitam, posto je Imprimatur davno arhiviran...

A pre par dana u jednom ormaru pronadjoh Sjenkjevicevu "Kroz pustinju i prasumu" :inlove: , i zacrtao sam da je procitam ponovo, jeste malo decija, ali ne mari...
User avatar
Filipusis
 
Posts: 195
Joined: 17 Mar 2011, 15:35

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Starsica » 16 Jun 2011, 15:44

Beonegro wrote:Kakvi su ti vampirski dnevnici? Ja mislio da je to baš za mlade :smile:


Pisano za tinejdzere :D Ali, posto se ja lozim na te vampirske price, uzela sam sebi za rodjendan komplet od 4 knjige, da bih, tek kad sam pocela da citam, skontala da je to tinedzersko stivo. Medjutim, nije lose, zaista, citko je. A volim da imam sve od nekog pisca cija me dela makar malo zainteresuju, a ova koju sad citam je skoro izasla kod nas :)
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Liv » 16 Jun 2011, 16:02

The Catcher in the Rye, J. D. Salinger
Liv
 
Posts: 4767
Joined: 04 Jun 2011, 19:06

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby medjutim » 16 Jun 2011, 16:13

Sveže završio Čoveka u visokom dvorcu, Filip K. Dik.

Odlična, malo je kraj nestandardan, ali šta je kod Dika pa standardno..
Sačuvaj me bože srpskog junaštva, hrvatske kulture i legendi Partizana
User avatar
medjutim
 
Posts: 13573
Joined: 16 Jun 2011, 00:21
Location: La Tour-de-Peilz, Suisse / Paraćin, Srbija

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Unexpected » 16 Jun 2011, 16:29

Beonegro wrote:
Unexpected wrote:
Trenutno čitam Uporiošte, Stiven King.


OK priča, pročitao relativno nedavno.

Ubija me što dok čitam knjigu imam pred očima likove iz mini serije koju sam gledao jedno 3 puta.

The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Panta » 16 Jun 2011, 16:48

Ostaje nam jos samo "Knjiga koju planirate da citate", pa smo zaoukruzili :biggrin:

Trenutno, Idiot- Dostojevski :blue: sa cuvenim citatom (poznatom i Tipsi) -lepota ce spasiti svet.
Fedor is back.
User avatar
Panta
 
Posts: 5241
Joined: 16 Mar 2011, 15:17

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Southern Comfort » 16 Jun 2011, 23:07

Paralelno čitam - Narodnjakovu smrt od Vuleta Žurića, Fever Pitch (opet!) i A Study in Greatness: Churchill

Na klupi za rezerve svoju šansu nestrpljivo čekaju Turski gambit i Frenzenove Korekcije.
"FK Partizan je dobrovoljna, nevladina, nepolitična i neprofitna sportska organizacija, osnovana radi organizovanog bavljenja fudbalom."
User avatar
Southern Comfort
 
Posts: 1253
Joined: 08 Apr 2011, 17:31
Location: Jugoslovensko sportsko društvo

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby alcesta » 17 Jun 2011, 00:02

Clarissa wrote:
Goca_64 wrote:"Lelejska Gora"

Ima li neko ko je Lelejsku goru pročitao do kraja :biggrin: ?

Ja sam nekako uspela, ali Svadbu nisam mogla nikako. :biggrin:

Silmarilion sam jedva dovršila prvi put, ali to je bilo kad sam još išla u školu i plus to je bilo prvo od Tolkina što sam uzela da čitam :tap: nikako ne ići tim redom, Silmarilion je za naprednije faze. :biggrin:
O tome koliko je GP dobra knjiga ne bih ovde, imam tendenciju da davim okolinu. :biggrin:

Poslednje što nisam uspela da pročitam je Dalgren od Samjuela Delejnija. Jeste da je knjižurina od 600 strana ali nije to nešto što bi me obeshrabrilo, prosto nisam mogla ni makac od 20. strane i to ti je, a dopala mi se prethodna njegova knjiga pa sam htela da pročitam još nešto... :(

U poslednjih par godina jedna drugarica mi je već dvaput poklonila Koelja na preporuku radnice u knjižari :colera: i pošto sam kukavica da kažem kako mi se poklon ne sviđa verovatno me narednih godina očekuje kompletiranje sabranih dela... :mukica:
I will not walk your dusty path and flat,
denoting this and that by this and that,
your world immutable wherein no part
the little maker has with Maker's art.
I bow not yet before the Iron Crown,
nor cast my own small golden sceptre down.
User avatar
alcesta
 
Posts: 7357
Joined: 12 Jun 2011, 12:48

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby medjutim » 17 Jun 2011, 00:19

Kantona wrote:Jebote, ja sam ruske klasike tamanio dok sam bio u srednjoj skoli. Pogotovo zimi kad ne mozes nigde, zatvoris se u toplu sobu i lutas po Rusiji, selima, zimama, balovima itd.
Cak sam "Tihi Don" procitao u 8. osnovne. Cuo na radiju da je roman o kozacima, to me zainteresovalo, a posto smo ga imali kod kuce, poceo da citam i ode do kraja.


Meni je uvek bilo fascinantno da toliki ljudi ne mogu da pročitaju Tihi Don do kraja. Ja ga uhvatio negde kad je bilo vreme lektire, mi prirodni smer i kažu dovoljan je prvi deo, al džaba, nisam mogao da stanem.. sledećih nekoliko dana su bili vrlo predvidljivi :)

ali sam muku video sa Zločinom i kaznom.. isto krenuo dobrovoljno da čitam, preskočila me ta lektira zahvaljujući bombardovanju, al reko aj da vidim šta je.. dva puta sam počinjao i pročitao po prvih 100 strana.. i ništa.. treći put sam se zainatio, i kad sam došao do pola, nisam stao do kraja, i sad mi je jedna od najboljih ikad..

(svaka sličnost sa čestim prelazom od "Fejsa, vrati milion i dvesta" do "to nam je najbolji igrač" je slučajna :laugh: )

Začudo, nikad nisam uspeo da pročitam Derviša i smrt. Krenem, pa neće. A Tvrđava mi je odlična..
Sačuvaj me bože srpskog junaštva, hrvatske kulture i legendi Partizana
User avatar
medjutim
 
Posts: 13573
Joined: 16 Jun 2011, 00:21
Location: La Tour-de-Peilz, Suisse / Paraćin, Srbija

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Clarissa » 17 Jun 2011, 00:35

alcesta wrote:U poslednjih par godina jedna drugarica mi je već dvaput poklonila Koelja na preporuku radnice u knjižari :colera:

Spoiler: pokaži
:jos: :laugh:
Image
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Clarissa » 17 Jun 2011, 02:26

Tajler wrote:"Zločin i kazna", "Proces", i naravno, Karamazove...3,4 puta sam počinjao, nastavljao, ali ne vredi, nema šanse..

Kantona wrote:Jebote, ja sam ruske klasike tamanio dok sam bio u srednjoj skoli. Pogotovo zimi kad ne mozes nigde, zatvoris se u toplu sobu i lutas po Rusiji, selima, zimama, balovima itd.
Cak sam "Tihi Don" procitao u 8. osnovne. Cuo na radiju da je roman o kozacima, to me zainteresovalo, a posto smo ga imali kod kuce, poceo da citam i ode do kraja.

Sta hocu da kazem - danas ne postoji ni teoretska sansa da sednem i uhvatim se za nesto tako obimno i iscrpno. Cak ni "Idiota" nisam procitao dalje od polovine prosle godine (prvi put uzeo da citam), zaglavio se i ni makac dalje.

medjutim wrote:ali sam muku video sa Zločinom i kaznom.. isto krenuo dobrovoljno da čitam, preskočila me ta lektira zahvaljujući bombardovanju, al reko aj da vidim šta je.. dva puta sam počinjao i pročitao po prvih 100 strana.. i ništa.. treći put sam se zainatio, i kad sam došao do pola, nisam stao do kraja, i sad mi je jedna od najboljih ikad..

To što neku knjigu nismo pročitali do kraja, ne znači i da nećemo, odn. da joj se nećemo vratiti.
U gimnaziji sam počinjala "Jadnike" Viktora Igoa, dolazila do 50- te ili 100- te strane i odustajala :ehej: .
Pre jedno godinu, dve, na TV- u prikažu ekranizaciju sa Žerarom Depardijeom (mislim da je jedna forumašica komentarisala ekranizacije ove knjige na drugom mestu :biggrin: ).
Uzmem knjigu, sednem desetak dana i pročitam svih 1300 strana.
Ako uzmem obimnu knjige sa mnoštvom likova, pomognem se grafitnom olovkom i papirom :nargile: . Kada se lik u knjizi pojavi prvi put, podvučem ga, a na papiru zabeležim stranicu. Pomoću tog trika možete da se izborite sa silnim likovima, naročito epizodnim. Ako ste zaboravili ko je ko, lepo pogledate u svešcicu i vratite se na stranu na kojoj se pisac uvodi određeni lik. Korisno je pisati i međusobne odnose npr. otac, majka, deca, odmah vam se poveže i posle je lakše da pratite radnju. Početkom godine sam iščitavala I. B. Singera, mislim da se radi o romanu "Zamak", imate 2 porodice svaka ima po petoro, šestoro, sedmoro... dece :facepalm: , pa onda njihova deca i tako dalje. Da mi nije bilo svešcice, izgubila bih se u moru likova :wacko: , ovako sam stilgla do kraja :thumbup: .
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby NadjaM » 17 Jun 2011, 15:49

Jungova mapa duse-Marej Stajn
psihologija-ukratko Jungova teorija psihe

na cekanju:Pre kraja-Sabato,Carobnjak-Fauls
(sve kupljene na veceri knjige u knjizari Delfi sa popustom :manikir: )
User avatar
NadjaM
 
Posts: 1316
Joined: 05 Jun 2011, 18:53

Re: Koju knjigu trenutno citate?

Postby Clarissa » 17 Jun 2011, 17:14

NadjaM wrote:Sabato
(sve kupljene na veceri knjige u knjizari Delfi sa popustom :manikir: )

Moj post se zgodno nadovezuje na ovaj, bar dve dodirne tačke : propustila sam sniženje, a stanujem na 15 minuta od Delfija :banghead:, pobrkala sam Sabata i Saramaga :vidbudale: .
Počela sam "Slepilo" Žoze Saramaga, nailazila sam na preporuke po raznim forumima, blogovima, a čitavo vreme sam mislila da sam ga pročitala brkajući ga sa "Tunelom" Ernesta Sabata :jebiga: .
Ako nešto može da me opravda, to je da se u Sabatovom "Tunelu", kao jedan od glavnih likova pojavljuje slepac :dunno: .
Tek sam na početku knjige, zaista obećava ( možda preporuka nije ni potrebna, verovatno su svi sem mene pročitali :biggrin: ).
"Tunel" Ernesta Sabata preporučujem ( da sad ne skačem sa teme na temu, dovoljno sam zakomplikovala :wacko: ) .
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: Applebot [Bot] and 58 guests