Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Književno ćaskanje

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Clarissa » 12 Jun 2011, 08:45

jedibojan wrote: nedavno sam kupio "krug se zatvara

Zanimljivo ja nisam do kraja pročitala "Krug se zatvara", nešto mi nije išlo, sad da li zbog same knjige, da li zbog pomanjakanja koncentaracije u tom trenutku ? Daću joj šansu ponovo, kad je nađem u biblišu. Imam Pana, kupila za 100 din. pre neku godinu kod uličnih prodavaca zajedno sa gomilom knjiga koje su se mogle kupiti uz Politiku, Novosti, za po 300 din. Činjenica da sam našla T. Mana, Džojsa, Kafku, Foknera, Sabata, M. Jursenar, Bulgakova, Pekića, Ljosu, Singera, Dostojevskog, Crnjanskog, Kiša, Igoa, Stendala, Nušića, Dučića, Steriju Popovića, Radičevića...još neke... i Gospođu Dalavej Virdžinije Vulf :biggrin: , govori čitalačkim "navikama" kod nas :crybaby: . Nije mi jasno kako ljudi iz dana u dan kupuju Novosti ili Politiku koje koštaju 30 ili 40 din., a onda prođu pored Čarobnog brega i ne kupe ga za 100 ili 150 din. :dunno: (knjige su se na ulici prodavale po debljini, tanje 100, deblje 150 din., popust "na količinu". :facepalm: ).
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Starsica » 12 Jun 2011, 17:24

Jaooo, literarne teme :uzbud:

Mnogo volim da citam, i bas mi je gusht sto mogu da se pohvalim da sam sa skoro 24 godine procitala knjiga kao svi moji vrsnjaci zajedno koji citaju tu i tamo, ne racunajuci lektire, i svakoj knjizi sam se vracala (svaki deo Hari Potera sam procitala po 5- 6 puta :biggrin: ). Meni samoj je uvreda po pisca i delo ako ga ne zavrsim i uvek se trudim da delo svarim, koliko god da mi je za njega losa probava. Inace sam mnogo probirljiva oko toga sta cu citati i retko nesto uzimam po necijoj preporuci, jer se zajebem obicno.
Medjutim, od onih koje sam pocela, prva od retkih koja mi pada na pamet je "Sofijin svet" od Justejna Gordera. Dzaba. Pokusavala sam, vracala joj se u par navrata, ali uvek bih dosla do 50 - ak strana i ostavljala.
Druga je "Alhemicar" od Koelja i tu uopste nisam mogla da pohvatam sta je pisac hteo da kaze. Inace ne volim Koelja, uzela sam da ga citam na preporuku psihologa.
"120 dana Sodome" od markiza De Sada mi je jedina od njega koju nisam uspela da zavrsim. Cak ni ja, koja imam jako visok prag tolerancije, nisam mogla da predjem preko vecine sto je napisao u toj knjizi, a nisam zelela da zaobidjem nijedan redak vec da ubpijem sve. Pa, eto, nisam uspela da je "istolerisem".

Mislim da cak nema nijedna vise koju sam ostavila, sve sam nekako iscitala.
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Clarissa » 12 Jun 2011, 18:22

Starsica wrote:Jaooo, literarne teme :uzbud:
Meni samoj je uvreda po pisca i delo ako ga ne zavrsim i uvek se trudim da delo svarim, koliko god da mi je za njega losa probava.

U pravu si, donekle, ali danas se svako ko napiše knjigu, izda u sopstvenoj režiji, a tiraž pokloni rodbini i prijateljima naziva piscem. Bolje da uvredim takvog "pisca", on i onako ne zna da nisam pročitala do kraja :biggrin: , nego da se borim s njegovim delom.
Inace sam mnogo probirljiva oko toga sta cu citati i retko nesto uzimam po necijoj preporuci, jer se zajebem obicno.

Takođe.
Medjutim, od onih koje sam pocela, prva od retkih koja mi pada na pamet je "Sofijin svet" od Justejna Gordera.

Pročitala sam "Devojku s pomorandžama", ali jedva, toliko mi je bila otužna, pa Gordera zaobilazim u širokom luku. Znam da se mnogi ne slažu, knjiga je bestseler.
Druga je "Alhemicar" od Koelja i tu uopste nisam mogla da pohvatam sta je pisac hteo da kaze. Inace ne volim Koelja, uzela sam da ga citam na preporuku psihologa.

Ovo sam pročitala, poklon je bio u pitanju, pa sam morala, da ne uvredim osobu koja mi je poklonila.
Uglavnom se složismo, nas dve :biggrin: .
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby loki » 12 Jun 2011, 18:29

Starsica wrote:Medjutim, od onih koje sam pocela, prva od retkih koja mi pada na pamet je "Sofijin svet" od Justejna Gordera. Dzaba. Pokusavala sam, vracala joj se u par navrata, ali uvek bih dosla do 50 - ak strana i ostavljala.



Word. Knjiga je trebalo da se zove "filozofija banalizovana do bola" ili tako neshto. Gorder je povrshan istorichar filozofije, i josh "povrshniji" pisac.
Another thing. This idea of "I'm offended". Well I've got news for you. I'm offended by a lot of things too. Where do I send my list? Life is offensive. You know what I mean? Just get in touch with your outer adult. And grow up. And move on.
User avatar
loki
 
Posts: 167
Joined: 05 Jun 2011, 18:37
Location: homeless

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Starsica » 12 Jun 2011, 19:09

Clarissa wrote:U pravu si, donekle, ali danas se svako ko napiše knjigu, izda u sopstvenoj režiji, a tiraž pokloni rodbini i prijateljima naziva piscem. Bolje da uvredim takvog "pisca", on i onako ne zna da nisam pročitala do kraja :biggrin: , nego da se borim s njegovim delom.


Jes to, al' nisam ja mislila na samoproklamovane i trafiTJke pisce :biggrin: Ne citam to, osim ako neko iz kuce kupi pa na kraju zavrsi u korpi kod klonje za laksu probavu. Vise sam mislila na one pisce koji se jesu afirmisali, i dela koja su poznata a ne legnu ti.
Slozismo se krajnje respektabilno :bleh: Btw, nikako da ti pozelim dobrodoslicu, mnogo sam volela na dvojci da te citam dok se jos nisam bila registrovala :)

loki wrote:Word. Knjiga je trebalo da se zove "filozofija banalizovana do bola" ili tako neshto. Gorder je povrshan istorichar filozofije, i josh "povrshniji" pisac.


Vala. Ali, da me sestra nije nagovarala da procitam, ne bih nikad saznala koliko u stvari ne volim filozofiju :laugh: Doduse, bih, zbog faksa, ali njegovo pisanije me je ubilo u pojam, bar to malo sto sam procitala.
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby mastro mostro » 13 Jun 2011, 01:08

"Hazarski rečnik"- Milorad Pavić, "Sitničarnica kod srećne ruke" - Goran Petrović, "Slivnik" - Zoran Ćirić
User avatar
mastro mostro
 
Posts: 868
Joined: 15 Mar 2011, 19:01

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Goca_64 » 14 Jun 2011, 20:49

mastro mostro wrote:"Hazarski rečnik"- Milorad Pavić, "Sitničarnica kod srećne ruke" - Goran Petrović, "Slivnik" - Zoran Ćirić


Kako se ukusi razlikuju, interesantno.
Meni je "sitnicarnica..." bila odlicna, na primer, ali se u potpunosti slazem s tobom sto se "Recnika..." tice.
Posto je "Predeo slikan cajem" bilo moje upoznavanje s Pavicem, ocekivala sam da je i "Hazarski recnik" istog kalibra. Na zalost, nije mi islo, ne znam sto, odustala sam posle 50-ak strana.
Inace, nikada nisam dovrsila neke knjige koje su bile svojevremeno obavezne za lektiru, "Proljeca Ivana Galeba", "Povratak Filipa Latinovica", "Dve Marije", "Lelejska Gora"... i naravno "Proces". Inace, jedna sam valjda od retkih koji apsolutno ne mogu da smisle Kafku i njegov nacin i stil pisanja.

Sto se pak Brazilca tice, njega sam stavila ad acta odmah posle "Alhemicara", to sam procitala jer bas bese izvikano onda kad se pojavilo. Nakon toga sam znala da smo ja i on zauvek na ratnoj nozi. Medjutim, moja drugarica, koja bukvalno obozava Koelja, mi za svaki rodjendan pokloni po jednu njegovu knjigu sa recima : "Nisam znala sta da ti kupim pa sam se odlucila za Koelja, s njim nikada ne mogu pogresiti". Moj odgovor je sasvim iskreno sledeci: "Jedino ces s Koeljom obavezno pogresiti"... Naravno, svake godine se prica ponovi, valjda zaboravi sta sam joj rekla prethodne godine, dug je period :biggrin:
Tako da, imam u svojoj biblioteci pet neprocitanjih knjiga doticnog kvazi pisca. Cak i da nemaju posvetu, stidela bih se da ih poklonim prijateljima za rodjendan, a i nije lepo prepoklanjati poklone.
"Ja sam ono što nema cenu - pošten i siromašan"
M. Selimović
"Sve ce proći. Ali, kakva je to utjeha?
Proći će i radost, proći će i ljubav, proći će i život.
Zar je nada u tome da sve prođe? "
M. Selimović
User avatar
Goca_64
 
Posts: 752
Joined: 04 Jun 2011, 13:39
Location: Prestonica

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Clarissa » 14 Jun 2011, 22:19

Goca_64 wrote:"Lelejska Gora"

Ima li neko ko je Lelejsku goru pročitao do kraja :biggrin: ?
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby mastro mostro » 15 Jun 2011, 00:22

Goca_64 wrote:
mastro mostro wrote:"Hazarski rečnik"- Milorad Pavić, "Sitničarnica kod srećne ruke" - Goran Petrović, "Slivnik" - Zoran Ćirić


Kako se ukusi razlikuju, interesantno.
Meni je "sitnicarnica..." bila odlicna, na primer, ali se u potpunosti slazem s tobom sto se "Recnika..." tice.
Posto je "Predeo slikan cajem" bilo moje upoznavanje s Pavicem, ocekivala sam da je i "Hazarski recnik" istog kalibra. Na zalost, nije mi islo, ne znam sto, odustala sam posle 50-ak strana.
Inace, nikada nisam dovrsila neke knjige koje su bile svojevremeno obavezne za lektiru, "Proljeca Ivana Galeba", "Povratak Filipa Latinovica", "Dve Marije", "Lelejska Gora"... i naravno "Proces". Inace, jedna sam valjda od retkih koji apsolutno ne mogu da smisle Kafku i njegov nacin i stil pisanja.

Sto se pak Brazilca tice, njega sam stavila ad acta odmah posle "Alhemicara", to sam procitala jer bas bese izvikano onda kad se pojavilo. Nakon toga sam znala da smo ja i on zauvek na ratnoj nozi. Medjutim, moja drugarica, koja bukvalno obozava Koelja, mi za svaki rodjendan pokloni po jednu njegovu knjigu sa recima : "Nisam znala sta da ti kupim pa sam se odlucila za Koelja, s njim nikada ne mogu pogresiti". Moj odgovor je sasvim iskreno sledeci: "Jedino ces s Koeljom obavezno pogresiti"... Naravno, svake godine se prica ponovi, valjda zaboravi sta sam joj rekla prethodne godine, dug je period :biggrin:
Tako da, imam u svojoj biblioteci pet neprocitanjih knjiga doticnog kvazi pisca. Cak i da nemaju posvetu, stidela bih se da ih poklonim prijateljima za rodjendan, a i nije lepo prepoklanjati poklone.



Ne sećam se više tačno zbog čega sam odustao od Sitničarnice... ali mislim da je bilo na samom početku jer mi je od prve reči bilo onako predorađeno (u glumi bi rekli preglumljeno), kitnjasto, nakinđureno, sladunjavo kao kupovna torta... možda bih imao drugo mišljenje da sam uspeo da izdržim do kraja.

Za Koelja se slažem, ja sam pročitao i "Sedela sam pored reke Pedre i plakala" i "11 minuta" (isto pokloni :laugh: ) i ne bih mogao više ništa od njega... komercijalno dodvoravanje širokoj svetskoj taksi populaciji.
User avatar
mastro mostro
 
Posts: 868
Joined: 15 Mar 2011, 19:01

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby gogo23 » 15 Jun 2011, 00:51

mastro mostro wrote:Za Koelja se slažem, .. komercijalno dodvoravanje širokoj svetskoj taksi populaciji.

Pa zar mora baš svaki put kada se čita knjiga da proizvodi blagi moždani udar usled prenapregnosti i koncentracije.

Ne znam zasto vam nije islo sa Hazarima, procitah je takoreci u jednom dahu.
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Kantona » 15 Jun 2011, 00:53

Ne mora. Ali posto su sredinom devedesetih Koeljo i "Alhemicar" bili redovna stavka u "spomenarima" fudbalera i manekenki u tin-magazinima - neka hvala. :biggrin:
User avatar
Kantona
 
Posts: 2245
Joined: 31 Mar 2011, 17:58

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Clarissa » 15 Jun 2011, 11:27

Da ne otvaram temu "Knjige koje ste pročitali na silu" :wacko: , odn. da ne uvredite onog ko vam ih je poklonio ili dao na čitanje (još gore, jer prilikom vraćanja morate da kažete svoje mišljenje, najčešće dijemetralno suprotno od njegovog ) .
Mirjana Bobić Mojsilović, dve knjige :what: , ne znam nazive, zajedno sa sadržejem su mi isparile iz glave, a sadržaj "Mirjanine književne kuhinje" je bio u njoj do trenutka vraćanja knjiga :roll: .
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby dumagio19 » 15 Jun 2011, 13:07

Clarissa wrote:Da ne otvaram temu "Knjige koje ste pročitali na silu" :wacko: , odn. da ne uvredite onog ko vam ih je poklonio ili dao na čitanje (još gore, jer prilikom vraćanja morate da kažete svoje mišljenje, najčešće dijemetralno suprotno od njegovog ) .
Mirjana Bobić Mojsilović, dve knjige :what: , ne znam nazive, zajedno sa sadržejem su mi isparile iz glave, a sadržaj "Mirjanine književne kuhinje" je bio u njoj do trenutka vraćanja knjiga :roll: .


BOLD: Sve lektire, osim VREME SMRTI!

Knjige koje sam dobio kao nagrade i te gluposti nisam procitao, ali nijednu!

GOSOPAR PRSETNOVA sam kupi na sajmu prije nekoliko godina i procitoa 50-60 stranica i odustao! Smor od knjige!
„Нека нас победи свако ко може, немамо ништа против” - Душко Радовић

"Ако желиш да победиш слабијег од себе, мораш да се бориш једнако добро колико и он!" - Душко Вујошевић.
User avatar
dumagio19
 
Posts: 1287
Joined: 18 May 2011, 20:27
Location: Republika Srpska

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Clarissa » 15 Jun 2011, 14:59

delboy14 wrote:Knjige koje sam dobio kao nagrade i te gluposti nisam procitao, ali nijednu!

U moje vreme su se još delile knjige o narodnim herojima, u ovu, koju smo mi dobijali, su bile skupljene biografije 10-ak NH, srećom pa je bilo i drugih knjiga, uglavnom onih za lektiru, to sam čitala, uvek sam bila primerna učenica :teacher: sa odličnom ocenom iz srpsko-hrvatskog, čak sam i Lelejsku goru pročitala.
Spoiler: pokaži
al na preskok :bleh:

Jedne godine dobijem tu knjigu sa narodnim herojima, a moja drugarica i njen brat zajedno pet ili šest komada sa posvetom, potpisom predmetnog nastavnika i direktora. Sekratar škole ili onaj ko je bio zadužen, uopšte nije vodio računa da se istom detetu ne poklanja dva i više puta ista knjiga. Ili su bile na popustu :biggrin: .
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju niste pročitali do kraja

Postby Felipao » 15 Jun 2011, 16:58

delboy14 wrote:
GOSOPAR PRSETNOVA sam kupi na sajmu prije nekoliko godina i procitoa 50-60 stranica i odustao! Smor od knjige!


Prvih 100-150 strana mozda i jeste po malo smor,jer je nekako natrpano informacijama a malo ima radnje.Zeznuo si se sto si odustao tako rano,jedna od najjachih knjiga (pogotovo ako volish taj fazon sf)
User avatar
Felipao
 
Posts: 10972
Joined: 15 Mar 2011, 22:46
Location: OBR

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 58 guests