Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Fotografija

Fotografija

Postby Unexpected » 07 Jun 2011, 21:46

Na ovom forumu otvorh svoj prvi topic, a gde je prvi tu je i drugi.
Ideja mi je da napravimo malu galeriju naših fotografija. Kvalitet nije na prvom mestu jer smo verovatno svi ovde amateri. Bitno je da je fotka vama draga.
Bilo bi lepo napisati i mesto slikanja.

Naravno u obzir dolaze i profi fotografije, ali tu ćete mi morati pomoći, pošto sam na polju umetničke fotografije totalni laik, tj. znam šta mi se sviđa a šta ne.

Za početak krovovi Rima, slikani sa popularne pisaće mašine.

Image
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Fotografija

Postby lord_slawe_ » 07 Jun 2011, 23:52

Image

Povratak sa letovanja, Ios 2007
lord_slawe_
 
Posts: 2044
Joined: 15 Mar 2011, 17:50

Re: Fotografija

Postby Clarissa » 08 Jun 2011, 00:02

Unexpected wrote:Na ovom forumu otvorh svoj prvi topic, a gde je prvi tu je i drugi.

Baš tako, mislim da se zgodno nadovezuje na prethodna dva. Radi se o knjizi "Digitalna fotografija -Priručnik koji nedostaje". Autor je David Pogue. Pripada ediciji Missing Manual, to su vodiči za proizvode koji ne dolaze sa uputstvom, radi se o gedžetima (iPhone, iPad ), operativnim sistemima ili pojedinim aplikacijama za te iste OS.
U ovom društvu se nalaze i digitalni fotoaparati.
Knjiga je kod nas objavljena 2009. u izdanju Kompjuter biblioteke i u tiražu od 1000 primeraka, ne znam da li je štampano reizdanje, ova koju imam je iz biblioteke, ali planiram da je skeniram i prevedem u PDF fajl.
Knjiga počinje... od samog početka :smile: . Kreće se podelom fotoaparata po kategorijama, da bi se završila obradom fotografija u programu Picasa.
A između... mnoštvo korisnih trikova i tehnika koji omogućuju da čak i sa džepnim fotoaparatima napravimo dobre slike (svakako bolje od onih koje smo pravili ). Ono što me zaista iznenadilo je u kakvoj sam zabludi živela, mislila sam da je moj fotoaparat iz 2004. spreman za elektronski otpad, a nisam znala ni čemu služe pojedine ikonice na točkiću :tap: . O nekim detaljima koji se pojavljuju na displeju da ne govorim :what: .
Autor razbija i niz zabluda kojima, verujem, da mnogi robuju, a industrija ih plasira kao bitne.
Tako ćete iz knjige naučiti da :
“ Prvi broj u opisu fotoaparata je obično broj megapiksela. A to je najverovatnije najmanje važan detalj u specifikaciji fotoaparata”.
Ono što je bitno je veličina senzora koji prozvođači kriju, ali se može naći na internetu, ako ukucate u pretraživač model svog apatata i “sensor size”. Dobićete čudan razlomak, npr. 1/ 2.5 inča. Ali i tome se može doskočiti, postoji sajt koji će razlomak konvertovati u nama razumljivu meru, odn. daće nam dijagonalu i inčima ili dimenzije u cm.
Nemam nameru da prepričam knjigu, ali svakako je vredi pročitati više puta, a onda uzeti aparat i pravac u akciju.
Sviđa mi se stil pisanja, autor ponekad napravi šalu ili zgodno poređenje, ali prosipa viceve o tašti, nema “komičnih” stripova na početku poglavlja, beskrajnih/beskorisnih/zamarajućih digresija.
Ono što bih mogla da zamerim knjizi je prevod Saše Prudkova, ima rečenica koje apsolutno nemaju smisla :unsure: , kao da je knjigu ubacio u neki Online Translator, pa malo doradio, ima i štamparskih grešaka, ali to pripisujem želji izdavača da što pre objavi knjigu. Proizvođači fotoaparata izbacuju nove modele 2x godišnje, u proleće i jesen, a svaki proizvođač radi na usavršavanju svojih proizvoda i dodavanju novih funkcija. Ipak, mislim da mesta za paniku nije bilo, knjiga objašnjava osnovne postulate fotografije - oni koji su važili i u vreme klasičnih aparata sa filmom važe i danas.
Toliko, pa ako vas nešto zanima pitajte slobodno, svakao ću knjigu skenirati, mislila sam da je fotokopiram, ali kad bi se štampala u crno-beloj varijanti fotografije bi bile neupotrebljive, autor vrlo često poredi 2 ili 3 slike, da bi pokazao suptilne razlike među njima.
Umesto da pišem mogla sam i Copy/Paste :vidbudale: .

Image
Spoiler: pokaži
Digitalna fotografija je skoro jedina vrsta fotografije u današnje vreme. U ovom trenutku, 99 procenata svih fotoaparata koji se proda su digitalni. Da, trebalo je da prođe dosta vremena - prvi digitalni fotoaparat se pojavio 1994. godine – ali filmska fotografija je na kraju postala samo jedna mala niša. Više se uopšte ne prave filmski digitalni fotoaparati, a veoma malo kompanija prodaje filmove.
Ova knjiga je nastala kako bi odgovorila na sva navedena pitanja, a i na mnoga druga. Ona je grubo podeljena na dva dela, o kojima možete da razmišljate kao o “fotografskom" i “digitalnom" delu.
Fotografski deo
Prvo, ova knjiga obezbeđuje kompletnu osnovu profesionalne fotografije. Ona pažljivo razmatra umetničke faktore uključene u fotografisanje – kompoziciju, osvetljenje i ekspoziciju – i kako da ih primenite koristeći 37 milijardi komandi prisutnih u modernim digitalnim fotoaparatima.
I usput da spomenem: Za razliku od većine knjiga o fotografiji, koje se pretežno bave SLR fotoaparatima (oni veliki crni sa zamenljivim objektivima), ova knjiga jednaku pažnju poklanja i kompaktnim džepnim fotoaparatima. Na kraju krajeva, oni čine 91 posto od svih prodatih fotoaparata.
Digitalni deo
Drugo, ova knjiga obezbeđuje kompletan kurs vezan za to šta da radite nakon što ste snimili fotografiju. Ovaj deo prati čitav ciklus rada sa ovim fotografijama: prebacivanje na Mac ili PC, upotreba besplatnih programa za njihovo organizovanje i editovanje i na kraju slanje fotografija na lokacije na kojima će moći da ih vidi odgovarajuće publika. Svaki postojeći oblik distribucije je pokriven u ovoj knjizi: email, štampa, slajdšou, desktop pozdine, kolaži, filmovi, skrinsejveri, pa čak i slagalice i donji veš.
Napomena
Ova knjiga obezbeđuje vodič za programe za organizovanje fotografija: Picasa (za Windows, besplatan program od Google-a) i iPhoto (od Apple-a, instaliran je na svakom Mac-u). Ona pokriva ova dva programa zato što su (a) odlični, (b) laki za korišćenje, i (c) besplatni.
Kratak sadržaj
Deo 1: Fotoaparat
• Poglavlje 1: Vrste fotoaparata
• Poglavlje 2: Jedine funkcije koje su bitne
Deo 2: Fotografisanje
• Poglavlje 3: Snimanje fotografije
• Poglavlje 4: Deset odluka
• Poglavlje 5: Anti-zamućenje
• Poglavlje 6: Kako su to uradili
• Poglavlje 7: SLR poglavlje
Deo 3: Laboratorija
• Poglavlje 8: Fotoaparat susreće računar
• Poglavlje 9: Organizacija fotografija
• Poglavlje 10: Obrada fotografija
Deo 4: Publika
• Poglavlje 11: Fotografije na papiru – I sve ostalo
• Poglavlje 12: Elektronske fotografije
Deo 5: Dodaci
• Dodatak A: Gde da idete odavde
• Stvarni svet
• Dalje od besplatnih programa
• Dodatak B: Top Deset Saveta Svih Vremena
• Dodatak C: Zahvalnica za fotografije
Indeks
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Fotografija

Postby lord_slawe_ » 08 Jun 2011, 00:10

Clarissa wrote:


Dobrodosla na forum i svaka cast na entuzijazmu! :clap:
lord_slawe_
 
Posts: 2044
Joined: 15 Mar 2011, 17:50

Re: Fotografija

Postby AirBall » 08 Jun 2011, 00:13

Dobrodosla Clarissa...
''A ko su oni tudjim slugama da sude''
User avatar
AirBall
 
Posts: 106301
Joined: 14 Mar 2011, 22:22

Re: Fotografija

Postby Clarissa » 08 Jun 2011, 00:19

lord_slawe_ wrote:
Clarissa wrote:


Dobrodosla na forum i svaka cast na entuzijazmu! :clap:

Hvala, knjiga mi je zaista otvorila oči, šteta bi bilo da nisam utiske podelela sa drugima i preporučila je.
Nadam se da će ovaj deo koji se tiče kulture zaživeti, pretežno bih pisala na njemu, literatura je moja prvobitna vokacija, ovih dana planiram da otvorim još tema koje su "obavezne" na literarnim forumima, pa da vidimo kakav će biti odziv.
Verujem da će biti ovakav :
:jos:
:D
AirBall wrote:Dobrodosla Clarissa...

Hvala i tebi :cheers:
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Fotografija

Postby lord_slawe_ » 08 Jun 2011, 00:23

Clarissa wrote:Hvala, knjiga mi je zaista otvorila oči, šteta bi bilo da nisam utiske podelela sa drugima i preporučila je.
Nadam se da će ovaj deo koji se tiče kulture zaživeti, pretežno bih pisala na njemu, literatura je moja prvobitna vokacija, ovih dana planiram da otvorim još tema koje su "obavezne" na literarnim forumima, pa da vidimo kakav će biti odziv.
Verujem da će biti ovakav :
:jos:
:D


U tom slučaju verujem da ćeš imati šta da pročitaš u topicu "Knjiga koju bi ste preporučili" :okk:
lord_slawe_
 
Posts: 2044
Joined: 15 Mar 2011, 17:50

Re: Fotografija

Postby ima 1 tim » 08 Jun 2011, 00:25

Clarissa wrote:Hvala, knjiga mi je zaista otvorila oči, šteta bi bilo da nisam utiske podelela sa drugima i preporučila je.
Nadam se da će ovaj deo koji se tiče kulture zaživeti, pretežno bih pisala na njemu, literatura je moja prvobitna vokacija, ovih dana planiram da otvorim još tema koje su "obavezne" na literarnim forumima, pa da vidimo kakav će biti odziv.
Verujem da će biti ovakav :
:jos:
:D


:jos: :D

dobrodoslica i od mene :smile:
samo se lepo moze ruziti,zavist valja i zasluziti

air:Hvala druze, nije nista licno protiv tebe, ali moramo neke standarde da postavimo...

Nemoj da se ljutis molim te...
User avatar
ima 1 tim
 
Posts: 2033
Joined: 14 Mar 2011, 22:38

Re: Fotografija

Postby Clarissa » 08 Jun 2011, 01:59

lord_slawe_ wrote:
Clarissa wrote:U tom slučaju verujem da ćeš imati šta da pročitaš u topicu "Knjiga koju bi ste preporučili" :okk:

ima 1 tim wrote:
Clarissa wrote:Hvala, knjiga mi je zaista otvorila oči, šteta bi bilo da nisam utiske podelela sa drugima i preporučila je.
Nadam se da će ovaj deo koji se tiče kulture zaživeti, pretežno bih pisala na njemu, literatura je moja prvobitna vokacija, ovih dana planiram da otvorim još tema koje su "obavezne" na literarnim forumima, pa da vidimo kakav će biti odziv.
Verujem da će biti ovakav :
:jos:
:D


:jos: :D

dobrodoslica i od mene :smile:

@lord_slawe
Da pročitam, naravno, ali i da preporučim :thumbup:
@ima 1 tim
Hvala i tebi, mislim da kvantitet ipak rađa neki kvalitet. Uzmimo Forum Krstarice, koji je ogroman, imaju, ah šta reći “prilično dobar” podforum o knjževnosti, čak povremeno ogranizuju ili su organizovali to da pročitaju istu knjigu, a onda da pišu svoje impresije, razmišljanja, kritike i sl. S druge strane, naletela sam na neki literarni forum, “Svet knjige”, tako nekako, pisali su samo o literaturi, broj članova je bio mali, po jedan post na forumu dnevno, a nisu mogli da se pohvale ni naročitim kvalitetom napisanog. Činjenica da forumi koji se bave isključivo umetnošću i kulturom teško mogu da opstanu. Ako se “prikače” uz nešto drugo, a to je u ovom slučaju sport, :maher: imaju veću šansu.
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Fotografija

Postby Stoxan » 08 Jun 2011, 10:52

Nadam se da je ovo prava tema. Ako nije valjda neće Unexpected zameriti. Ne znam ko je od vas čuo za Anu Kostenko.
EVo njenih nekoliko dela.
Image
Image

SAmo je ovde mali "problem". Ovo nisu fotografije, već slike. Stvarno sam oduševljen ovim njenim delima. Evo čitave galerije. Nadam se da nisam omanuo

http://hornbill-hornbill.blogspot.com/2 ... -like.html
"Bolje sto godina živeti kao milioner, nego sedam dana kao beskućnik!!!"Alan Ford
User avatar
Stoxan
 
Posts: 4689
Joined: 18 Mar 2011, 19:47

Re: Fotografija

Postby Riquelme » 08 Jun 2011, 11:03

SHta mislite da otvorimo ipak tri teme ... "Slikarstvo" , "1000 reci" (omiljene slike profesionalnih fotografa , umetnika) "My Photos" (fotografije koje smo sami uslikali ) ?

p.s. Ove nazive tema napiosah na brzinu i svaki bolji naziv je dobrodoshao ...
User avatar
Riquelme
 
Posts: 1974
Joined: 15 Mar 2011, 14:19
Location: Dorcol

Re: Fotografija

Postby Unexpected » 08 Jun 2011, 11:14

Don Quijote wrote:SHta mislite da otvorimo ipak tri teme ... "Slikarstvo" , "1000 reci" (omiljene slike profesionalnih fotografa , umetnika) "My Photos" (fotografije koje smo sami uslikali ) ?

p.s. Ove nazive tema napiosah na brzinu i svaki bolji naziv je dobrodoshao ...

Što se mene tiče OK, može ova tema da se preimenuje u My Photos, ili nešto drugo ako neko ima predlog.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Fotografija

Postby Tajler » 08 Jun 2011, 11:46

Stoxan wrote:Nadam se da je ovo prava tema. Ako nije valjda neće Unexpected zameriti. Ne znam ko je od vas čuo za Anu Kostenko.
EVo njenih nekoliko dela.

SAmo je ovde mali "problem". Ovo nisu fotografije, već slike. Stvarno sam oduševljen ovim njenim delima. Evo čitave galerije. Nadam se da nisam omanuo

http://hornbill-hornbill.blogspot.com/2 ... -like.html

Problem je što to jesu fotografije.
Now I see it clearly. My whole life is pointed in one direction. I see that now. There never has been any choice for me.
User avatar
Tajler
 
Posts: 547
Joined: 09 May 2011, 19:11
Location: Beograd

Re: Fotografija

Postby Stoxan » 08 Jun 2011, 12:52

Tajler wrote:
Stoxan wrote:Nadam se da je ovo prava tema. Ako nije valjda neće Unexpected zameriti. Ne znam ko je od vas čuo za Anu Kostenko.
EVo njenih nekoliko dela.

SAmo je ovde mali "problem". Ovo nisu fotografije, već slike. Stvarno sam oduševljen ovim njenim delima. Evo čitave galerije. Nadam se da nisam omanuo

http://hornbill-hornbill.blogspot.com/2 ... -like.html

Problem je što to jesu fotografije.


Sad si me zainteresovao i malo sam guglao o ovome. I ne mogu da verujem koji sam ja konj. Dobio sam od prijatelja onu prezentaciju o njoj i fascinirao se tim fotografijama/slikama i rekoh da podelim s vama. Međutim izgleda da postoje dve Ane Kostenko i da je jedna slikarka, a druga fotograf. Pa od tuda i ova zabuna. Mogu da kažem samo :vidbudale:
Hvala na ispravci i izvinte zbog greške.

http://www.snopes.com/photos/arts/kostenko.asp
"Bolje sto godina živeti kao milioner, nego sedam dana kao beskućnik!!!"Alan Ford
User avatar
Stoxan
 
Posts: 4689
Joined: 18 Mar 2011, 19:47

Re: Fotografija

Postby angler » 08 Jun 2011, 12:59

evo jedne sa mog mora
Image
Dunav kod Surduka
Image
We're all in the same game just different levels dealing with the same hell just different devils.
User avatar
angler
 
Posts: 364
Joined: 28 Mar 2011, 20:15

Next

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests