Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Serije

Najbolja domaca serija?

Porodicno blago
13
16%
Bolji zivot
15
19%
Otvorena vrata
3
4%
Slozna braca
3
4%
Vruc Vetar
11
14%
Srecni ljudi
5
6%
Grlom u jagode
3
4%
Otpisani
3
4%
Vratice se rode
22
28%
Kamiondzije
1
1%
 
Total votes : 79

Re: Serije

Postby Sezione » 11 Nov 2019, 17:23

Jbg, ne gledaju svi na kinematografiju isto, neko voli ovo, neko voli ono.

Pre par godina uhvatim sa burazerom 2 filma na tv-u zaredom, prvo "Povratak"(1966) koji je klasican predstavnik crnog talasa sa sve Batom Zivojinovicem u glavnoj ulozi Al Kaponea. Ja odusevljen sto sam uhvatio to prvi put i to na tv-u, njemu smorcina do bola. Dzaba i objasnjavanje sta je crni talas itd. Zavrsava se film, krece odmah "Turneja" koju on ne znam kako do tada nije gledao. Odusevio se momak, ja ga znao napamet al ajd odgledah jer volim tako da lovim neke detalje kad ne gledam nesto prvi put.

Plastican primer, ali to je tako.

U tom periodu sam uhvatio i "Budjenje pacova" po prvi put. Polupao me film kao kantu, par dana nisam znao gde teram :biggrin:

Iz tog perioda mi cak ni komedije nisu smesne, npr "Cetiri kilometra na sat" koji se iskljucivo vodi kao komedija meni uopste nije bio smesan, stavise, nekako mi je bio tuzan.

Mislim da je donekle problem i u nasim televizijama, da su ti filmovi malo vise pustani sigurno bi bili zapazeni i postovani od strane vise ljudi. Ovako, svi ce da uzmu da pogledaju "Kazablanku" ili "The Killing"(znam da su ga nasi nesto mentolski preveli) i da kazu "vauuu", a kad bi im neko pustio ove nase filmove svi bi rekli, "ma daj, ko ce da gleda ovo nase sranje iz 50 i neke godine".
U Kosovo se kunete, a po Zvecanu od Srba kradete

ODJEBI OD PARTIZANA BOLESNICE BOLESNI
User avatar
Sezione
 
Posts: 13892
Joined: 07 Oct 2015, 02:01

Re: Serije

Postby Tegi » 11 Nov 2019, 17:42

fabricio wrote:Vec sam napisao da filmovi koji nisu izvorna komedija, ali su takodje zacinjeni komedijom (underground i lepa sela koja si pomenuo recimo) ne racunam takodje. To su filmcine, njih ne ubrajam u filmove o kojima sam pisao. Kao sto ne racunam ni komedije, koji su esencija nase kinematografije.

Od svih pobrojanih, to su jedina dva filma sa elementima komedije, ali nikako kao primese, već kao integralni deo autorske poetike, što je posebno izraženo kod Kusturice, čiji film je izrazito intelektualan i prevashodno tragičan. On nema ničeg sličnog sa "Tesnom kožom" kao prototipom srpske socijalističke komedije ili "Kengurom" kao prototipom tranzicione komedije.

Među ostalim koje sam naveo, nijedan nema ni zrnce komičnog, što znači da ti te filmove uopšte nisi ni gledao. Onaj ko ne poznaje crni talas i evropsku kinematografiju 50-ih, 60-ih i 70-ih nije nimalo kompetentan da u totalitetu govori o srpskom filmu. Oni mogu govoriti o pojedinačnim ostvarenjima- "Bitka na Neretvi", "Variola vera", "Mi nismo anđeli, "Munje", "Sekula se opet ženi" ili "Poltronu", ali nemaju dovoljno znanja ni uvida da donese bilo kakav opšti sud o tome šta je i kakva je srpska kinematografija. Tako da tu nije reč o različitim estetskim načelima, već o disproporciji između stepena znanja i spremnosti da se iznese svoje mišljenje. To je kao da npr. iznosiš sud o Emiru Kusturici gledajući samo "Zavet" i "Crna mačka, beli mačor" pod parolom svako ima pravo na svoj ukus ili lično mišljenje. To su besmiclice.


Da se ogradim, postoji jedan maestralni sineasta čiji primarni izraz jeste komičarski- reč je o Živku Nikoliću, čudu od deteta, Feliniju iz Ozrinića. Mada i kod njega postoji potpuno suprotna selekcija kvaliteta- najgori filmovi su mu najpopularniji, a najbolji danas gotovo zaboravljeni- prevashodno "Jovana Lukina" i "Beštije".

Sezione, jako dobre opaske si izneo, samo treba napomenuti da relativnost koja postoji u ljudskom ukusu ne znači i relativnost u onome što je različito iskušeno. To što je neko mišljenje moje- autonomno, autentično, strogo privatno i nenametljivo, ne znači da je kao takvo vredno, već samo da mu je dozvoljeno da postoji i da je tu dozvolu iskoristilo. Kada bi se taj liberalno-estetki stav dosledno primenio, najvredniji filmovi bi bili oni koji prodaju najviše karata na blagajnama, jer nema razlike u kvalitetu ukusa debelog pubertetlije koji cucla Pepsi dok gleda Avengerse i istoričara umetnosti. Znam da to ne misliš, ali čisto da stvari izvedemo na čistac.

Što se "Hajduka" tiče, film je sniman po delu veoma talentovanog Danka Popovića (pisac "Knjige o "Milutinu"), pa je film u domenu priče/skice bio veoma solidan žanrovski materijal. Glumački i produkcijski je vrlo loš, tako da slabo čega vrednog tu ima. Grlićev "Čaruga" je daleko uspešniji i bolji film slične tematike.
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20848
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

Re: Serije

Postby Baxter Stockman » 11 Nov 2019, 20:23

Šibnite link za Senke u inbox
Avangarda FPL Champion (2021)
Avangarda NFL Fantasy Champion (2023)
User avatar
Baxter Stockman
 
Posts: 34364
Joined: 16 Feb 2017, 13:53

Re: Serije

Postby Petko019 » 11 Nov 2019, 20:47

Baxter Stockman wrote:Šibnite link za Senke u inbox


Ako to postoji može i meni :biggrin:
"Spasa nam nema, propasti nećemo"
User avatar
Petko019
 
Posts: 1645
Joined: 09 Jun 2011, 21:58

Re: Serije

Postby Pit Bull » 11 Nov 2019, 20:50

Sve sto je bilo, a da sam ja znao, do sada je skinuto sa neta.
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58372
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Serije

Postby Ron Swanson » 11 Nov 2019, 21:21

Živ je i dalje torent na Crnoj berzi, ali to je privatni treker, pa jedino da vidite sa nekim od vaših ko ima nalog.
User avatar
Ron Swanson
 
Posts: 4735
Joined: 11 Apr 2018, 22:31

Re: Serije

Postby JNA » 11 Nov 2019, 21:35

Može da se gleda na EON-u. Za 990 dinara jednokratno, dobije se cela serija i premium tv paket mesec dana.
User avatar
JNA
 
Posts: 8834
Joined: 18 May 2017, 13:32

Re: Serije

Postby Sezione » 11 Nov 2019, 21:38

Tegi wrote:Sezione, jako dobre opaske si izneo, samo treba napomenuti da relativnost koja postoji u ljudskom ukusu ne znači i relativnost u onome što je različito iskušeno. To što je neko mišljenje moje- autonomno, autentično, strogo privatno i nenametljivo, ne znači da je kao takvo vredno, već samo da mu je dozvoljeno da postoji i da je tu dozvolu iskoristilo. Kada bi se taj liberalno-estetki stav dosledno primenio, najvredniji filmovi bi bili oni koji prodaju najviše karata na blagajnama, jer nema razlike u kvalitetu ukusa debelog pubertetlije koji cucla Pepsi dok gleda Avengerse i istoričara umetnosti. Znam da to ne misliš, ali čisto da stvari izvedemo na čistac.



Jasno skroz, u tom grmu i lezi zec, pogotovo u boldovanoj reci. Ljudi su potpuno zaboravili ili uopste ne znaju da je film umetnost. Sve se pretvorilo u masineriju za zgrtanje neverovatnih kolicina novca i doslo je do stasavanja gomile generacija koji nemaju predstavu sta je uopste film(mada je to mozda problem i od samog nastanka filma).
Ljudsko bice generalno ne moze da ne voli film. Problem je sto niko nema predstavu da bi na film trebalo da gleda ako ne isto onda barem slicno kao i na slikarstvo ili skulpturu. Pretpostavljam da je to zato sto nam je film nekako "najbliza" umetnost. Neko ce da ode u muzej i da se divi raznoraznim stvarima o kojima moze i da ima i da nema pojma, a neki film ce da pogleda i da kaze, "eh, sranje" jer filmova ima milijardu, a neki "Pikaso" je samo jedan. Koga briga da li na svetu postoji jos neki "Pikaso" jer jedan je Pikaso bajo moj neas ti tu sta...

Podilazenje masama u cilju zgrtanja ogromnog novca je od jedne lepe umetnosti napravilo jednu veliku dzunglu u kojoj se snima gomila "trash" filmova jer bitno je da "drzi paznju", doduse to traje od samog pocetka.

Jedina dobra stvar je sto se u filmu, kao i drugim umetnostima, mozes orijentisati na odredjeni period/rezisera/glumca i tek onda doneti neki sud o tom opusu, to je ono sto ti pricas a sto neko(fabricio :D ) ne moze ili ne zeli da shvati i nije on kriv nego te "proklete pare" i nenormalni broj snimljenih filmova koji su od filmske umetnosti napravili brlog. Ponavljam se, jbg.

Opet, ko hoce, moze da se snadje i u brlogu. Ali da bi se znatno vise ljudi drugacije ophodilo prema filmu da se gomila stvaralaca nije ponasala prema filmu tako kako jeste, mislim da to stoji.
U Kosovo se kunete, a po Zvecanu od Srba kradete

ODJEBI OD PARTIZANA BOLESNICE BOLESNI
User avatar
Sezione
 
Posts: 13892
Joined: 07 Oct 2015, 02:01

Re: Serije

Postby fabricio » 11 Nov 2019, 21:47

Kakav bre brlog i pare... stil glume, replike i scene na ovom podneblju su jezovite za moj ukus, kraj.

Ne mogu da otvaram pandorinu kutiju vise. Nigde nisam napisao da je to tako objektivno, vec moje vidjenje i ukus koji je krojen gledanjem drugih stvari. To ne moze da se promeni i zove se ukus. Sustina od starta je bila da bih voleo da se mrdnemo od srecnih ljudi i nastavimo u nekom senka fazonu, da se napreduje, a ne da pljujem to nase. Te iste senke su krs, ali su i put.

A ko nije citao, fabricio se ne lozi na pare i moderno vec pljuje amerikance na svakom cosku i postuje istinski samo Nolana i Vileneuvea. Bar u ovom novom talasu.

Moj opus su skandinavci, azija i juzna amerika. Kod nas bih voleo da vidim nesto tako. Kakve pare i blokbasteri...
A sta ti radis kada ne poklanjas jogurte?
User avatar
fabricio
 
Posts: 13711
Joined: 24 Dec 2016, 21:43

Re: Serije

Postby b@Ta maRe » 11 Nov 2019, 23:14

Tegi wrote:
fabricio wrote:Ako ima 5 kvalitetnih filmova, a da nisu komedija, bog me ubio. Ono sto mi pada na pamet, slucajno ili ne, u svakom se pojavljuje Glogovac, kao najtalentovaniji glumac ikada (nije stigao jadan da ozvanici i najbolji ikada, na nasim prostorima naravno).


Prijatelju, ovo može napisati samo osoba koja nema blage veze o srpskoj kinematografiji.

Veliko je pitanje odakle potiče opšte mesto da su "Maratonci" i "Ko to tamo peva" kruna filmske umetnosti u Srba, a da su Bata Stojković i Pavle Vuisić najveći srpski glumci.

Što je najcrnje, čak i kada bi onima koji to tvrde pustio filmove poput "Tri", "Zasede", "Pohoda", "Život je lep", "Buđenja pacova" sumnjam da bi promenili mišljenje. Tip ljudi kojima su Skorseze i Tarantino najveći filmski stvaraoci, a Bergman i Tarkovski neki tamo metafizički mrsomudi. U tu klasu spadaju i poznatiji "Kad budem mrtav i beo", "Praznik", "Skupljači perija", "Otac na službenom putu", kao i 2 klasika iz devedesetih- "Underground" i nešto iza "Lepa sela". Ono što je zajedničko svim nabrojanim filmovima je, triput pogađaj:
Spoiler: pokaži
Nijedan nije komedija.

A ima ih još toliko koji su približna klasa pobrojanih.

Sam krem srpske kinematografije su Saša Petrović, Živojin Pavlović, Makavejev, Kadijević, Kusturica... Nikako Dušan Kovačević, Šijan i Goran Marković, oni su druga-treća liga.

Što se glumišta tiče, meni lično Slobodan Cica Perović. Niko mu ni do članaka nije.

Sve u svemu, treba čitati, gledati, učiti, beležiti i promišljati, pa tek onda izneti svoj stav. Kod nas ljudi obično krenu od poslednjeg i takvoj običajnosti logično su ishodište opšta mesta koja si upravo izneo.


:bravo:

Tri mi je jedan od 3 najbolja anti-ratna filma, uz Ivanovo detinjstvo i Apokalipsu danas.
Ne slažem se baš za Gorana Markovića. Istina, umeo je da brlja, ali npr Specijalno vaspitanje, Nacionalna klasa, Već viđeno i Sabirni centar su odlični filmovi.
Za Pavla Vuisića je Orson Vels lično rekao da je najbolji glumac koga je video.
NISAM JA ZVEZDA, JA SAM PARTIZAN!
User avatar
b@Ta maRe
 
Posts: 6393
Joined: 19 Feb 2014, 19:10

Re: Serije

Postby Rancesco » 12 Nov 2019, 09:12

Ajde ako neko ima torent da mi pusti na PM ako mi nije problem. Unapred hvala.

Edit: za Senke drugu sezonu :D
User avatar
Rancesco
 
Posts: 1144
Joined: 26 Apr 2017, 09:17

Re: Serije

Postby Rancesco » 13 Nov 2019, 00:00

Jeste dupli post al ajde valjda nije neki problem... Dok cekam da neko posalje linkove za Senke 2 da iskoristim priliku da preporucim seriju.

https://www.imdb.com/title/tt8111088/

Ja stvarno nisam nikada bio neki fan Star Warsa, jedino sto sam gledao je bilo dok sam bio klinac, ovo u zadnjih 20 godina nista bukvalno :D Ne deluje mi na pocetku serije da je toliko povezano sa filmovima cim sam dosta stvari pohvatao. Opet, oni koji vise prate znace mnogo vise da kazu na ovu temu. Samo jedna epizoda je za sada izasla ali bar meni je gluma, dijalozi, kostimi, radnja na vrhunskom nivou. I Mandalorian je tako kul lik...Ako nastavim krenucu da spojlujem pa bolje da stanem. Jedna od retkih serija koja mi je drzala paznju non stop, a nije da nisam pokusao dosta da pogledam u zadnje vreme. Jedina mana sto mi nesto kratko traje ova epozoda. Od mene svaka preporuka za seriju (bar za sada).
User avatar
Rancesco
 
Posts: 1144
Joined: 26 Apr 2017, 09:17

Re: Serije

Postby salefabijan » 13 Nov 2019, 07:31

Ako postoji stvarno neki torrent za senke i ja bih bio zahvalan da mi neko prosledi u poruci. :roll:
Hasta la victoria siempre!
User avatar
salefabijan
 
Posts: 255
Joined: 19 Jan 2015, 18:16
Location: Sokobanja

Re: Serije

Postby Pit Bull » 13 Nov 2019, 09:47

Gde ima "Grupa" da se gleda online?

Ili jos bolje, imaju li neki dobri torrenti?
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58372
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Serije

Postby fontaneros » 13 Nov 2019, 10:19

Imas na rts planeti
MI SMO ZABRANJENI, SVI TO DOBRO ZNATE...
User avatar
fontaneros
 
Posts: 44603
Joined: 24 Mar 2017, 15:15

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: Trendiction2 [Bot] and 4 guests