Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Filmovi

Re: Filmovi

Postby Raoul Duke » 27 Jul 2019, 12:29

Bolkonski wrote:Sto se tice Andrica, Crnjanskog i Krleze, to jeste tacno, pogotovo za Krlezu, isto kao sto je tacno da su mnoga velika dela tih pisaca nastala u Titovoj Jugoslaviji - nastavak Seoba, Roman o Londonu, Lament, kao i jedan od najvecih bisera nase knjizevnosti, Andriceva Prokleta avlija.
Verovatno je tacno da je veci broj njihovih najvecih dela, narocito Krlezinih, nastao pre Titove Jugoslavije, ali deo njih daje pecat i vremenu o kome govorimo.



Роман о Лондону је писан - у Лондону. И то одмах након завршетка Другог светског рата. Јер:

...u posleratnom periodu najproduktivniji je bio onaj koji bi verovatno bio ubijen da se 1945. zatekao u Beogradu- Crnjanski. A sumnjam da se u njegovom poznom stvaralaštvu mogu pronaći pozitivne delotvornosti socijalističkog režima.
Наше ће сјене ходати по Бечу, лутати по двору, плашити господу.
User avatar
Raoul Duke
 
Posts: 24982
Joined: 09 May 2011, 15:59

Re: Filmovi

Postby Bolkonski » 27 Jul 2019, 13:20

Naravno da je pisan u Londonu, i Lament je pisan na plazi Cooden beach kod Londona.
Mislio sam da je on kao snazna individua dao pecat i jugoslovenskoj knjizevnosti tog vremena, kao i onoj predratnoj i medjuratnoj jer je Roman o Londonu delo jugoslovenske, a ne engleske knjizevnosti.
On je izrastao iz predratne Jugoslavije zbirkom pesama Lirika Itake kojom baca u blato sve nacionalne mitove pocevsi od Kosovskog boja, srednjovekovnih heroja do Gavrila Principa i svojim manifestom sumatraizma datog u Dnevniku o Carnojevicu, ali je deo njegove stvaralacke licnosti dao pecat i Jugoslaviji Titovog vremena i on je definitivno usao i u tu literaturu.
User avatar
Bolkonski
 
Posts: 14700
Joined: 17 Jul 2017, 21:43

Re: Filmovi

Postby Cvele » 27 Jul 2019, 16:57

Bolkonski wrote:Naravno da je pisan u Londonu, i Lament je pisan na plazi Cooden beach kod Londona.
Mislio sam da je on kao snazna individua dao pecat i jugoslovenskoj knjizevnosti tog vremena, kao i onoj predratnoj i medjuratnoj jer je Roman o Londonu delo jugoslovenske, a ne engleske knjizevnosti.
On je izrastao iz predratne Jugoslavije zbirkom pesama Lirika Itake kojom baca u blato sve nacionalne mitove pocevsi od Kosovskog boja, srednjovekovnih heroja do Gavrila Principa i svojim manifestom sumatraizma datog u Dnevniku o Carnojevicu, ali je deo njegove stvaralacke licnosti dao pecat i Jugoslaviji Titovog vremena i on je definitivno usao i u tu literaturu.

Izvanjavam se za off u offu :biggrin: ,ali moram pomenuti da sam u fazi čitanja Crnjanskog i da je za mene definitivno najbolji naš pisac.Čak iznad Meše i Andrića.

Slaže li se neko sa mnom,i generalno,koje je vaše mišljenje o njemu,kao piscu?
User avatar
Cvele
 
Posts: 18233
Joined: 03 Sep 2011, 15:09

Re: Filmovi

Postby Raoul Duke » 27 Jul 2019, 17:10

Bolkonski wrote:... ali je deo njegove stvaralacke licnosti dao pecat i Jugoslaviji Titovog vremena i on je definitivno usao i u tu literaturu.



Ali nije iz nje izašao. U vezi sa polemikom gore.

Sve ostalo stoji. Crnjanski je genijalan.
Наше ће сјене ходати по Бечу, лутати по двору, плашити господу.
User avatar
Raoul Duke
 
Posts: 24982
Joined: 09 May 2011, 15:59

Re: Filmovi

Postby Poison and Remedy » 28 Jul 2019, 15:56

Topla preporuka.
TRADIZIONI DI FAMIGLIA
User avatar
Poison and Remedy
 
Posts: 8245
Joined: 21 Apr 2015, 08:47

Re: Filmovi

Postby fabricio » 29 Jul 2019, 17:36

Zanimljive ocene za Bilo jednom u Holivudu par dana nakon svetske premijere/.

Metascore 85

8.7 imdb.

Rottentomatoes 8.5, a od gledaoca samo 7.2.

Bila je neka likusa na mondo podcast sto je bila u Kanu i gledala film, kaze da sat vremena je film bas spor pa tek onda krece radnja. (otud i mozda malo nize ocene u najavi)
Sve ostalo rece da je vrhunski u filmu.

Kod nas bi trebalo 15.avgusta ako sam dobro video da se pojavi u bioskopima, ne pamtim kad sam ovoliko cekao neki film, ustvari mzoda je cak i prvi...
A sta ti radis kada ne poklanjas jogurte?
User avatar
fabricio
 
Posts: 13703
Joined: 24 Dec 2016, 21:43

Re: Filmovi

Postby Buzz » 29 Jul 2019, 19:31

Takodje, bas cekam da se pojavi kod nas u bioskopima, ocekujem novo remek delo velikog Tarantina
User avatar
Buzz
 
Posts: 9429
Joined: 10 Jun 2014, 16:17

Re: Filmovi

Postby fabricio » 01 Aug 2019, 12:38

De Niro posle 20ak godina brukanja resio da snimi kvalitetan film u glavnoj ulozi.

A sta ti radis kada ne poklanjas jogurte?
User avatar
fabricio
 
Posts: 13703
Joined: 24 Dec 2016, 21:43

Re: Filmovi

Postby Pit Bull » 01 Aug 2019, 12:41

Ne pamtim kada sam iscekivao neki film kao Irishman...
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒
User avatar
Pit Bull
 
Posts: 58109
Joined: 08 Jan 2013, 04:32

Re: Filmovi

Postby Angus Young » 01 Aug 2019, 13:11

I taj i Once upon a time in Hollywood iscekujem bas..

Odlicno izgleda ovo na klipu :okk:
nije uvek lako, ali je uvek lepo..
User avatar
Angus Young
 
Posts: 19500
Joined: 11 Mar 2014, 01:21

Re: Filmovi

Postby fabricio » 02 Aug 2019, 11:06

Fali samo Ray Liotta da Goodfellas budu opet na okupu sa sve Skorsezeom.
A sta ti radis kada ne poklanjas jogurte?
User avatar
fabricio
 
Posts: 13703
Joined: 24 Dec 2016, 21:43

Re: Filmovi

Postby Ron Swanson » 02 Aug 2019, 11:24

I Lorejn Brako.
User avatar
Ron Swanson
 
Posts: 4723
Joined: 11 Apr 2018, 22:31

Re: Filmovi

Postby fabricio » 02 Aug 2019, 11:27

Inace, citao sam raznorazne medije juce povodom Irishmana. Gde se ljudi pitaju ko posle De Nira, Pacina... u smislu karijere.

Uglavnom su to DiKaprio i Bred Pit, neki o kojima ce se za 20 30 godina pricati u superlativima (iz "mladje" garde)

I dok se za jednog od te dvojice skroz slazem (za jednog bas i ne), iz danasnje garde dodao bih i Mekonahija koji se tako jebeno preobrazio i profilisao da to nije normalno.
Mozda mi nije omiljeni glumac, ali objektivno gledano, mozda i najbolji uz Mahersalu Alia trenutno (stim da Mekonahi ima dobre uloge, dok Mahersala nikako da zabode neku kvalitetnu filmsku rolu u glavnoj ulozi, dve fantasticne sporedne, nagradjene oskarom, odlican u True Detective... ali filmska glavna nikako da dodje, otprilike kao genijalni Edward Norton, dominira u ulogu u losim filmovima uglavnom).

Dzilenhol je krenuo fantasticno pocetkom ove decenije, u prosloj je imao kultnog Doni Darka i Brokeback Mountain, solidno dugo pojavljivanje u Zodijaku, mislio sam da moze izuzetno daleko kao glumac, ali stagnira malo u zadnje vreme.

Sve u svemu, nema 10 glumaca "trenutno" koji odusevljavaju, neracunajuci pomenute legende kao DeNiro i Pacino, koji nemaju dobar film 20 godina...

Daniel Dej Luis, Dicaprio, Mekonahi, Dzilenhol, Bejl... mozda jos par glumca koja sad ne mogu da se setim i to je to. Glumci koji razvaljuju uloge i snimaju pride kvalitetne filmove.

Dodao bih jos 10ak imena kao sto je Norton, majka za sve glumce, ali njegovi kvalitetni filmovi stanu na prste jedne ruke jebiga...

Siromasno, mnogo siromasno filmsko vreme. Toliko siromasno da oskarovski filmovi nisu crno ispod nokta prosecnim filmovima iz osamdesetih i devedesetih, da ne idem dalje u crno bele genijalstine.

A aktuelni glumci tek deo onoga sto smo imali od legendi iz starijeg doba.
A sta ti radis kada ne poklanjas jogurte?
User avatar
fabricio
 
Posts: 13703
Joined: 24 Dec 2016, 21:43

Re: Filmovi

Postby Niksicanin » 02 Aug 2019, 11:50

Нортон је генијалац, а и ови које си набројао, поготово Данијел Деј Луис.
Niksicanin
 
Posts: 5794
Joined: 23 Apr 2011, 08:09

Re: Filmovi

Postby Ćoba » 02 Aug 2019, 13:29

I meni je Norton glumcine, dok mi Ali nikako ne lezi.
User avatar
Ćoba
 
Posts: 23421
Joined: 09 Jul 2013, 01:47

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: Gromiko and 9 guests