Board index Život van sporta Umetnost i kultura

The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Crazy Soul » 22 Sep 2014, 17:28

Starsica wrote:Celo vreme nije nepravilna konstrukcija :) Pravilan izraz jeste "sve vreme", ali ni "celo vreme" nije nepravilno. Citiraću KLajna:
Opravdanost ovog izraza zavisi od našeg pojma vremena. Ukoliko bismo vreme posmatrali kao jednu celinu, onda je ovo svakako korektno. Međutim, ustaljeno je stanovište da vreme zapravo predstavlja gomilu parčića, i shodno tome treba reći sve vreme. Ipak, naglašavam da je ovaj izraz samo bolji od izraza celo vreme, koji posle svega rečenog ipak nije pogrešan.

Jedini neispravan izraz jeste "svo vreme".

A ako uzmemo u obzir da je rec vreme srednjeg roda onda itekako dobro zvuci svo vreme ( ovog sveta npr)... Ili npr.. za sva vremena.. pojam vreme je veoma kompleksna stvar... Image
ImageWherever you go, go with all your heart...
User avatar
Crazy Soul
 
Posts: 6459
Joined: 05 Apr 2011, 09:19
Location: Beograd

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Zlaja » 22 Sep 2014, 17:46

Vila svima.
User avatar
Zlaja
 
Posts: 46966
Joined: 22 Jul 2011, 16:45

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Starsica » 23 Sep 2014, 12:20

Zajebem se i ja, pa kažem "svo" za neke odrednice, tipa "prosulo se svo mleko", iako jeste pravilno "prosulo se sve mleko". Ali, da ne pametujem, oko toga se valjda i lome koplja, jer ne ide da sa nebrojivim imenicama (bar zvučno) stoji "svo" umesto "sve".
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby alcesta » 23 Sep 2014, 14:24

Nije reč o imenicama. Prosto, gramatički gledano, u standardnom jeziku pridev "svo" NE postoji. Za srednji rod glasi samo SVE i nikako drukčije. Naravno to ne znači da ga nećemo čuti stalno u neformalnim situacijama, ali bitno je da ne pišemo tako :smile:
To što ga imamo u poeziji je stvar pesničke slobode :biggrin: ali nije pravilno. Znači, u "neumetničkom" jeziku nema konteksta u kome je "svo" za srednji rod ispravno, treba UVEK "sve", bez obzira koja reč srednjeg roda ide posle toga. Tako da ne moramo da lupamo glavu oko toga. :smile:

I, Crazy, izvini, ali nisi u pravu za "hvala puno", a ni Milka Canić, o kojoj radije ne bih :biggrin:
Stilski možda nije lepo, ali nije nepravilno, zato što jedna reč može da ima više značenja. Isto kao što su nas godinama maltretirali da ne može zadnji u značenju poslednji, zato što ne može da se kaže "prednji" u suprotnom značenju. Možda je stilski lepše "poslednji put" nego "zadnji put", ali nije pogrešno ni ovo.
Generalno, već decenijama se u školama cepidlači oko pogrešnih stvari...

Ima još dosta toga, ali sad nemam vremena. Btw, najbolje bi bilo da svako ima pri ruci Rečnik jezičkih nedoumica, neverovatno korisna knjiga. :okk: Naravno, uz Pravopis, ali recimo da je ovo za one koji mrze da idu u detalje :biggrin: Htela sam da ga okačim ovde, ali forum ne da pdf fajlovi da se kače. :beyond: Doduše svako može da skine ovo starije izdanje, samo ukucate u Google naslov i iskoči :okk:

A Promotej je izbacio i online verziju ovde, pretpostavljam da je to novija:
http://www.prometej.rs/E-Recnik/121/Rec ... mica.shtml
Tako da možete da je stavite u bookmarks i kad god nešto nije jasno eto pomoći, bar za prvo vreme, jer traže registraciju a piše da je promotivni period, ne znam koliko on traje :beyond:
I will not walk your dusty path and flat,
denoting this and that by this and that,
your world immutable wherein no part
the little maker has with Maker's art.
I bow not yet before the Iron Crown,
nor cast my own small golden sceptre down.
User avatar
alcesta
 
Posts: 7357
Joined: 12 Jun 2011, 12:48

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Crazy Soul » 23 Sep 2014, 18:02

Alcesta, znam ja da se kaze sve... ne mogu reci svO ONO sto radim, nego sve ono sto radim ali mi nekako samo kod tog vremena nikako to ne ide. U ruskom jeziku npr postoji masa nepravilnih glagola ( ne zalazim u korene sta i kako i zbog cega Image...pa rekoh mozda samo za pojam vreme da izaberemo SVO ( zbog lepote ako nista drugo Image).
E sad.. za to hvala puno/mnogo generalno kad kazes hvala to znaci hvala. Nikad ne kazes nekom hvala ti malo, to mi samo iz zelje da ukazemo na kolicinu zahvalnosti dodajemo i to mnogo/ puno Image i mozda Milka nije u pravu ( i ja ) ali ima i neke logike u tome da suprotnosti od puno-prazno i mnogo-malo imaju nekog efekta ako tako posmatramo stvari.
BTW.. nisam ja nikakav strucnjak sto se tice gramatike naseg jezika...postoji mnogo toga sto zabrljam kad pisem ali.. niko nije savrsen. Image
ImageWherever you go, go with all your heart...
User avatar
Crazy Soul
 
Posts: 6459
Joined: 05 Apr 2011, 09:19
Location: Beograd

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby alcesta » 23 Sep 2014, 18:08

Ma nisam htela da pametujem, samo da pomognem :D inače ne volim nikog da ispravljam na forumu, ali kontam da si zato otvorila temu :smile:
I will not walk your dusty path and flat,
denoting this and that by this and that,
your world immutable wherein no part
the little maker has with Maker's art.
I bow not yet before the Iron Crown,
nor cast my own small golden sceptre down.
User avatar
alcesta
 
Posts: 7357
Joined: 12 Jun 2011, 12:48

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Crazy Soul » 23 Sep 2014, 18:14

alcesta wrote:Ma nisam htela da pametujem, samo da pomognem :D inače ne volim nikog da ispravljam na forumu, ali kontam da si zato otvorila temu :smile:

Ma, ne brini....nisam se osetila prozvanom, tema je dobronamerna i vredi diskutovati o tome kako i sta ( bilo/ postoji/ i postojace ) u nasem jeziku. Image
Spoiler: pokaži
Ne znam kako samo da onog Nolin'a naucimo da upotrebljava J tamo gde treba Image
ImageWherever you go, go with all your heart...
User avatar
Crazy Soul
 
Posts: 6459
Joined: 05 Apr 2011, 09:19
Location: Beograd

Previous

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: Grobar89, Kreanga and 57 guests