Board index Život van sporta Umetnost i kultura

The basics ( iliti osnovne stvari) :D

The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Crazy Soul » 21 Sep 2014, 17:45

Elem... trudila sam se da ne odreagujem ali jednostavno... MORAM !!!
Dakle... ne mogu biti stvari ( ili sta god) losije.. .. mogu biti samo GORE ili NAJGORE...
KOMPARACIJA prideva LOS!
LOS -> GORI-> NAJGORI !
Spoiler: pokaži
Mislim da je vreme da se otvori tema za tako neke jezicke nedoumiceImage
ImageWherever you go, go with all your heart...
User avatar
Crazy Soul
 
Posts: 6459
Joined: 05 Apr 2011, 09:19
Location: Beograd

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Skafi » 21 Sep 2014, 17:58

Višlji, kako objasniti nekim ljudima da se kaže viši.
I možda nema mnogo veze sa ovim, ali kad neko kaže primera radi "oko dvadesetak", to mi je neviđena glupost. Može biti ili dvadesetak ili oko dvadeset, ali recimo naši vrli sportski komentatori znaju da kažu "na stadionu ima oko dvadesetak hiljada gledalaca".
User avatar
Skafi
 
Posts: 27825
Joined: 04 Feb 2014, 22:26

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Starsica » 21 Sep 2014, 19:51

Eh.. Kad bih sad počela, ne bih do sutra stala.. :biggrin: Ja sam alergična na mnoge stvari, ali retko ispravljam ljude. Obično samo one koji mi ne bi zavarili šamarčinu kao povratnu reakciju na moju ispravku.

Bih, bi, bi, bismo, biste, bi. Dakle, ne "bi" za sva lica.
"S obzirom na" a ne "obzirom" ili "s obzirom". Mora da ide "na" posle te konstrukcije.
"Čak štaviše" :colera: To je česta greška i mnogi učeni ljudi je koriste. Kaže se "štaviše".
"izvinuti se" umesto "izviniti se".
"Jer" umesto "je l'", i ne govorim o pisanom obliku, ljudi sve više greše i u govoru (ili ja to samo ranije nisam primećivala, osim kad se napiše).
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Zappa » 22 Sep 2014, 13:29

Bravo za temu .

Ja sam prilicno gramaticki nepismen , u skoli na gramatiku cini mi se najmanje se paznje obracalo ,sto je greska.

Crazy Soul wrote:Elem... trudila sam se da ne odreagujem ali jednostavno... MORAM !!!
Dakle... ne mogu biti stvari ( ili sta god) losije.. .. mogu biti samo GORE ili NAJGORE...
KOMPARACIJA prideva LOS!
LOS -> GORI-> NAJGORI !
Spoiler: pokaži
Mislim da je vreme da se otvori tema za tako neke jezicke nedoumiceImage


Ovo npr. nisam znao. Moguce da i ja pravim nesvesno greske.
Znaci losiji je gramaticki nepravilno.
npr. On je gori covek od mene ,a ne on je losiji covek od mene.
Vislji nikada koristio nisam. Da li je pravilno ? On je visočiji od mene.

Znam da se NE ZNAM uz glagole pise odvojeno i tu retko pravim greske .Ranije sam gresio kod reci sumnjam.
Ne pravim rezliku kod reci orman ili ormar ,bonbone ili bombone.
Znam da se pise korisno, bolesno, ,ali cesto namerno gresim i pisem ubacujem T i pisem koristno, bolestno.
Zappa
 
Posts: 7534
Joined: 03 Jul 2013, 23:53

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Grobarcina995 » 22 Sep 2014, 14:33

Nimalo ili ni malo, pitanje je sad? :D
User avatar
Grobarcina995
 
Posts: 2626
Joined: 16 Jun 2013, 12:56

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby ОГИ » 22 Sep 2014, 15:01

MIslim da je ispravno i jedno i drugo.
Полети високо птицо бијела
огласи свима својим криком
нека те чује Европа цијела
да земљу своју не дамо ником!
User avatar
ОГИ
 
Posts: 10111
Joined: 05 Oct 2011, 23:29
Location: преко Дрине

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Crazy Soul » 22 Sep 2014, 15:14

Grobarcina995 wrote:Nimalo ili ni malo, pitanje je sad? :D

Zavisi u kom kontekstu koristis...
Ako koristis kao prilog ide zajedno.. npr kad kazes nimalo nisam zadovoljan time i time...
a sad, znam da u izrazu kad kazes ni malo ni mnogo ide odvojeno.. Mozda ima jos koji izraz, ako se setim napisacu ili ako se neko seti nek napise. Image
ImageWherever you go, go with all your heart...
User avatar
Crazy Soul
 
Posts: 6459
Joined: 05 Apr 2011, 09:19
Location: Beograd

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby J10nutz » 22 Sep 2014, 15:29

Crazy Soul wrote:
Grobarcina995 wrote:Nimalo ili ni malo, pitanje je sad? :D

Zavisi u kom kontekstu koristis...
Ako koristis kao prilog ide zajedno.. npr kad kazes nimalo nisam zadovoljan time i time...
a sad, znam da u izrazu kad kazes ni malo ni mnogo ide odvojeno.. Mozda ima jos koji izraz, ako se setim napisacu ili ako se neko seti nek napise. Image


Ima - zamalo i za malo :biggrin:
Vucicu, pederu, ne damo ti svetinju.
User avatar
J10nutz
 
Posts: 2616
Joined: 27 Jul 2014, 14:00

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Crazy Soul » 22 Sep 2014, 15:34

Setih se jos jedne ucestale greske.. koju i ja neki put nacinim, moram da priznam. Narocito ako se to stalno u okolini ponavlja i ponavlja i udje tako bzv u uvo. Image
Elem,
Ne kaze se hvala puno.. jer onda bi za kontra izraz moralo da se kaze hvala prazno... ( sto je jednom vrlo lepo objasnila Milka Canic u jednoj od slagalica) Image
Tako da se kaze :hvala mnogo.. a ne hvala puno
Mnogo puta.. a ne puno puta.. itd ... Image
ImageWherever you go, go with all your heart...
User avatar
Crazy Soul
 
Posts: 6459
Joined: 05 Apr 2011, 09:19
Location: Beograd

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Skafi » 22 Sep 2014, 16:03

Zappa wrote:Vislji nikada koristio nisam. Da li je pravilno ? On je visočiji od mene.

Znam da se NE ZNAM uz glagole pise odvojeno i tu retko pravim greske .Ranije sam gresio kod reci sumnjam.
Ne pravim rezliku kod reci orman ili ormar ,bonbone ili bombone.
Znam da se pise korisno, bolesno, ,ali cesto namerno gresim i pisem ubacujem T i pisem koristno, bolestno.


To visočiji zaboravi. Nemoj da te je neko slučajno čuo da tako kažeš. :D
Što se tiče ovoga ormar ili orman, to sam se i ja uvek pitao. Lično koristim reč ormar, ali mislim da je i orman pravilno.

To koristno i bolestno isto zaboravi. Dakle obavezno bez t.

@Crazy Soul

To za hvala puno (a treba mnogo) i slični primeri, mislim da i ako je neka greška, nije tolika da se treba uticati na ljude da svi govore mnogo umesto puno. Ubeđen sam da i neki lektori srpskog jezika nesvesno ipak prave greške slične toj. Image Šta hoću da kažem, ne bih baš u svemu tražio dlaku u jajetu, mada je lepo znati šta je pravilno. :biggrin:
Evo jedan primer, da potkrepim na šta ciljam. Ljudi greše kad kažu celo vreme. Pravilno je sve vreme, pa ipak većina koristi ono prvo. Čak i da im se skrene pažnja na to, oni bi i dalje govorili celo vreme. Naviknuli se kroz život i teško bi im bilo da prihvate kako se pravilno kaže/piše. A ne možeš im zameriti, jer zapravo i nisu mnogo u krivu.

I dan-danas se dvoumim da li se pravilno kaže Škot ili Škotlanđanin.
User avatar
Skafi
 
Posts: 27825
Joined: 04 Feb 2014, 22:26

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Starsica » 22 Sep 2014, 16:52

Celo vreme nije nepravilna konstrukcija :) Pravilan izraz jeste "sve vreme", ali ni "celo vreme" nije nepravilno. Citiraću KLajna:
Opravdanost ovog izraza zavisi od našeg pojma vremena. Ukoliko bismo vreme posmatrali kao jednu celinu, onda je ovo svakako korektno. Međutim, ustaljeno je stanovište da vreme zapravo predstavlja gomilu parčića, i shodno tome treba reći sve vreme. Ipak, naglašavam da je ovaj izraz samo bolji od izraza celo vreme, koji posle svega rečenog ipak nije pogrešan.

Jedini neispravan izraz jeste "svo vreme".
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Ćivot » 22 Sep 2014, 16:59

Starsica wrote:Celo vreme nije nepravilna konstrukcija :) Pravilan izraz jeste "sve vreme", ali ni "celo vreme" nije nepravilno. Citiraću KLajna:
Opravdanost ovog izraza zavisi od našeg pojma vremena. Ukoliko bismo vreme posmatrali kao jednu celinu, onda je ovo svakako korektno. Međutim, ustaljeno je stanovište da vreme zapravo predstavlja gomilu parčića, i shodno tome treba reći sve vreme. Ipak, naglašavam da je ovaj izraz samo bolji od izraza celo vreme, koji posle svega rečenog ipak nije pogrešan.

Jedini neispravan izraz jeste "svo vreme".


Meni je to celo vreme uvek zvučalo nekako čudno. Uvek sam korisio sve vreme.


Ranije me je uvek iritiralo kad ljudi kažu zadnji a ne poslednji. Zato sam ih često i ispravljao (zadnji i prednji je branik na automobilu :biggrin:), ali kad sam video koliko često ljudi zapravo koriste zadnji, prestao sam da ih ispravljam. A i ne nerviram se više toliko
Last edited by Ćivot on 22 Sep 2014, 17:13, edited 1 time in total.
Nije ćivot jedna žena.
User avatar
Ćivot
 
Posts: 1588
Joined: 29 Jan 2014, 15:46

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Starsica » 22 Sep 2014, 17:02

A i ti, od dva pravilna izraza, koristiš jedini neispravan :laugh:
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Crazy Soul » 22 Sep 2014, 17:13

Ima jedan izraz na koji ne mogu nikako da ostanem smirena....aj' ovo drugo manje vise ( valjda, umem da izbrojim u sebi i da ostanem cool Image) ali kad cujem da neko kaze HVALI TO I TO umesto FALI TO I TO .. uh... oh.. grhhhhhh.... Image
Spoiler: pokaži
I da... ne moze da bude Hled.. nego LED Image
ImageWherever you go, go with all your heart...
User avatar
Crazy Soul
 
Posts: 6459
Joined: 05 Apr 2011, 09:19
Location: Beograd

Re: The basics ( iliti osnovne stvari) :D

Postby Ćivot » 22 Sep 2014, 17:15

Tek sam sad provalio šta sam napisao. Totalno sam mehanički to napisao.
Nije ćivot jedna žena.
User avatar
Ćivot
 
Posts: 1588
Joined: 29 Jan 2014, 15:46

Next

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests