Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Knjiga koju biste preporucili

Knjiga koju biste preporucili

Postby Panta » 25 Mar 2011, 01:43

Od mene, poslednjih nekoliko koje su na mene ostavile jak utisak.

Godine koje su pojeli skakavci 1,2,3 i Besnilo-Borislav Pekic,

Veliki Getsbi-Skot Ficdzerald,

Ocevi i oci i timor mortis-Slobodan Selenic i

Zlocin i kazna-Dostojevski (generalno, za Dostojevskog i ne treba posebna preporuka, ali bih ovaj roman preporucio svim kolegama pravnicima, a narocito onima koji se bave, ili ce se baviti, krivicnim pravosudjem.Dostojevski je bolje opisao psiholosko stanje zlocinca pre, za vreme i posle zlocina, bolje nego svi udzbenici kriminologije.
Fedor is back.
User avatar
Panta
 
Posts: 5241
Joined: 16 Mar 2011, 15:17

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby HariHaler » 25 Mar 2011, 01:55

Bravo za topik! Bravo za izbor.

Dostojevskog ne citam, niti nameravam u skorije vreme. Dva razloga, licne prirode.

Preporuke, iz glave:

Hajnrih Bel - Misljenje jednog klovna:

- kritika nemackog drustva(porodice, religije, birokratije i velikih glava) posle II svetskog rata. O nerazumevanju na koje nailaze pojedinci, zbog sopstvenog misljenja, koje je razlicito od sablona i glavnih tokova. O vestackoj, neiskrenoj, slabasnoj i nedovoljnoj promeni, spoljasnjoj, a ne onoj iznutra. Mene knjiga mnogo podseca na situaciju u Srbiji, koja je do juce bila komunisticka, a nakon samo 10 godina sve vernik do vernika.

Danilo Kis - Grobnica za Borisa Davidovica:

- nekoliko "razlicitih" prica o naivnosti i slepom verovanju u idole i ideologije, koje su nemilosrdno uzimale, i uzimace, zivote nevinih ljudi, bez milosti. da svaki "savrsen" sistem, zvao se komunizam, socijalizam, kapitalizam, predstavlja mrtvo slovo na papiru, i da iskljucivo zavisi od ljudi i nacina na koji ih sprovode. totalitarizam, koji ubija i rusi svakog pojedinca, koji pokusava da mu se suprostavi, ma koliko jak i spreman bio. stil Kisa koji uvek pogadja pravo u metu; surovo, bolno i istinito.

Trenutno citam: Kovaci laznog novca - Andre Zid. I moram priznati da mi ne lezi.

Inace, najvise citam nemacke pisce.


Edit: hajde da za svaku knjigu koju preporucujemo napisemo i par recenica o njoj(svako shvata na svoj nacin). Ne opis radnje, vec nesto sto bi moglo da zainteresuje ostale da procitaju.
The mind is everything. What you think you become.
User avatar
HariHaler
 
Posts: 1264
Joined: 15 Mar 2011, 01:48

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Tumbas » 25 Mar 2011, 02:50

Dusan Kovacevic: "Dvadeset srpskih podela"
Osvrt naseg dramaturga i pisca na nepremostive reke koje dele ovaj narod! Svako od nas ce se pronaci u nekoliko prvih strana ove knjige. Nece to biti prijatan trenutak. Kovacevic na svoj duhovit nacin opisuje sve mane ovog naroda i daje im dodatnu banalnost. Pre par sati je bila emisija o njemu, to me je i podstaklo da preporucim ovu knjigu.
Pjerluidji Kolina: "Moja pravila igre" :D
Izuzetno zanimljiva autobiografija jednog od najboljih fudbalskih sudija u istoriji. U detalje opisuje pojedine znacajne utakmice, situacije u kojima je ucestvovao, samu pripremu meceva i rituale koje je imao. Siguran sam da ce biti zanimljiva ljudima sa ovog foruma.
Moj tata je vaš kolega!
User avatar
Tumbas
 
Posts: 1764
Joined: 17 Mar 2011, 11:34

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Felipao » 25 Mar 2011, 10:18

Preporuka za poslednje dve knjige koje sam procitao

Dete 44-Lav Demidov,ratni heroj i idealista,kao oficir drzavne bezbednosti u staljinovom sovjetskom savezu ucestvuje u stvaranju savrsenog drustva.Ipak milioni ljudi zivi u strahu jer najmanja sumnja u nelojalnost ili pogresna rech na pogresnom mestu moze nevinu osobu osuditi na smrt.Nakon sto prisustvuje ispitivanju jednog nevinog coveka Lav pocinje da se koleba a posto dobija naredjenje da sprovede istragu o svojoj zeni Raisi Lav mora da se odluchi kome je zaista odan.
A onda se deshava nemoguce,ubica koji ne bira zrtve ostavlja krvavi trag sirom cele zemlje.Sve u sta je Lav nekad verovao rushi se.Iako su on i zena proterani Lav rizikuje sve kako bi pronashao kriminalca cije postojanje drzava ne priznaje.U toj borbi Lav saznaje da pravu opasnost ne predstavlja ubica kojeg pokushava da uhvati vec drzava koju pokushava da zastiti.-Inache roman je zasnovan na istinitoj prichi.

Lovac na zmajeve-pricha o zestokoj okrutnosti i zestokoj iskupljujucoj ljubavi.Obe menjaju zivot Amiru mladom i bogatom pripovedachu koji sazreva u poslednjim mirnim danima svoje otadzbine(Avganistana)pre revolucije i upada ruske vojske.
Moćna knjiga… bez lažnih ukrasa, bez prenemaganja – samo žestoka, snažna proza… intimna povest o porodici i prijateljstvu, izdaji i spasenju kojoj nije potreban atlas i rečnik da bi nas zaokupila i prosvetlila. Pojedini delovi Lovca na zmajeve su surovi i teški, a ipak je to knjiga koja odiše ljubavlju.

The Washington Post Book World

Čudesan roman prvenac… priča o prijateljstvu dva dečaka u Avganistanu i neverovatna priča o jednoj dalekoj kulturi. Jedan starinski roman u najboljem smislu te reči, roman koji prosto nosi sa sobom.

San Francisco Chronicle

U pitanju je najprodavanija knjiga 2009-e godine....
User avatar
Felipao
 
Posts: 10971
Joined: 15 Mar 2011, 22:46
Location: OBR

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Unexpected » 25 Mar 2011, 10:29

Pain wrote:Preporuka za poslednje dve knjige koje sam procitao
Lovac na zmajeve-pricha o zestokoj okrutnosti i zestokoj iskupljujucoj ljubavi.Obe menjaju zivot Amiru mladom i bogatom pripovedachu koji sazreva u poslednjim mirnim danima svoje otadzbine(Avganistana)pre revolucije i upada ruske vojske.
Moćna knjiga… bez lažnih ukrasa, bez prenemaganja – samo žestoka, snažna proza… intimna povest o porodici i prijateljstvu, izdaji i spasenju kojoj nije potreban atlas i rečnik da bi nas zaokupila i prosvetlila. Pojedini delovi Lovca na zmajeve su surovi i teški, a ipak je to knjiga koja odiše ljubavlju.

The Washington Post Book World

Čudesan roman prvenac… priča o prijateljstvu dva dečaka u Avganistanu i neverovatna priča o jednoj dalekoj kulturi. Jedan starinski roman u najboljem smislu te reči, roman koji prosto nosi sa sobom.

San Francisco Chronicle

U pitanju je najprodavanija knjiga 2009-e godine....


Kod mene još uvek nije došla na red, ali je moja lepša polovina puna reči hvale. Takođe kaže da je i film snimljen po knjizi odličan.
Nahvalila je i 1000 čudesnih sunaca od istog autora.

Moja preporuka, za početak, bi bila:

Šantaram - Gregori Dejvid Roberts - Istinita priča koja neverovatno dočarava život u Indiji.
Roman o ljudima sa ruba društva, gde ljubav, mržnja, odanost i izdaja postoje u svim svojim krajnostima.
Sagledana očima čoveka koji je pobegao sa desetgodišnje robije u najstrožem australijskom zatvoru, Šantaram je priča o iskupljenju, ljubavi, prijateljstvu i ratu, zasnovana na istinitim događajima koje je autor proživeo tokom osam godina u Bombaju, gradu koji mu je velikodušno podario utočište i slobodu.


Snka vetra - Karlos Ruis Safon - pre par godina je kupih na sajmu, čisto zbog opisa na koricama knjige. Bilo je to pravo osveženje. Jeste da je radnja smeštena u Barsi, ali nema Navara & Co. :D
Barselona 1945: grad polako zaceljuje svoje rane iz rata, a Danijel, sin trgovca antikvarnim knjigama, koji tuguje zbog gubitka majke, nalazi utehu u misterioznoj knjizi Senka vetra, koju je napisao izvesni Hulijan Karaš. Ali kada je krenuo da pronađe druge naslove istog autora, on dolazi do šokantnog otkrića: neko sistematski uništava svaki primerak svake knjige koju je Karaš napisao! Zapravo, Danijel možda poseduje poslednji primerak Karašovih knjiga. Uskoro, njegova prividno bezazlena potraga otvara vrata jedne od najmračnijih tajni Barselone – epske priče o ubistvu, ludilu i ukletoj ljubavi.

„Čudesno... majstorski napisano... Senka vetra je u krajnjoj liniji ljubavno pismo upućeno književnosti, namenjeno čitaocima koji su strastveno zaljubljeni u pripovedaštvo onoliko koliko i njen mladi glavni junak.“
Entertainment Weekly, Izbor urednika

Finalista prestižne nagrade Fernando Lara, toplo dočekan i od publike i od kritike, roman Senka vetra postao je literarni fenomen u Evropi i Americi.
U Velikoj Britaniji je 2004. bio najčitaniji roman od autora van engleskog govornog područja.
U Nemačkoj je 2004. bio najčitaniji roman od autora van nemačkog i engleskog govornog područja.
Veliki je hit u Italiji, u svim zemljama Latinske Amerike i Njujork tajmsov bestseler u Sjedinjenim Američkim Državama.

Knjiga je do sada prevedena na 36 jezika, objavljena u više od 40 zemalja i prodata u preko 7 miliona primeraka.

SENKA VETRA JE NAJČITANIJI ROMAN U ŠPANIJI U POSLEDNJIH NEKOLIKO DECENIJA!
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Fića » 25 Mar 2011, 11:55

Poslednja knjiga koju sam procitao... Crvendac - Ju Nesbe, ko voli krimi, toplo preporucujem.
User avatar
Fića
 
Posts: 673
Joined: 18 Mar 2011, 11:05

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Beonegro » 25 Mar 2011, 12:51

Koga interesuje noviji SF/horor:

Ampir V - Viktor Peljevin
Metro 2033 - Dmitrij Gluhovski (pročitao i Metro 2034, ali preporučujem da ignorišete njegovo postojanje)
Soj - Giljermo del Toro i Čak Hogan

i dvije žlice totalnog pulpa:

Priručnik za odbranu i zaštitu od zombija - Maks Bruks
Svjetski rat Z - Maks Bruks

:mrgreen:

Realno, ništa od ovoga nije ni do članaka Besnilu... ali je Besnilo vjerovatno najbolje i najefikasnije napisan horor roman ikada, naracija prosto melje čitaoca.
BORBA, BRE!!!
_____________________

Plakao sam kad je pala Sekuritatea!
User avatar
Beonegro
 
Posts: 604
Joined: 21 Mar 2011, 09:40

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Diktator » 25 Mar 2011, 13:20

Poslednji templar,Rajmond Huri-svidela mi se tematika jos kad sam procitao Da Vincijev kod(Den Braun) pa sam nastavio sa istim stivom.Lagano stivo,kao uostalom manje vise svi bestseleri poslednjih desetak godina.
U obe varijante knjiga je bolja od filmova,posebno u slucaju poslednjeg templara..
7000 dana u Sibiru,Karlo Stajner-prica o sovjetskoj Rusiji kroz zivot zarobljenika staljinovih gulaka..

edit:tek sad skontah da je tema knjiga koju biste preporucili :D
ovo su poslednje knjige koje sam procitao.

knjiga koju bih preporucio uvek i svakome
blago cara radovana - Jovan Ducic

http://sr.wikisource.org/sr/%D0%91%D0%B ... 0%BD%D0%B0
Last edited by Diktator on 25 Mar 2011, 13:33, edited 1 time in total.
Kraj sjaji sjajem novog pocetka.
19.04.2015.
Bol je privremen,ponos je vecan.
OBRADOVIC ZELJKO 22.06.2023.
User avatar
Diktator
 
Posts: 18504
Joined: 15 Mar 2011, 10:59

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Fića » 25 Mar 2011, 13:30

Aleksa wrote: Da Vincijev kod(Den Braun). Lagano stivo,kao uostalom manje vise svi bestseleri poslednjih desetak godina.

Ovako se moze opisati i "Izgubljeni simbol" Dena Brauna, koja je meni i najzanimljivija.
User avatar
Fića
 
Posts: 673
Joined: 18 Mar 2011, 11:05

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Felipao » 25 Mar 2011, 14:48

Kad smo kod Dena Brauna Digitalna Tvrdjava je sjajna knjiga za one koji vole sajber svet-preporuka.

VRHUNSKA SIFRA JE MOCNA, OPASNA - I NERESIVA... Vise obavestajnih tajni nego kod Toma Klensija... Digitalna tvrdjava je bliza istini nego sto bi se to bilo ko od nas usudio i da pomisli... Jedan tehno-triler je uzbudljiv onoliko koliko je uverljiv - a da je ova prica Dena Brauna, od koje osecate napetost u stomaku, makar malo realnija, od preokreta u njoj biste se osecali kao da ste tresnuli o zid... Digitalna tvrdjava je najbolji i najrealisticniji tehno-triler koji je poslednjih godina dospeo na trziste... Dramaticno i uzbudljivo... stivo koje ce opciniti citaoce naklonjene sajber-svetu... U ovoj vrtoglavoj, uverljivoj prici, Braun uspeva da zamagli liniju koja deli dobro i zlo upravo onoliko koliko je potrebno da odusevi i patriote i paranoike... NOVI MAJSTOR INTELIGENTNIH TRILERA.
User avatar
Felipao
 
Posts: 10971
Joined: 15 Mar 2011, 22:46
Location: OBR

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby vicharhcp » 25 Mar 2011, 15:43

Tema u skladu sa avatarom člana koji je temu postavio :D !

Moja omiljena knjiga, koju još od osnovne škole čitam ponovo bar jednom u dve godine je Gospodar prstenova - J.R.R. Tolkin!
Meni je potpuno fascinantno da neko ima onakvu maštu i da onako nešto može da napiše!
"Nije uvek lako, ali je uvek lepo navijati za Partizan!" Duško Radović
SVE PROLAZI - PARTIZAN OSTAJE
Image :inlove:
They can take my last ticket at Hala Pionir.
User avatar
vicharhcp
 
Posts: 5260
Joined: 15 Mar 2011, 09:54
Location: Beograd

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Felipao » 25 Mar 2011, 15:45

Gospodar prstenova i Hari Poter se podrazumevaju,ne verujem da postoji osoba koja to nije procitala....
User avatar
Felipao
 
Posts: 10971
Joined: 15 Mar 2011, 22:46
Location: OBR

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Diktator » 25 Mar 2011, 15:58

Pain wrote:Gospodar prstenova i Hari Poter se podrazumevaju,ne verujem da postoji osoba koja to nije procitala....


zbog cega?
ja nisam procitao..niti me zanima :angel:
Kraj sjaji sjajem novog pocetka.
19.04.2015.
Bol je privremen,ponos je vecan.
OBRADOVIC ZELJKO 22.06.2023.
User avatar
Diktator
 
Posts: 18504
Joined: 15 Mar 2011, 10:59

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Beonegro » 25 Mar 2011, 16:01

Aleksa wrote:
Pain wrote:Gospodar prstenova i Hari Poter se podrazumevaju,ne verujem da postoji osoba koja to nije procitala....


zbog cega?
ja nisam procitao..niti me zanima :angel:


Ni ja... mada sam gledao film zbog Liv :angel: :mrgreen:
BORBA, BRE!!!
_____________________

Plakao sam kad je pala Sekuritatea!
User avatar
Beonegro
 
Posts: 604
Joined: 21 Mar 2011, 09:40

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Panta » 25 Mar 2011, 16:15

Moram na ovom mestu da ucinim jedno sramno priznanje Hariju.

Pre par meseci odlucih da procitam Stepskog vuka od Hesea.Presao sam jedno 100 strana i dalje nisam mogao.Buduci da je rec o vrhunskom piscu, nobelovcu, stvarno na moju sramotu.Verovatno ni ja nisam bio dovoljno koncentrisan, ali sam se pogubio u beleznici "samo za ludake" , iako je bilo nekih sjajnih recenica, koje sam se trudio da zapamtim.

U svoju odbranu , kako sam poceo da radim, pre nekih 6 meseci, nemam vise toliko slobodnog vremena, pa ne mogu da se kao nekad izvalim na krevet i citam po nekoliko sati.Sada je to, nazalost, max pola sat, vikendom nesto duze.

Prastaj, ako mozes :) .

@ Beonegro

Zamisli kakav bi se triler mogao napraviti od Besnila.Da je rec o americkom piscu, siguran sam da bi davno bio snimljen, i bio blokbaster.
Fedor is back.
User avatar
Panta
 
Posts: 5241
Joined: 16 Mar 2011, 15:17

Next

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests