Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Knjiga koju biste preporucili

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Unexpected » 27 Mar 2011, 13:29

Trenutno čitam "Beograd ispod Beograda", Zoran Lj. Nikolić. Knjiga govori o Beogradu koga malo ko poznaje, tj. o podzemlju beograda (ovde mislim na ono što je ispod nas, da ne bi bilo zabune), od vremena Rimljana pa do danas. Kao klinac sam imao prilike, a i dovoljno ludosti, da se zavlačim po lagumima na Kalvariji i pećinama u Zemunu, tako da mi ova knjiga budi i neke uspomene iz detinjstva.
Istraživanje nepoznatih podzemnih objekata ispod Beograda slično je pokušaju da se razume njegova nesvakidašnja istorija; podseća na guranje ruke u vreću bez dna, i to tako što se svaki put neko čudo iz nje izvuče, ili se makar nešto značajno u njoj dodirne ili oseti. I dok postoji predstava dokle ruka ide, onako zavučena u polumrak, prošlost izgleda stvarno i opipljivo.


Za sve one koji vole istoriju, naručito satri Rim, topla preporuka je "Rubikon", Tom Holand. Kao što i njen podnaslov kaže, knjiga govori o trijumfu i tragediji rimske republike. Da ne bude zabune, nije reč o romanu, ali ne menja činjenicu da je knjiga sve samo ne dosadna.
Istorijska pripovest u najboljem izdanju. Čita se u dahu, kao da ste opsednuti.
Books of the Year, Guardian

„Dugujem zahvalnost Tomu Holandu ne samo za podsećanje na velike ličnosti koje su vladale rimskim svetom – na Pompeja i Krasa, Katona, Cicerona i Cezara – već i zato što je objasnio zbog čega je Rim bio najveća svetska velesila, zašto je trajao toliko dugo i šta su bili uzroci njegove konačne propasti.“
Daily Mail

„Istorija koja je zabavna i informativna – savremena, izvrsnog tempa i odličnih zapažanja.“
Observer

„Krvava drama poslednjih decenija Rimske republike... ispričana na nov način, s izuzetnom dovitljivošću, pripovedačkim žarom i pronicljivošću.“
Independent on Sunday

„Priča koja će vas prikovati i veoma zabaviti, ispunjena dramom i spektaklom... ali ono čime će vas ova knjiga istinski privući jeste oštroumnost i savremeno tumačenje koje Holand unosi u svoju, često krvavu priču...“
Books of the Year, Sunday Times
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby ALCZ45 » 28 Mar 2011, 01:37

Ljubiteljima analiticke psihologije bih preporucio "Jungovu mapu duse" od Mareja Stajna.
Knjiga je takoreci podeljena na 9 stavki medju kojma su (meni) najinteresantnije one vezane za teorije o libidu, svesti, kompleksima, egu...
ALCZ45
 
Posts: 266
Joined: 14 Mar 2011, 23:08
Location: Beograd

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Beonegro » 28 Mar 2011, 09:27

HariHaler wrote: Dzordz Orvela(1984, Zivotinjska farma, itd...)


Dobar, dobar.
Inače obožavam distopije, u tom žanru su pored Orvela nezaobilazni i Vrli novi svijet i Farenhajt 451.
BORBA, BRE!!!
_____________________

Plakao sam kad je pala Sekuritatea!
User avatar
Beonegro
 
Posts: 604
Joined: 21 Mar 2011, 09:40

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Beonegro » 28 Mar 2011, 09:34

BlackPoint wrote:Za ljubitelje horora- celokupni opus Stivena Kinga. Nenadmašan je u tom žanru. Za ljubitelje paranormalnog - Dž. Benedikt : Paralelni svetovi. Odlična knjiga koju je pisao naš čovek , sa puno priča o nekim paranormalnim pojavama i događajima. Npr. prvo sam u toj knjizi pročitao priču o jednom pilotu koji je poginuo u avio-nesreći u močvari Everglejds ali je ostao ,, negde između'' i događajima koji su se dešavali u avionima iste kompanije na istom letu posle te nesreće . Pre nekog vremena sam gledao na Nacionalnoj Geografiji emisiju o toj nesreći , i pomenuti su ti događaji....preporučujem.


Meni je draži Klajv Barker, pogotovo Knjige krvi, zbirka horor priča u 6 tomova. Odličan mi je i Utkani svijet, prava horor bajka. Apsolutno predivan užas.

Uzgred, Barkerova priče i knjige su uglavnom jako jako loše ekranizovane, tako da ne preporučujem gledanje filmova po istima, osim možda Ponoćnog kasapskog voza (Midnight meat train) sa Vini Džonsom u ulozi mesara (obvious choice :D ). To je relativno nov film, snimljen prije 2-3 godine.
BORBA, BRE!!!
_____________________

Plakao sam kad je pala Sekuritatea!
User avatar
Beonegro
 
Posts: 604
Joined: 21 Mar 2011, 09:40

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby HariHaler » 28 Mar 2011, 10:57

Beonegro wrote:
HariHaler wrote: Dzordz Orvela(1984, Zivotinjska farma, itd...)


Dobar, dobar.
Inače obožavam distopije, u tom žanru su pored Orvela nezaobilazni i Vrli novi svijet i Farenhajt 451.


Procitao sam Vrli novi svet, Haksli LSD percepcija ;). Farenhajt cu jednoga dana, posto su kritike samo pozitivne.

Inace, slabo sam citao horore, mogao bih malo i u tu sferu da zadjem...

edit: Beo, nikada ne bih rekao da citas horore...
The mind is everything. What you think you become.
User avatar
HariHaler
 
Posts: 1264
Joined: 15 Mar 2011, 01:48

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Starešina » 28 Mar 2011, 21:14

Pekic,Basara,Kish,Bukovski...moja omiljena chetvorka genijalaca..ne bi ulazio u naslove,gre'ota je ne prochitati sve od njih...
Svi u dragstor, jebite se klaberi !
Starešina
 
Posts: 980
Joined: 18 Mar 2011, 10:23

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby vicharhcp » 28 Mar 2011, 21:36

Posto polako dolazi leto, sto znaci more, plaza, odmaranje, kako tela tako i mozga, predlazem vam da u tim momentima opustanja citate "lako stivo" i to Efraima Kisona. Ja mislim da ne mozete pogresiti koju god knjigu da uzmete. Meni je omiljenja "Kita boli more", ali je to sigurno zato sto sam prvo tu njegovu knjigu procitala, pa onda ostale. Bukvalno sam se kidala od smeha citajuci njegove knjige.
"Nije uvek lako, ali je uvek lepo navijati za Partizan!" Duško Radović
SVE PROLAZI - PARTIZAN OSTAJE
Image :inlove:
They can take my last ticket at Hala Pionir.
User avatar
vicharhcp
 
Posts: 5260
Joined: 15 Mar 2011, 09:54
Location: Beograd

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby ALCZ45 » 28 Mar 2011, 22:04

Skoro sam citao knjigu kojoj zaboravih pisca, a zove se "Svinja koja bi da bude pojedena".
Preporucujem je onima koji zele da razmisljaju dok citaju.
ALCZ45
 
Posts: 266
Joined: 14 Mar 2011, 23:08
Location: Beograd

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Unexpected » 28 Mar 2011, 22:28

Dve knjige Džozefa Helera koje su, barem meni, pri vrhu liste.

Prva je verovatno svima poznata Kvaka 22. Odlična kritika američke vojske, birokratije i američkog sistema. Koga zanima, ponovo je izdata i ima je po knjižarama.

Početkom Drugog svetskog rata Heler je radio u brodogradilištu dok nije pristupio vazduhoplovnim snagama SAD. Izvršio je šezdeset borbenih misija kao član posade bombardera B-25 u severnoj Africi i Italiji. Iz ovog iskustva rodio se roman po kome je snimljen istoimeni kultni film. Kvaka 22 prožeta je crnim humorom; satirično prikazuje užase rata i moć moderne civilizacije, pogotovo birokratskih institucija, koji uništavaju ljudski duh.


Druga je, manje poznata, Čovek vredan zlata. Knjiga se bavi kritikom američke državne administracije, bele kuće i društva uopšte. Izdanje koje ja imam je iz 1987. (kupila je žena kao klinka, bio Bowie na koricama i na sreću sačuvala) i koliko znam nije ponovo izdavana, tako da je jedino rešenje neka biblioteka.

Ovaj roman sadrži sve vrednosti Helerovih dosadašnjih dela, ali ih i nadmašuje mudrošću, spisateljskom veštinom i satirom. Prateći sudbinu Brusa Golda, kome se ukazuje prilika da postane visoki vladin funkcioner, autor bespoštedno razotkriva "logiku" funkcionisanja američke državne administracije i Bele kuće
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby ima 1 tim » 28 Mar 2011, 22:46

ALCZ45 wrote:Skoro sam citao knjigu kojoj zaboravih pisca, a zove se "Svinja koja bi da bude pojedena".
Preporucujem je onima koji zele da razmisljaju dok citaju.


:D

SVINJA KOJA BI DA BUDE POJEDENA i još 99 misaonih ogleda

Džulijan Badžini

http://www.laguna.rs/index.php?m=naslov&id=808#
samo se lepo moze ruziti,zavist valja i zasluziti

air:Hvala druze, nije nista licno protiv tebe, ali moramo neke standarde da postavimo...

Nemoj da se ljutis molim te...
User avatar
ima 1 tim
 
Posts: 2033
Joined: 14 Mar 2011, 22:38

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby ALCZ45 » 28 Mar 2011, 23:00

ima 1 tim wrote:
ALCZ45 wrote:Skoro sam citao knjigu kojoj zaboravih pisca, a zove se "Svinja koja bi da bude pojedena".
Preporucujem je onima koji zele da razmisljaju dok citaju.


:D

SVINJA KOJA BI DA BUDE POJEDENA i još 99 misaonih ogleda

Džulijan Badžini

http://www.laguna.rs/index.php?m=naslov&id=808#

Vidi, opet ne bih znao da ponovim ime pisca :oops:
Si citala?
ALCZ45
 
Posts: 266
Joined: 14 Mar 2011, 23:08
Location: Beograd

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Šareni » 29 Mar 2011, 00:06

"Socijalna inteligencija" - Danijel Goleman
"Emocionalna inteligencija" - Danijel Goleman
"Psihologija licnost" - Nikola Rot

i jedna opustajuca

"Definitivni vodic kroz govor tela" - Alan i Barbara Piz

Naravno preporuka za ljubitelje psihologije i psihoanalize
User avatar
Šareni
 
Posts: 1126
Joined: 19 Mar 2011, 22:20

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby fredi » 29 Mar 2011, 00:11

toplo preporucujem Entoni Kidis "zive rane"...rhcp!
User avatar
fredi
 
Posts: 320
Joined: 15 Mar 2011, 12:37
Location: nbg

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby ima 1 tim » 29 Mar 2011, 00:13

ALCZ45 wrote:
Si citala?


nisam :oops: sto ne znaci da necu poslusati tvoju preporuku :) posebno ako mi pozajmis knjigu :mrgreen:
samo se lepo moze ruziti,zavist valja i zasluziti

air:Hvala druze, nije nista licno protiv tebe, ali moramo neke standarde da postavimo...

Nemoj da se ljutis molim te...
User avatar
ima 1 tim
 
Posts: 2033
Joined: 14 Mar 2011, 22:38

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby ALCZ45 » 29 Mar 2011, 00:15

ima 1 tim wrote:
ALCZ45 wrote:
Si citala?


nisam :oops: sto ne znaci da necu poslusati tvoju preporuku :) posebno ako mi pozajmis knjigu :mrgreen:

Knjige ne pozajmljujem. :twisted: Nikad ne vracaju...
Ali cu ti je pokloniti, ako obecas da ces je procitati. Mozda nesto i naucis :ugeek:
ALCZ45
 
Posts: 266
Joined: 14 Mar 2011, 23:08
Location: Beograd

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests