Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Knjiga koju biste preporucili

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Felipao » 25 Mar 2011, 16:16

Dobro,preterah malo,mislio sam na moje generacije,a koji citaju knjige...Zaista sjajne knjige,mada sam ih citao dok sam bio mozda i maloletan(i to po vishe puta) mada sam siguran da bi i danas ostavile sjajan utisak na mene...

BTW knjige su naravno mnogo bolje od filmskih ostvarenja....
User avatar
Felipao
 
Posts: 10972
Joined: 15 Mar 2011, 22:46
Location: OBR

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Beonegro » 25 Mar 2011, 16:28

Panta wrote:Moram na ovom mestu da ucinim jedno sramno priznanje Hariju.

Pre par meseci odlucih da procitam Stepskog vuka od Hesea.Presao sam jedno 100 strana i dalje nisam mogao.Buduci da je rec o vrhunskom piscu, nobelovcu, stvarno na moju sramotu.Verovatno ni ja nisam bio dovoljno koncentrisan, ali sam se pogubio u beleznici "samo za ludake" , iako je bilo nekih sjajnih recenica, koje sam se trudio da zapamtim.

U svoju odbranu , kako sam poceo da radim, pre nekih 6 meseci, nemam vise toliko slobodnog vremena, pa ne mogu da se kao nekad izvalim na krevet i citam po nekoliko sati.Sada je to, nazalost, max pola sat, vikendom nesto duze.

Prastaj, ako mozes :) .

@ Beonegro

Zamisli kakav bi se triler mogao napraviti od Besnila.Da je rec o americkom piscu, siguran sam da bi davno bio snimljen, i bio blokbaster.


Hese: ja sam u srednjoj školi bio krenuo da čitam Demijana i isto "izdržao" nekih 100 strana, nakon toga nikad više nisam poželi da čitam bilo šta od Hesea... Prema tome, nisi jedini koji je osramoćen ;)

Što se Besnila tiče, knjiga je materijal za neki teški mrak i depresiju od filma... nešto u rangu "The Road" ili "The Mist"
BORBA, BRE!!!
_____________________

Plakao sam kad je pala Sekuritatea!
User avatar
Beonegro
 
Posts: 604
Joined: 21 Mar 2011, 09:40

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby DON » 25 Mar 2011, 16:47

Svaka čast za temu ...

Ja sam neko ko voli istoriju i književnost, samim tim volim da čitam knjige koje se osvrću na istorijske događaje, psihologiju, religiju, sociologiju određenog vremena ...

Volim da čitam strane pisce, ali se najčešće fokusiram na naše i one iz okruženja ... Oni najbolje mogu da mi približe suštinu bića, istorije našeg naroda, koji je, kao i svi ostali, specifičan i veom zanimljiv....

Ja vam za početak preporčujem "Umetnost ratovanja" - Sun Cu ....

P.S. Da podelim sa vama moj omiljeni citat - "Puno je ljudi, treba biti čovek"
User avatar
DON
 
Posts: 19536
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Felipao » 25 Mar 2011, 16:55

BTW Unexpected me je zaintrigirao za Santaram i Senke vetra,da ne bude da dzaba pishemo ove preporuke :) Mislim da su to sledece stvari koje cu da procitam a Hiljadu sunaca sam i ovako vec planirao :D Ocigledno imamo slican ukus :music:
User avatar
Felipao
 
Posts: 10972
Joined: 15 Mar 2011, 22:46
Location: OBR

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby HariHaler » 25 Mar 2011, 18:33

@Panta & @Beo

Od Hesea procitah sva dela. Neka i vise puta. Meni on bas lezi i odgovara. Ali, razumem da moze biti poteskoca, i sami znate da zavisi od milion faktora. Imam onu kolekciju od 9 knjiga, a kada se spoje, dobija se njegova glava. Vidjali ste sigurno.

Ovaj nick uzeh, da me podseca na mladost i naivnost ;). Jer u srednjoj skoli procitah Stepskog Vuka. I tada mi knjiga uopste nije legla, jer nisam bio zreo za nju(nesto slicno mi se desilo i sa "Na Drini Cuprija", tad sam bio u osnovnoj). Kasnije sam joj se vracao, i to cinim s' vremena na vreme. Ostavicu ovde neke citate, njegov govor prilikom primanja Nobelove nagrade, i dr...

Crveno i crno, od Stendala, koliko sam se samo mucio sa tom knjigom. I kad god negde cujem za nju, muka mi je.

Za vichu i fanove LOTRa, imam ovo u svojoj kolekciji :P: http://www.amazon.com/Lord-Rings-Pictur ... 822&sr=8-2

Preporucio bih svima Oskara Vajlda(Slika Dorijana Greja) i Dzordz Orvela(1984, Zivotinjska farma, itd...)

Vucko, ako do sada nisi, obavezno procitaj "Cujte Srbi", od Arcibalda Rajsa.
The mind is everything. What you think you become.
User avatar
HariHaler
 
Posts: 1264
Joined: 15 Mar 2011, 01:48

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby DON » 25 Mar 2011, 18:40

HariHaler wrote:@Panta & @Beo

Od Hesea procitah sva dela. Neka i vise puta. Meni on bas lezi i odgovara. Ali, razumem da moze biti poteskoca, i sami znate da zavisi od milion faktora. Imam onu kolekciju od 9 knjiga, a kada se spoje, dobija se njegova glava. Vidjali ste sigurno.

Ovaj nick uzeh, da me podseca na mladost i naivnost ;). Jer u srednjoj skoli procitah Stepskog Vuka. I tada mi knjiga uopste nije legla, jer nisam bio zreo za nju(nesto slicno mi se desilo i sa "Na Drini Cuprija", tad sam bio u osnovnoj). Kasnije sam joj se vracao, i to cinim s' vremena na vreme. Ostavicu ovde neke citate, njegov govor prilikom primanja Nobelove nagrade, i dr...

Crveno i crno, od Stendala, koliko sam se samo mucio sa tom knjigom. I kad god negde cujem za nju, muka mi je.

Za vichu i fanove LOTRa, imam ovo u svojoj kolekciji :P: http://www.amazon.com/Lord-Rings-Pictur ... 822&sr=8-2

Preporucio bih svima Oskara Vajlda(Slika Dorijana Greja) i Dzordz Orvela(1984, Zivotinjska farma, itd...)

Vucko, ako do sada nisi, obavezno procitaj "Cujte Srbi", od Arcibalda Rajsa.


Nisam, hoću obavezno, samo da završim, po ko zna koji put, sa čitanjem Ćuprije :) A sad mi je ortak uvalio Marka Vidojkovića "Đavo je moj drug" .... I pročitah ga iz cuga .... Zanimljivo delo, Srbija 90-tih, klinački problemi, pank ....
User avatar
DON
 
Posts: 19536
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby BlackPoint » 25 Mar 2011, 18:49

Za ljubitelje horora- celokupni opus Stivena Kinga. Nenadmašan je u tom žanru. Za ljubitelje paranormalnog - Dž. Benedikt : Paralelni svetovi. Odlična knjiga koju je pisao naš čovek , sa puno priča o nekim paranormalnim pojavama i događajima. Npr. prvo sam u toj knjizi pročitao priču o jednom pilotu koji je poginuo u avio-nesreći u močvari Everglejds ali je ostao ,, negde između'' i događajima koji su se dešavali u avionima iste kompanije na istom letu posle te nesreće . Pre nekog vremena sam gledao na Nacionalnoj Geografiji emisiju o toj nesreći , i pomenuti su ti događaji....preporučujem.
Homo sum: humani nihil a me alienum puto
User avatar
BlackPoint
 
Posts: 4289
Joined: 20 Mar 2011, 23:21
Location: Jagodina

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby HariHaler » 25 Mar 2011, 18:50

Marko Vidojkovic... idiot, iskompleksirana osoba... procitao sam na nagovor drugarice, dve il' tri knjige od njega. Crvenkapa, Kandze, ne secam se, nije ni bitno... Za tili cas.

Preporucujem mladjima da ga izbegavaju. Jer njegove knjige nemaju nikakvu vrednost. Cisto smece. Nema potrebe da trosite vreme. Turbo folk knjizevnost.

"Cujte Srbi" je izuzetna knjiga. Arcibald Rajs, profesor, forenzicar, dosao iz Svajcarske za vreme prvog svetskog rata. Bio sve vreme sa srpskom vojskom i sprskim narodom. Ova bi knjiga, da smo iole normalni, trebalo biti medj' obaveznom lektirom. Kritika birokratije, lopovcina koje su na vlasti, politicara koji samo gledaju svoj interes. Prica je aktuelna, i sami cete biti iznenadjeni koliko je sve ostalo isto. Ista matrica.
The mind is everything. What you think you become.
User avatar
HariHaler
 
Posts: 1264
Joined: 15 Mar 2011, 01:48

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby BlackPoint » 25 Mar 2011, 18:54

HariHaler wrote:Marko Vidojkovic... idiot, iskompleksirana osoba... procitao sam na nagovor drugarice, dve il' tri knjige od njega. Crvenkapa, Kandze, ne secam se, nije ni bitno... Za tili cas.

Preporucujem mladjima da ga izbegavaju. Jer njegove knjige nemaju nikakvu vrednost. Cisto smece. Nema potrebe da trosite vreme. Turbo folk knjizevnost.


"Cujte Srbi" je izuzetna knjiga. Arcibald Rajs, profesor, forenzicar, dosao iz Svajcarske za vreme prvog svetskog rata. Bio sve vreme sa srpskom vojskom i sprskim narodom. Ova bi knjiga, da smo iole normalni, trebalo biti medj' obaveznom lektirom. Kritika birokratije, lopovcina koje su na vlasti, politicara koji samo gledaju svoj interes. Prica je aktuelna, i sami cete biti iznenadjeni koliko je sve ostalo isto. Ista matrica.

Apsolutno se slažem.
Homo sum: humani nihil a me alienum puto
User avatar
BlackPoint
 
Posts: 4289
Joined: 20 Mar 2011, 23:21
Location: Jagodina

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby DON » 25 Mar 2011, 18:55

HariHaler wrote:Marko Vidojkovic... idiot, iskompleksirana osoba... procitao sam na nagovor drugarice, dve il' tri knjige od njega. Crvenkapa, Kandze, ne secam se, nije ni bitno... Za tili cas.

Preporucujem mladjima da ga izbegavaju. Jer njegove knjige nemaju nikakvu vrednost. Cisto smece. Nema potrebe da trosite vreme. Turbo folk knjizevnost.

"Cujte Srbi" je izuzetna knjiga. Arcibald Rajs, profesor, forenzicar, dosao iz Svajcarske za vreme prvog svetskog rata. Bio sve vreme sa srpskom vojskom i sprskim narodom. Ova bi knjiga, da smo iole normalni, trebalo biti medj' obaveznom lektirom. Kritika birokratije, lopovcina koje su na vlasti, politicara koji samo gledaju svoj interes. Prica je aktuelna, i sami cete biti iznenadjeni koliko je sve ostalo isto. Ista matrica.


Ne bih o njemu, poštujem tvoj sud, ali sam pročitao samo ovo, a način na koji sam ga pročitao mi se ne sviđa, brzo, iz cuga, bez mnogo razmišlanja i promišljanja .... Ali ubio sam nesanicu ...

Pročitaću, pa ću dati sud ... Elem, zato i volim knige sa ovom tematikom, jer, koje god da je vreme, u njima su sadašnji gorući prolemi ... Što govori dosta o nama ...
User avatar
DON
 
Posts: 19536
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby kotrljko » 25 Mar 2011, 19:03

– Političari su vam iskvarili zemlju. Oni su kod vas svemoćni. Politika se meša u sve i svuda upravlja. Funkcioneri su bez morala, bez časti, lični interes je u prvom planu. Junaci su zaboravljeni, omladina zapostavljena, radnih navika skoro i da nemate. Govorim vam ovo kao prijatelj naroda i plašim se, da ako nešto ne promenite, sve ovo može skupo da vas košta.


evo sta je rekao u svom testamentu,pre 80 godina,a mi smo i dalje ISTI !!!

inace, umro je posle verbalnog sukoba sa nekim ministrom(ratnim profiterom),u 54 godini zivota :(
kotrljko
 
Posts: 6119
Joined: 15 Mar 2011, 14:04

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby DON » 25 Mar 2011, 19:08

kotrljko wrote:
– Političari su vam iskvarili zemlju. Oni su kod vas svemoćni. Politika se meša u sve i svuda upravlja. Funkcioneri su bez morala, bez časti, lični interes je u prvom planu. Junaci su zaboravljeni, omladina zapostavljena, radnih navika skoro i da nemate. Govorim vam ovo kao prijatelj naroda i plašim se, da ako nešto ne promenite, sve ovo može skupo da vas košta.


evo sta je rekao u svom testamentu,pre 80 godina,a mi smo i dalje ISTI !!!

inace, umro je posle verbalnog sukoba sa nekim ministrom(ratnim profiterom),u 54 godini zivota :(


Vidi se da nije bio u pravu, sad mi živimo u divno uređenoj zemlji, lepo se živi, moral, istina, pravda ....


Na žalost, i mnogi pre njega su ovo pisali .... A mi i dalje kao telad, biramo manje zlo, bez svesti da je zlo uvek zlo ....

P.S. knjiga je stigla .... :)
User avatar
DON
 
Posts: 19536
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby vicharhcp » 25 Mar 2011, 19:16

@ Hari

Malo je falilo da uzmem foto aparat i uslikam sta ja posedujem u kolekciji, ali sam pronasla na netu, pa presakcem foto aparat :D !
Ja posedujem ovo (sva tri, sa sve figuricama)

http://www.lordoftherings.net/homevideo/homevideo_tt.html

Inace se slazem da su knjige mnogo bolje od filmova, ali i filmove volim :)
"Nije uvek lako, ali je uvek lepo navijati za Partizan!" Duško Radović
SVE PROLAZI - PARTIZAN OSTAJE
Image :inlove:
They can take my last ticket at Hala Pionir.
User avatar
vicharhcp
 
Posts: 5260
Joined: 15 Mar 2011, 09:54
Location: Beograd

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby DON » 25 Mar 2011, 19:24

Ne mogu se knjiga i film nikad porediti. Ko je gledao npr. Troju ili Ime ruže, a pročitao je Ilijadu i ODiseju i Ime Ruže (U. Eko) vidi da to nije to, i da pored svog truda koji su filmadzije učinile - ne mogu primirisati slovu na papiru ...

To je subjektivni odjek, bar kod mene, ja dok čitam, u glavi stvaram "film", tako da me ono što vidim na platnu, ekranu nikako nije zadovoljilo .... U mojoj glavi je to mnogo bolje ....
User avatar
DON
 
Posts: 19536
Joined: 15 Mar 2011, 10:42

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Lepi Mica » 26 Mar 2011, 21:16

Ja bih skromno predlozio bukvalno bilo sta (iz bilo koje faze) od Emila Siorana.
Uvek mu se vracam i iznova citam. Fantastican i neprevazidjen u mnogo cemu, narocito prilazu nihilizmu, skepticfizmu, i ostalim oblastima koje mnogi greskom vezuju za pesimizam.
Ne zelim ga prepricavati jer cenim da je svako imao nek vrlo lican dozivljaj procitanog i naknadnog razmisljanja izazvanog procitanim.

William H. Gass called Cioran's work "a philosophical romance on the modern themes of alienation, absurdity, boredom, futility, decay, the tyranny of history, the vulgarities of change, awareness as agony, reason as disease".
User avatar
Lepi Mica
 
Posts: 74
Joined: 18 Mar 2011, 15:28

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests