Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Knjiga koju biste preporucili

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Starsica » 06 Nov 2016, 13:26

To oko lektire nemoj da počinjemo, pošto nam se lektira nije menjala odavno a morala bi a time samo otvaramo Pandorinu kutiju :D Ako je opšta kultura, mnoge knjige treba da budu uključene a nisu. Neću da čitam nešto što mi se ne dopada :beyond: Nije mi se svidelo kad sam bila tinejdžerka, ne dopada mi se ni sad.
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Гроф Тинторето » 06 Nov 2016, 13:38

Kako znas da ti se ne dopada, ako nisi procitala? :D
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:



Josep Pep Guardiola - GOAT
User avatar
Гроф Тинторето
 
Posts: 31594
Joined: 23 May 2015, 16:32

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Raoul Duke » 06 Nov 2016, 13:52

Starsica wrote:To oko lektire nemoj da počinjemo, pošto nam se lektira nije menjala odavno a morala bi a time samo otvaramo Pandorinu kutiju :D Ako je opšta kultura, mnoge knjige treba da budu uključene a nisu. Neću da čitam nešto što mi se ne dopada :beyond: Nije mi se svidelo kad sam bila tinejdžerka, ne dopada mi se ni sad.



Богу хвала што се није мењала. Кад једном буду убацили Јелену Баћић-Алимпић, Вању Булића и Љиљану Хабјановић-Ђуровић, можемо комотно да затворимо школе.

Или си мислила да ће да убаце нешто паметно и квалитетно, уместо досадног Шекспира, Достојевског, Селимовића ...?


:jezik:
Наше ће сјене ходати по Бечу, лутати по двору, плашити господу.
User avatar
Raoul Duke
 
Posts: 24982
Joined: 09 May 2011, 15:59

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Tajler Darden » 06 Nov 2016, 14:07

Бачић, а не Баћић.

Велика грешка.
Не дирајте Терзу и Ћокија - противно је правилима форума.
User avatar
Tajler Darden
 
Posts: 6494
Joined: 16 Feb 2015, 16:02

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Starsica » 06 Nov 2016, 14:07

Гроф Тинторето wrote:Kako znas da ti se ne dopada, ako nisi procitala? :D

Zato što sam probala da čitam, recimo? :beyond: Isto se odnosi na Šolohova, nije spomenut.
Raoul Duke wrote:Богу хвала што се није мењала. Кад једном буду убацили Јелену Баћић-Алимпић, Вању Булића и Љиљану Хабјановић-Ђуровић, можемо комотно да затворимо школе.

Или си мислила да ће да убаце нешто паметно и квалитетно, уместо досадног Шекспира, Достојевског, Селимовића ...?

:jezik:

Jelena Truć Broć i ostala boranija nisu opšta kultura, pa me malo vređa što bi iko pomislio da ja insinuiram da takve knjige treba da uđu u lektiru.
I ne, nije hvala bogu što se nije menjala jer nam je ceo školski sistem zastareo, gde se gradivo, a samim tim i lektire, ne prilagođavaju deci nego prate strukturu koja traje od bog te pita kad, bez ikakve naznake da se promeni. Deca ne čitaju jer im sistem ne nudi alternativu, a ako već kod kuće nemaju primer, onda bi valjalo da ga škola pruži.
I mislila sam na ubacivanje knjiga različtitih žanrova, gde bi bila uključeno mnogo knjiga (koje prođu određen komitet). Ja mogu da predložim i ne moram, nisam relevantna. Ne predlažem markiza De Sada, niti autobiografiju Kita Ričardsa, samo gradivo koje je približnije deci, jer mislim da svi ti klasici nisu.
Recimo, Na Drini čuprija je deo obavezne lektire samo zato što je Andrić osvojio Nobelovu nagradu.
Istim silama može da se uključi ser Artur Konan Dojl, ako već može Šekspir.
Plus, lektira nije prilagođena uzrastu :beyond: Ana Karenjina je previše složeno delo za prvi razred srednje škole, npr.
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby gogo23 » 06 Nov 2016, 14:19

Starsica wrote:Plus, lektira nije prilagođena uzrastu :beyond: Ana Karenjina je previše složeno delo za prvi razred srednje škole, npr.

Za fejsbuk/sviter tach skrin generaciju mozda jeste, ima nekih kojima i nije (bila)
gogo23
 
Posts: 7075
Joined: 23 Mar 2011, 01:00

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Starsica » 06 Nov 2016, 14:27

gogo23 wrote:
Starsica wrote:Plus, lektira nije prilagođena uzrastu :beyond: Ana Karenjina je previše složeno delo za prvi razred srednje škole, npr.

Za fejsbuk/sviter tach skrin generaciju mozda jeste, ima nekih kojima i nije (bila)

Okej :okk:
Nekima integrali nisu teški za savladati, npr.
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby mihZR » 06 Nov 2016, 14:39

U krajnjem slucaju, i da se ne promene lektire, nacin na koji se obradjuje bi morao da bude u smislu poredjenja sa trenutnom kulturom.

Ja i nisam siguran da tu treba mnogo da se menja, ali bi verovatno postojalo pozitivnih uticaja da se ubaci i nesto savremenije, posebno u ranijem periodu, kada se i razvija ljubav ka citanju.
User avatar
mihZR
 
Posts: 1288
Joined: 22 Nov 2011, 15:31

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Гроф Тинторето » 06 Nov 2016, 15:13

Ok, ok, nemoj da se zestis odmah :D

Inace je tacno da gradivo nije prilagodjeno uzrastu, no bojim se da nadolazecim generacijama nece moci da se prilagodi nista slozenije od wtf,lol i slicno.
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:



Josep Pep Guardiola - GOAT
User avatar
Гроф Тинторето
 
Posts: 31594
Joined: 23 May 2015, 16:32

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Withnail » 06 Nov 2016, 15:24

Hrvati su skoro menjali lektiru ili su predlagali promenu literature, znam da sam citao da su na spisak (sa koga valjda treba da se izabere) ubacili dosta modernijih dela u odnosu na ovo nase sto nije menjano ko zna koliko godina....Tolkin LotR, Rej Bredburi Farenhajt 451, Kormak Mekarti Put , Cak Palahnjuk Fight club, ubacili su Antu Tomica i Jergovica, onda naravno i Markesa, Saramaga, Kalvina, Kunderu, Eka itd
User avatar
Withnail
 
Posts: 6072
Joined: 28 Mar 2011, 01:43

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Starsica » 06 Nov 2016, 15:28

Гроф Тинторето wrote:Ok, ok, nemoj da se zestis odmah :D

Inace je tacno da gradivo nije prilagodjeno uzrastu, no bojim se da nadolazecim generacijama nece moci da se prilagodi nista slozenije od wtf,lol i slicno.

Malo sam osetljiva po tom pitanju, mi skuzi <3
Jedan od načina da se lol wtf i slično smanje jeste da se na decu utiče čitanjem. Naravno, to veći deo te kulture dolazi iz kuće, ali škola i služi zato da ti približi čitanje a ne odalji (što je slučaj bio sa mnom, npr.).
Withnail wrote:Hrvati su skoro menjali lektiru ili su predlagali promenu literature, znam da sam citao da su na spisak (sa koga valjda treba da se izabere) ubacili dosta modernijih dela u odnosu na ovo nase sto nije menjano ko zna koliko godina....Tolkin LotR, Rej Bredburi Farenhajt 451, Kormak Mekarti Put , Cak Palahnjuk Fight club, ubacili su Antu Tomica i Jergovica, onda naravno i Markesa, Saramaga, Kalvina, Kunderu, Eka itd

Kačila sam ja to na Kafenisanje pre nekoliko meseci, čitav spisak. Mislim, prilično je progresivno i sama lista je odlična jer ima svačega za izabrati. Mislim da se sam sistem odnosi na obavezna štiva i na ona koja učenici mogu da biraju pa da izlože, što je opet okej jer obavezno štivo mora da postoji ali treba ostaviti deci izbor šta bi želela da čitaju.
Ne znam da li je to zaživelo u Hrvatskoj.
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
User avatar
Starsica
 
Posts: 6964
Joined: 05 Jun 2011, 14:35

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby vaterpolista » 06 Nov 2016, 15:38

Ja sam inace sve lektire u srednjoj citao,bas zbog sebe,od onih "malih" pa do Ane Karenjine
User avatar
vaterpolista
 
Posts: 4023
Joined: 02 Sep 2016, 12:38

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Zappa » 06 Nov 2016, 15:50

Jali škola i služi zato da ti približi čitanje a ne odalji (što je slučaj bio sa mnom, npr.).


+1
Nažalost, ako se dobro sećam u srednjoj školi pročitah samo Na Drini ćuprija. Kasnije sam većinu knjiga pročitao, ali i dan danas imam odbojnost prema nekim naslovima.

Baš dete od 14-15 godina interesuje i razume Ep o Gilgamešu, Antigonu, Odiseju, Ilijadu, Derviš i smrt...
Zappa
 
Posts: 7471
Joined: 03 Jul 2013, 23:53

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby mihZR » 06 Nov 2016, 16:02

Razumevanje je vestina koja se razvija... Vazno je sa tim krenuti mnogo ranije.
User avatar
mihZR
 
Posts: 1288
Joined: 22 Nov 2011, 15:31

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Raoul Duke » 06 Nov 2016, 17:58

Starsica wrote:Jelena Truć Broć i ostala boranija nisu opšta kultura, pa me malo vređa što bi iko pomislio da ja insinuiram da takve knjige treba da uđu u lektiru.
I ne, nije hvala bogu što se nije menjala jer nam je ceo školski sistem zastareo, gde se gradivo, a samim tim i lektire, ne prilagođavaju deci nego prate strukturu koja traje od bog te pita kad, bez ikakve naznake da se promeni. Deca ne čitaju jer im sistem ne nudi alternativu, a ako već kod kuće nemaju primer, onda bi valjalo da ga škola pruži.
I mislila sam na ubacivanje knjiga različtitih žanrova, gde bi bila uključeno mnogo knjiga (koje prođu određen komitet). Ja mogu da predložim i ne moram, nisam relevantna. Ne predlažem markiza De Sada, niti autobiografiju Kita Ričardsa, samo gradivo koje je približnije deci, jer mislim da svi ti klasici nisu.
Recimo, Na Drini čuprija je deo obavezne lektire samo zato što je Andrić osvojio Nobelovu nagradu.
Istim silama može da se uključi ser Artur Konan Dojl, ako već može Šekspir.
Plus, lektira nije prilagođena uzrastu :beyond: Ana Karenjina je previše složeno delo za prvi razred srednje škole, npr.



Ја очекивао да се за толико виртуално познајемо. Наравно да нисам мислио да би ТИ убацила поменуте "писце", већ они који управљају овом сиротом земљом, а самим тим и њеним образовањем и културом. Ваљда је до сада већ свима јасно да ови нови доктори наука, које штанцујемо на хиљаде годишње, неће предложити ни Сарамага ни Маркеса за лектиру.

Никако се не слажем да Ана Карењина није за први разред средње. Што она није, а физика и математика јесу? Или било које друго градиво? Треба образовати децу, а не тежити да се све спусти на што нижи и простији ниво.

Наравно да сам и ја за модернизацију и промене, само се оправдано бојим да то не буде на горе. Као и скоро све остало.


Узгред, шта имаш против предивне На Дрини ћуприја? Сматраш да нема књижевну вредност да се нађе у лектири?
Наше ће сјене ходати по Бечу, лутати по двору, плашити господу.
User avatar
Raoul Duke
 
Posts: 24982
Joined: 09 May 2011, 15:59

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: Monogamija, Н.А. and 11 guests