Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Kvizovi

Re: Kvizovi

Postby Djalminja » 26 Jan 2021, 11:19

Iluzionista wrote:Sa zakaznjenjem da prokomentarisem protekli cikus Slagalice u kom je pobedila gospodja profesorka fizickog. Ne znam da li sam se istripovao, ali mislim da nisam gledao losiji ciklus, bas ispodprosecni takmicari


nisi se istripovao
Ovaj tim još uvek ne može da se poredi sa onim iz Partizanovih slavnih dana. Ali, ako ih potcenite, platićete".
User avatar
Djalminja
 
Posts: 5931
Joined: 31 Jul 2015, 12:09
Location: NBG

Re: Kvizovi

Postby Hajzenberg » 26 Jan 2021, 13:56

Iluzionista wrote:Sa zakaznjenjem da prokomentarisem protekli cikus Slagalice u kom je pobedila gospodja profesorka fizickog. Ne znam da li sam se istripovao, ali mislim da nisam gledao losiji ciklus, bas ispodprosecni takmicari


Upravo to, eto opet o Slagalici da pišem iako sam decidno rekao da neću :biggrin:

Bruka i sramota, oni klinci studenti vele da je Leh Valensa iz JAR, profesorica ima u finalu -5 u Ko zna zna, finalisti ni po 200 poena...mnogo je bisera bilo, lupetanja, ali neznanja pre svega što se tiče gotovo svih 16 učesnika. Onaj mali npr. bi glatko ispao u bilo kom ciklusu u prvoj rundi a on sad do polufinala.

Ja se konačno prijavih, par puta u zadnjih 2-3 meseca, ali čisto sumnjam - prosto ne verujem da će me pozvati. Ko zna koliko se ljudi prijavljuje. Bez lažne skromnosti, lagano bih se recimo u ovom ciklusu prošetao do finala, bez obzira ko bi mi bio potencijalni rival od ovih učesnika. Ali kakve sam sreće, kad bih recimo učestvovao bio bi to neki jak ciklus, odmah protivnik koji je već učestvovao u ovom ili nekom drugom kvizu, neko tipa Gavrilović, Karna, Goljović, Kovačević, Erceg, Krnač...mislim OK da ti tako neko naleti u polufinalu ili finalu ali odmah ako dobiješ takvog rivala pa ne samo da izgubiš nego se i osramotiš. Ne znam samo kako ovo raspoređuju, prošle godine je takođe bilo nekoliko ''smešnih'' ciklusa a nekoliko jakih i prejakih gde su i četvrtfinalisti bili bolji od pobednika pojedinih ciklusa, mnogo me to nervira.
Avangarda Tipomania Champion (2021/22)
User avatar
Hajzenberg
 
Posts: 7825
Joined: 23 Apr 2020, 12:15
Location: Ужице

Re: Kvizovi

Postby Milan L. » 26 Jan 2021, 18:32

Hajzenberg bi da se ne osramoti u osmini finala ali je prihvatljivo da se osramoti u polufinalu. Kao da ima neke razlike, dobijaju se samo knjige. Previše se daje značaja toj tradiciji najpopularnijeg kviza. Kada svaki učesnik bude dobijao novčanu nadoknadu srazmerno gledanosti koja se ostvaruje onda možemo govoriti o nekom kultnom statusu.

Lako je reći da neko lupeta, kada ćuti uvek može da se vadi da nije siguran, da ima tremu i sl. Niko ne poznaje sve oblasti, i ne treba da zna, jer bi to značilo da je zainteresovan za sve, što je ipak čudno. Ali zbog želje za boljim rezultatima neki se verujem pripreme sa osnovnim informacijama čisto da se ne "osramote". Mada te osnovne informacije su obično teška trivija.

Mislim da poslednji ciklus Slagalice nije uopšte iznenađenje u odnosu na mogućnosti samih takmičara. Ako bi izuzeli sve one koji odlaze na pab kvizove i imaju ostale vidove spremanja ovo se dobija kao logičan rezultat. Kako uopšte očekivati od početnika ili nekog ko se godinama nije bavio kvizovima neku rutinu u rešavanju zadataka? Slova, brojevi, skočko su isključivo stvar vežbe i logike. Asocijacije već svako može da reši, ako je odgledao dovoljan broj emisija, sve se ponavlja.
Postoje pitanja koja spadaju u opštu kulturu ali i gomila bespotrebnih činjenica koje se samo provlače u kvizaškim krugovima. Zastupljenost određenih oblasti je takođe problematična, ili su zanemarena ili preforsirana. Npr. celokupnoj nauci se dodeli jedno pitanje u Ko zna zna. Ali za film, muziku, sport pa čak i jelo iz bog te pita koje zemlje mora da ima mesta.

Bukvalno, Slagalica propagira najpovršniji oblik faktografskog znanja a pitanja u velikoj meri pokrivaju opštu informisanost što je neka potpuno druga kategorija. Korak po korak često ne bi mogao ni da se napravi bez naziva muzičkih albuma, nadimaka sportista, likova iz stripova i video igara. Danas bi obrazovan čovek bez korišćenja interneta bio samleven od prosečnog pab kvizaša.

Edit: Sad se setih, lepo je formulisao pojam nepotrebnog znanja profesor u poslednjoj epizodi kviza Stigni me ako znaš - malo se posle ispravljao jer kao nije pedagoški to reći ali u suštini je bio u pravu.
Milan L.
 
Posts: 416
Joined: 25 Nov 2014, 00:41

Re: Kvizovi

Postby grobar_Zvornik » 28 Jan 2021, 16:53

"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31389
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Kvizovi

Postby Hajzenberg » 01 Feb 2021, 19:44

Slagalica se definitivno pretvorila u dno dna. Takmičar od sinoć i večeras i onaj od preksinoć i veče pre toga treba da idu pred ''streljački vod''. Ne znaju ljudi ništa. Taj prvi imao 86 poena u dve emisije, mrtav 'ladan, a njegov rival valjda nešto preko 330. Ovaj sa kovrdžavom kosicom u zadnje dve epizode toliko ne zna recimo azijske gradove da je lupetao Pakistan do samog kraja gde ga je sačekao Islamabad. Nije ovde u pitanju samo trema, kamere, ovo, ono, nema alibija za ovakvu količinu gluposti u 2021 g. Jednostavno ne znaju opšte pojmove u igrama u kojima to trebaju znati a to su Spojnice i Ko zna zna, pa bar 30% odgovora znaju, čak ni to.

Kako prođu testiranje ako ga uopšte ima ?
Avangarda Tipomania Champion (2021/22)
User avatar
Hajzenberg
 
Posts: 7825
Joined: 23 Apr 2020, 12:15
Location: Ужице

Re: Kvizovi

Postby enbidzi » 01 Feb 2021, 20:01

Ovo je bukvalno sramota od takmicara, nestvarno
User avatar
enbidzi
 
Posts: 6408
Joined: 25 Oct 2012, 14:32

Re: Kvizovi

Postby grobar_Zvornik » 01 Feb 2021, 20:08

Уистину осјетио сам трансфер непријатности гледајући... мој број... Фазон 42... имаш милион начина да дођеш ријешења, да би фрајер рекао имам број 10. :pop:
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

32 ГОДИНЕ ПОНОСНА И СЛАВНА!
User avatar
grobar_Zvornik
 
Posts: 31389
Joined: 26 Oct 2013, 23:24

Re: Kvizovi

Postby Hajzenberg » 01 Feb 2021, 20:17

Ovaj mali _________ sa kosicom se i juče osramotio u brojevima isto kao i __________ od pre neko veče što je imao 86 poena u dve emisije. Ovaj ________ od večeras je opet napabirčio solidnih 130 i kusur bodova što je i dobro obzirom da ništa ne zna, mada bi imao i debelo manje nego što je zaradio, fazon tih pomenutih 86 bodova od svog očajnog prethodnika da je prekoputa imao jačeg rivala nego što je ova cura koja nije loša ali ipak ni približno neki jak takmičar.

Nije sad ovo fazon mi sedimo i kritikujemo ih što neko misli da je tako, jednostavno bruka i sramota za njih koji su studenti i sutra akademski građani a jednostavno ne znaju pojmove iz opšte kulture a blam i za javni servis. Ej, takva lupetanja tipa Leh Valensa iz Južne Afrike, ne možeš da nađeš prost broj, ne znaš da je drevni Damask glavni grad Sirije i još milion stvari koje moraš da znaš jer ti jednostavno putem sveprisutnih medija uđu u mali mozak hteli to ili ne.
Last edited by Angus Young on 01 Feb 2021, 20:36, edited 1 time in total.
Reason: Bez vredjanja
Avangarda Tipomania Champion (2021/22)
User avatar
Hajzenberg
 
Posts: 7825
Joined: 23 Apr 2020, 12:15
Location: Ужице

Re: Kvizovi

Postby Milan L. » 01 Feb 2021, 20:32

Hajzenberg wrote:Slagalica se definitivno pretvorila u dno dna. Takmičar od sinoć i večeras i onaj od preksinoć i veče pre toga treba da idu pred ''streljački vod''. Ne znaju ljudi ništa. Taj prvi imao 86 poena u dve emisije, mrtav 'ladan, a njegov rival valjda nešto preko 330. Ovaj sa kovrdžavom kosicom u zadnje dve epizode toliko ne zna recimo azijske gradove da je lupetao Pakistan do samog kraja gde ga je sačekao Islamabad. Nije ovde u pitanju samo trema, kamere, ovo, ono, nema alibija za ovakvu količinu gluposti u 2021 g. Jednostavno ne znaju opšte pojmove u igrama u kojima to trebaju znati a to su Spojnice i Ko zna zna, pa bar 30% odgovora znaju, čak ni to.

Kako prođu testiranje ako ga uopšte ima ?


Jedino može da im se zameri neznanje na gradivu osnovne, srednje škole, mada i to je upitno koliko čoveku ostane nekoliko godina kasnije. Ovo ostalo obično bude lična preferencija sastavljača. Pitaju koje je boje plašt Supermena ili u Korak po korak po hiljaditi put guraju Alan Ford. Zašto bi to bilo sramota ne znati? ili za Petra Čeha. Ima ljudi koji ne prate ni sport ni tu pop kulturu. Oni svakako ne bi ni trebali da se pojavljuju u kvizovima jer makar 40% onoga što se traži nema veze sa obrazovanjem. Na kraju krajeva nije toliko ni bitno ako je neko neznalica na opštem nivou, to se samo u kvizovima primeti. Ne bi valjalo da je neznalica u oblasti za koju je specijalizovan, onda bismo imali problem.
Što se tiče broja očito da se čovek zbunio, jer je naredni našao posle nekoliko sekundi.

Da se sad ne vraćamo na priču o superfinalu i nerviranjem kad neko skoro sve zna, nikada svetu ugoditi.
Milan L.
 
Posts: 416
Joined: 25 Nov 2014, 00:41

Re: Kvizovi

Postby Milan L. » 01 Feb 2021, 20:37

Da dodam, uvek ću više ceniti apsolutnu neznalicu nego anonimnu, nepristojnu i zlonamernu sveznalicu. Niko se od njih nije duvao znanjem da bi im neko sad spočitavao da su nekoga osramotili. Prijavite se pa popravljajte ugled Slagalice za džepni kuvar ako vam je toliko stalo.
Milan L.
 
Posts: 416
Joined: 25 Nov 2014, 00:41

Re: Kvizovi

Postby Hajzenberg » 01 Feb 2021, 20:59

Nisam ni sumnjao da će stići brza i pravovremena ''eskpertiza i analiza''.
Avangarda Tipomania Champion (2021/22)
User avatar
Hajzenberg
 
Posts: 7825
Joined: 23 Apr 2020, 12:15
Location: Ужице

Re: Kvizovi

Postby Milan L. » 01 Feb 2021, 21:22

Ni ja nisam sumnjao da se držiš reči da nećeš više pisati ovde. Kultura se teško uči, za razliku od azijskih gradova.
Daj neka te pozovu na snimanje, samo da se smanji ta napetost. Zaslužuješ jedan osvojen ciklus, samo mislim da bi nakon pobeda iz lažne kurtoazije nahvalio iste ove koje sad kritikuješ, obično tako bude u životu.
Milan L.
 
Posts: 416
Joined: 25 Nov 2014, 00:41

Re: Kvizovi

Postby Hajzenberg » 01 Feb 2021, 21:27

Milan L. wrote:Ni ja nisam sumnjao da se držiš reči da nećeš više pisati ovde. Kultura se teško uči, za razliku od azijskih gradova.
Daj neka te pozovu na snimanje, samo da se smanji ta napetost. Zaslužuješ jedan osvojen ciklus, samo mislim da bi nakon pobeda iz lažne kurtoazije nahvalio iste ove koje sad kritikuješ, obično tako bude u životu.


Ideš ''pod mač bato'', ignore lista je zakon, pa ako budem opet nekad pisao na ovoj temi slobodno do mile volje odgovaraj sa citatima na moje postove, to neću ni videti ni čitati, predlažem ti isto ako ti smetam a to je očigledno. Ovde si ionako samo radi teme o kvizovima. Svako dobro.
Avangarda Tipomania Champion (2021/22)
User avatar
Hajzenberg
 
Posts: 7825
Joined: 23 Apr 2020, 12:15
Location: Ужице

Re: Kvizovi

Postby Milan L. » 01 Feb 2021, 21:45

Pod mač bato, to je ta akademska inteligencija koja je potrebna ovoj zemlji. Ne smetaju mi ljudi nego propagiranje arogancije bez pokrića što je daleko gore od neznanja. Imaš sreće što te ovde brane, iako ne znam čime si uopšte zaslužio takvu reputaciju a i ne zanima me previše. Ignore lista već pokazuje da si netolerantan i kratkog fitilja pa sam sebe zauzdavaš na vreme.
Milan L.
 
Posts: 416
Joined: 25 Nov 2014, 00:41

Re: Kvizovi

Postby Tegi » 01 Feb 2021, 22:25

Milane, znate da ljubitelji kvizova listom podrzavaju Vas opus, tako da se nemojte uzrujavati.

Pamti se cuveni duel sa Dendijem na Jutjub komentarima. :biggrin:
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
User avatar
Tegi
 
Posts: 20761
Joined: 05 Nov 2011, 15:04

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: Gromiko and 11 guests