Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Knjiga koju biste preporucili

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby ALCZ45 » 04 Apr 2011, 14:28

Za ljubitelje poezije, jedinstveni, neponovljivi Miroslav Mika Antic. Necete pogresiti, sasvim sigurno!
Jos bih istakao (u poetskom duhu) knjigu "Neodgled" Borivoj Rasuo.
ALCZ45
 
Posts: 266
Joined: 14 Mar 2011, 23:08
Location: Beograd

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby mastro mostro » 05 Apr 2011, 08:18

"Slepilo" Jose Saramago, portugalski nobelovac... veoma interesantna knjiga sa puno, na različite sfere primenjive, simbolike. O društvu neimenovane države koje napada nepoznatu virus koji izaziva belo slepilo. Knjiga je napisana skoro pa bez znakova interpunkcije, bez pasusa, navodnika, tački, zareza... deluje da bi čitanje tako napisanog štiva moglo da bude konfuzno, ali naprotiv, knjiga se čuta "u dahu".

Skoro sam ukačio na tv film, ali sam brzo prestao da gledam, jer je knjiga neuporedivo bolja, ili je film koji sam ja video u glavi čitajući je, bolje režiran :angel2:
User avatar
mastro mostro
 
Posts: 868
Joined: 15 Mar 2011, 19:01

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Beonegro » 05 Apr 2011, 08:45

mastro mostro wrote:Skoro sam ukačio na tv film, ali sam brzo prestao da gledam, jer je knjiga neuporedivo bolja, ili je film koji sam ja video u glavi čitajući je, bolje režiran :angel2:


Obično knjige jesu bolje od filma i ne sumnjam da i ovdje jeste tako, ali je meni film "Slepilo" super - jeste hermetičan, jeste mučan, jeste na momente spor, ali sve to apsolutno jeste u funkciji dočaravanja cijele atmosfere i postepene dekadencije. Bernal i Mur su odlični.

P.S. Saramago se saglasio da film bude snimljen pod uslovom da se nigdje ne pomene gdje (u kojoj zemlji) se cijela priča odvija i da se u filmu zaobiđu svi "landmarks" koji bi jasno stavili do znanja gdje se to dešava. Zbog toga je film snimljen u Buenos Airesu, i to bez širokih kadrova.
BORBA, BRE!!!
_____________________

Plakao sam kad je pala Sekuritatea!
User avatar
Beonegro
 
Posts: 604
Joined: 21 Mar 2011, 09:40

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby mastro mostro » 05 Apr 2011, 10:35

Slažem se da su knjige bolje od filmova, opsebno kad je redosled knjiga pa film.
Baš sam hteo da pogledam film, ali sam ga (ne sećam se iz kojih razloga) gledao na na preskoke... nije mi se svidela boja :)

Inače, ni u knjizi se nigde i ničim ne daje ni nagoveštaj u kojoj sredini se radnja dešava... jer može da se desi bilo gde, odnosno, ljudi su u suštini svuda isti... osim, možda, u Japanu :)
User avatar
mastro mostro
 
Posts: 868
Joined: 15 Mar 2011, 19:01

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Beonegro » 14 Apr 2011, 08:25

mastro mostro wrote:Slažem se da su knjige bolje od filmova, opsebno kad je redosled knjiga pa film.
Baš sam hteo da pogledam film, ali sam ga (ne sećam se iz kojih razloga) gledao na na preskoke... nije mi se svidela boja :)

Inače, ni u knjizi se nigde i ničim ne daje ni nagoveštaj u kojoj sredini se radnja dešava... jer može da se desi bilo gde, odnosno, ljudi su u suštini svuda isti... osim, možda, u Japanu :)


Sinoć bio film na B92, jesi li uhvatio?
BORBA, BRE!!!
_____________________

Plakao sam kad je pala Sekuritatea!
User avatar
Beonegro
 
Posts: 604
Joined: 21 Mar 2011, 09:40

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby mastro mostro » 18 Apr 2011, 21:07

Beonegro wrote:
mastro mostro wrote:Slažem se da su knjige bolje od filmova, opsebno kad je redosled knjiga pa film.
Baš sam hteo da pogledam film, ali sam ga (ne sećam se iz kojih razloga) gledao na na preskoke... nije mi se svidela boja :)

Inače, ni u knjizi se nigde i ničim ne daje ni nagoveštaj u kojoj sredini se radnja dešava... jer može da se desi bilo gde, odnosno, ljudi su u suštini svuda isti... osim, možda, u Japanu :)


Sinoć bio film na B92, jesi li uhvatio?


Nisam... retko gledam Tv, a filmove na televiziji nikad, izuzev Cinemax-a i HTV jer ne seku reklamama.

Inače pročitao sam temu od početka i da se "zapljunema" sa svojim izborom "za sva vremena".
Od domaće literature, dve knjige kojima se uvek vraćam i koje me svaki put "odnesu" su "Na Drini ćuprija" (svaki prolazak kroz Višegrad, odlazak na most na "lulu duvana" gde osetim da je iako kamen, i dalje živ, ja je ponesen, ponovo pročitam) i svakovremenska Mihajlovićeva "Kad su cvetale tikve"... a od inostrane Markesova, neprevaziđena i fantastična "Sto godina samoće", koju sam doduše samo jednom pročitao, u dahu, transu, kao na meskalinu... i za koju se već duže vreme spremam da joj dopustim da me ponovo provoza.

Obožavam, stalno iščitavam i rado recitujem :smile: srpske pesnike: Rakića, Dučića, Ilića, Šantića, Zmaja, Radičevića, Disa... a i meni veoma dragog Jesenjina bih uvek preporučio.

Što se tiče pisaca koje nikako nisam uspeo da čitam, mada bi poštenije bilo reći da nisam mogao da ga razumem, je Milorad Pavić.
User avatar
mastro mostro
 
Posts: 868
Joined: 15 Mar 2011, 19:01

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby BlackPoint » 21 Apr 2011, 14:35

Uvek sam voleo , a i dan danas , da čitam poeziju i prozu Čarlsa Bukovskog. Dopada mi se njegovo specifičano i sočno izražavanje . Njegove tri velike ljubavi su : piće , žene i pisanje. Možda pomalo šokantno za čitanje , ali preporučujem.
Homo sum: humani nihil a me alienum puto
User avatar
BlackPoint
 
Posts: 4289
Joined: 20 Mar 2011, 23:21
Location: Jagodina

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Unexpected » 23 Apr 2011, 22:45

Danas završih Sepilo, i odmah odgledah film.
Knjiga fenomenalna i zaista topla preporuka svima.
Film osrednji, sa nedovoljno (bolje reći nikako) razvijenim likovima i sa, po meni, pogrešno odabranim delovima knjige na koje je stavljen akcenat.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Beonegro » 26 Apr 2011, 14:31

BlackPoint wrote:Uvek sam voleo , a i dan danas , da čitam poeziju i prozu Čarlsa Bukovskog. Dopada mi se njegovo specifičano i sočno izražavanje . Njegove tri velike ljubavi su : piće , žene i pisanje. Možda pomalo šokantno za čitanje , ali preporučujem.



Ja sam dugo imao predrasude prema njegovom pisanju. Kad sam konačno počeo da ga čitam, oduševio sam se njegovom naracijom i književnim uzorima koje navodi (Rusi + Hemingvej).

Kad sam već tu, da preporučim jedno Hemingvejevo ne-kapitalno djelo: "Imati i nemati" je, po mom skromnom mišljenju, jedna od boljih novela i jedna od najljepših posveta ženskom rodu koja je ikada napisana.
BORBA, BRE!!!
_____________________

Plakao sam kad je pala Sekuritatea!
User avatar
Beonegro
 
Posts: 604
Joined: 21 Mar 2011, 09:40

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Panta » 26 Apr 2011, 16:11

Gistav Flober-Salamba

Radnja se desava u Kartagini, neposredno nakon zavrsetka Prvog punskog rata.Centralna tema je pobuna najamnicke vojske protiv Kartagine, kao i nesrecna ljubav cerke kartaginskog vodje Hamilkara (inace, naseg uvazenog clana :D ) Salambe i vodje najamnika Mata.

O stilu pripovedanja Flobera je izlisno govoriti.

Trenutno citam "Zbogom Kolumbo" od Filipa Rota.
Fedor is back.
User avatar
Panta
 
Posts: 5241
Joined: 16 Mar 2011, 15:17

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby fredi » 03 May 2011, 09:30

Toni Parsons:"O zivotu,smrti i dorucku"

Sjajna knjiga o zivotu savremenog muskarca.
Objasnjava nam sta se desava u njegovoj glavi,u njegovom srcu i u njegovim pantalonama,i zasto.

Evo par recenica da se navucete:"Savremeni muskarac zapravo je ocuvao previse starih navika nego sto je dobro za njega.Potrebu za lovom,zelju za borbom i neodoljivi poriv da prosipa seme.
To bas i nije recept za spokojan zivot...
User avatar
fredi
 
Posts: 320
Joined: 15 Mar 2011, 12:37
Location: nbg

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Reaper » 15 May 2011, 00:50

Evo jedne tople preporuke:

Mark Danijelevski: Kuca Listova

"Kuća listova” predstavlja zaokret u savremenoj svetskoj književnosti svojim širokim obimom, erudicijom, formalnom inventivnošću i pripovedačkom veštinom, čime otvara novi prostor za roman kao umetničku formu u XXI veku.

Srž ovog romana čini neobična priča o porodici koja se useljava u kuću za koju se, nakon preciznih merenja, ispostavlja da je iznutra veća nego spolja. Naime, u kući se nalazi misteriozni špajz koji pulsira, i u koji porodica kreće u ekspediciju kako bi ispitala granice svog doma, svog straha i svoje percepcije.

Oko dokumentarnog zapisa nastalog tokom ove ekspedicije nalaze se još tri pripovedačka omotača zapisana različitom tipografijom i ispričana u fus-notama. Tok teksta i naracije teče u neočekivanim pravcima. Neki delovi knjige imaju samo nekoliko redova ili čak po jednu reč na strani, a same stranice su raspoređene na neobičan način, tako da izazovu klaustrofobičan efekat ili efekat odraza u ogledalu događaja iz romana, dok pojedine stranice čak zahtevaju čitanje uz pomoć ogledala. Smisalo ovakvog linearnog i gotovo slikovnog prezentovanja teksta i priče jeste podražavanje neobičnog prostora u kojem se junaci nalaze, njegovog sažimanja, širenja, rotiranja i zvukova koji se u njemu nalaze, a na širem planu to je izraz haotičnog sveta u kome svi danas živimo.

Daleko od pukog literarnog eksperimenta, “Kuća listova" je neprepričljiva literarna avantura, i mada može da se smesti u horor žanr, ovaj roman je istovremeno i psihološki triler, književni haos, crna komedija, i delo kulturnog kriticizma. Američki kritičari je svrstavaju u liniju Smart Horror ostvarenja u koju spada i film “Blair Witch Project", čija zaumnost prevazilazi tradicionalni okvir horor filmova i zadire u intimno preispitivanje univerzalnih pojmova: šta je to strah, da li se plašimo nečega što je izvan nas, ili pak nečega što je u nama, i gde su mu granice. “Kuća listova" obuhvata sva ova pitanja i na njih daje humani odgovor koji prevazilazi očekivanja čitaoca, a kroz apologiju ljubavi navodi na razmišljanje o prirodi ljudskog emotivnog uporišta. Mark Z. Danijelevski ima 33 godine i živi u Holivudu. “Kuću listova" je pisao 10 godina i najpre je objavio na internetu.

P.S. Ja sam je dobio na poklon, u pocetku sam bio malo skeptican, ali kada krenete sa citanjem shvatite koliko je ovo u stvari genijalno delo.

P.S.2 Karlosa Ruiza Safona bih takodje toplo preporucio. Jedna od onih knjiga za opustanje(pri tom covek stvarno fenomenalno pise). Senka Vetra i Igra Andjela su mi podjednako dobri romani(mozda bih malu prednost dao senki vetra)

I na kraju moram da pohvalim forumase, ima stvarno dosta dobrih predloga. Vidi se da je forum kvalitetan ;)
User avatar
Reaper
 
Posts: 751
Joined: 16 Mar 2011, 12:40

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby bekrinjo » 17 May 2011, 23:58

Moja topla preporuka za "Sedam dana apokalipse"...
User avatar
bekrinjo
 
Posts: 5864
Joined: 16 Mar 2011, 01:37
Location: Usa

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Moebius » 31 May 2011, 13:29

Beonegro wrote:
BlackPoint wrote:Uvek sam voleo , a i dan danas , da čitam poeziju i prozu Čarlsa Bukovskog. Dopada mi se njegovo specifičano i sočno izražavanje . Njegove tri velike ljubavi su : piće , žene i pisanje. Možda pomalo šokantno za čitanje , ali preporučujem.



Ja sam dugo imao predrasude prema njegovom pisanju. Kad sam konačno počeo da ga čitam, oduševio sam se njegovom naracijom i književnim uzorima koje navodi (Rusi + Hemingvej).

Kad sam već tu, da preporučim jedno Hemingvejevo ne-kapitalno djelo: "Imati i nemati" je, po mom skromnom mišljenju, jedna od boljih novela i jedna od najljepših posveta ženskom rodu koja je ikada napisana.


B1 - interesantna kombinacija!

B2 - to su verovatno mislili i Warner Bros. producenti kada su 1944. suprotstavili Bogartu potpuno anonimnu glumicu u filmskoj verziji. :D
Moebius
 
Posts: 3159
Joined: 22 Mar 2011, 12:13

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby dumagio19 » 06 Jun 2011, 18:36

Generalno ne volim politacitare, ali Vuk Draskovic je pisac vise nego politicar, i sve njegove kjnige su mi ekstra. Najbolja je NOZ, ali ova nova Dr Aron je interesantna, lagana za procitati!
„Нека нас победи свако ко може, немамо ништа против” - Душко Радовић

"Ако желиш да победиш слабијег од себе, мораш да се бориш једнако добро колико и он!" - Душко Вујошевић.
User avatar
dumagio19
 
Posts: 1287
Joined: 18 May 2011, 20:27
Location: Republika Srpska

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: Milutinov Tata and 1 guest