Board index Život van sporta Umetnost i kultura

Knjiga koju biste preporucili

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Clarissa » 08 Jun 2011, 14:20

Za početak, ako to već neko pre mene, nije uradio, preporučujem trilogiju Džona Fantea : Put u LA, Čekaj do proleća Bandini i Upitaj prah. Poslednja knjiga je i najpopularnija, vidim da je ekranizovana - Kolin Farel i Selma Hajek, ali zaista sumnjam da je bilo koji režiser u saradnji sa glumcima uspeo da prenese emocije iz knjige na film. Razlog je jednostavan - to nemoguće. Sportisti (pre)često koriste frazu “Ostaviti srce na terenu”. Ako je neko ostavio srce u knjigama, to je Fante. Da se naježite koliko je dobro, nabijeno emocijama, knjige ne samo da slikaju život, nego deluju kao da su i same žive. Pre svega Upitaj prah, druge dve mogu da ih prate, glavni junak sve tri knjige je Arturo Bandini, piščev alter - ego.
Nažalost, nekada se kockice pogešno sklope, Fante za života nije bio popularan čak ni u Americi. Morao je da piše filmske scenarije da bi živeo, od toga je živeo dobro, ali... nije bio srećan, piće, šećerna bolest, doveli su do toga da poslednji roman izdiktira svojoj supruzi. Nije mogao da ga napiše, jer je bio slep. Do Fantea su čitaoci došli preko Bukovskog, koji je pročitao njegovu knjigu i izrekao čuvenu rečenicu : “Fante je moj Bog”. A za Džona Fantea slava je stigla suviše kasno.
Verujem da ćete voleti Fantea, jedno je sasvim sigurno, nećete ostati ravnodušni.
Ma, volećete ga.
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Tajler » 08 Jun 2011, 16:09

Clarissa wrote:Do Fantea su čitaoci došli preko Bukovskog, koji je pročitao njegovu knjigu i izrekao čuvenu rečenicu : “Fante je moj Bog”.

:+1:
Preko Bukovskog do Fantea. Ali posle "Put u LA" sam stao.. Davno baš beše, dobra preporuka i podsetnik.
Now I see it clearly. My whole life is pointed in one direction. I see that now. There never has been any choice for me.
User avatar
Tajler
 
Posts: 547
Joined: 09 May 2011, 19:11
Location: Beograd

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby jedibojan » 08 Jun 2011, 17:06

@clarissa
otisao danas i kupio sve 3 + bunker hill. Ako bude razocarenje tebe smatram odgovornom :)
Spoiler: pokaži
naravno, siguran sam da nece...
dogodine u Istambulu
User avatar
jedibojan
 
Posts: 657
Joined: 17 Mar 2011, 11:09

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Clarissa » 08 Jun 2011, 17:18

Baš gledam korice knjige i evo šta je prevedeno :
Čekaj do proleća Bandini
Put za LA
Upitaj prah
Snovi sa Buker Hila
Moj pas Glupi
Vino mladosti
Puna života
Bratstvo loze
Pohvale za IK LOM iz Beograda i njihovog urednika, nisu izdali mnogo knjiga, ali ni jedna koju sam pročitala me nije razočarala. Promišljen i znalački izbor za razliku od nekih drugih izdavačkih kuća čiji urednici gledaju kako će otkupiti prava za bestseler, a zatim ga izreklamirati i uvaliti čitaocu :tap: .
Taman da objavim post vidim pisao jedibojan, neće te razočarati, 'ajde baš me zanima koju ćeš prvo da pročitaš, pa da vidimo utiske :smile: .
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Southern Comfort » 08 Jun 2011, 19:00

I ja sam Fantea pronašao preko Bukovskog. Ako hoćete nešto slično (sa holdenkolfildovskim glavnim junakom), ali ipak sa ozbiljnijim književnim pretenzijama pročitajte Murakamijevu 'Norvešku šumu'.

Moje tri ultimativne preporuke za leto su vam - [url=Nivo za napredne od Aleka Popova]http://www.geopoetika.com/book.php?id=2305[/url],[url=Dve prikolice od Levicke]http://www.laguna.rs/index.php?m=naslov&id=976[/url] i [url=Brodekov izveštaj - Filipa Klodela]http://www.laguna.rs/index.php?m=naslov&id=950[/url].
"FK Partizan je dobrovoljna, nevladina, nepolitična i neprofitna sportska organizacija, osnovana radi organizovanog bavljenja fudbalom."
User avatar
Southern Comfort
 
Posts: 1253
Joined: 08 Apr 2011, 17:31
Location: Jugoslovensko sportsko društvo

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Clarissa » 10 Jun 2011, 10:27

Rade Šerbedžija, Do poslednjeg daha, Samizdat B92
Image
Upravo sam završila knjigu, radi se o autobiografiji napisanoj lako, lepo i čini se veoma iskreno, bez friziranja i foliranja. A šta je sve Rade preturio preko glave. Od rodne Like do Holivuda, od rane slave koja ga je stigla kao studenta glume zahvaljujući TV serijima do stanovanja u izbegličkoj sobi jednog hotela u Ljubljani. A između toga, ljudi, gradovi, prijateljstva koja su opstala, prijateljstva koja su nestala u vremenima koje su pojeli skakavci. Serije, filmovi, pozorište, druženja, putovanja Zagreb-Beograd najčešće, tamos - vamos i kako paradoksi zavladaju u mutnim vremenima, kada su ona stilga, Šerbedžija nije bio poželjan ni u jednom od njih.
Pa onda sve ispočetka, stvaranje druge porodice, Ljubljana, London, Amerika.
Šerbedžija je bio i ostao omiljen na ovim prostorima, knjiga se prvo pojavila u Sloveniji i Hrvatskoj, a zatim i kod nas, sa dva poglavlja više i nekih desetak crno belih fotografija.
Rade sa belim šeširom šeta plažama Zapadne obale.
Naziv knjige je verovatno odabrao po istoimenom filmu sa Žan Pol Belmondom, i pokazuje suštinu njegovog života, svemu što radi predaje se do kraja, postoje ljudi koji ne mogu i ne znaju drugačije.
A Šerbedžija je jedan od njih.
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Kantona » 10 Jun 2011, 13:36

Svima koji vole Fantea, Bukovskog i sl. apsolutno nezaobilazna preporuka:

"Na putu" - Dzek Keruak.

Kakvo je to ludacko remek-delo, to je neverovatno. Posle te knjige mi je postala jedna od zivotnih zelja da prodjem SAD sa istoka na zapad i nazad, auto-stopom, teretnim vozovima itd.
User avatar
Kantona
 
Posts: 2245
Joined: 31 Mar 2011, 17:58

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Unexpected » 10 Jun 2011, 14:22

Kantona wrote:Svima koji vole Fantea, Bukovskog i sl. apsolutno nezaobilazna preporuka:

"Na putu" - Dzek Keruak.

Kakvo je to ludacko remek-delo, to je neverovatno. Posle te knjige mi je postala jedna od zivotnih zelja da prodjem SAD sa istoka na zapad i nazad, auto-stopom, teretnim vozovima itd.

Odlična knjiga. Čitao je kao klinac, a pazario je nedavno. Reizdala Geopoetika.

popboks Knjige | 12.03.2009.
NA PUTU (Izvorni svitak) – Jack Kerouac
Bit pre bitova
(Geopoetika)

Najznačajniji roman o Americi 50-ih najzad se pojavio u izvornoj, necenzurisanoj i nesređenoj verziji

Filip Rogović

Image

Roman Na putu Džeka Keruaka prvi put je štampan 1957. godine. Vrlo brzo, dospeo je u središte pažnje američke javnosti. Tada je više od pisanija pažnju izazvalo pominjanje reči „bit“ i ponašanje likova u romanu, s kojim je ovaj termin doveden u vezu.

Image

Keruak će do kraja života biti ispitivan o značenju te reči, a njegov roman biće proglašen svojevrsnom biblijom bitničkog pokreta i bit generacije. Ipak, Na putu je mnogo više od nekakvog manifesta. Pre svega, to je izvrsna proza. Upravo je prašina podignuta oko manje bitnih detalja vezanih za njegovo stvaralaštvo bila jedan od uzroka Keruakovog potonuća u alkoholizam, neuroze i prerane smrti u 47. godini.

Na putu je svedočanstvo o Keruakovim putovanjima Amerikom sa Nilom Kesidijem i Alenom Ginzbergom, začetnicima i najznačajnijim predstavnicima bit pokreta. Gonjen neizdrživom stvaralačkom strašću, više puta je počinjao da piše knjigu.

Najzad, u maju 1951. počeo je maratonsko pisanje i završio roman za svega tri nedelje. Da se ne bi zaustavljao zbog promene hartije u pisaćoj mašini, povezao je papire lepljivom trakom i napravio svitak dugačak 36 metara. Rukopis je tako dobio oblik puta, na kome je priča zaista i nastajala.

Verzija koja je objavljena tek šest godina kasnije umnogome se razlikovala od rukopisa na svitku. Bila je podeljena u poglavlja i pasuse, za razliku od prvobitnog haotičnog, sa strašću otkucanog teksta. Rečenice su doterivane, a pojedini delovi suviše ekstremni za ono vreme su izbačeni (npr. homoseksualna veza između Kesidija i Ginzberga).

Prava imena likova (Džek Keruak, Nil Kesidi, Alan Ginzberg, Vilijem Barouz...) bila su zamenjena izmišljenim (Sel Peredajz, Din Morijarti, Karlo Marks, Old Bul Li...).

Tek prošle godine do šire publike je stigla neokrnjena i neizmenjena verzija Keruakovog životnog dela, a od pre nekoliko meseci, zahvaljujući Geopoetici, možemo da je čitamo i u prevodu Dejana Markovića. Ovo izdanje sadrži i četiri teorijska teksta koji donose uvid u nastanak prve i kasnijih verzija romana Na putu, kao i analize Keruakovog lika i dela.

Izvornim svitkom ovog romana Keruak je započeo tradiciju negovanja slobodnog toka misli pri pisanju. Poistovećujući se sa džez muzičarima, tj. njihovom slobodom improvizacije, formirao je načela takozvane spontane proze.

Izvorni svitak je neobuzdana, poetična i ludačka literarna izložba. Keruak piše o ljudima koji su „ludi za životom, ludi za razgovorom, željni svega u isto vreme, oni koji nikad ne zevaju niti govore uobičajene stvari... već pršte, pršte, pršte kao vatrometne rakete s jednog na drugi kraj noći“.

Središnja ličnost romana je Nil Kesidi. Susret s njim predstavlja prekretnicu u životu Džeka Keruaka. Lutalački duh, buntovništvo, nesposobnost da se skrasi ni na jednom mestu, ni kod jedne žene i stalna potraga za novim užicima nikada nisu prestali da opčinjavaju Keruaka. „Odjednom sam shvatio da Nil, zahvaljujući svom ogromnom nizu grehova, postaje Idiot... Imbecil... Svetac naše grupe“, piše Keruak. „Eto, to je bio Nil, SVETI ZAJEBANT“.

Kesidi, Keruak i ostali lutaju prostranim kontinentom, pohodeći gradove i velegrade pune kurvinskog smrada. Oni ne znaju zašto lutaju i šta traže. Sreću devojke koje ne znaju šta žele od života. Pomahnitali čeznu za nečim, ali ne znaju za čim. Pri tome ne propuštaju nijedan vid zabave koji im je dostupan. Na putu nije zaokružena priča, ne vodi nas iz tačke A u tačku B, ali njena živopisnost čini da se osetimo kao da jurcamo po Americi zajedno s protagonistima.
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Clarissa » 14 Jun 2011, 10:26

Šteta da ova tema bude na dnu liste. Sinoć sam mislila da preporučim knjigu “Imenjak” Djampe Lahiri (Jhumpa Lahiri, The Namesake) i skeniram neki odlomak, traži, traži, nema je :dunno: .
Verovatno sam uzela knjigu iz biblioteke, a mislila da je imam. Odmah sam je kupila sam je preko interneta, a tako da za sada nema citata, možda dodam ako mi stigne ovih dana.
Knjiga govori o odrastanju indijskog dečaka u Americi. Uz sve muke koje odrastanje, samo po sebi nosi, tu su i velike kurturološke razlike, između njegove primarne porodice i njihovog okruženja i američkog načina života, koje se vremenom produbljuju. Dečakovo ime (dobio ga je po istorijskoj ličnosti) donosi dodatne “nevolje”. Otud i naslov knjige. Kako će se izboriti sa narastajućim problemima...otkrijete sami :biggrin: .
O samoj autorki :
“Đampa Lahiri rodila se u Londonu, a odrasla na Rod Ajlendu.
Dobitnica je Gugenhajmove stipendije, a pre ove napisala je još dve knjige. Njena debitantska zbirka priča Tumač bolesti dobila je Pulicerovu nagradu za književnost 2000. godine, nagradu PEN/Hemingvej i titulu Debitanta godine časopisa „Njujorker“. Njen roman Imenjak proglašen je Istaknutom knjigom „Njujork tajmsa“, ušao je u finale izbora za najbolju knjigu „Los Anđeles tajmsa“, a „USA tudej“ i „Entertejnment vikli“, kao i niz drugih izdavača, uvrstili su ga među najbolje knjige godine.
Živi u Bruklinu u Njujorku. ”
Spoiler: pokaži
Ona živi u Bruklinu
tamo igra košarku :kos:

Preporuke za “Tumača bolesti” nalazila sam po raznim forumima, vidim da je prevedena još jedna, “Nova zemlja” . Da li je neko čitao ?
Osim što piše knjige i “igra košarku i voli Igi Popa”, Djampa je i lepa :manikir: . Misilim da sada imate dovoljno razloga da pročitate knjigu, ako već niste.

Spoiler: pokaži
ImageImage
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Unexpected » 14 Jun 2011, 22:41

Američki bogovi, Nil Gejmen u možda svom najboljem izdanju.

AMERIČKI BOGOVI
Nil Gejmen
Laguna

Image

O knjizi

Oluja se spremala...
Senka je proveo tri godine u zatvoru, gledajući svoja posla, robijajući svoju kaznu. Samo je želeo da se vrati u zagrljaj svoje voljene žene i da se kloni nevolje do kraja života. Ali svega nekoliko dana pre isteka kazne, saznaje da mu je žena poginula u saobraćajnoj nesreći i njegov svet gubi vatru koja ga je grejala.

U avionu, putujući kući na sahranu, Senka upoznaje sedog čoveka koji sebe zove Gospodin Sreda. Samozvani prevarant i bitanga, Sreda nudi Senki posao. A Senka, kao čovek koji više nema šta da izgubi, prihvata.

Ali rad za enigmatičnog Sredu ima svoju cenu, i Senka ubrzo shvata da će njegova uloga u Sredinim mahinacijama biti mnogo opasnija nego što je mogao i da zamisli. Zapetljan u svet tajni, on kreće na divlje putešestvije i susreće, između ostalih, ubilačkog Černoboga, đavolastog Gospodina Nansija i prelepu Ister – koji, izgleda, svi znaju više o njemu nego on sam.

Senka će naučiti da prošlost ne umire, da svi, uključujući i njegovu pokojnu ženu, imaju tajne, i da su ulozi viši nego što je iko mogao i da zamisli.

Oko svih njih preti da izbije oluja epskih razmera. Ukoro će Senka i Sreda biti uvučeni u sukob star koliko i samo čovečanstvo. Jer, ispod mirne površine svakodnevnog života, vodi se rat…

“I ovim romanom Gejmen dokazuje da je mnoge pripovedače ostavio u prašini daleko iza sebe”
Publishers Weekly

“Briljantni dijalozi i oštroumno tumačenje modernog društva pokazuju da je Gejmen koliko vizionar toliko i majstor pisane reči”
AudioFile

“Reći da je Gejmen običan pisac isto je što i reći da je Da Vinči brljao po platnima”
Minneapolis Star Tribune

The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Withnail » 14 Jun 2011, 23:09

Nil Gejmen genije i def moj omiljeni pisac. Totalna preporuka za sve od njega.
User avatar
Withnail
 
Posts: 6085
Joined: 28 Mar 2011, 01:43

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Hamilkar » 16 Jun 2011, 09:40

Panta wrote:Gistav Flober-Salamba

Radnja se desava u Kartagini, neposredno nakon zavrsetka Prvog punskog rata.Centralna tema je pobuna najamnicke vojske protiv Kartagine, kao i nesrecna ljubav cerke kartaginskog vodje Hamilkara (inace, naseg uvazenog clana :D ) Salambe i vodje najamnika Mata.

O stilu pripovedanja Flobera je izlisno govoriti.

Trenutno citam "Zbogom Kolumbo" od Filipa Rota.

Bravo majstore!!!! :banana: :banana: :banana:
Smej se i obrazovaćeš mnogo ljudi...
User avatar
Hamilkar
 
Posts: 1535
Joined: 27 Mar 2011, 12:08
Location: Titovo Uzice

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Clarissa » 17 Jun 2011, 00:03

Dnevnik loše godine, Dž.M.Kuci, Paidea
Image
Završila sam sa čitanjem, red je i da se nešto napiše, da ne bih prepričavala, kopirala sam tekst sa zadnje korice knjige.
Senjor K, slavan romansijer u poznim godinama, piše eseje o tome "šta je naopako u današnjem svetu". Živi usamljen u jednom sidnejskom oblakoderu, gde upoznaje zavodljivu susetku Anju, koju nedugo potom angažuje da mu prekucava tekstove. Svaka stranica Dnevnika loše godine počinje Senjorovim beleškama na raznorodne teme: od anarhizma i pedofilije do Tolstoja i Tonija Blera. Ispod tanke crne linije, promiču intimni zapisi o njegovim odnosima s Anjom. Ubrzo stranicu preseca nova linija, i Anja dobija priliku da komentariše i prepravlja piščeve stavove. U ovoj prizemnoj igri moći, svako koristi svoje oružje, pa i Anjin ugroženi ljubavnik Alan. Istinska drama, međutim, odvija se na najvišem spratu: u Senjorovim esejima, koji poprimaju nežniji, gotovo romantičan ton.

Ono što prvo upada u oči je neobična stuktura romana, koja određuje i način na koji se čita - roman se čita horizontalno. Ne možete ga čitati kao svaku drugu knjigu, osim ako u mozgu nemate 3 sektora u koje ćete skladištiti informacije.
Evo i odlomka :
Spoiler: pokaži
Image

Kao da imate 3 rečna toka, gore su eseji ili kako sam Kucijev junak ( “Senjor” koji se na jednom mestu potpisuje kao “Vaš Dž.K.”) kaže “zbornik dnevnih stavova”. Na drugom nivou pratimo odnos Anje i Senjora, a na trećem, donjem koji će se pojaviti nakon 30-ak stranica javlja se i Alan, sada dva gornja nivoa pratimo iz žablje perspektive, kroz diskusije Anje i Alana.
Roman je teško žanrovski i stilski definisati, sa jedne strane to je zbornik eseja, a sa druge ljubavni roman, u prvi mah će vam se činiti da jedno nema previše veze sa drugim, ali tek kada dođete do samog kraja i sklopite sve delove u celinu videćete kako se donji nivoi reflektuju u gornjem.
Ako niste čitali Kucija, ili niste u čitalačkoj kondiciji, roman vas može odbiti, predlažem da umesto njega počenete nekim od ovih romana : Isčekujući varvare, Sramota, Spor čovek. To su ljubavni romani, crta koja ih vezuje je odnos starijeg muškarca i mlade žene u kojoj je muškarac u dominantnoj poziciji : načelnik –zarobljenica u "Isčekujući varvare", profesor –studentkinja u "Sramoti", baš kao i u ovom romanu, pisac - daktilografkinja . Možete početi i romanom Spor čovek, opet je u pitanju odnos starijeg mušakrca i mlađe žene (pacijent - negovateljica, ali i poslodavac – "zaposlenica"). Ako vam se dopadne pređite na romane "U srcu zemlje", "Život i vremena Majkla K.", "Majstor iz Petrograda" ili neki četvrti, peti.
Navedene i još neke sam prčitala i svi zaslužuju preporuku.
Izdavačka kuća Paidea je izdala (gotovo) sve romane, u prevodu Arijene Božović.
Clarissa
 
Posts: 322
Joined: 07 Jun 2011, 21:34

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby NadjaM » 17 Jun 2011, 16:06

Kantona wrote:Svima koji vole Fantea, Bukovskog i sl. apsolutno nezaobilazna preporuka:

"Na putu" - Dzek Keruak.

Kakvo je to ludacko remek-delo, to je neverovatno. Posle te knjige mi je postala jedna od zivotnih zelja da prodjem SAD sa istoka na zapad i nazad, auto-stopom, teretnim vozovima itd.

Nekad sam ih i ja obozavala a sada i moj sin.Preporucicu mu Keruaka

Naj knjiga svih vremena za mene:Sto godina samoce

Za preporuku od onoga sto sam skorije procitala:

Plavi cas-Alonso Kueto (zasnovano na istinitoj prici)http://www.dereta.co.rs/pretraga.jsp?naslov=Plavi+cas&imageField.x=16&imageField.y=11

Otmenost jeza-Mjuriel Barberi http://www.carobnaknjiga.com/index.php?option=com_content&task=view&id=155&Itemid=43

Nocni voz za Lisabon-Paskal Mersije http://www.google.rs/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.delfi.rs%2Fka1un6430%2Fdelfi_knjige_nocni_voz_za_lisabon.html&rct=j&q=nocni%20voz%20za%20lisabon&ei=G237Td70AYer-ga3kOWsDg&usg=AFQjCNHcey3tyqrptlNJ1CXWvnGD4wX6Ng
User avatar
NadjaM
 
Posts: 1316
Joined: 05 Jun 2011, 18:53

Re: Knjiga koju biste preporucili

Postby Choda » 20 Jun 2011, 21:23

Jedini lik cija sam razmisljanja citao sa vecim uzivanjem nego li razmisljanja Tiriona Lanistera.
Meni jedan od omiljenih likova iz svih knjiga koje sam procitao Dzon Kori.
Zabavan roman brzo se cita, svima topla preporuka :)
Image
What do you mean, "I don't believe in God"?
I talk to him everyday.
User avatar
Choda
 
Posts: 1722
Joined: 02 Apr 2011, 22:57

PreviousNext

Return to Umetnost i kultura

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests