Nekretnine

Nekretnine

Postby lima » 21 Apr 2018, 20:16

Moguce da sam slep, ali nisam pronasao ovakvu temu, prastajte ako sam corav...

Imam dva pitanja: 1. postoji li ovde neki strucnjak za procenu nekretnina? Ako ne, znate li nekog?
2. Na kom sajtu da okacim oglas? Koji su najposeceniji kod nas?
lima

Re: Nekretnine

Postby pirat » 21 Apr 2018, 21:11

Nisam baš skoro (2,5 godine) prolazio kroz celu proceduru prodaja/kupovina stana, ali cenim da se nije drastično promenila.
- stan sam i prodao i kupio preko agencije. Oglas sam okačio na "nekretnine.rs", mali milion agencija me zvalo za posredovanje, a skoro pa niko od fizičkih lica me nije zvao po oglasu. Retko ko, u današnje vreme, odluči da krene u tu priču sam, tj. bez agencije. Agencija na sebe preuzima (bar u mom slučaju je tako bilo) obavezu da pripremi predugovor, ugovor, izvod iz lista nepokretnosti, i sve ostale administrativne zajebancije. Meni su naplatili 2÷ provizije (što nije malo), ali pošteđen sam bio cimanja po katastru, jurenju advokata, zakazivanja termina kod notara, itd...
- procenitelja ti angazuje banka sa svog internog spiska, i ne priznaje one koji nisu na spisku, pa obrati pažnju na to. Naravno, ovo je ako uzimas stan na kredit...Ja sam dobio spisak od njih 20-ak, i imao sam ponude koje isle od 70 - 150 € (stan je 50m2) što znači da ne treba ići na prvu loptu, već kontaktirati što veći broj procenitelja (nije mala razlika u ceni, jbga).
pirat

Postby lima » 22 Apr 2018, 12:07

pirat wrote:Nisam baš skoro (2,5 godine) prolazio kroz celu proceduru prodaja/kupovina stana, ali cenim da se nije drastično promenila.
- stan sam i prodao i kupio preko agencije. Oglas sam okačio na "nekretnine.rs", mali milion agencija me zvalo za posredovanje, a skoro pa niko od fizičkih lica me nije zvao po oglasu. Retko ko, u današnje vreme, odluči da krene u tu priču sam, tj. bez agencije. Agencija na sebe preuzima (bar u mom slučaju je tako bilo) obavezu da pripremi predugovor, ugovor, izvod iz lista nepokretnosti, i sve ostale administrativne zajebancije. Meni su naplatili 2÷ provizije (što nije malo), ali pošteđen sam bio cimanja po katastru, jurenju advokata, zakazivanja termina kod notara, itd...
- procenitelja ti angazuje banka sa svog internog spiska, i ne priznaje one koji nisu na spisku, pa obrati pažnju na to. Naravno, ovo je ako uzimas stan na kredit...Ja sam dobio spisak od njih 20-ak, i imao sam ponude koje isle od 70 - 150 € (stan je 50m2) što znači da ne treba ići na prvu loptu, već kontaktirati što veći broj procenitelja (nije mala razlika u ceni, jbga).

Hvala najlepse :) Ne bih kupovao vec prodavao, zato mi je bitno da postavim oglas na najposecenijim sajtovima, a nisam imao nikakvu predstavu...
lima

Postby grobar_Zvornik » 22 Apr 2018, 12:26

Апропо некретнина.
Нисам радио преко агенције и могу рећи да сам се у принципу зајјеебао. Али што кажу живот је један. Срећа у несрећи је да нисам потписао уговор, већ предуговор. Ево већ 2,5 године чекам окончање поступка. Посредник између мене и купца ће са екипом "стручњака" добити велика паре, а у суштини нису ништа епохално урадили, већ су сачекали да држава умјесто њих одради. Моја грешка су фусноте у предуговору. Водите рачуна о бројним "цакама"... Увијек се омакне нека "глупост" и онда ти слиједи да чекаш, јер ако прекинеш плаћаш пенале. :okk:
"Партизане мој - остани ми велики и силан и никада не престани да сањаш! Дани славе ће се наставити и на овом и на европском нивоу....ти си моја љубав права,моја крв, моја кућа и породица.. " Joffrey Lauvergne

26 ГОДИНА ПОНОСНА И СЛАВНА!
grobar_Zvornik

Return to Svet oko nas