Istorijske paralele

Istorijske paralele

Postby Горан » 01 Sep 2016, 16:32

Kada vec postoje teme o tomboli i vanzemaljcima, nije zgoreg i jedna znanstvena. Istorija od Adama do danas, dogadjaji, dokumenti, predanja, teorije, kontraverze, falsifikati, zanimljivosti...
Last edited by Горан on 01 Sep 2016, 16:39, edited 1 time in total.
bwa wrote:Crnogorci jesu Srbi u sirem smislu.
Горан

Re: Istorijske paralele

Postby Горан » 01 Sep 2016, 16:37

Skoro smo osvjezili vjecnu diskusiju o srpstvu u Crnogoraca...

Spoiler: pokaži
Image

Pasos Krsta Popovica, vodje zelenasa i jedan od vodja Bozicne pobune, za rezimske istoricare borca protiv srpske hegemenoje

Spoiler: pokaži
Image

Pasos je izdat u Belgiji, u licnim podacima izjasnio se kao Srbin
Горан

Postby shakota » 01 Sep 2016, 18:57

:okk:
The wolf on the hill is never as hungry as the wolf climbing the hill
shakota

Postby bwa » 02 Sep 2016, 08:55

A sto se pozivas na Krsta Zrnova koji se borio protiv svega za sta se ti zalazes? I kojega su Aleksandrovi zandari gonili kao zvijer po crnogorskim planinama?
NE DAJTE SE PASJIM SINOVIMA!
bwa

Postby Горан » 02 Sep 2016, 09:59

Vrlo jednostavno...

Rezimskim istoricarima poput Novaka Adzica, Miroslava Cosovica i ostalim projektantima rasrbljivanja Crnogoraca je jako bitno da zelenasko-bjelaski sukob predstave kao medjuetnicki, a on je uistinu srpsko-srpski.

Dakle, nije stvar u tome "za sta se ja zalazem", nego u cinjenici da se "vodja ustanka protiv velikosrpske okupacije" izjasnio kao Srbin. Srbin koji je polozio zakletvu jednom kralju, protiv Srba koji su polozili zakltevu drugom kralju.

Ne snima se slucajno u Crnoj Gori serija o Bozicnoj pobuni, a ne o Bozicnoj pobuni, Mojkovcu i Skadru recimo, ipak je pozeljno produbiti narodni jaz i kroz sferu kulture, ipak je film jedan od najjacih medija...

Varas se ukoliko mislis da sam ja pristalica Aleksandra i njegovih (ne)djela...

Brojni su grijesi Karadjordjevog praunuka, pocevsi od pomenutog odnosa prema djedu i zavicaju gdje je odrastao. On je kao francuski satelit postao otac jugoslovenske gradjanske, a grobar srpske nacionalne drzave. Dok su ratni heroji dobijali "mogucnost" da prose od Slavije do Kalemegdana, dok se Milunka Savic borila da prezivi i nakon rata, raznorazni Stepinci su postavljani za nadbiskupe, odlikovani Kvaternici a pare se davale Mestrovicima...
Горан

Postby Houdini » 02 Sep 2016, 10:28

Ijaooo kakva tema :uzbud:

jedna od mojih omiljenih nauka.. mislim da cu rado da piskaram ovde..

danasnja tema - Grof Drakula ili Vampiri!kako je nastalo sve ovo sto se danas gleda pod vampirima..

citava pomama za vampirima kao takvim pocinje od Brama Stokera i njegovog romana "Drakula".. medjutim za vampire se uvek vezivalo da su obicni seljaci, nikada plemstvo.. otkud je onda Drakula Stokerov pokupljen..

ovo nas vodi u danasnju Cesku, gde je princeza Eleonore von Schwarzenberg bila udata za tamosnjeg grofa.. Eleonora nikako nije mogla da rodi muskog naslednika, te je po tadasnjem verovanju svako vece pila mleko od vucice, jer se ono smatralo da donosi muske naslednike (zbog legende o Romulu i Remu).. kada su vucice muzene svako vece, one su zavijale.. Eleonori je konacno poslo za rukom da rodi musko dete, i to sa 40 godina, sto je u to vreme bio fenomen..

sa druge strane u to vreme po Evropi je krenula pomama za vampirima, ljudi su svugde trazili vampire, to je islo do toga da vranca konja dovedu na groblje, pa gde ovaj stane, oni vade pokojnika i onda ga probijaju koocem kroz srce..

vracamo se na Eleonoru, umire joj muz, a dete joj odvode u Bec na dvor. ona ostaje sama, a kako je postala bolesna, kod nje se samo smenjuju lekari, ali bez uspeha jer je medicina u tom periodu bila na slabim granama.. nije isla dalje od pustanja krvi, radi neke vrste detoksikacije. negde u tom periodu ona se vezuje za misticizam, verovatno usled boli prema sinu koji nije tu, i te bolesti..

Eleonora je bivala sve teze bolesna, a onda je dosao "strucnjak" doktor koji utvrdio da boluje od vampirizma i time resio sve dileme.. vampirizam se u tom periodu smatrao kao zarazna bolest.. Eleonora ide zatim za Bec, da proba da se spasi, medjutim umire ubrzo..

iako u to vreme nije bilo predvidjena autopsija nad plemstvom, to se ipak uradilo.. i doktori su bili papreno placeni (jer se mislilo da je Eleonora vampir).. prava istina o autopsiji je bila to da nisi mogao da zabijes kolac u srce plemkinji, ali ako srce izvadis i izrezes ga, to je onda lepsi nacin.. takodje Eleonora nije sahranjena u porodicnoj grobnici sa muzem, posto se pricalo da vampiri i nakon smrti jedu po grobovima ostale mrtve, vec je vracena u danas okolinu Mlade Boleslav, gde je sahranjena u nekoj kapelici ispod debelog betona, kako nikada ne bi mogla da terorise seljane..

prava istina o Eleonori je da je bolovala od raka debelog creva, verovatno usled pijenja velike kolicine mleka od vucice.. sto znaci da kompletna prica o vampirima vuce poreklo u istoriji, od sujevernih seljana, medicine koja tada nije postojala i jednog raka debelog creva jedne plemkinje, preko Brama Stokera dobili smo sve ono sto se danas veruje o vampirima..
Lolek
Neko je vučićeva kurva, a neko vučićeva žrtva silovanja
Houdini

Postby bwa » 02 Sep 2016, 10:40

Горан wrote:Vrlo jednostavno...

Rezimskim istoricarima poput Novaka Adzica, Miroslava Cosovica i ostalim projektantima rasrbljivanja Crnogoraca je jako bitno da zelenasko-bjelaski sukob predstave kao medjuetnicki, a on je uistinu srpsko-srpski.

Dakle, nije stvar u tome "za sta se ja zalazem", nego u cinjenici da se "vodja ustanka protiv velikosrpske okupacije" izjasnio kao Srbin. Srbin koji je polozio zakletvu jednom kralju, protiv Srba koji su polozili zakltevu drugom kralju.

Ne snima se slucajno u Crnoj Gori serija o Bozicnoj pobuni, a ne o Bozicnoj pobuni, Mojkovcu i Skadru recimo, ipak je pozeljno produbiti narodni jaz i kroz sferu kulture, ipak je film jedan od najjacih medija...

Varas se ukoliko mislis da sam ja pristalica Aleksandra i njegovih (ne)djela...

Brojni su grijesi Karadjordjevog praunuka, pocevsi od pomenutog odnosa prema djedu i zavicaju gdje je odrastao. On je kao francuski satelit postao otac jugoslovenske gradjanske, a grobar srpske nacionalne drzave. Dok su ratni heroji dobijali "mogucnost" da prose od Slavije do Kalemegdana, dok se Milunka Savic borila da prezivi i nakon rata, raznorazni Stepinci su postavljani za nadbiskupe, odlikovani Kvaternici a pare se davale Mestrovicima...

Sad si isti kao navijaci KKCZTDIVABeograd koji ne podnose Covica ali zato njegov projekat zdusno podrzavaju... Crna Gora je 1918. ponizena, ugasena i zaboravljena i bila joj je namijenjena takva sudbina da se kroz koji vijek nimalo ne razlikuje od Sumadije, Pomoravlja i sl... Bogu fala sto je projekat propao a ovi 'istoricari' ce se brzo zaboraviti, cim crnogorski Srbi shvate u kojoj su drzavi i pocnu tu drzavu da postuju i vole kao svoju i da ne gledaju vise na Beograd i samim tim budu kvalifikovani da budu u vlasti i da ne daju svoj prostor Ranku Krivokapicu i takvima... Tako da, gospodo draga, put je jasan, prihvatite Crnu Goru i ajmo zajedno da vidimo sta da radimo...
bwa

Postby Zappa » 02 Sep 2016, 11:26

Gorane, sto otvori ovu temu.
Samo brigu baci moderatorima i vlasniku ovog foruma..
Jos prica o proslosti Crne Gore, a znas kako pojedince boli ta prica.

Mene ova danasnja Crna Gora podseca na sportsku pricu o KK CZ Beograd, Diva, Telekom.

Mnostvo slicnosti izmedju ta dva projekta.
Zappa

Postby Starsica » 02 Sep 2016, 13:26

Sto ne bi otvorio, vidi kako Hudini lepo pravi istorijske paralele i kao pravi Mythbuster je <3
Jedva cekam da dodje Gogo :laugh:
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
Starsica

Postby bwa » 02 Sep 2016, 13:45

Inace bih da se osvrnem na to koliko vlasti u Srbiji boli ona stvar za srpstvo ( i cini mi se da je to tako jos kako je Dusan Nemanjic umro ) ovom jucerasnjom blamazom u reziji Vucica i Nikolica. O ovim sporazumima sa Tacijem da i ne pricam. Poslije se spocitava Crnoj Gori izdajstvo i ne znam ti sta jos...
bwa

Postby Горан » 02 Sep 2016, 15:22

bwa wrote:Sad si isti kao navijaci KKCZTDIVABeograd koji ne podnose Covica ali zato njegov projekat zdusno podrzavaju... Crna Gora je 1918. ponizena, ugasena i zaboravljena i bila joj je namijenjena takva sudbina da se kroz koji vijek nimalo ne razlikuje od Sumadije, Pomoravlja i sl... Bogu fala sto je projekat propao a ovi 'istoricari' ce se brzo zaboraviti, cim crnogorski Srbi shvate u kojoj su drzavi i pocnu tu drzavu da postuju i vole kao svoju i da ne gledaju vise na Beograd i samim tim budu kvalifikovani da budu u vlasti i da ne daju svoj prostor Ranku Krivokapicu i takvima... Tako da, gospodo draga, put je jasan, prihvatite Crnu Goru i ajmo zajedno da vidimo sta da radimo...

Ako podrzavam ujedinjenje srpskih zemlja, ne znaci da podrzavam bratoubilacki rat kao metodu...

Jos jednom, Aleksandrov potez je sraman, on je udario klicu crnogorsko-srbijanskog antagonizma, poslije su to Drljevici, Stedimlije, komunisti i spoljni neprijatelji samo razradjivali.

Ne kazem da bi ja u ujedinjenoj Srbiji Crnoj Gori namjenio status iskljucivo izborne jedinice da bude rame uz rame sa Rasinskim i Zlatiborskim okrugom, ali ne vidim ni da su 2 odvojena puta rjesenje.

Crna Gora republika u okviru srpske federacije, vrlo jednostavna vizija, Srbija je svjetski presedan davanja SOPSTVENOM narodu autonomije (Vojvodina), ne vidim zasto bi vjekovnoj drzavi Crnoj Gori neko sutra osporavao status republike...

Mozda grijesim, ali mislim da s pravom gledamo u Beograd kao glavni grad, ko moze ozbiljno da dozivi Podgoricu kao nacionalni centar?

Ali, tema je istorija.
Горан

Postby bwa » 02 Sep 2016, 15:31

Горан wrote:Ako podrzavam ujedinjenje srpskih zemlja, ne znaci da podrzavam bratoubilacki rat kao metodu...

Jos jednom, Aleksandrov potez je sraman, on je udario klicu crnogorsko-srbijanskog animoziteta, poslije su to Drljevici, Stedimlije, komunisti i spoljni neprijatelji samo razradjivali.

Ne kazem da bi ja u ujedinjenoj Srbiji Crnoj Gori namjenio status iskljucivo izborne jedinice da bude rame uz rame sa Rasinskim i Zlatiborskim okrugom, ali ne vidim ni da su 2 odvojena puta rjesenje.

Crna Gora republika u okviru srpske federacije, vrlo jednostavna vizija, Srbija je svjetski presedan davanja SOPSTVENOM narodu autonomije (Vojvodina), ne vidim zasto bi vjekovnoj drzavi Crnoj Gori neko sutra osporavao status republike...

Mozda grijesim, ali mislim da s pravom gledamo u Beograd kao glavni grad, ko moze ozbiljno da dozivi Podgoricu kao nacionalni centar?

Ali, tema je istorija.

Crnogorcima je nacionalni centar Cetinje... Neka je malo, neka je siromasno, neka ne sjaji, ali je nase! Crna Gora nece biti vise nikad dio zajednickih drzava sa bilo kim, jednom je dosta zavazda. Price o ravnopravnosti ostavi za nekog drugog, ravnopravnost medju srpskim drzavama smo juce vidjeli, kad se Vucko nadurio sto ga Dodik ne jebe dva posto, fala vam takve ravnopravnosti...
Crnoj Gori je Aleksandar ( i ne samo on, ima vas dosta, pogledaj samo Beckovica :puke: ) i ime osporavao a ne status i treba Crnopgorci nekome sjutra da vjeruju, zajebite pricu, svako za sebe, cist racun duga ljubav. Pritom, mislim da ni Srbijanci ne bi bili odusevljeni nekim buducim zajednicama...
bwa

Postby Горан » 02 Sep 2016, 15:36

bwa wrote:Inace bih da se osvrnem na to koliko vlasti u Srbiji boli ona stvar za srpstvo ( i cini mi se da je to tako jos kako je Dusan Nemanjic umro ) ovom jucerasnjom blamazom u reziji Vucica i Nikolica. O ovim sporazumima sa Tacijem da i ne pricam. Poslije se spocitava Crnoj Gori izdajstvo i ne znam ti sta jos...

Vlasti nisu disktuabilne, niko normalan ne vidi Mila kao veceg izdajnika od Vucica i Dacica, niti je Milovo priznavanje Kosova po bilo kom kriterijumu sramotnije od Dacicevog i Vucicevog Briselskog sporazuma.

To su ortaci koji zajedno gledaju Covicev klub u kosarkaskoj evroligi i medju njima nema nijanse koja bi istakla razliku...

Ja svojoj braci Crnogoricima (jednom dijelu) zamjeram politiku razjedinjavanja, na isti nacin kao sto Konjusaru zamjeram njegov stav da ne bi volio da dodje do potencijalnog ujedinjavanja RS sa maticom Srbijom, jer "sta ce mu u drzavi milion i kusur budala koje glasaju za SRS"...

Tema je istorija!!! :D
Горан

Postby bwa » 02 Sep 2016, 15:43

Istorija treba da sluzi samo za jednu stvar a to je bolji plan za buducnost inace nam ne treba nizasta...
Ako je tema samo istorija evo ti teze:
1. Ko je ocuvao srpstvo od Kosova naovamo i kako?
2. Metohija, cija je ?
3. Mojkovac !
4. Bozicna pobuna ?

Daj da vidimo sta o svemu ovome mislis i daj plan napretka srpstva na osnovu istorije...
bwa

Postby bbq » 02 Sep 2016, 16:17

1.
- Prvo tesko je pricati o Srpstvu od Kosova pa na ovamo, jer pre Francuske revolucije tesko je govoriti o postojanju nacija, a pogotovo svesti obicnog naroda o pripadnosti naciji jer su u vecem delu evrope bili vlasnistvo feudalca. Moze se govoriti o svesti jednog dela elite (dela klera, vlastele, ucenih ljudi..). Stoga u tom periodu ima dosta saveznistva, (voljnih) vazalstva i sl. cele srpske vlastele i to i sa Turcima i sa Austrijancima... U Evropi postoje gradovi drzave, drzavama upravljaju monarsi poreklom iz drugih monarhija.

Prvi i Drugi srpski ustanak su zapravo i Srpska revolucija, iako je sve pocelo kao borba za goli zivot, usput su se pojavljivale ideje o Srpstvu, drzavi, naciji. A tada su Crnogorci odlucili da ne pomognu:

" Vožd Karađorđe i Savet bili su uvereni da bi ratni uspeh doneo ujedinjenje tri države - Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Na poziv za borbu protiv Turaka, mitropolit crnogorski se radovao obnovi srpske slave, ali ne i da učestvuje kao saveznik... Prepiska crnogorskog mitropolita, u narodu poznatijeg kao vladika, Petra Prvog i vožda i Saveta (27. februar 1806) govori da je crnogorski stav bio u suprotnosti s ustaničkim namerama... "

Deo feljtona koji je zapravo deo knjige Radosa Ljusica o Karadjordju http://www.novosti.rs/dodatni_sadrzaj/c ... jedinjenja .

Po mom misljenju za ocuvanje Srpstva (ili stvaranje svesti o zajednistvu naroda ovih prostora) najvise je zasluzan sam taj narod preko usmenog predanja, narodnih prica i pesama, obicaja. I to onaj deo naroda koji je ostao, zadrzao veru i raznim lukavstvima opstao. Onda Srpska pravolavna crkva, pa zatim Srbi van granica i tu bi na prvo mesto postavi Srbe u Vojvodini (tada Austrougarskoj monarhiji).
bbq

Next

Return to Svet oko nas