Najvisi ljudi Ex-Yu

Najvisi ljudi Ex-Yu

Postby Dylam Dop » 15 Jun 2015, 15:45

Interesuje me mnogo da li neko zna ko su bili najvisi ljudi na ovim Ex-Yu prostorima..?!

Nadjoh preko neta da Hrvati iz svoga puka pamte izvjesnog Grgu Kusica, poznatog i pod nadimkom "Dalmatinski Guliver" koji je pocetkom proslog vijeka sluzbovao u austrougarskoj vojsci kao jedan od onih iz licne garde cara Franca Jozefa i navode visinu od 237cm.. Medjutim po nekim drugim proracunima ista je i osporavana, i kazu da je ipak bio visok "tek" oko 218cm.

Image
http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%B3%D0%BE_%D0%9A%D1%83%D1%81%D0%B8%D1%9B

Drugog za kog znam dolazi iz redova muslimanskog/bosnjackog naroda iz Sandzaka je Vehbo Ferhatovic, za kog navode visinu od 230-232cm. Bio je zvanicno najvisi covjek SFRJ i umro je 1995 u svojoj 61 godini.

Spoiler: pokaži
Image

http://marinknezovic.info/2013/07/22/najvisi-jugoslaven/

Treci, iz redova srpskog/crnogorskog naroda ciji smo i savremenici, je naravno Slavko Vranes koji takodje mjeri gorostasnih 230cm.

Cetvrti je naravno dobri duh Bobi sa svojih 222cm! :biggrin:

Dakle, poznajete li jos neke gigante sa ovih prostora od recimo nekih 220+cm ili makar da ste culi za neke koji ce da preteknu u narednih nekoliko godina ??! :)
Dylam Dop

Re: Najvisi ljudi Ex-Yu

Postby Dylam Dop » 15 Jun 2015, 16:17

EDIT: jos jedan kosarkas savremenik - Marko Dujkovic iz Kumanova (1990) sa svojih 226cm, koji je prije neku sezonu igrao u Metalcu iz Valjeva, zatim u sarajevskoj Bosni iz koje je otpusten iz bizarnog razloga i sad nastupa u Gruziji..

Image
Dylam Dop

Postby octopus » 14 Aug 2015, 14:41

Zanimljiva tema.

Skroz sam zaboravio na ovog lika Dujkovica, delovao je kao potencijal. Sto je otpusten iz Bosne?

Bio je i onaj bivsi igrac Toronta Aleksandar Radojevic, reprezentativac Bosne sto su ga zvali Skakavac. :biggrin: I on je mislim preko 2.20m.

Tu je i dosta njih malo ispod ove visine: Misanovic, Mile Ilic, Kosta Perovic, Stojko Vrankovic... ali oni nisu interesantni. :biggrin:
Dinarski kras daje ekstremno visoke ljude i kad pogledas, gotovo sve njih koje smo pobrojali, geni su im iz: Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske. U Srbiji Dinaridi u svom sustinskom smislu obuhvataju mali deo, a to je kraj iz kog dolazi Vlade Divac.
A ta istocna Srbija odakle dolazi Bobi mi je dosta misticna, jer znam vrlo malo ljudi iz tih oblasti. Cini mi se da je i onaj Ivan Zigeranovic odatle.
octopus

Postby Angus Young » 14 Aug 2015, 15:01

octopus wrote:Sto je otpusten iz Bosne?

Proslavio je pobedu svog tima sa uzdignuta tri prsta..
nije uvek lako, ali je uvek lepo..
Angus Young

Postby Dylam Dop » 14 Aug 2015, 18:53

@octopus

Da, visoki, kraski Dinaridi.. Kao sto si vec djelomice i sam naveo: CG, Raska/Sandzak i Stari Vlah (Pored Vranesa i Divca, jos Pekovic, Drobnjak), Hercegovina, Dalmacija, Lika, Banija i Kordun (odatle su recimo i Rebracini), i visoka BH-Krajina juzno od BL (Bradulja, Milicic, pa onda i odbojkasi Podrascanin i ex-Slobodan Boskan koji vuku korijene odavde, etc.. posljednja je uzgred i moj rodni zavicaj)

Koliko se sjecam geografije iz OS i srednje skole, sa geomorfoloske strane vrlo specificna regija sa velikim bio&geo diverzitetom.. Voda i tle prebogato rastvorenim kalcijevim (bazicnim elementom za rast kostiju) i mnogim drugim mineralima iz krecnjackih stijena vijekovima su utkivani u genetsku strukturu dinarskog covjeka.
Prije neki mjesec sam procitao i to da je FK 'Javor' iz Ivanjice klub sa najvecom prosjecnom visinom svojih igraca u Evropi (a valjda i u svijetu)

Bas bih volio jednog dana analiticki da uporede recimo ostatke kostiju naseg covjeka, sa drugim iz Evrope i svijeta.. Da li bi se mogao naci veci procenat odredjenih susptanci, minerala i sl.

Kopka me i to zasto smo mi i Skandinavci poznati u prosjeku kao extremno visoki ljudi, dok to jedva da je slucaj sa Spancima ciji je reljef takodje prozet kraskim elementima (?!).. Mozda se odgovor krije upravo u tom manjem (?!) bio & geo-diverzitetu (inace ne poznajem u cjelosti geomorfoloski sastav Pirineja)
Skandinavija je, recimo uzgred jos, iz srednjeg vijeka takodje ostala poznata i kao izraziti stocarski region, a znamo upravo i da su mlijecni produkti osnova za izgradnju skeleta i muskulature..

Neke nove studije pokazuju jos i da su Kinezi u zadnjih par decenija extremno porasli (ako uzmemo u obzir njihov prethodnu vrlo malu prosjecnu visinu), upravo kad su krenuli vise da konzumiraju mlijeko (i dalje najcesce uvozno i u prahu), ali i mesne produkte (od vjestacki uzgojenih zivotinja i prepune hormona rasta i sl).

Dakle, na kraju za neupucene omladince: -vise Pesterskog, Zlatiborskog, Vlasickog i inog kajmaka i sira iz mjesine.. i vec ste stekli baznu podlogu i ubrali prednost nad ostalima jednog dana da budete vrhunski sportista.. :okk:
Dylam Dop

Postby dupli_vinjak » 22 Nov 2015, 13:57

od izvora vode dva putića, Pop-e se opet odlučio za teži...
dupli_vinjak

Postby lockdown » 24 Nov 2015, 02:16

Kako je njemu dobro...
Danju fin, noću Čarli Šin.
lockdown

Postby Iluzionista » 17 Apr 2017, 23:17

Image

Dalibor Micic negde na internetu procitah da je 228cm visok, kada sam pricao sa njim rekao mi je 224, ne verujem da je za par godina porastao 4cm, pre ce biti da mediji preuvelicavaju..

Zadnjih godina igra po inostranstvu, i drago mi je zbog toga, jer decko je zasluzio da uzme neku kintu.. Ranije se vucarao po Srbiji po regionalnim ligama za 20-30k dinara mesecno
Sa severa masa, za SNS da glasa
naređenja vođina sluša niža rasa
Iluzionista

Return to Svet oko nas