Škole, fakulteti, obrazovanje

Re: Škole, fakulteti, obrazovanje

Postby Pit Bull » 15 Jun 2017, 08:49

Nije ovo prica za ili protiv faxa, nego cinjenica da treba doci do reforme i promena kako bi se ucinak i nauceno na studijima bolje prenelo u praksu i kasnije kada se bude doslo do posla. Ovako kako je sada na vecini drzavnih fakulteta u BiH, a i u Srbiji ne ide u korist studentima i buduci radnicima u tim oblastima.
▒▓█ P █ A █ R █ T █ I █ Z █ A █ N █▓▒

"Evroliga dođe i prođe, a Partizan ostaje... U mojoj glavi ja sam kapiten najvećeg kluba" - NOVICA VELIČKOVIĆ

NFL Fantasy Champion(2014)
Pit Bull

Postby B13 » 15 Jun 2017, 11:41

http://www.blic.rs/vesti/drustvo/ovo-je-test-iz-matematike-koji-su-danas-polagali-osmaci/grrp455

Ne znam da li da se smejem ili da plačem. Znam da sam se krstio dok sam čitao zadatke.

"U moje vreme", koje nije bilo tako davno, ovakav "test" bi nam dali kako bi proverili da li smo sposobni za školovanje. Onaj koji bi imao manje od 15, verovatno bi bio proglašen za idiota i bilo bi mu zabranjeno da priđe obrazovnoj ustanovi na ne bliže od 50m.

Hoće da reformišu školstvo nekim dualnim obrazovanjem, a na osnovnom nivou proizvode generacije debila.
B13

Postby hehule » 15 Jun 2017, 12:48

Jel ovo prijemni za peti osnovne?
Samo za njega znam,
I sve ću da mu dam.
Žaliti neću ni život svoj,
PARTIZANE TI SI MOJ!
hehule

Postby Гроф Тинторето » 15 Jun 2017, 13:22

B13 wrote:http://www.blic.rs/vesti/drustvo/ovo-je-test-iz-matematike-koji-su-danas-polagali-osmaci/grrp455

Ne znam da li da se smejem ili da plačem. Znam da sam se krstio dok sam čitao zadatke.

:lol:

Sta je ovo, provera da li je neko idiot?
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:

Josep Pep Guardiola - GOAT
Гроф Тинторето

Postby Фантом » 15 Jun 2017, 14:17

Drugar skoro poceo da predaje matematiku osnovcima, tu ima bas nekih prica za ne poverovati, prema tim pricama ovo je nuklearna fizika za danasnje generacije.
Фантом

Postby Гроф Тинторето » 15 Jun 2017, 16:35

Jasno se vidi da nema zime za nas sto se tice idiota na vlasti. A i ovi sto im ovo tesko ce jednom zajahati
Pretpostavka je najlaksi nacin da se dodje do pogresnog zakljucka.

Spoiler: pokaži
Buzz' Beater wrote:
Peskir wrote:Videh malopre u gradu Rakicevica iz Zvezde, nosi neku grejalicu. :biggrin: :biggrin:

Zagreva se za Fener :okk:

Josep Pep Guardiola - GOAT
Гроф Тинторето

Postby Tegi » 15 Jun 2017, 17:21

Cvele wrote:Niko nije u obavezi da upiše faks,tako da ko ne želi da se muči učenjem i ispunjavanjem rokova,ne mora.

Apsolutno.

Osnovni problem je što su srednjoškolski poslovi preslabo plaćeni, pa zato svako polupismen trči na fakultet, što dovodi do olakšavanja gradiva, viših troškova studiranja i laktanja oko položaja, jer nema posla za veći broj ekonomista i pravnika u preduzećima u kojima nema ko da obavlja fizičke poslove.

I ne treba kriviti ljude koji neće na skelu za 250 evra, već odu na fakultet, pa im je mnogo da pročitaju 400-500 strana i da smanje izlaske.

Fakultet koji se završi bez pišanja krvi, nije fakultet i treba ga pod hitno rasformirati do boljih vremena. Našu državu može da spasi samo onaj koji tih 500 strana savlada iz tri čitanja, a oni koji skriptare samo doprinose očuvanju postojeće situacije, tj. rade na uništavanju ove zemlje i u tome ih treba što pre zaustaviti.
Nije naš problem što nedosledno sprovodimo te nemačko-švedsko-francuske modele, već to što ih uopšte sprovodimo, jer su i oni poput ekonomskog poretka samo sredstvo produbljivanja dominacije jakih nad slabima. Zato je i ETF jedini koji drži standard, jer predstavlja izvor Zapadu prekopotrebnih kadrova, dok sve ono što može pomoći samo nama treba zatreti u korenu.

Voleo bih da vidim kakvi kriterijumi važe na Univerzitetu u Minsku ili u bilo kojoj drugoj slobodarskoj zemlji.

Evo, ovaj prostać od testa je školski primer. Da li je on slučajno tako sastavljen i da li smo mi sami inicijatori njegove lakoće?
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
Tegi

Postby Pit Bull » 15 Jun 2017, 17:32

Sa iole ozbiljnim pravnicima sa kojima sam ja razgovarao, 90% njih mi je reklo da ucenje na doticnom faxu ne predstavlja nikakvu zalihu za buducnost te da je samo uslov za posao, a pravo znanje koje ce ti koristiti steknes tokom pripravnickog i prakse sto i jeste tacno.

Jer 95% onih koji procitaju tih 500 strana zaborave 90% sadrzaja kad zavrse fax.

I problem je sto meni ne mozes prodavati tu pricu, jer eto nije mi problem da ucim i spremam ni tih 500 strana, samo je debilno i nije svrsi shodno u buducnosti. Gubim vreme na necemu samo da bih dobio ocenu, smesno... Sve i da hocu ne mogu sve da upamtim za citav zivot.

"Evroliga dođe i prođe, a Partizan ostaje... U mojoj glavi ja sam kapiten najvećeg kluba" - NOVICA VELIČKOVIĆ

Pit Bull

Postby mihZR » 15 Jun 2017, 17:46

Ima i unutrasnjih razloga loseg gradiva po univerzitetima. Na njima su uhlebljeni razni kadrovi iz raznih epoha, koji ne odrzavaju svoja mesta znanjem, i kvalitetom nastave, vec lizanjem, dok privid kvaliteta nastave neki ni ne odrzavaju, a oni koji odrzavaju to neretko rade samo teranjem na reprodukciju sto vece kolicine teksta (opet, sumnjivog kvaliteta). Nemoguce da su ih bas sve postavili zli stranci.
Naravno, uz te razloge, ima jos ko zna kakvih drugih.

Tek za osnovno obrazovanje, fulamo sa decom samo tako...
mihZR

Postby Tegi » 15 Jun 2017, 17:50

U istoriji ljudskog roda nijedna knjiga nije napisana da bi se znala u celini. Poenta je da je treba proučiti što temeljnije i da treba zapamtiti mnogo, da bi nam kasnije u sećanju ostala suština. Jer ako sada zapamtimo samo golu suštinu, za 5 godina se nećemo sećati ni naziva te oblasti, a kamoli nečega više.
A i sama metodologija učenja je pogrešna, jer se iz njega isključuje stvaralački moment, ali o tome ću drugom prilikom, mora da se radi do zore.

Ti pravnici nisu svesni koliko im je silno "nepotrebno" učenje istreniralo um, jer su to i suviše spori, mukotrpni, konzervativni procesi, da bismo stekli svest o njima.

Postoji drugi problem. A to je često skandalozna literatura koju pišu ljudi koji su postavljeni po političkoj liniji. Izučavanje takvih knjiga jeste gubljenje vremena, ali to nije do kriterijuma već do kompradorskih elita.
Sada vidim da je i kolega MihZr pisao o tome. U svim društvima i svim vremenima imaš slučajeva da se ljudi laktanjem domognu položaja kojima nisu dostojni, a sasvim druga priča je kada se tendenciozno radi na tome. Pera Perić neće sam raditi na uništenju svog naroda, možda će progurati nedoraslu šurnjaju, ali će njegovo delovanje pridobiti znatno štetnije razmere kada za to dobije dovoljno novca od strane onog kome je u interesu slabo školstvo.
A biće ipak da je tegla u pravu, jer je General sam na ovoj obali koju ste napustili i predali bezvoljno.
Tegi

Postby Pit Bull » 15 Jun 2017, 17:55

Tegi wrote:U istoriji ljudskog roda nijedna knjiga nije napisana da bi se znala u celini. Poenta je da je treba proučiti što temeljnije i da treba zapamtiti mnogo, da bi nam kasnije u sećanju ostala suština. Jer ako sada zapamtimo samo golu suštinu, za 5 godina se nećemo sećati ni naziva te oblasti, a kamoli nečega više.
A i sama metodologija učenja je pogrešna, jer se iz njega isključuje stvaralački moment, ali o tome ću drugom prilikom, mora da se radi do zore.

Ti pravnici nisu svesni koliko im je silno "nepotrebno" učenje istreniralo um, jer su to i suviše spori, mukotrpni, konzervativni procesi, da bismo stekli svest o njima.

Postoji drugi problem. A to je često skandalozna literatura koju pišu ljudi koji su postavljeni po političkoj liniji. Izučavanje takvih knjiga jeste gubljenje vreme, ali to nije do kriterijuma već do kompradorskih elita.

Sad si vec blize da pogodis poentu onoga o cemu ja pricam.

Za pocetak, svi fakulteti u BL su na primer 3 puta tezi od onih u Novom Sadu i Beogradu... A ovi vasi cenjeniji. Cak postaje degutantno gledati kako ljudi ovde ne mogu na ETFu 3 ispita da poloze za 2 godine a onda odu u Srbiju i zavrsavaju u roku...

Ista prica je i sa Pravnim fakultetom, drug otisao u Novi Sad, za 3 roka dao duplo vise nego ovde za godinu dana, kaze neuporedivo manje traze. Ista prica i sa vecinom ostalih fakulteta. Jedino sam za FPN cuo da je po tezi u rangu sa ovim nasim, cak mozda malo i tezi.

I ne mozes prouciti knjigu sto temeljnije kada kod nas imas ispita gde pitaju fusnote, znaci ne postoji nebitno, pa faktor srece igra ogromnu ulogu jer nema tog robota koji zna 500 strana... Mada ubedise me danas na kafi da ima, ova nasa mucena asistentica kazu diktira kao sto u knjizi pise, nisam bio na vezbama pa ne znam, ali sta je god pitaju iz knjiga, ona citira... Pa takvi traze i od nas isto.

Pit Bull

Postby mihZR » 15 Jun 2017, 17:58

Pretpostavicu da pod "stvaralackim momentom" smatras pisanje radova (nazovimo ih seminarskih, ili eseja) na teme koje se obradjuju. Rekao bih da je to ono sto izdvaja americki visokoskolski sistem (naravno, mislim na najjace univerzitete).
mihZR

Postby Desetka » 15 Jun 2017, 18:22

Pit Bull wrote:
Tegi wrote:U istoriji ljudskog roda nijedna knjiga nije napisana da bi se znala u celini. Poenta je da je treba proučiti što temeljnije i da treba zapamtiti mnogo, da bi nam kasnije u sećanju ostala suština. Jer ako sada zapamtimo samo golu suštinu, za 5 godina se nećemo sećati ni naziva te oblasti, a kamoli nečega više.

Postoji drugi problem. A to je često skandalozna literatura koju pišu ljudi koji su postavljeni po političkoj liniji. Izučavanje takvih knjiga jeste gubljenje vreme, ali to nije do kriterijuma već do kompradorskih elita.

Sad si vec blize da pogodis poentu onoga o cemu ja pricam.

Za pocetak, svi fakulteti u BL su na primer 3 puta tezi od onih u Novom Sadu i Beogradu... A ovi vasi cenjeniji. Cak postaje degutantno gledati kako ljudi ovde ne mogu na ETFu 3 ispita da poloze za 2 godine a onda odu u Srbiju i zavrsavaju u roku...

Ista prica je i sa Pravnim fakultetom, drug otisao u Novi Sad, za 3 roka dao duplo vise nego ovde za godinu dana, kaze neuporedivo manje traze. Ista prica i sa vecinom ostalih fakulteta. Jedino sam za FPN cuo da je po tezi u rangu sa ovim nasim, cak mozda malo i tezi.

I ne mozes prouciti knjigu sto temeljnije kada kod nas imas ispita gde pitaju fusnote, znaci ne postoji nebitno, pa faktor srece igra ogromnu ulogu jer nema tog robota koji zna 500 strana... Mada ubedise me danas na kafi da ima, ova nasa mucena asistentica kazu diktira kao sto u knjizi pise, nisam bio na vezbama pa ne znam, ali sta je god pitaju iz knjiga, ona citira... Pa takvi traze i od nas isto.

Netacne i pre svega neproverene stvari iznosis. Jedino ako si studirao svaki fakultet u Beogradu, Banjaluci i Novom Sadu pa da sa sigurnoscu znas da su tako svi ni manje ni vise nego tri puta tezi. Kojom si metodom dosao do bas broja tri?
hej Pjano, skoci daj gol glavom

To je juris, to je nalet. Nema milosti, sve ili nista. To je Crvena Zvezda u svom elementu, to je Crvena Zvezda u svom punom sjaju.
Desetka

Postby Raoul Duke » 15 Jun 2017, 18:24

И где извозите толике експерте из БЛ?

Претпостављам у Београд, имајући у виду колико нам добро иде :D
Наше ће сјене ходати по Бечу, лутати по двору, плашити господу.
Raoul Duke

Postby Starsica » 15 Jun 2017, 18:29

'Ajde, neću klizećim da uletim u raspravu i nisam otkrila toplu vodu, ali naš obrazovni sistem je katastrofa, od vrtića pa do fakulteta. Trenutno nemam vremena da obrazlažem jer mi Španci sede na času koji počinje za 5 minuta, ali želim samo da izjavim za Dnevnik da relevantnost fakulteta nema veze sa njegovom težinom i ne, ne treba krv propišati da bi se fakultet završio, jer nije svako jedan te isti student.
Naš obrazovni sistem je nakazna verzija Bolonje koju svaki fakultet primenjuje kako nađe za shodno, i to se uglavnom odnosi na novac a ne na ono što je bitno za studenta. Kao neko ko se blisko bavi obrazovanjem (ne kao učitelj), mislim da je sasvim izlišno pričati o fakultetima kad su nam osnovne i srednje škole u rasulu i gro onih koji do fakulteta dođu ( a danas može 95% stanovništa da studira) ne znaju da čitaju i pišu. To je veći problem.
Novi pristup učenju engleskog jezika, bez učenja gramatike i dosadnih časova, učenje jezika kroz konverzaciju. Potrebno je minimalno znanje jezika, sve ostalo prepustite meni :D
Stars drži časove engleskog, poruka u inboks za dogovor. Cimanje stop :D
Starsica

PreviousNext

Return to Svet oko nas