Board index Razni Sportovi Ostali Sportovi

Šah

Re: Šah

Postby -Lepi- » 27 Jul 2021, 14:33

Velja lako izgubio prvu u taj brejku.Sad kao beli mora da se vadi.
User avatar
-Lepi-
 
Posts: 2257
Joined: 17 Dec 2012, 22:04
Location: BGD

Re: Šah

Postby Tileoleo » 08 Oct 2021, 22:53

Да ли је Карлсен ГОАТ шаха?
User avatar
Tileoleo
 
Posts: 3188
Joined: 04 Mar 2017, 00:00

Re: Šah

Postby Ćoba » 09 Oct 2021, 09:49

To je više stvar ukusa i načina igre. Za mene Fišer pa Kasparov.
User avatar
Ćoba
 
Posts: 23415
Joined: 09 Jul 2013, 01:47

Re: Šah

Postby Bogun » 09 Oct 2021, 11:54

Ćobo, to je ko ti je lični favorit.
Sad zvučiš kao ovi Federerovi: Novak je najbolji, ali je Rodžer najveći. :biggrin:
Po mom mišljenju, on se trka sa Kasparovim za tu GOAT titulu.
Fišer je bio brutalan u jednom periodu (praktično nepobediv) i onda je poludeo. Ali ne treba smetnuti sa uma da je Fišer Amerikanac, a njihova propagandna mašinerija je neprevaziđena. :biggrin:

Meni lično je Talj najzanimljiviji.
Volim i ja tako da žrtvujem kada igram.... naravno, uglavnom bezuspešno. :laugh:

Jeste Karslen GOAT, tj biće za koju godinu, pogotovo ako sada odbrani titulu protiv Nepa, mislim jedini igrač protiv koga ima negativan skor u klasičnom šahu na većem uzorku od 2 odigrane partije.
User avatar
Bogun
 
Posts: 32494
Joined: 15 Oct 2018, 19:19
Location: Niš

Re: Šah

Postby Ćoba » 09 Oct 2021, 12:01

Bila je mnogo jača konkurencija u šahu ranije i naravno više je bilo do talenta igrača dok kompjuteri nisu preuzeli razradu taktike. Tako da smatram te generacije u 20. vjeku kao vrhunac šaha.
User avatar
Ćoba
 
Posts: 23415
Joined: 09 Jul 2013, 01:47

Re: Šah

Postby medjutim » 10 Oct 2021, 12:27

Ovde moram da se ne složim.

Sovjetska škola je iza sebe imala ozbiljnu mašineriju, časopise preko kojih su novosti dolazile svuda, igrači se pomagali međusobno a oni blizu vrha igrali kao profesionalci mnogo pre no što je to bilo moguće negde drugde. Petrosjan je u jednoj svojoj knjizi pričao kako mu je posle meča polufinala s Korčnojem, a pred meč sa Fišerom (finale kandidata za titulu 1971) pisao kako je posle pobede dobio koverat adresiran na pobednika meča, gde je majstorski kandidat iz neke ruske zabiti našao zanimljivu novost u tada popularnom otvaranju, ali nije hteo da je iskoristi ili objavi, nego je čuvao za onog ko će da brani čast nacije protiv Amerikanca. Tako nešto je bilo nemoguće u zemlji bez dobro organizovanog šaha.

Kompjuteri su doneli ravnopravnost, pa se šah raširio po celom svetu. Imamo šampiona sveta iz Norveške, bivšeg šampiona (Anand) i nekoliko drugih sjajnih igrača iz Indije, vrhunske igrače iz Kine (Liren, Vei Ji), sa Filipina (So), s Kube (Domingez), SAD (Karuana, ova dvojica prethodnih kao useljenici, Nakamura), iz Poljske (Duda, Vojtašek), Holandije (Giri, Francuske (Vašije-Lagrav), Mađarske ("srpski zet" Raport), Firuzja iz Irana, situacija kakve nije bilo od pedesetih do pred kraj osamdesetih i pojave sjajnih Engleza i Holanđana, s izuzetkom Fišera. Pritom je i osamdesetih i devedesetih vrlo bitna bila emigracija iz SSSR, gde su Širov, Kamski, Beljavski, Guljko, Korčnoj, pa i Spaski, kao i mnogo široj javnosti slabije poznatih odličnih trenera, završili na zapadu gde su raširili interesovanje za igru i metode treninga.

A na sve to dođe i masa igrača iz bivšeg SSSR koji su i dalje vrlo brojni u vrhu, ali odavno nisu sila protiv koje niko ne može ništa.

Danas kad dođe vreme za šahovsku olimpijadu, favoriti su Amerikanci, ali je praktično nemoguće predvideti pobednika koji je nekad bio unapred poznat.

Danas novotarija u otvaranju izgleda ovako

https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1993385

Kompjuter može da analizira svaku poziciju i da nađe izlaz iz većine njih, ali problem je naći to za tablom u realnom vremenu. Najjači velemajstori mogu da nađu rešenje problema, i često ga i nađu, ali ako posle toga ostane 15 minuta za 20 poteza u nepoznatoj poziciji koju je protivnik već pregledao kod kuće i ima sat vremena za razmišljanje, lako se upadne u probleme iz kojih nema izlaza.

A kako je to pripremanje varijante nekad umelo da izgleda, sjajna priča i zanimljive partije Argentinaca protiv Sovjeta ovde, gde trojica Argentinaca zajedno spreme iznenađenje, sva trojica ga odigraju skoro istovremeno, a onda Geler za tablom nalazi rešenje.. i varijanta se smatra oborenom, sve dok Fišer par godina kasnije ne pronađe nešto novo..

Sačuvaj me bože srpskog junaštva, hrvatske kulture i legendi Partizana
User avatar
medjutim
 
Posts: 13524
Joined: 16 Jun 2011, 00:21
Location: La Tour-de-Peilz, Suisse / Paraćin, Srbija

Re: Šah

Postby medjutim » 07 Nov 2021, 23:32

Završen Fide Grand Swiss

Pobednik Alireza Firuzdža i drugoplasirani Fabiano Karuana idu na turnir kandidata na proleće.

https://www.chess.com/news/view/alireza-firouzja-wins-fide-chess-com-grand-swiss-caruana-candidates
Trenutni sastav turnira:

Radžabov
Duda
Karjakin
Firuzdža
Karuana

+ poraženi iz duela Karlsen - Nepomnjašči koji kreće za 20 dana.

+ dva igrača sa Fide Gran-Prija koji će se igrati od februara do aprila 2022.

Prošle godine je bilo dosta žalbi na tadašnji model, a rezultat turnira je pokazao da ima razloga za to, jer su poslednja dva mesta zauzeli Vang Hao (kvalifikovao se preko Grand Swiss turnira) i Kiril Alekseenko (džoker, ali najbolje plasirani igrač koji se nije kvalifikovao). Ovaj put smo kroz taj turnir dobili dvojicu favorita.

Biće to po svemu sudeći još jači turnir od prethodnog - imaćemo možda i najjači turnir u istoriji, jer su trenutno sva petorica već kvalifikovanih, kao i šampion i izazivač, u prvih 14 na svetu, a format Gran-Prija ne ostavlja mnogo mesta za iznenađenja..
Sačuvaj me bože srpskog junaštva, hrvatske kulture i legendi Partizana
User avatar
medjutim
 
Posts: 13524
Joined: 16 Jun 2011, 00:21
Location: La Tour-de-Peilz, Suisse / Paraćin, Srbija

Re: Šah

Postby Ćoba » 27 Nov 2021, 11:10

Šta igraju Karslen i Nepo, jel to za svjetskog prvaka klasičnog šaha ili?
User avatar
Ćoba
 
Posts: 23415
Joined: 09 Jul 2013, 01:47

Re: Šah

Postby Bogun » 27 Nov 2021, 11:56

Da.

Krenulo očekivano... X. :biggrin:

Očekujem da bude 7.5 - 6.5 za Magnusa.
User avatar
Bogun
 
Posts: 32494
Joined: 15 Oct 2018, 19:19
Location: Niš

Re: Šah

Postby medjutim » 27 Nov 2021, 20:59

Dva remija na početku, ali dva prilično ozbiljna remija, dve partije u kojima je Magnus žrtvovao pešaka (u drugoj i kvalitet) za igru. Danas je malo i preterao, ali pozicija je bila takva da je bilo mnogo, mnogo teško naći put da se realizuje prednost.

Gledao sinoć neki komentar partije, i velemajstor Dejvid Hauel kaže da je pozicija posle 16. poteza dosta puta viđena u praksi.. ali skoro isključivo u partijama koje su računari igrali između sebe. I to je najbolji pokazatelj šta nas očekuje - partije koje mogu da se prelome na bilo koju stranu, često prkoseći svakoj logici koju amater može da očekuje. Pešaci se rutinski dupliraju ako nema ko da ih napadne, lagano se žrtvuju za inicijativu (u prvoj partiji je Nepo imao pešaka više, ali isto tako i sve figure zgužvane na prva tri reda), sve ono što znaš da veliki majstori umeju da urade jer vide mnogo daleko, ali bez pomoći kompjutera skoro pa potpuno nerazumljivo.

Kad god pomislim da nešto kao znam da igram, vidim partiju poput ove današnje, i shvatim da ne mogu da razumem poteze ni kad sam video partiju do kraja ni uz pomoć kompjuterske analize, a kamoli kad ih gledam kako stižu jedan po jedan.

A u međuvremenu, Jakov radi analize na srpskom..

Sačuvaj me bože srpskog junaštva, hrvatske kulture i legendi Partizana
User avatar
medjutim
 
Posts: 13524
Joined: 16 Jun 2011, 00:21
Location: La Tour-de-Peilz, Suisse / Paraćin, Srbija

Re: Šah

Postby Vasilije 1980 » 28 Nov 2021, 12:37

Jel ima negde da se direktno gleda i kad počinju partije, u koje vreme?
Vasilije 1980
 
Posts: 7426
Joined: 01 Feb 2021, 23:58

Re: Šah

Postby medjutim » 28 Nov 2021, 22:50

Imaš na Chess24.com prenose svih većih turnira s komentarom..
Sačuvaj me bože srpskog junaštva, hrvatske kulture i legendi Partizana
User avatar
medjutim
 
Posts: 13524
Joined: 16 Jun 2011, 00:21
Location: La Tour-de-Peilz, Suisse / Paraćin, Srbija

Re: Šah

Postby Radonjaa » 28 Nov 2021, 22:56

Vasilije 1980 wrote:Jel ima negde da se direktno gleda i kad počinju partije, u koje vreme?


Ja sam gledao na Magnusovoj fb stranici, tu paralelno sa mečom ide i neki studio, bilo je ok
bwa wrote:Micko Talijan


СрбинПодгорица wrote: Кунем вас се ову сезону преживјети нећу
User avatar
Radonjaa
 
Posts: 13228
Joined: 22 Nov 2017, 14:16

Re: Šah

Postby Bogun » 28 Nov 2021, 23:00

Očekivano 1.5 - 1.5, Nepomnijači nije bio ni blizu pobede u prve dve partije kada je imao bele figure (ovo je samo moje laičko mišljenje), mislim pola poteza ne razumem. :laugh:

Kada je Karlsen imao bele je bila nazanimljivija partija. Iako je dosta žrtvovao (pijun i razmenu top za konja) zarad umrtvljavanja pozicije crnog, cela kraljičina strana je bila pasivna.

Ali što kažeš međutime, ovo je ono za nas obične smrtnike neshvatljivo. Možemo mi da tripujemo, ali ono... realno, ne. :D
User avatar
Bogun
 
Posts: 32494
Joined: 15 Oct 2018, 19:19
Location: Niš

Re: Šah

Postby medjutim » 29 Nov 2021, 08:13

Kad vidiš da nekoliko sati posle partije ne možeš da nađeš krštenu velemajstorsku analizu nego tek sutra ujutru ponešto, sve ti je jasno..
Sačuvaj me bože srpskog junaštva, hrvatske kulture i legendi Partizana
User avatar
medjutim
 
Posts: 13524
Joined: 16 Jun 2011, 00:21
Location: La Tour-de-Peilz, Suisse / Paraćin, Srbija

PreviousNext

Return to Ostali Sportovi

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests