Board index Avangarda Intervju Naši gosti

Dušan Ristić

Dušan Ristić

Postby Unexpected » 02 Mar 2013, 12:36

Dušan Ristić, na putu za NBA...
01.03.2012. | Avangarda.in | Lawrence

Mlada nada srpske i evropske košarke ekskluzivno za Avangardu

Kako si se odlucio bas za kosarku i da li je i neki drugi sport bio u opticaju ? Ili si krenuo po inerciji, ohrabren svojom visinom ?

Ne tako davno, u vreme kad sam bio klinac kosarka je bila mnogo popularna, nasa zemlja je imala mnogo vrhunskih asova na koje sam imao priliku da se ugledam, paralelno sa tim vremenom rasla je moja ljubav za kosarkaskom loptom! Visina nije imala preveliki uticaj jer nisam oduvek bio toliko izrazito visok!

Koliko vremena dnevno treniras, koliko sa timom, koliko individualno? Koliko radis u teretani, da li radis pod nadzorom i da li imas specijalni program po kom radis na povecanju misicne mase...Koliko je tesko uskladiti zivot profesionalnog sportiste sa svakodnevnim zivotnim obavezama?

Iz stana izalzim u 09.00 a vracam se do 22.00, u tom intervalu imam dva treninga I skolu izmedju njih. Treninzi traju 2h, ne racunajuci na vreme koje ostanem posle treninga! Radim teretanu, naravno pod pojacanim nadzorom naseg kondicionog trenera I sve snage sam usmerio ka povecanju moje misicne snage, koja mi je po mnogima, najveca mana! Zivot profesionalnog sportiste nije ni malo lak, ali ja se ne zalim, sam sam izabrao kosaraku jer je volim!

Da li si se ikada pokajao zbog izbora zanimanja, ako jesi, sta te motivise kada je tesko ?

Nisam se nikada pokajao, a verujem da nikad ni necu! :)

Koliko ti znaci kada te ljudi prepoznaju na ulici, tv-u, kada u tebi vide na neki nacin spasitelja i predvodnika srpske reprezentacije u buducnosti ?

Hahaha, nisam bas siguran da me prepoznaju na ulici, Beograd je veliki grad! A I sebe ne dozivljavam kao neko ko je poznat! Ali u svakom slucaju svidja mi se to “spasitelj”, mislim da nam je nasoj zemlji takvih potrebno, dacu sve od sebe da budem taj!


Da li je dres reprezentacije za tebe svetinja i koji ti je igrac omiljeni u dresu sa nacionalnim grbom ?

Aposlutno, tu vise nema sta da se prica! Omiljeni igrac? Postujem sve igrace, izdvojio bih Tea I Krleta!


Image
Ivan Bekjarev je redovan na svim Zvezdinim utakmicama, pa i onim na kojima nastupaju igraci mladjih kategorija !

Mnogi te porede sa starijim od brace Gasol, prijaju li ti takva poredjenja i tvoje licno misljenje koliko ima istine u njima ?

Prijaju mi, naravno, velika je cast kad te neko poredi sa takvim igracem! Nisam bas kompetativan da sudim da li ima istine, ali mogu da kazem da mi se dopada nacin na koji on igra!

Trudis li se da iskopiras neki potez, neku fintu od poznatijih igraca ?

Pa I ne bas, mozda ranije kad sam bio mladji!

Sta mislis da li mladi igrac moze da nauci poteze karakteristicne za basketaske terene , koja mu nije dostupna na treninzima ? Da li je profi igracima uopste dozvoljena partija ''basketice'' sa ortacima ?

Sigurno da igrac moze dosta toga da pokupi sa “ulice”, aludiram na kratke poteze, finte, pivote itd, I takodje mislim da je to dosta korisno! Nisam bas siguran da im je dozvoljeno iz razloga sto rizikuju da se ne povrede! Ali u pauzi, tokom leta, mislim da svaki istinski ljubitelj kosarke odigra sigurno jedan basket! :D

Evropa ili NBA ? Omiljeni evropski i NBA tim ? Sta bi za tebe bilo ispunjenje sna ?

Ja bih za pocetak da igram kosarku, ne volim mnogo da razmisljam o buducnosti, fokusiran sam na sadasnji trenutak. Nemam omiljene timove, ali kad bi morao da izaberem to bi bila Minesota iz NBA. Ispunjenje sna, NBA definitivno, to je nesto o cemu sanja svaki kosarkas!

Da li je bitno da igrac od najranijih dana navikne na pobede, medalje, meceve pod pritiskom, i da li ti to pomaze da lakes prevazdidjes tremu pred nastupe u seniorskoj konkurenciji i da ce ti pomoci kada nas sve jednog dana budes obradovao debitovanjem u dresu Crvene Zvezde?

Mislim da je bitno da igrac od ranijih dana navikne na teske utakmice, ali isto toliko koliko su pobede bitne takodje mislim I da porazi ulaze u sastavni deo razvoja mladog igraca! Igrac pre svega mora znati I da gubi! Niko nikada nije pobedio sve utakmice! Slazem se, sve ove utakmice u mladjim kategorijama su uvertira za ono glavno- prvi tim!

Image
Nagrade sa NIJT turnira!


Cestitke na MVP priznanju, kako procenjujes vase sanse u Londonu, svi se nadamo prvom mestu?

Hvala! Mislim da imamo dobre sanse! Evropska titula je nas cilj, I sve cemo dati da taj cilj ostvarimo!

Postignuta je i prva trojka u KLS, radis na tome ili ? :D

Ne radim, usresredjen sam na elemente koje prilice mojoj poziciji, mada iskreno se nadam da cu ubaciti I taj element u svoju igru, naravno jednog dana…

Da li ti strucnjaci predvidjaju da ces jos rasti s obzirom da si jos uvek sedamnaestogodisnjak ?

Nisam imao priliku da razgovaram sa strucnjacima iz te oblasti, ali ono sto znam je da jos rastem, ali ne mnogo, mozda jos 2-3cm!

Na kom segmentu igre ces najvise da radis i koji bi trebao da popravis, po tebi ?

Pre svega radicu na povecanju misicne mase. I naravno, kasnije na svemu ostalom, jer mislim da imam prostora za napredak u vecini elemenata!

Smatras li da mozete obezbediti ucesce u Super Ligi sto bi donelo minute protiv ABA centara ?

Smatram I mislim da bi to bilo mnogo korisno za nas mlade igrace!

Image
Derbi nosi poseban naboj..


Sta se radi na Jordanovom kampu?

Trening sa trenerima I igracima iz NBA, gledanje Dzordanovih utakmica, upoznavanje sa najboljim svetskim igracima iz tvoje generacije, poseta sportskom kompleksu NBA ligasa Sarlot Bobketsa I naravno ono najivelicanstvenije, upoznavanje sa najboljim igracem ove igre- sve u svemu, iskustvo koje cu pamtiti ceo zivot!

Najbolji igrac protiv kojeg si igrao ?

Bobi Marjanovic, Mladen Pantic, Dario Saric…

Misljenje o Mariju Hezonji ?

Odlican kosarkas, sa potencijalom da postane veliki NBA igrac!

Image
DRES REPREZENTACIJE JE SVETINJA ZA DUSANA RISTICA!

Misljenje o Roju Hibertu ?

Nisam bas narucito pratio njega, ali ono sto mi se najvise svidja kod njega je odlicna kontrola tela I pokreta za igraca njegove visine, I siguran sam da ako se pravilno bude razvijao da ce kroz koju godinu biti jedan od najdominantnijih centara u NBA!

Misljenje o Nikoli Milutinovu?

Milutinov je odlican igrac, I takodje verujem da kroz koju godinu moze biti oslonica nase reprezentacije!

Image
Osvajaci NIJT EL kvalifikacionog turnira i Dusanovi saborci..

Pozdrav svim citaocima Avangarde, pisemo se opet, nadam se :)
Dusan Ristic.

LIČNA KARTA:
Datum rođenja: 27.11.1995
Grad: Novi Sad (Serbia)
Zemlja: Serbia
Visina: 212 cm
Težina: 108kg
Pozicija: Centar




Hvala Dusanu koji je i pored silnih obaveza i utakmica nasao malo vremena i za nas..
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Return to Naši gosti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests