Board index Avangarda Intervju Naši gosti

Zorana Arunovic

Zorana Arunovic

Postby Baron » 03 Jan 2013, 17:03

Za nama je jos jedna uspesna godina, pa smo odlucili da i novu nastavimo u istom tempu, poklonivsi vam priliku da postavite pitanje nasoj olimpijki,streljasici, Zorani Arunovic. Najzanimljivija i najkvalitetnija pitanja ce biti prosledjena na Zoraninu adresu, pa narode navali :)

12.01.2013.
Avangardin intervju: Zorana Arunović
Aleksa9

Image

Sestra te je odvela na prvi trening, da li je to bila ljubav na prvi pogled?Sta te je privuklo da ostanes u ovom sportu?

Nije to bila ljubav na prvi pogled... Naime, imala sam porodičnu tragediju 2000. koja je na mene ostavila velike posledice. Od vrlo veselog i hiperaktivnog deteta sam postala prilično troma, zatvorena i depresivna. Jelena je bila ta koja je uvidela da to više ne može tako da se nastavi i nakon dugotrajnog, višednevnog pa čak i višenedeljnog insistiranja, uspela je da me nagovori da odem sa njom u streljanu, čisto da joj pravim društvo. Tamo sam odmah dobila pištolj da i ja malo probam, da mi ne bude dosadno dok ona trenira. I to je bio moj prvi trening... Svidelo mi se društvo, svidelo mi se vreme van kuće, svidelo mi se to što sam više vremena provodila sa sestrom i to je bio moj početak.

Ko je, pored tebe naravno, najzasluzniji za uspehe koje sada postizes?
Najzaslužnija je dobra komunikacija i mislim jedna vrlo vrlo dobra i kvalitetna saradnja sa trenerom. Imam tim ljudi sa kojima sarađujem i mislim da smo svi podjednako zaslužni. Jelena kao moj lični trener, Ana Vesković moj sportski psiholog, Slobodanka Kundaica moj fizioterapeut i Vladimir Koprivica, profesor DIF-a sa kojim Jelena već duže vreme sarađuje.

Koliko je znacajno iskustvo u napetim zavrsnicama ili raspucavanju za medalje?
Svakako da je značajno, u smislu da znaš kako se stvari odvijaju, ali svako takmičenje je priča za sebe. Svako raspucavanje, svako finale, svaka borba za medalju. Iskustvo se može isplatiti, ali pre svega je bitno biti utreniran.

Da li u finalnim serijama pratis kako stojis i koliko to utice na pripremu za hitac?

Obično ne. Mnogi su me pitali, nakon finala u vazdušnom pištolju zbog čega sam gledala u prste leve ruke? Ono što snimatelji nisu pokazali jeste da među prstima držim dijabolu, koju pregledam, da li je dobra, prebacujem fokus sa rezultata i praćenja tuđih rezultata na sledeći hitac. Ne pratim stanje na tabeli jer ume da me poremeti. Sa druge strane, u finalu malim kalibrom na OI sam sve vreme pratila kako stojim, gde se nalazim, jer mi je u tom trenutku prijalo. U principu ne pratim, međutim, svako pravilo ima svoje izuzetke.

Da li u Srbiji postoje optimalni uslovi za strelca koji "puca" na olimpijsko zlato?

Na ovo pitanje je odgovor nažalost - ne. U prethodne dve godine, dok sam se pripremala za London, veliki deo priprema sam odradila u inostranstvu jer u Srbiji nemamo objekat, objekte za prave pripreme, tačnije, za pripreme koje se moraju sprovesti radi što boljeg nastupa na OI ili bilo kom drugom većem takmičenju. Veliku zahvalnost dugujem Olimpijskom komitetu Srbije! Ova institucija je finansirala sve moje pripreme.

Na OI u Londonu, osvojila si fantasticno 4.mesto, ali najgore za svakog sportistu.Koliko ti je vremena trebalo da se 'oporavis' znajuci da si bila na korak od medalje?

Drago mi je što je pitanje napisano u perfektu, jer to znači da odajem utisak osobe koja se oporavila. Nažalost, realnost je prilično drugačija. I dalje prilično patim zbog toga, i dalje nažalost često pomislim koliko sam bila blizu, a opet toliko daleko... Imam problem sa činjenicom da me je 1,5 poen delio od ostvarenja svojih snova. Bila sam toliko toliko dobra, samo smo nas dve uspele jedine da uđemo u oba finala na OI, a opet, nisam došla do medalje. Žao mi je i mislim da će m trebati mnogo vremena da pređem preko toga.


Tokom finala gde je Ivana Maksimovic upucala srebro, videlo se vase zajednistvo.Svojim komentarima si izazvala jos vece simpatije.Da li je ta podrska i zajednistvo kljuc dobrih rezultata nasih strelaca?

Između ostalog.

Moze li se od streljastva "ziveti"?

Potrebno je biti najbolji među najboljima da bi mogao da živiš od streljaštva. A i tada je diskutabilno.

Da li streljasi imaju doping kontrolu?

Strelci, kao i svi drugi sportisti, imaju redovne doping kontrole i od strane međunarodne i od strane nacionalne antidoping agencije. Pet najboljih strelaca na svetskoj rang listi ima dodatnu obavezu da popuni formular kojim će dostaviti svoje prebivalište za svaki od 365 dana godišnje, kao i da budu dostupni za eventualnu iznenadnu doping kontrolu.

Kako se koncetrises,imas li neki posebni ritual?

Nemam neki poseban ritual, ali imam rutinu u pripremi, kako za meč, tako za finale, raspucavanje i sl, koje se pridržavam još od svojih prvih streljačkih koraka.

Koje sportove pored streljastva jos volis i pratis ?

Volim da pratim odbojku, atletiku, volim zimske sportove i radujem se OI 2014

Student si filoloskog fakulteta, koje jezike govoris i koje imas nameru u buducnosti da naucis?

Govorim ukrajinski, engleski, i pomalo ruski, španski i nemački

Na finalu svetskog kupa u Tajlandu si na takmicenja otisla direktno iz kreveta.Da li ostaje zal za tim takmicenjem?

Mislim da bih mnogo bolje bila plasirana da sam mogla da treniram normalnim intenzitetom, međutim operacija koju sam imala 20 dana pre toga je malo poremetila moje planove. Odlučila sam da ipak učestvujem na finalu svetskog kupa, tako da sam nedelju dana nakon operacije bila na svom prvom treningu. Bilo mi je teško, jedva sam držala pištolj, međutim odlučila sam da ću uraditi sve što je do mene da ostvarim što bolji rezultat na Tajlandu. Na kraju sam i odlično otpucala i potvrdila da mi je mesto u samom svetskom vrhu. Pa čak i kada nisam ni blizu onog nivoa na kom pucam, pripadam svetskom vrhu.

Jel si pokusala prakticno da primenis sport kojim se bavis(gadjanje vazdusnom puskom komsije koji pusta odvratnu muziku,lov na patke,guske,i ostalu divljac))? :)))

Ne, nikada nisam, niti ću ikada to uraditi. Žao mi je što ljudi povezuju strelce sa lovcima, pošto je realnost drugačija.

Sta sportisti rade u olimpijskom selu kada imaju slobodno vreme pre i nakon takmicenja?

Pošto sam bila na jednim OI, mogu da kažem samo kakvo je moje iskustvo odande. Pre takmičenja gotovo da nismo ni šetali po selu. Svi smo bili vrlo usko orjentisani na takmičenje i dan bi započinjao doručkom i odlaskom na strelište u 8.30h zatim bismo trenirali više časova, vraćali se sa strelišta oko 17h, ručali ili večerali i odlazili u sobu da odmaramo jer bi nas i sutradan čekao isti program. Nakon takmičenja, kada se sve završilo, tada smo po prvi put upoznali selo sa svih strana. Družili smo se, zajedno šetali, pa čak i tražili poznate sportiste da se slikamo sa njima.

Sa kojim srpskim sportistom bi otisla na pusto ostvo?

Svakako sa jednim finim mladićem, ali to neka ostane tajna

Koje si ciljeve zacrtala za ovu godinu?

S obzirom da će ova godina biti zaista prenatrpana raznoraznim takmičenjima, među kojima će biti dva prvenstva Evrope, četiri svetska kupa, Mediteranske igre i Univerzijada, primarni cilj mi je da ostanem mentalno zdrava Šalim se, naravno, ove godine bih volela da uzmem medalju na EP, zabeležim dobre rezultate na svetskim kupovima i pokušam da se vratim u top tri na svetu.

Ko za tebe predstavlja 'íkonu' streljastva?

Bez ikakvog razmišljanja Jasna Šekarić. Ona je ikona streljaštva ne samo za mene, već za sve mlade strelce širom sveta. O njenim dostignućima nema potrebe da pišem, jer mislim da je to vrlo jasno, a i nisam sigurna da bi sve stalo u ovaj intervju

Omiljeni film:Ne mogu reći da me je neki film u skorije vreme ostavio bez daha, tako da ću ovu rubriku preskočiti
Omiljena pesma: Promise This od Adele
Omiljena knjiga: Pre bih rekla omiljeni pisac Li Čajld i samim tim sva njegova dela
Omiljeni specijalitet: pita sa mesom koju pravi moja majka
Ne mozes bez: telefona i kompjutera
Mesto iz snova: Alpi, volela bih da živim u kući na Alpima



Hvala Zorani na izdvojenom vremenu i sjajnom intervjuu kao i nasem clanu/novinaru, Aleksi9 :) Nastavljamo avangardno dalje, sledi intervju sa Nedovicem, uskoro...
User avatar
Baron
 
Posts: 17748
Joined: 25 Sep 2012, 18:21

Re: Pitajte Zoranu Arunovic!

Postby Unexpected » 03 Jan 2013, 20:44

- Koji MK pištolj koristi?
- Kakava je sa običnim pištoljem, 9mm i sl.
- Koji bi MK pištolj preporučila nekome ko hoće da se amaterski bavi streljaštvom, i šta misli o beretti m87 ili nekoj 70 seriji?
The End.
User avatar
Unexpected
 
Posts: 30254
Joined: 22 Mar 2011, 00:59
Location: Na nekom drugom mestu

Re: Pitajte Zoranu Arunovic!

Postby Milutinov Tata » 03 Jan 2013, 22:19

Koliko je znacajno iskustvo u napetim zavrsnicama ili raspucavanju za medalje?

Da li u finalnim serijama pratis kako stojis i koliko to utice na pripremu za hitac?

Da li u Srbiji postoje optimalni uslovi za strelca koji "puca" na olimpijsko zlato?

Moze li se od streljastva "ziveti"?
#10 Gracias Dios, por el fútbol, por Maradona, por estas lágrimas.

#8 #24

OI 2016/2021
SP 2009/2015
EP 2006/2012/2014/2016/2018
SK 2010/2014
SL 2007/2008/2010/2011/2013/2014/2015/2016/2017/2019
MI 2009/2018

OSVOJILI SMO SVEEEEEE!!!
User avatar
Milutinov Tata
 
Posts: 29525
Joined: 05 Jun 2011, 04:16
Location: Back to Serbia!

Re: Pitajte Zoranu Arunovic!

Postby Diktator » 05 Jan 2013, 01:59

Kako je uopste pocela da se bavi streljastvom?
Jel pokusala prakticno da primeni sport kojim se bavi(gadjanje vazdusnom puskom komsije koji pusta odvratnu muziku,lov na patke,guske,i ostalu divljac:)?
Sta sportisti uopste rade u olimpijskom selu kada imaju slobodno vreme pre i nakon takmicenja?
Da li misli da je Jasna pogresila sto je isla u London?
Koje ciljeve je postavila sebi u novoj godini?
Sa kojim srpskim sportistom bi otisla na pusto ostvo?
Kraj sjaji sjajem novog pocetka.
19.04.2015.
Bol je privremen,ponos je vecan.
OBRADOVIC ZELJKO 22.06.2023.
User avatar
Diktator
 
Posts: 18504
Joined: 15 Mar 2011, 10:59

Re: Pitajte Zoranu Arunovic!

Postby lockdown » 05 Jan 2013, 14:44

Da li streljasi imaju doping kontrolu?
Kako se koncetrise ima li neki posebni ritual?
Kakvu muziku slusa?
Da li voli jos koji sport ?
Koliko jezika govori i ima li nameru jos kojeg da nauci?
Danju fin, noću Čarli Šin.
User avatar
lockdown
 
Posts: 21027
Joined: 22 Jun 2011, 13:15


Return to Naši gosti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest