Board index Avangarda Intervju Naši gosti

Edin Avdić

Re: Edin Avdić

Postby 71:70 » 23 May 2011, 07:36

dA LI, I OD KADA PRATI AVANGARDU?
Da li misli da kombinacija na plaju nedović-tepić-božić može biti bolja od ovogodišnje?
User avatar
71:70
 
Posts: 15453
Joined: 15 Mar 2011, 16:24
Location: Gde god ti da igras...

Re: Edin Avdić

Postby VMJunior » 23 May 2011, 10:47

Pozdrav za Edina i zahvalnost sto je pristao da odgovara na nasa pitanja..

Od mene 2 pitanja:

1.Iskreno da odgovori,kako vidi karijeru Jana Veselog u NBA?Konkretno,da li treba jos mnogo da se popravi da bi tamo uspeo?

2.Najveci igrac Partizana u poslednjih 25 godina?
User avatar
VMJunior
 
Posts: 14753
Joined: 16 Mar 2011, 13:11
Location: 38000

Re: Edin Avdić

Postby KKP » 23 May 2011, 11:07

Veliki pozdrav za Edina, najboljeg košarkaškog komentatora ikada! :)

1. Za koga navija i da li gaji simpatije prema Partizanu?

2. Koga igrača iz NBA lige i Evrope posebno ceni?

3. Šta smatra za neophodno da bi jedna ekipa mogla da napravi uspeh?
User avatar
KKP
 
Posts: 9672
Joined: 09 May 2011, 22:26

Re: Edin Avdić

Postby Jovan » 24 May 2011, 14:53

Ako imate još pitanja za Edina postavite ih, kako bi smo mu ih dostavili u narednih par dana. Bilo bi dobro da bude više pitanja vezana za samu igru.
Jovan
 
Posts: 2162
Joined: 15 Mar 2011, 11:38
Location: Beograd

Re: Edin Avdić

Postby Riquelme » 24 May 2011, 15:44

Koji je evropski tim ove godine igrao najlepshu kosharku (po njegovom ukusu) ?
Preporuka KKP-u za nekog americkog igraca koji nije stigao do NBA a ostavio je na njega dobar utisak dok je igrao na koledzu ?! Naravno podrazumeva se da nije neko poznato ime , odnosno da nije preskup :D
User avatar
Riquelme
 
Posts: 1974
Joined: 15 Mar 2011, 14:19
Location: Dorcol

Re: Edin Avdić

Postby vicharhcp » 25 May 2011, 11:53

Pozdrav za omiljenog mi košarkaškog komentatora!

Da li smatra da bi za Partizan u sezoni na izmaku bilo bolje i da bi možda zabeležili i bolje rezultate u EL da su igrali bržu košarku, u skladu sa fizičkim predispozicijama igrača u timu, nego što su najčešće forsirali sporu, pozicionu igru?
"Nije uvek lako, ali je uvek lepo navijati za Partizan!" Duško Radović
SVE PROLAZI - PARTIZAN OSTAJE
Image :inlove:
They can take my last ticket at Hala Pionir.
User avatar
vicharhcp
 
Posts: 5260
Joined: 15 Mar 2011, 09:54
Location: Beograd

Re: Edin Avdić

Postby soriano » 25 May 2011, 18:20

Nije bas pitanje, ali ako niste znali imate ovaj http://www.tvarenasport.com/podcast/667 ... ica--.html podcast, a tu je pricao i prica o dosta stvari koje su neki pitali. A i tamo mozete da postavite pitanja, radi :)
soriano
 
Posts: 2
Joined: 31 Mar 2011, 20:48

Re: Edin Avdić

Postby Starešina » 27 May 2011, 12:42

^Moram reci da je potpuno u pravu za Pninija, najodvratnije bice koje je krochilo planetom zemljom.
Svi u dragstor, jebite se klaberi !
Starešina
 
Posts: 980
Joined: 18 Mar 2011, 10:23

Re: Edin Avdić

Postby Jovan » 29 May 2011, 15:20

Hvala Edinu za intervju i opsirnim odgovorima na nasa pitanja.

Image

Poznato je da si navijač Utah Jazz-a, zašto baš oni?

Ne postoji neko jasno objasnjenje. Kad sam poceo da gledam NBA, glavne ekipe su bili Lakersi, Celticsi, Pistonsi, malo kasnije Bullsi. Utah sam prvi put gledao 1990. i jednostavno tada mi se dopao nacin na koji igraju, posebno sto su u tom periodu imali mozda i najbolji tandem plejmejker-krilni centar u modernoj kosarci, John Stockton i Karl Malone. Svidjala mi se i cinjenica da nikad nisu bili pozerska ekipa, vec sastav koji u svakoj utakmici daje maksimum i pokusava da ostvari pobedu. Posebno sam voleo trenera Jerry Sloana zbog njegovog beskompromisnog pristupa. Utah mi je specijalno u vreme kada su bekovi bili Stockton i Hornacek izgledala kao sastav obicnih ljudi bez posebnih fizickih predispozicija osim Karl Malonea, a koji itekako znaju da igraju kosarku. Kada god sam gledao Michaela Jordana bio sam svestan da ono sto on radi na terenu moze da napravi samo on, a Utah mi je sa druge strane izgledala kao 11 obicnih ljudi koji kosarkaskom inteligencijom pobedjuju fizicki mnogo dominantnije ekipe.


U toku je play-off NBA lige, kome daješ najveće šanse za titulu i imaš li ličnog favorita?

Najvece sanse dajem Miamiju. Licni favorit mi je Lebron James i voleo bih da on osvoji titulu jer smatram da je verovatno najdominantnija kosarkaska pojava od odlaska Michaela Jordana.


Kako komentarišeš sve veći priliv atletski dominantnih plejmejkera u ligu, koji poseduju manjak košarkaške inteligencije koja je potrebna za tu poziciju (npr. Rose, Westbrook, Wall... itd.). Šta se promenilo u radu sa mladim igračima u Americi i da li ćemo u budućnosti moći da vidimo nekog mladog plejmejkera koji podseća po igri na Steve-a Nash-a, John-a Stockton-a itd...?

S obzirom na to kako se razvija kosarka, dosta tesko, ali verovatno ce vuek biti tih nekih ekstremnih slucajevi kakvi su Stockton i Nash. Ono sto igraju Westbrook i Rose nema puno veze sa pozicijom plejmejkera jer ne cine saigrace boljima, stavise u dosta situacija ih cine gorima nego sto jesu dok gnjave loptu po petnaestak sekundi bez vizije sta uraditi u odredjenom napadu. U vreme kada sam ja rastao uz NBA ligu plejmejkeri su bili Magic, Isiah, Dennis Johnson, Stockton, Terry Porter, Mark Jackson tako da mi je zaista tesko gledati igrace kakvi su Rose i Westbrook. Jedino sto im ide u prilog je mladost, pa mozda da vremenom nauce da igraju tu poziciju, mada, kako kaze veliki Steve Nash – plejmejker se radja, plejmejker se ne postaje.


U NBA, ali i u Evropi očigledan je manjak kvalitetnih centara. Danas je u NBA bez sumnje najbolji centar Dwight Howard, ali gledajući njegove zajedničke treninge sa Olajuwonom na YouTube-u, Dwight liči na nekog ko je prvi put uzeo loptu u ruke, pre svega po pitanju centarske tehnike. Gde vidiš problem, da li se radi manje kvalitetnije sa centrima nego ranije?

Ne radi se manje, nego u NBA dosta znaci individualni trening i individualni napredak igraca, a nekako je dojam da uz par casnih izuzetaka u NBA danas nema puno igraca koji mnogo rade tokom leta na individualnom napretku. Howard je posebno komicno izgledao na Olimpijskim igrama u Pekingu, gde je u vaznim trenucima utakmcia uglavnom sedeo na klupi. S obzirom da centri kasnije sazrevaju u odnosu na sve ostale igrace, za njega ima nade, mada znajuci tvrdocu koju demonstrira u sutu, driblingu i pivotiranju, tesko da moze biti nesto posebno bolji. Howard u poslednje tri godine nije dodao nijednu novu napadacku dimenziju u svoju igru.


Najavljuje se lock-out po završetku sezone u NBA, izgleda da je to izvesna stvar. Smatraš li da možemo očekivati neka poznatija imena u Evropi sledeće sezone ili će ipak najzvučnija pojačanja za evropske klubove biti manje-više prosečni NBA igrači?

Verovatno ovo drugo. Mozda se desi neka bomba u smislu prelaska nekolicine zvucnijih igraca, ali dosta toga zavisi od duzine trajanja strajka. Problem je sto u Evropi mnogi klubovi kresu svoj budzet, pa se postavlja realno ptianje ko je u stanju da plati neko zvucnije NBA ime. Kako sada stvari stoje, to bi mogli da urade Barcelona, Real i CSKA. Cak ni PAO i Olympiacos nece raspologatai nekim velikim novcanim sredstvima sledece sezone, tako da ne vidim bas puno prostora za angazman nekih NBA zvezda. Mozda neki evropski igraci iz NBA odigraju nesto u Evropi naredne sezone, mada sve ce zavisiti od duzine strajka.


Košarkaš Partizana Jan Vesely izlazi ove godine na draft, američki sajtovi koji se bave ovom temom mu predviđaju mesto među 5-6 prvih pikova. Kako vidiš njegovu budućnost u NBA, šta bi trebao da popravi u svojoj igri kako bi bio konkurentan i u kom klubu bi mogao da dobije najviše prostora, spominju se Cleveland, Toronto, Washington itd.?

Mora da popravi kompletnu igru u napadu – sut, dribling, kretanje bez lopte, citanje odbrane, mnogo toga. Sa njegovim fizikalijama on je dominantan u Evropi, ali u NBA njegove fizikalije su apsolutni prosek. Kako ce defanzivno da reaguje kada pogledate koga ce morati da cuva iz noci u noc je takodje vrlo upitno. Ako zeli da napravi neku NBA karijeru, onda ce zaista morati krvavo da radi, posebno sto imam dojam da je ove sezone stagnirao, tj. da u odnosu na proslu sezonu nista novo nismo videli od njega. Moje neko misljenje je da bi Veselom mnogo bolje da igra u Evropi, mada, s obzirom da ce biti visoko pozicionirani pik, glupo je da to ne iskoristi.


Image

Gde vidiš NLB ligu u poređenju sa najjačim evropskim ligama? Možeš li da oceniš kvalitet košarke ove godine u poređenju sa prethodnim?

Promenom pravila NLB liga je dramaticno napredovala napadacki. Ove sezone, po nekim timskim statistikama je u vrhu evropskih liga, daleko ispred nekih razvikanijih takmicenja u Evropi. Problem NLB-a je nedostatak novca u klubovima i nedostatak mogucnosti da se dobri igrace zadrze na duze staze, ali mislim da smo to svi odavno prihvatili kao realnost na ovim prostorima. NLB se promenom pravila pretvorila u sjanu napadacku ligu nakon sto je prethodnih godina bila uglavnom spora, defanzivno orijentisana liga. Uporedjivati proslu i ovu sezonu je dosta tesko, s obzirom da je Partizan igrao Final Four, ali na to treba gledati kao izuzetak koji potvrdjuje pravilo da se sa ovim budzetima koje imamo u regionu dosta tesko moze ukljuciti u borbu za evropske trofeje. Ako izuzmemo plasman Partizana na Final Four, ne vidim da je NLB nesto posebno slabija ove sezone nego sto je bila prosle jer je samo jedna ekipa iz NLB lige u poslednjih 10 godina igrala Final Four Eurolige.


Na forumu većinu ljudi čine navijači Partizana, tako da je najviše diskusija u vezi crno-belih. Najveća polemika vlada oko trenera koji je preuzeo Partizan nakon devetogodišnje ''vladavine'' Duška Vujoševića. Ljudi koji ga kritikuju zameraju mu što nije davao veću minutažu mlađim igračima kao i slabiji odabir stranaca u odnosu na prethodne godine. Kako si ti video rad Vlade Jovanovića ove sezone i koliko je zapravo teško preuzeti klupu Partizana nakon sjajnih rezultata predhodnog trenera?

Mislim da je uradio dobar posao za prvu sezonu uzimajuci u obzir pritisak koji nosi klupa Partizana i cinjenica da je preuzeo klub nakon rezultata koji se moze tretirati kao slucajnost. Uradio je ono sto se od njega ocekivalo, a to je da osvoji kup Srbije, NLB ligu i to vrlo uverljivom igrom u finalu protiv mozda i favorizovane Olimpije, te verovatno prvenstvo Srbije. Sto se tice stranaca i mladih igraca, uvek postoje neki iskompleksirani ljudi koji ce da kritikuju, pa bez obzira. Jako je tesko treneru koji ima pritisak rezultata i koji je u svojoj prvoj sezoni kao glavni trener da se tako lako odlucuje na veliku minutazu za mlade igrace. Da li su neki mogli vise da igraju, verovatno jesu, ali ne verujem da bismo bilo kog trenera pocetnika videli da daje vise minutaze mladim igracima nego sto je to Jovanovic uradio, a da pri svemu tome ima pritisak rezultata. Kada je u pitanju odabir americkih igraca, tu je sreca ogroman faktor. Prosle sezone, u Partizanu su trebali da igraju Milt Palacio i Dejan Milojevic, ali je splet okolnosti doveo do toga da Palacio ne moze da potpise za Partizan, a da se Milojevic penzionise. Umesto njih su u poslednjem trenutku dosli McCalebb i Roberts, koji su mozda bili i kljucni igraci Partizana prosle sezone. Roberts, izuzev sezone u Partizanu, ni u jednom evropskom klubu nije odigrao gotovo nista. Tako da pored svog znanja koje imate o americkim igracima, nikada ne mozete stoprocentno da tvrdite kako ce neki od njih da reaguju u odredjenim evropskim klubovima, a da se ne zovu Kobe Bryant ili Lebron James. Da zakljucim, Jovanovic je vrlo dobro odradio posao u Partizanu za prvu sezonu.


Kako komentarišeš igre Curtisa Jerrellsa? Mnogi mu zameraju manjak angažovanosti u nekim manje bitnim utakmicama, dok je u borbi za NLB prsten protiv Olimpije odigrao verovatno najbolji meč u dresu Partizana. Da li misliš da će Jerrells sledeće sezone pružati bolje partije u Evropi nakon adaptacije u Partizanu i da li bi crno-beli trebali da pokušaju da ga zadrže (ako finansije to budu omogućavale) ili da ponovo rizikuju sa neproverenim američkim plejmejkerom? Da li misliš da bi njemu više odgovarala brža tranzicija u igri i da li bi to donelo bolje rezultate ekipi?

Jerrells sve u svemu sto se mene tice – negativna ocena. S obzirom na zalaganje, ne samo u manje vaznim utakmicama, nego i u onim vaznim u prvih par meseci. ocekivao sam da ce biti spreminiji, agresivniji i da ce igrati sa mnogo vise samopouzdanja nego sto je on igrao. Jerrells je sjajno odigrao Final Four NLB lige i to mu je najveci plus sto se tice boravka u Partizana, sve ostalo je bilo prilicno sumnjivo. Mislim da na trzistu za narednu sezonu ima mngoo boljih resenja nego sto je to Jerrells, i uopste ne verujem da ce se neka ekipa usreciti njegovim angazovanjem, pri tome mislim na neke konkurentne ekipe u evropskim uslovima. Sto se tranzicije tice, ne, jer Partizan igra isto vec 10 godina i nema smisla menjati nesto sto donosi rezultate vec toliko vremena zbog igraca koji jednostavno nije toliko dobar koliko se reklamiralo. Prevashodno je da igrac ulozi odredjeni trud da se prilagodi sistemu u koji je dosao, a ne da bude obratno, osim u slucaju kada je rec o nekom vrhunskom napadacu, sto Jerrells zaista nije.


Kakva je budućnost košarke na ovim prostorima kako na reprezentativnom tako i na klupskom nivou, s obzirom na značajne probleme sa finansijama nekada najvećih evropskih klubova poput Splita, Cibone pa i Partizana i Olimpije? Da li je realno da neki tim sa ovih prostora ponovi uspeh Partizana iz Evrolige prošle sezone, u bliskoj budućnosti?

Kako sada stvari stoje, vrlo tesko. Na primer, u prosloj sezoni Partizana se vidi koliko je potrebno da ti se poklope neke stvari i koliko moras imati srece da bi dosao do Final Foura kada imas malo novca na raspolaganju. Partizan je jedinu neizvesnu zavrsnicu u drugom delu sezone izgubio upravo protiv Olympiacosa u polufinalu Eurolige (utakmicu za trece mesto ne racunam, jer je ona u sustini nebitna). Klubovi na ovim prostorima bukvalno pucaju po savovima zbog slabih finansija sto odmah narusava hemiju u ekipama i dovodi do osipanja igrackog kadra. Nije normalno ocekivati da neko igra besplatno, posebno sto je radni vek igraca vrlo kratak, a u ovom regionu imamo sve vise takvih slucajeva – da timovi bukvalno igraju besplatno citave sezone. Verovatno cemo opet morati da cekamo nekih desetak godina da, kako sada stvari stoje, ponovo Partizan napravi proboj na Final Four. Cibona je isto tako uvek imala dobre timove u proslosti, ali, ako se nesto dramaticno na promeni, u NLB ce knjiga spasti na dva slova, Partizan i Olimpiju, u narednom periodu.


Pratio si NLB ligu ove i prethodnih sezona, ima li na ovim prostorima još uvek talentovanih momaka i da li bi mogao da istakneš nekoga od njih?

Na prvom mestu Dario Saric, koji ako nastavi ovako da se razvija bi mogao da bude novo kosarkasko cudo na prostoru bivse Jugoslavije. Jako mi se svidja i Bogdan Bogdanovic i nadam se da ce on biti novi kvalitetni bek suter. Treba posebno istaci Letonca Davisa Bertansa, koji ima sve predispozicije da bude vanserijski igrac u evropskim okvirima, mozda cak i legitiman NBA igrac. Zvezda je odigrala katastrofalnu sezonu, ali treba istaci zrelost Aleksandra Cvetkovica, koji je zaista u nekim trenucima izgledao kao plejmejker veteran na terenu. Problem je njegova krhka gradja i te dosta teske povrede koje ga gotovo periodicno zadese. Po potencijalu je tu i Tomislav Zubcic.


Ovog leta sledi Evropsko prvenstvo u Litvaniji. Koga smatraš za favorita i gde vidiš ex-yu reprezentacije po pitanju plasmana? Neizvesno je ko će se od NBA igrača odazvati pozivu s obzirom na najavljeni lock-out, koliko će to oslabiti pojedine reprezentacije i da li u tom slučaju neke druge ulaze u krug favorita? Da li planiraš da ideš u Litvaniju i da li ćeš možda raditi prenose za neku televiziju?

Favorit, ako budu kompletni, svakako reprezentacija Spanije. Pau bi trebalo da igra za nacionalni tim, a ako zaigra i Serge Ibaka, Spaniju ce biti vrlo tesko pobediti. Vrlo nezgodna bi mogla biti i Nemacka jer ce prema poslednjim informacijama Dirk Nowitzki igrati za reprezentaciju i to ih odmah svrstava u red kandidata za plasman na Olimpijadu. Ako Velika Britanija okupi sve one koji imaju pravo nastupa za tu reprezentaciju (Deng, Gordon, Azubuike), mogla bi ostvariti dobar plasman. Sto se tice ex-YU reprezentacija, svakako najvise sanse za medalju ima Srbija. Pekovic bi mogao da bude vrlo dominantan u dresu Crne Gore i mozda da pogura tu reprezentaciju da bude jedno pozitivno iznenadjenje. Slovenija je kao i uvek cudljiva reprezentacija, mogu sve, a i nista. Hrvatska, zaista je tesko reci s obzirom na neiksustvo selektora i neke sad vec hronicne probleme koje oni imaju unutar saveza. Bosna i Hercegovina bi mogla da po prvi put nakon 1993. prodje u drugi krug, ali i tu ce trebati da se poklopi dosta stvari.
Iskreno se nadam da cu ici u Litvaniju, planiram to. Da li cu raditi prenose, jos uvek ne znam.


-Van parketa-


Ostao si upamćen po prenosu finalne utakmice Cibona-Partizan prošle sezone i komentaru nakon čuvenog koša Kecmana, dok je od prenosa NBA možda najupečatljiviji komentar serije Chicago-Boston i onih silnih produžetaka. Da li su ti to omiljeni prenosi koje si radio i da li bi istakao još neke?

To su mi omiljeni prenosi koje sam radio i zbog kojih sam i postao poznat na prostorima ex-YU. Tesko mi je da izdvojim jos nesto jer kosarku zaista obozavam i manje-vise svakoj utakmici pristupam sa velikim entuzijazmom.


Koliko pratiš internet forume i imaš li vremena za to? Da li bi pristao da pišeš kolumne za naš sajt? :)

Prilicno slabim pratim internet forume, ali imam prijatelje koji intenzivno prate, pa oni prenose desavanja. Sto se tice kolumne, mozemo da zapocnemo pregovore.


Da li TV Arena planira prenose NLB lige naredne sezone i da li planirate da ubacite nove sadržaje vezane za košarku? (Euroliga ili NBA)

Da i da. U planu je da se pojaca kosarkaski paket Arene za narednu sezonu.


Kako ti se svidja život u Beogradu i možeš li da ga uporediš sa Sarajevom?

Zivot u Beogradu mi se stvarno svidja, posebno nocni, jer sam vecinu vremena u poslednje dve godine u Beogradu. Ono sto Sarajevo poseduje, a sto uvek izdvajam, je izuzetan smisao za humor vecine ljudi koji tamo zive.


Da li si nekada razmišljao da se baviš poslom vezanim bliže košarci npr. trener ili skaut?

Ne, mada sam imao nekih ozbiljnih ponuda. Previse sam emotivan, tako da bih verovatno brzo izgoreo.


http://www.avangarda.in
Last edited by Jovan on 29 May 2011, 15:32, edited 1 time in total.
Jovan
 
Posts: 2162
Joined: 15 Mar 2011, 11:38
Location: Beograd

Re: Edin Avdić

Postby AirBall » 29 May 2011, 15:29

Ogromno HVALA Edinu i Jovanu... :blue: :blue: :blue:

Maestralan intervju! :blue: :blue: :blue:
''A ko su oni tudjim slugama da sude''
User avatar
AirBall
 
Posts: 106298
Joined: 14 Mar 2011, 22:22

Re: Edin Avdić

Postby Felipao » 29 May 2011, 15:31

Edin je doktor.Air stupaj u pregovore i nemoj da skrtatish kao Djura :bleh:
User avatar
Felipao
 
Posts: 10970
Joined: 15 Mar 2011, 22:46
Location: OBR

Re: Edin Avdić

Postby Nebojsa » 29 May 2011, 15:37

Hvala Edinu i Jovanu! :bravo:
25.IV 2014 - 79:81

PG: Lowry, Paul
PG/SG: LaVine
SG: Redick
SG/SF: Butler, Ariza,
SF: Gallinari
SF/PF: Crowder
PF/C: Love, Thompson, Plumlee
C: B. Lopez
User avatar
Nebojsa
 
Posts: 4820
Joined: 29 Mar 2011, 14:13

Re: Edin Avdić

Postby irriducibili » 29 May 2011, 15:39

Bez obzira na licna neslaganja sa nekim stavovima, moram da konstatujem da je bilo veliko zadovoljstvo citati ovaj intervju... :bravo:
irriducibili
 
Posts: 24900
Joined: 14 Mar 2011, 23:13

Re: Edin Avdić

Postby Bodi Bond » 29 May 2011, 15:46

Bravo za Edina i Jovana. :blue:

I vama što pljujete Vladu rekao je da ste iskompleksirani. :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic: :sarcastic: :bliss: :bliss: :bliss: :bliss:
Ja volim taj sex.
User avatar
Bodi Bond
 
Posts: 1591
Joined: 29 Mar 2011, 12:21
Location: Blok

Re: Edin Avdić

Postby Riquelme » 29 May 2011, 15:49

irriducibili wrote:Bez obzira na licna neslaganja sa nekim stavovima, moram da konstatujem da je bilo veliko zadovoljstvo citati ovaj intervju... :bravo:

:+1:
User avatar
Riquelme
 
Posts: 1974
Joined: 15 Mar 2011, 14:19
Location: Dorcol

PreviousNext

Return to Naši gosti

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests