Board index Razni Sportovi Moto sport i biciklizam

Biciklizam - na temu

Biciklizam - na temu

Postby lord_slawe_ » 29 Apr 2011, 00:51

Dakle, da vam pozelim dobrodoslicu u jos jedno cose naseg foruma :)
Biciklizam je mnogo interesantan sport, mene je privukao davnih dana, u eri legendarnog Lansa Armstronga i pocetaka prenosa biciklizma na nasim programima.
Izuzetno tezak, fizicki zahtevan sport, mnogima poznat po mnogobrojnim doping aferama koje su posledice upravo pomenute tezine i kompleksnosti fizicke pripreme i odrzavanja vrhunske forme tokom duge, iscrpne sezone.
Upravo iz pomenutih razloga doping kontrola u biciklizmu je na najvisem i najkompleksnijem nivou od svih sportova.

Postoji nekoliko disciplina u biciklizmu, a pored najpopularnijeg drumskog vozi se jos i po pisti, a sport koji je u velikoj ekspanziji je Mountain Bike.
Sezona traje tokom cele godine i u programu medjunarodne biciklisticke federacije (UCI) nalazi se veliki broj trka kategorisanih po nivoima tezine i koeficientima koje nose za pobednike.
Kada kazem pobednike, u mnozini, u biciklizmu osim pobednika generalnog plasmana trke, mozete pobediti i na pojedinacnim etapama (ukoliko je vise-etapna trka), a postoje sistemi rangiranja u jos nekoliko kategorija narocito na najvecim trkama.

Svima dobro poznati Tour de France, koji pocinje za dva i pol meseca je nakon Olimpijskih Igara najgledaniji sportski dogadjaj u svetu.

Da udjemo malo u sustinu :)
Veliki broj biciklistickih ekipa kategorisane su u nekoliko nivoa - UCI Pro Tour kao prva kategorija, UCI Profesional Continental i tako dalje.
Partizan i u ovom sportu ima ekipu - Partizan PowerMove kategorisanu kao UCI Continental Team a za nju voze najbolji domaci vozaci Stevic, Hasanovic, Nebojsa Jovanovic i drugi.
http://www.bkpartizan.rs

Timovi uglavnom imaju oko 20 vozaca u svom rosteru, poneki i vise kako bi imali mogucnost kombinovanja i slanja vise ekipa na razlicite trke istovremeno a i kako bi bili u mogucnosti da formiraju razlicite profile timova za razlicite profile trka (brdske i ravnicarsko-sprinterske).
Komplikovana je operacija voditi jedan biciklisticki tim i nimalo jeftina, te iz tog razloga vecina timova pravi jake sponzorske ugovore i vrlo cesto se i sam naziv ekipe menja u zavisnosti od ugovorene saradnje sa zainteresovanim kompanijama. Neretko se desava da se naziv menja iz godine u godinu sto ponekad moze dovesti do zabune. Godisnji budzet Pro-Tour ekipe varira u zavisnosti od mnogo faktora a suskalo se da je budzet Astana tima pre dve godine, kada su za isti vozili Armstrong i Alberto Contador iznosio frapantnih 40 miliona Eura za godinu. Ovo je svakako astronomski velika suma a prosecni budzet bi iznosio negde izmedju 8-12 miliona po godini.
Shodno tome mozete da procenite kolike bi bile plate pojedinaca, tj. biciklista na godisnjem nivou. Vrhunski biciklisti, koji svoj fizicko-takmicarski vrhunac dozivljavaju u nesto kasnijem dobu (oko 24, 25 godine), za razliku od ostalih profesionalnih sportista, takmice se i do kasnih tridesetih, poneki "uzmu" i petu deceniju zivota..

Ponajbolji svetski biciklista danasnjice je Spanac Alberto Contador, vozac Danskog Saxo-Bank tima. Maestralni Spanac trostruki je osvajac Tour de France-a i aktuelni branilac zute majice, simbolicne opreme najboljeg vozaca Toura.

Toliko za sada, sve sto vas zanima slobodno pitajte, a nadam se da cu imati sagovornike za pracenje makar najvecih svetskih trka :)
lord_slawe_
 
Posts: 2044
Joined: 15 Mar 2011, 17:50

Re: Biciklizam - na temu

Postby irriducibili » 29 Apr 2011, 01:07

lord_slawe_ wrote:Ponajbolji svetski biciklista danasnjice je Spanac Alberto Contador, vozac Danskog Saxo-Bank tima. Maestralni Spanac trostruki je osvajac Tour de France-a i aktuelni branilac zute majice, simbolicne opreme najboljeg vozaca Toura.

Toliko za sada, sve sto vas zanima slobodno pitajte, a nadam se da cu imati sagovornike za pracenje makar najvecih svetskih trka :)

Za Tour de France ces svakako imati sagovornika, ne mogu da docekam da vidim da li je Slek jos napredovao i da li moze da konacno srusi velikog sampiona
irriducibili
 
Posts: 24900
Joined: 14 Mar 2011, 23:13

Re: Biciklizam - na temu

Postby Bane » 29 Apr 2011, 01:33

Ja sam mogao da gledam cele etape Tura dok je vozio Ulrih (gotivio sam celu tu generaciju T-Mobile sa Kledenom, Janom, Seviljom, Rodzersom i onim Kazahstancem), cak nisam isao na Moravu dok se ne zavrsi etapa. Bas sam bio zaludjen do pre 2-3 godine. Onda sam provalio da se svi dopinguju, samo neke ne provale. Kada se raspao T Mobile potpuno sam prestao da pratim biciklizam. Voze li jos Lendis, Baso, Kleden?
User avatar
Bane
 
Posts: 2705
Joined: 16 Mar 2011, 14:10
Location: Чачак

Re: Biciklizam - na temu

Postby lord_slawe_ » 29 Apr 2011, 09:37

irriducibili wrote:Za Tour de France ces svakako imati sagovornika, ne mogu da docekam da vidim da li je Slek jos napredovao i da li moze da konacno srusi velikog sampiona


Pozdravljam :thumbup:
Na jednom stranom, odlicnom forumu koji prati biciklizam vec mesecima se vodi zucna rasprava oko ovog pitanja. Uglavnom se ljudi slazu da su jos na proslom Touru Contador i Schleck bili vozaci podjednakog kvaliteta. To "slaganje" je cesto iskazano kao odnos navijaca jednog i drugog koji je na 50-50% razini, no i oni neutralni, odlicni poznavaoci biciklizma uglavnom tvrde kako nema puno razlike izmedju njih dvojice.
Medjutim, ono sto je nepobitna prednost Contadora u odnosu na mladjeg Schlecka, a sto ce mu verovatno i ove sezone omoguciti bolju poziciju u duelu je mnogo bolji hronometar. Ukoliko Andy nije popravio ovaj segment voznje nema sta da trazi u borbi sa Albertom jer svaki minut krvavo zaradjen u brdima se topi kao od sale na hronometru. Mnogima nezanimljiva disciplina, ali se odluka o sampionu Toura precesto odlucivala na tom poslednjem hronometru i zato se i ja, kao Andy-jev fan, nadam da je radio na ovom segmentu.
Inace, odlicna je stvar za biciklizam sto se "rodilo" ovo rivalstvo dva odlicna vozaca ali i coveka (verujem u Albertovu nevinost u ovoj poslednjoj aferi oko dopinga) koje podseca na teniski rivalitet Nadala i Djokovica, moze samo da doprinese popularnosti i rastucem kvalitetu svetskog biciklizma.


Dalton wrote:Ja sam mogao da gledam cele etape Tura dok je vozio Ulrih (gotivio sam celu tu generaciju T-Mobile sa Kledenom, Janom, Seviljom, Rodzersom i onim Kazahstancem), cak nisam isao na Moravu dok se ne zavrsi etapa. Bas sam bio zaludjen do pre 2-3 godine. Onda sam provalio da se svi dopinguju, samo neke ne provale. Kada se raspao T Mobile potpuno sam prestao da pratim biciklizam. Voze li jos Lendis, Baso, Kleden?


Onaj Kazahstanac je Alexander Vinokourov :)
Da, to je zaista bila izvrsna ekipa predvodjena legendarnim Bjarne Riise-om, mocna ekipa sa, kako si naveo, gomilom izvrsnih vozaca. Riise je sada vlasnik i menadzer Saxo-Bank Sungard ekipe za koju od ove godine vozi Contador, a T-mobile se odavno ne zove istim imenom, sada pod nazivom HTC - Highroad imaju dosta promenjenu koncepciju voznje i fokusirani su na vozace sprintere te u svom rosteru imaju najbolje svetske sprintere - svima dobro poznati Mark Cavendish (naosvajao se sprinterskih etapa na touru), Bernard Eisel, Cav-ov wingman Mark Renshaw, Suitsou, mladi Goss..
Tako da se T-Mobile nije bas kompletno raspao nego su promenili strategiju i veoma su uspesni u tome. Izuzetno su dobri na hronometru a i ove godine ne vidim ko bi mogao ovoj ekipi, a pre svega Cavendishu da pripreti na sprinterskim etapama.

Landis je fakticki na pocetku ove godine prestao aktivno da vozi ali je njegova karijera okoncana jos 2006 godine i poznatog doping-skandala. Od tada je vozio malo po Americi cini mi se.
Kloden i Basso su jos uvek aktivni. Nemac je clan RadioShack ekipe i sigurno da se ocekuje njegovo participiranje na predstojecem Touru a Basso vozi za Italijanski Liquigas, prosle godine je osvojio Giro d' Italia i ove godine ide na odbranu majice a momentalno vozi trku Tour de Romandie.
lord_slawe_
 
Posts: 2044
Joined: 15 Mar 2011, 17:50

Re: Biciklizam - na temu

Postby Diktator » 29 Apr 2011, 11:25

meni iskreno dosadno da gledam trke bilo koje vrste(osim 100m za muskarce na olimpijadi :D )..
sto se samog biciklizma tice,vise volim da vozim bajk :tap:
sva sreca,manje vise ceo NS je pokriven biciklistickim stazama tako da je cist gust preko leta opeglati po 20-30km nocu..van grada su zanimljive samo ture do Fruske Gore.
Imao sam polar mirage pro..kontam sad da pazarim neki KTM :bliss:
Kraj sjaji sjajem novog pocetka.
19.04.2015.
Bol je privremen,ponos je vecan.
OBRADOVIC ZELJKO 22.06.2023.
User avatar
Diktator
 
Posts: 18504
Joined: 15 Mar 2011, 10:59

Re: Biciklizam - na temu

Postby Bane » 29 Apr 2011, 12:22

@Slawe

Hvala na odgovoru. Jeste Vinokurov, nikako nisam mogao da se setim kako se zove :tap:
User avatar
Bane
 
Posts: 2705
Joined: 16 Mar 2011, 14:10
Location: Чачак

Re: Biciklizam - na temu

Postby lord_slawe_ » 30 Apr 2011, 00:43

I upravo je Vinokourov danas trijumfovao na trecoj etapi trke Tour de Romandie :)

Spominjao sam HTC Highroad ekipu, oni su danas saopstili sastav ekipe koja ce nastupati na Giro-u. Ovo je veoma jak roster i za razliku od nekih ranijih trka, ovde ima dobrih brdasa i momaka koji ce pucati i na generalni plasman, poput Italijana Pinotti-ja.
Udarna igla je sigurno Mark Cavendish, tu je nezaobilazni Renshaw a u sprintu ce im pomoci i Gretsch. Pored Pinottija tu su jos odlicni Suitsou i Lars Bak.
U saopstenju su istakli veoma velike ambicije na timskom hronometru koji je uvodna etapa ove godine..

Preliminarni start-list svih ekipa bi trebao sutra da izadje pa cu postaviti ovde uz komentare najinteresantnijih ekipa i vozaca.
lord_slawe_
 
Posts: 2044
Joined: 15 Mar 2011, 17:50

Re: Biciklizam - na temu

Postby lord_slawe_ » 23 May 2011, 17:29

“UCI pomogla Armstrongu da zataška”
IZVOR: B92, REUTERS
Američki biciklista Tajler Hamilton, koji je pre nekoliko dana priznao da je koristio doping, izneo je nove optužbe na račun Lensa Armstronga.

Hamilton je dao intervju za emisiju “60 minuta” američke mreže CBS, a delovi su emitovani još prošle nedelje.

U delovima koji su tek u nedelju prikazani, Hamilton je rekao da je Međunarodna biciklistička unija (UCI) pomogla Armstrongu da se zataška njegov pozitivni test.

Osvajač olimpijskog zlata u Atini 2004. godine, koji je vratio tu medalju prošle nedelje, rekao je da mu se Armstrong poverio da je bio pozitivan na EPO 2001. godine tokom “Trke oko Španije”, ali je izbegao kaznu posle intervencije UCI.

Armstrong je uvek insistirao da nikada nije pao na doping testu, a Hamiltonovi komentari odmah su naišli na odgovor njegovog advokata. Uz to, pouzdan izvor iz vladajućeg tela svetskog biciklizma je rekao da nijedan pozitivan test u periodu od 2001. do 2003. godine nema veze sa Armstrongom, a kao i da je mogućnost zataškavanja ravna nuli. UCI je prošle godine već demantovala iste navode, pošto je istu optužbu izneo i Flojd Lendis, koji je takođe kao Hamilton godinama isticao da nije koristio doping, ali je na kraju priznao sve.

“Znam da je imao pozitivne testove. On sam mi je rekao. Bio je veoma opušten po tom pitanju jer su se neki ljudi postarali za to. Ne znam sve detalje, ali znam da su njegovi ljudi, kao i ljudi u vladajućem telu, našli način da to nestane”, rekao je Hamilton.

Tokom godina, Armstrong je negirao da je koristio zabranjene supstance i uvek je na optužbe odgovarao time što nikada nije pao ni na jednom doping testu. Njegov advokat Mark Fabijani objavio je saopštenje povodom svih optužbi iznesenih u emisiji “60 minuta”.

“Tokom celog ovog procesa, CBS je demonstrirao nedostatak novinarskog poštenja i želju za senzacijama, umesto odgovornosti”, rekao je Fabijani, “CBS je odlučio da se osloni na sumnjive izvore i ignorisao je skoro 500 čistih Lensovih testova i stotine njegovih bivših timskih kolega i rivala, koji su govorili o njegovih radnoj etici i talentu”.

Hamilton, koji je godinama negirao da se dopingovao, rekao je da je odlučio da sve prizna kada je dobio poziv za svedočenje povodom federalne istrage o Armstrongu. Za sve to, on je dobio ograničen imunitet.

“Osećam se loše što sam morao da uradim, ali mislim da će ovaj sport biti bolji zbog toga”, rekao je Hamilton.

Armstrong, koji se povukao u februaru, nalazi se pod federalnom istragom. Pre Hamiltona, brojne optužbe na njegov račun izneo je i Lendis, kojem je zbog dopinga oduzeta titula sa trke “Tur d’Frans” 2006. godine, ali je godinama sve negirao. Zbog toga, Armstrongovi advokati su istakli da njima dvojici ne može da se veruje zbog poljuljanog kredibiliteta.

Armstrongu je 1996. godine bio dijagnoziran rak testisa, i uprkos malim šansama da uopšte preživi on je pobedio bolest, a potom se vratio biciklizmu i od 1999. do 2005. godine nanizao sedam pobeda na “Turu”. Posle sedmog trijumfa povukao se iz sporta, ali se vratio pre dve godine, pre nego što je u februaru ove godine rekao konačno zbogom profesionalnom biciklizmu.


Inače diže se velika prašina kada je Contadorov slučaj u pitanju.
Mnogi žele da ubrzaju donošenje odluke a pojedinci koji Bog-zna-kako figuriraju u svetu biciklizma dovode u pitanje i stručni tim koji je radio analizu Contadorovih nalaza uzetih u toku prošlogodišnjeg Tour-a. Odluka mora biti donešena najkasnije do 20. Juna a ukoliko se ispostavi da je još jedan šampion u nizu (Armstrong, Landis) koristio nedozvoljena sredstva u dobroj meri da bude proglašen krivim za doping, Contadoru će najverovatnije biti oduzete sve titule i dobiće zabranu voženja u trajanju od najmanje 2 godine.
lord_slawe_
 
Posts: 2044
Joined: 15 Mar 2011, 17:50

Re: Biciklizam - na temu

Postby J-♣ » 07 Jun 2011, 08:22

izvor: B92 26.05.2011

Saslušanje Kontadora posle „Tura“

Saslušanje Alberta Kontadora pred Sudom za arbitražu u sportu biće odloženo do završetka ovogodišnje trke „Tur d’Frans“.

Image

Sud u Lozani je prvobitno saslušanje zakazalo od 6. do 8. juna, ali po novom obrtu Španac može da se takmiči na „Turu“ i ostalim trkama pre nego što konačna odluka bude doneta.

Kontador je tokom prošlogodišnjeg izdanja „Tura“ bio pozitivan na malu količinu zabranjenog klenbuterola, a Španska biciklistička federacija ga je nekoliko meseci kasnije oslobodila optužbi za doping.

Ipak, Međunarodna biciklistička federacija (UCI) i Svetska anti-doping federacija (WADA) su se žalile na tu odluku i ukoliko ga Sud za arbitražu u sportu proglasi krivim, Kontador će se suočiti sa dvogodišnjom suspenzijom i oduzimanjem bar prošlogodišnjeg trijumfa na „Turu“, kao i u slučaju da bude trijumfovao na trci „Điro d'Italija“. Isto će se desiti i ukoliko i ove godine pobedi na najprestižnijoj trci na svetu.

„Ono što je sada jasno je da održavanje saslušanja od 6. do 8. juna nije moguće, ali još uvek nije jasno da li će uopšte biti zakazano pre početka „Tura““, rekao je Kontadorov portparol Jakinto Vidarte, „Sledeće nedelje biće održan sastanak na kojem će biti određen mogući novi datum saslušanja“.

*****************************************
Ovo odlaganje još više sumnje baca i praktično "udvostručava" eventualni skandal ako bi El Pistolero nakon Đira osvojio i "tour".

Inače, zanimljiva je jedna uporedna lista sumnjivih na doping sačinjena 01.07.2010 na osnovu uzoraka krvi svih 198 učesnika tour-a. Rangiranje je podeljeno u 11 grupa po "sumnjivosti", tj nivoi 0-10; najrizičniji su Baredo i Popovič u 10-tom nivou, Menčov je u 9-tom nivou.... Kontador i Vinokurov su u 5-om nivou, Lens Amstrong i Kadel Evans u u 4-tom, dok je Endi Šlek u 3-om nivou.... itd.

Interesantno je da je Švajcarac Fabijan Kanćelara u 0-tom nivou sumnjivih na doping, a da je trenutno 4-ti na najsvežijoj rang listi biciklista - eto, ima i vrhunskih biciklista neukaljani sumnjom na doping.
User avatar
J-♣
 
Posts: 416
Joined: 14 May 2011, 20:25
Location: 44°49'14"/20°27'44"

Re: Biciklizam - na temu

Postby mali_buda » 24 Aug 2012, 11:04

Lens Armstrong kaznjen dozivotnom zabranom bavljenja biciklizmom; oduzete mu sve titule na Trci oko Francuske, i medalja sa OI 2000.
Ja ćutim, ti ćutiš, on ćuti, mi ćutimo, vi ćutite, oni kradu...
User avatar
mali_buda
 
Posts: 8747
Joined: 15 Mar 2011, 11:56
Location: provincija

Re: Biciklizam - na temu

Postby Vlada09 » 24 Aug 2012, 18:35

mali_buda wrote:
Lens Armstrong kaznjen dozivotnom zabranom bavljenja biciklizmom; oduzete mu sve titule na Trci oko Francuske, i medalja sa OI 2000.

Zestoko.
Izaberi upravu koja ce ti svake godine prodati najboljeg igraca!FKP
Everybody wants change,but nobody wants to change!
"Power corrupts.Absolute-absolutely"
Vlada09
 
Posts: 73
Joined: 01 Oct 2011, 12:15

Re: Biciklizam - na temu

Postby Petko019 » 24 Aug 2012, 19:07

Ja prosto ne mogu da verujem.
Lens je simbol biciklizma i covek zbog koga sam i ja sam poceo da pratim i zavoleo ovaj sport :cmizdr:

Jako tuzan dan za biciklizam i sport uopste.
"Spasa nam nema, propasti nećemo"
User avatar
Petko019
 
Posts: 1645
Joined: 09 Jun 2011, 21:58

Re: Biciklizam - na temu

Postby Vlada09 » 03 Sep 2012, 19:37

Sutra je drugi dan odmora na Vuelti,posle tri uzastopne brdske etape poredak je sledeci:
1 101 RODRIGUEZ, Joaquin KAT 63h 38' 24''
2 201 CONTADOR, Alberto STB + 28''
3 9 VALVERDE, Alejandro MOV + 2' 04''
4 181 FROOME, Christopher SKY + 4' 52''
5 107 MORENO, Daniel KAT + 6' 58''
6 161 GESINK, Robert RAB + 7' 28''
7 91 TALANSKY, Andrew GRS + 8' 28''
8 168 TEN DAM, Laurens RAB + 9' 00''
9 71 ANTON, Igor EUS + 9' 11''
10 19 ROCHE, Nicolas ALM + 11' 44'

Podijum je manje vise resen,ali je ostalo jos jedno veliko brdo u subotu za popravljanje mesta u plasmanu.
Izaberi upravu koja ce ti svake godine prodati najboljeg igraca!FKP
Everybody wants change,but nobody wants to change!
"Power corrupts.Absolute-absolutely"
Vlada09
 
Posts: 73
Joined: 01 Oct 2011, 12:15

Re: Biciklizam - na temu

Postby Petko019 » 04 Sep 2012, 11:51

Nisam imao vremena da pratim Vueltu, ali drago mi je da se El Pistolero vraca na vrh.
"Spasa nam nema, propasti nećemo"
User avatar
Petko019
 
Posts: 1645
Joined: 09 Jun 2011, 21:58

Re: Biciklizam - na temu

Postby Vlada09 » 04 Sep 2012, 19:55

Ne verujem da bi trka bez njega bila ovako interesantna,jer konstantno napada,zadnje tri etape napad za napadom.Medjutim Purito je dovoljno jak da ga isprati,u ovom trenutku,tako je i stekao ovu prednost,napad na nekoliko stotina metara do cilja +bonifikacija.Ima jos ta etapa u subotu ali mislim da se nista nece menjati na vrhu,mada ce biti napada sigurno.
Izaberi upravu koja ce ti svake godine prodati najboljeg igraca!FKP
Everybody wants change,but nobody wants to change!
"Power corrupts.Absolute-absolutely"
Vlada09
 
Posts: 73
Joined: 01 Oct 2011, 12:15

Next

Return to Moto sport i biciklizam

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest